The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.808
Ακριβώς, με την εκμετάλλευση της οποίας μπορεί να έχεις τρομερά μεγάλα νούμερα σε ηλεκτρική ενέργεια.
Ειδικός δεν είμαι, βασίζομαι σε οσα γνωρίζω απο πολύ δικό μου άνθρωπο που ειναι ειδικός σ' αυτό ακριβώς το αντικείμενο. Απλά τις περισσότερες φορές ισχύουν όσα προανέφερα σε προηγούμενο ποστ.
Για θέρμανση θερμοκηπίων , άντε και παραγωγή ενέργειας μικρής ισχύος είμαστε οκ.
Για μεγάλα εργοστάσια θα χρειαστούμε μεγάλης διαμέτρου γεωτρήσεις.
Έχουμε να αντιμετωπίσουμε κινδύνους υπεράντλησης. Μείωση του υδροφόρου ορίζοντα,
μεγάλη φθορά των σωληνώσεων της γεώτρησης λόγω θερμοκρασίας και αλατότητας του νερού. Πρόβλημα τεράστιο στην παραγωγή αποβλήτων καυτού νερού μετά την χρησιμοποίηση του. Δεν μπορούμε να το ρίξουμε σε ποτάμια αλλά θα πρέπει να έχουμε
τεράστιες δεξαμενές για να κρυώσει το νερό, αλλά και να επεξεργαστεί το νερό. (φιλτράρισμα και αφαλάτωση, αλλιώς θα δημιουργήσουμε νεκρά ποτάμια και λίμνες ) Πρόβλημα της περιοχής με υδρατμούς, αλλά το χειρότερο είναι η έκλυση υδροθείου στην περιοχή. Θα πρέπει να βρουν τρόπο να το επιστρέψουν στον υπόγειο ταμιευτήρα. Πόσο εφικτό είναι και πόσο κοστίζει; Είναι μια φτηνή ενέργεια που όμως καταλήγει να είναι
ακριβή; Κι αν είναι φτηνή γιατί δεν όρμησαν τα κοράκια; Είναι εναλλακτική μορφή ενέργειας. Είναι όμως οικολογική;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Χρειάστηκα αντίγραφο ποινικού μητρώου, πέρασα προχθές από το ΚΕΠ πηγαίνοντας στη δουλειά και άφησα αίτηση με φωτοτυπία ταυτότητας. Σήμερα με τηλεφώνησε μία πολύ ευγενική κυρία, μου λέει είναι έτοιμο μπορείτε να περάσετε να το πάρετε. Της απαντώ ότι δεν προλαβαίνω μέχρι την ώρα που κλείνουν και την παρακαλώ να μου το στείλει στο μαιλ μου, μου απαντά με απόλυτη φυσικότητα ότι δεν γνωρίζει αγγλικά και δεν μπορεί να το γράψει. Μέσα στη σαστιμάρα μου δεν μπόρεσα καν να της πω φέρε κάποιον κυρά μου που μπορεί να γράψει το μαιλ μου!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.808
Πυρκαγιές Αύγουστος 2021: Μύθοι και αλήθειες - Greenpeace Ελλάδα

Mύθος: Τα δάση κάηκαν για να μπουν ανεμογεννήτριες
Πραγματικότητα: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνουν, διότι η εγκατάστασή τους επιτρέπεται και σε δασικές και σε αναδασωτέες εκτάσεις, επομένως δεν υπάρχει κανένα κίνητρο. Ειδικά για τις περιπτώσεις των αιολικών σε αναδασωτέες εκτάσεις, ενώ επιτρέπονται από το θεσμικό πλαίσιο, έχουν ακόμα πιο αυξημένο βαθμό αδειοδοτικής δυσκολίας. Με λίγα λόγια η φωτιά όχι μόνο δεν διευκολύνει αλλά δυσκολεύει την υλοποίηση του έργου. Η περίφημη Απόφαση 2499/2012 ΣτΕ (Ολομ.), για την οποία γίνεται λόγος σε πολλές αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν αλλάζει τίποτα από τα παραπάνω: ένα έργο ΑΠΕ επιτρέπεται σε αναδασωτέα έκταση εφόσον ισχύουν οι ίδιες προϋποθέσεις με τη δασική έκταση (πριν καεί) και μάλιστα με αυξημένες ευθύνες για την προστασία της αναδασωτέας έκτασης από τον επενδυτή.

Αξίζει να σταθούμε λίγο παραπάνω σε αυτόν τον μύθο με τα αιολικά και τις πυρκαγιές. Έχουμε να κάνουμε με ένα μύθο ο οποίος αντικατοπτρίζει την -ως ένα βαθμό δικαιολογημένη- ανησυχία αρκετών Ελλήνων απέναντι στα αιολικά.
Κάτι πρέπει παραπάνω να ξέρουν αυτοί για το αντικείμενο από εμάς (εμένα).
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Υποθέτω ότι είναι πιο εύκολο να βάλεις ανεμογεννήτριες σε ανοιχτό χώρο. Δεν ξέρω ρε παιδιά. Όπως η πλειοψηφία των Ελλήνων έχω απαξιώσει τα κυρίαρχα μέσα των οποίων η απροκάλυπτη στήριξη στην κυβέρνηση ανταγωνίζεται επάξια την περίοδο Σημίτη, όμως ούτε τα προοδευτικού προσανατολισμού ας τα πούμε έτσι Oneman και Menshouse με πείθουν.
Γενικά ένα "να πάνε στο διάολο όλοι τους", έχει ριζώσει μέσα μου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ειδα αυτο σημερα και πνιγηκα απο τα γελια.

Βρε τους μπαγασες, που τα βρισκουν.

View attachment 364295
ειδικος δεν ειμαι, αλλα ουτε και θελω να γινω η να το παιξω...αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι ενα κλασικο παραδειγμα πως μπορεις να παρουσιασεις κατι, δημιουργωντας μια εσφαλμενη εντυπωση...
και εγω την πατησα...μετα ομως ειδα οτι αυτο ειναι η παραγωγη ρευματος στις 14.00 μιας μερας...
βλεποντας ομως αυτο ενας, αυτοματως παει το μαυλο του "δες...μονο 2% οι ανεμογεννητριες"
ουτε καν μπαινει στον κοπο να κοιταξει λεπτομερεις η να σκεφτει οτι ΑπΕ ειναι και διαφορα αλλα...
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.552
ειδικος δεν ειμαι, αλλα ουτε και θελω να γινω η να το παιξω...αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι ενα κλασικο παραδειγμα πως μπορεις να παρουσιασεις κατι, δημιουργωντας μια εσφαλμενη εντυπωση...
και εγω την πατησα...μετα ομως ειδα οτι αυτο ειναι η παραγωγη ρευματος στις 14.00 μιας μερας...
βλεποντας ομως αυτο ενας, αυτοματως παει το μαυλο του "δες...μονο 2% οι ανεμογεννητριες"
ουτε καν μπαινει στον κοπο να κοιταξει λεπτομερεις η να σκεφτει οτι ΑπΕ ειναι και διαφορα αλλα...
Δεν είναι καν στις 14:00 μίας μέρας, αλλά η μη πιστοποιημένη κατανάλωση μεταξύ 14:00 και 14:07, με άγνωστο πότε ενημερώνεται το σύστημα. Μπορεί δηλαδή και δέκα να έδειχνε άλλη τιμή.

Πάντως τις ημέρες που δε φύσαγε το σύνολο των ΑΠΕ ήταν στο 4% ημερησίως.
1628857930354.png


Ενώ χτες που φύσαγε στο 25%.

Μηνιαία πάντως για το 2020 (ως Οκτώβρη που έχουν δημοσιεύσει) είναι σημαντική.
1628858001375.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.053
Likes
41.204
ειδικος δεν ειμαι, αλλα ουτε και θελω να γινω η να το παιξω...αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι ενα κλασικο παραδειγμα πως μπορεις να παρουσιασεις κατι, δημιουργωντας μια εσφαλμενη εντυπωση...
και εγω την πατησα...μετα ομως ειδα οτι αυτο ειναι η παραγωγη ρευματος στις 14.00 μιας μερας...
βλεποντας ομως αυτο ενας, αυτοματως παει το μαυλο του "δες...μονο 2% οι ανεμογεννητριες"
ουτε καν μπαινει στον κοπο να κοιταξει λεπτομερεις η να σκεφτει οτι ΑπΕ ειναι και διαφορα αλλα...
Δεν σκεφτεται μονο αυτο.
Σκεφτεται πως οι ΑΠΕ ειναι ασταθεις, μη προβλεψιμες και σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να γινουν η ραχοκοκαλια του συστηματος.
Ειδικα οταν απο επισημα χειλη ακουγεται οτι "πρεπει να αλλαξει ο τροπος που μετακινουμαστε", δηλαδη να διεισδυσουν τα ηλεκτρικα αυτοκινητα πολυ περισσοτερο στην αγορα. Θα γελασει καθε πικραμενος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.204
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom