The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
1) Θα επρεπε να δοκιμασεις να ζητησεις rapid test στην Ιταλια...θα σε εστελναν σε ενα παρκιν δημοσιου κτιριου σε μια ουρα χαλαρα 3-4 ωρες (εκτος αν στηθεις χαραμα..). Πλατφορμες, sms ειναι βεβαια επιστημονικη φαντασια... Μπανανια ειπες?
2) Σε καθε περιπτωση βλεπω οτι τρεχει ο εμβολιασμος, πολυ πιο γρηγορα απο Ιταλια, Γαλλια.
1) Μαλλον δεν καταλαβες. Ανακοινωθηκε κατι μετα βαιων και κλαδων σε ολα τα μεσα και με εγκυκλιους και δεν πας πουθενα. Ουτε σε παρκινγκ. Πουθενα.
Αλλα ειναι πιο καφκικο: ειναι υποχρεωτικο να παμε ετσι με μηνυμα του ΕΟΔΥ οποτε και αν ερθει και δεν επιτρεπεται να παμε σε παρκινγκ γιατι θα απολογηθουμε εγγραφως. Αρα ποτε πουθενα.
2) 1,32% του πληθυσμου εμβολιασμενο στην Ιταλια, 0,54% στην Ελλαδα. Μην τρελαθουμε.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) Μαλλον δεν καταλαβες. Ανακοινωθηκε κατι μετα βαιων και κλαδων σε ολα τα μεσα και με εγκυκλιους και δεν πας πουθενα. Ουτε σε παρκινγκ. Πουθενα.
2) 1,32% του πληθυσμου εμβολιασμενο στην Ιταλια, 0,54% στην Ελλαδα. Μην τρελαθουμε.
1. Κοιταω μονο τι γινεται, οχι δηλωσεις πολιτικων. Ιταλια δεν γινεται κανενα rapid test σε εκπαιδευτικους. Σε σχολειο με 300 μαθητες κ 8 κρουσματα εκαναν μονο οι μαθητες των ταξεων των κρουσματων. Μονο οι μαθητες σε ουρες 4,5 ωρων. Ασε, μπανανια ειναι ολοι σε συγκριση με Σουηδια.
2. Να τρελαθουμε. Στην Ιταλια ουδεις >80 εχει εμβολιαστει, ουδεις καρκινοπαθης εκτος ιδρυματων, ουδεις ιδιωτης ιατρος. Μιλαμε για κατηγοριες σε αμεσο κινδυνο που εδω ηδη εμβολιαζονται. Αυτα αλλαζουν αστραπιαια επαναλαμβανω, αλλα εγω λεω την Ιταλια μπανανια σε σχεση με Ελλαδα εμβολιαστικα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά ηρέμησε, ουτε ο Μητσοτάκης δεν τα λέει αυτά, που μίλησε για 8.000 εμβολιασμούς την ημέρα γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Και μετά τα 1000+ εμβολιαστικα κέντρα ακυρώθηκαν γιατί δεν ήξεραν πως στα κέντρα υγείας δεν έφτανε ο κόσμος.

Για να πείσουμε τον διπλανό μας θα πρέπει να βγει η Επιτροπή και να πει αν κολλάει με τη θεία κοινωνία κτλ κτλ που τόσο καιρό δεν πήραν μια ξεκάθαρη απόφαση. Και μην μου πεις πως κάποιοι διαφωνούσαν, αν διαφωνούσαν να έβγαιναν να τα πουν δημοσίως και να παραιτούνταν.

Επίσης μιλώντας για Αυστραλία, ας δουμε ποιος θα τελειώσει νωρίτερα, εμείς που ξεκινήσαμε Δεκέμβρη ή αυτοί;
Γιατί εγώ βλέπω μια χώρα που έχει κάνει 12 εκατομμύρια τεστ και μια άλλη με 2.900 (με τα rapid μέσα...).
Επίσης μια χώρα με με 909 νεκρους και άλλη με 5300.

Και όποιος θέλει ας δει εδώ τα επίσημα στοιχεία για συγκριση.

1. 28,637 Coronavirus Cases in Australia - COVID LIVE
2. Ημερήσια Επισκόπηση | CoVid19.gov.gr

Μη συζητήσουμε για διεθνή άρθρο στο Politico που κράζει επειδή πήραμε εκατομμύρια λιγότερα εμβόλια.

Η αισιοδοξία δεν βλέπω από πηγάζει...
Αλλα λεμε, σε αλλα μηκη κυματος.
Ασε την πολιτικη εξω κ μην παιζουμε το παιχνιδι κανενος που επιζητει πολτικα ωφελη επι πτωματων οπως ολοι οι ελληνες πολιτικοι. Ο εμβολιασμος τρεχει βλεπω κ αν φτασει στα φαρμακεια εμβολιο η στα ΚΥ (οπου αντικειμενικα ειναι δυσκολο με τις παρουσες συνθηκες συντηρησης εμβολιου) θα ειναι θεμα μηνος πλεον. Κ δεν ειναι απιθανο να γινει αυτο πριν η εντος καλοκαιριου.
Δεν εκανα καμια συγκριση με χωρες που εκαναν πολυμηνα λοκνταουν κ κλεινουν συνορα για μηνες η χρονια..ειπα μονο οτι δεν εχει εμβολιο τωρα ενω εμεις εχουμε κ εμβολιαζουνε οσους διατρεχουν κινδυνο. Ας επικεντρωθουμε ολοι εκει να εμβολιαστουμε συντομα να ταξιδεψουμε μια ωρα αρχυτερα..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.745
αλλα εγω λεω την Ιταλια μπανανια σε σχεση με Ελλαδα εμβολιαστικα..
Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο της περιοχής μου να ρωτήσω την διαδικασία εμβολιασμού της μάνας
μου που είναι 87 ετών.
Εκτός του ότι γέλαγε κανένα τέταρτο , όταν συνήλθε μου είπε ότι ακόμα όχι μόνο δεν έχει γίνει ο εμβολιασμός του νοσηλευτικού προσωπικού, αλλά δεν έχουν καν ενημέρωση για πότε θα γίνει
αυτό. Για το προσωπικό πάντα.
Κατά τ΄άλλα ήδη έχουν στήσει τα αντίσκηνα έξω από τα νοσοκομεία με παγκάκια για την αναμονή
του κόσμου για τον εμβολιασμό.
Δεν μιλάμε για τις τεράστιες αίθουσες που ενοικίασαν από τον Δεκέμβριο και έχουν εγκαταστήσει
ψυγεία, κομπιούτερ ,αιρκοντίσιον και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα και είναι κλειστά.
Κάποιοι κάνουν πάρτι, όχι απ΄ αυτά που μαζεύεται ο κόσμος. Από τα άλλα τα πριβέ για λίγους.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.280
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ποιος ιδιωτης γιατρος εμβολιαζεται εδω? Αφου ειναι εκτος.
Κάνεις λάθος.Οι ιατρικοί σύλλογοι είχαν ειδοποιήσει τα μέλη τους που ιδιωτεύουν,στις 18/12/20, να δηλώσουν εάν επιθυμούν να εμβολιαστούν για να καταρτίσουν τον σχετικό κατάλογο.Εάν λοιπόν κάποιος γιατρός το είχε δηλώσει τότε,μπορεί από σήμερα το πρωί μπαίνοντας στη σελίδα emvolio.gov.gr και βάζοντας ΑΜΚΑ,ΑΦΜ και ταχυδρομικό κώδικα να βρει το πλησιέστερο εμβολιαστικό κέντρο (και όλα τα άλλα επίσης αν θέλει) και να κλείσει ραντεβού και για τις δύο δόσεις επιλέγοντας αυτός ημέρα και ώρα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
1,32% του πληθυσμου εμβολιασμενο στην Ιταλια, 0,54% στην Ελλαδα.
Εεεε καλα δεν ειναι και καμμια τεραστια διαφορα, ευκολα μπορει να ανατραπει , ειναι πολυ νωρις ακομα, δικιο εχει ο Samion. Δεν ειναι αυτοι στο 30% και εμεις στο 2%. Εκει ναι, να ανησυχουσαμε! Αλλα αυτη η διαφορα ειναι σαν να ξεκιναει ματς μπασκετ να βαζει πρωτα η αλλη ομαδα καλαθι, να χανεις 2-0 και να λες ασ' τα σκατα παμε! Νομιζω ειμαστε λιγο υπερβολικοι, νωρις ειναι ακομα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο της περιοχής μου να ρωτήσω την διαδικασία εμβολιασμού της μάνας
μου που είναι 87 ετών.
Εκτός του ότι γέλαγε κανένα τέταρτο , όταν συνήλθε μου είπε ότι ακόμα όχι μόνο δεν έχει γίνει ο εμβολιασμός του νοσηλευτικού προσωπικού, αλλά δεν έχουν καν ενημέρωση για πότε θα γίνει
αυτό. Για το προσωπικό πάντα.
Η διαδικασια γινεται απο την πλατφορμα, ηδη εκλεισα χωρις προβλημα.
5-6 νοσοκομεια που ξερω, εχουν τελειωσει ηδη εδω κ 1 βδομαδα το προσωπικο. Πλην αυτων που θεωρουν τα παντα μουφα βεβαια. Ηδη εχουν αρχισει τα ιδιωτικα, οποτε μηπως αυτος που μιλησε ειναι στο γκρουπ των "μουφατζηδων"? Αστεια πραγματα.
μπορεί από σήμερα το πρωί
Μελη του ΙΣ Ιωαννινων εμβολιαζονται ηδη απο χτες λογω προφανως περισσειας εμβολιων εκει. Θα εχουν πολλους μουφατζηδες στην Ηπειρο μαλλον.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
Εεεε καλα δεν ειναι και καμμια τεραστια διαφορα, ευκολα μπορει να ανατραπει , ειναι πολυ νωρις ακομα, δικιο εχει ο Samion. Δεν ειναι αυτοι στο 30% και εμεις στο 2%. Εκει ναι, να ανησυχουσαμε! Αλλα αυτη η διαφορα ειναι σαν να ξεκιναει ματς μπασκετ να βαζει πρωτα η αλλη ομαδα καλαθι, να χανεις 2-0 και να λες ασ' τα σκατα παμε! Νομιζω ειμαστε λιγο υπερβολικοι, νωρις ειναι ακομα!
Εγω παντως το καλοκαιρι εχω πονταρει οτι θα παμε διακοπες στην Ιταλια και οχι Ελλαδα. Ελπιζω να μην ανατραπει!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.745
Η διαδικασια γινεται απο την πλατφορμα, ηδη εκλεισα χωρις προβλημα.
5-6 νοσοκομεια που ξερω, εχουν τελειωσει ηδη εδω κ 1 βδομαδα το προσωπικο. Πλην αυτων που θεωρουν τα παντα μουφα βεβαια.
Μιλάς για Ισπανία; Γιατί εγώ ανέφερα για νοσοκομείο της περιοχής μου.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Ποιος ιδιωτης γιατρος εμβολιαζεται εδω? Αφου ειναι εκτος.
Φίλος μου ιδιώτης γιατρός στην Θεσσαλονίκη εμβολιάζεται σε δέκα μέρες. Άρα σίγουρα έχει ξεκινήσει κ στους ιδιώτες γιατρούς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.283
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom