The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επειδή θα καταρρεύσει αυτοστιγμεί η θεωρία ότι ζούμε σε μία χώρα big brother. :):cool:
Γιατί μόνο οι ελληνόφωνες ευρωπαϊκές χώρες έχουν υιοθετήσει αυτό το καταπιεστικό σύστημα εξόδου απ' το σπίτι με sms ή με μπακαλόχαρτο; Ξέρουμε κάτι που δεν ξέρουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι, είμαστε πιο έξυπνοι, έχουμε διορίσει καλύτερους λοιμωξιολόγους ή απλά δεν ξέρουμε πού πάνε τα τέσσερα και βάζουμε αυθαίρετα μέτρα για να γλιτώσουμε την κατακραυγή αν τα θύματα πολλαπλασιαστούν (όπου με '-με' αναφέρομαι στους πολιτικούς);
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.033
Εχθες εγινε βαφτιση στου Διονυσιου Αρεοπαγιτου κατ εξαιρεση των απαγορευσεων διοτι ο νονος ειναι υπουργος. Σημερα δημοσιευθηκε φωτογραφια ιδιοκτητη ΜΜΕ που τρωει μεζεδες και πινει με την παρεα του στην Πλακα σε τραπεζι μαγαζιου που ειναι εικονικα κλειστο.
Ναι οκ, ας πουμε αν εχουν κοφτη τα sms μηπως οι πολιτες το παρακανουν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Εχθες εγινε βαφτιση στου Διονυσιου Αρεοπαγιτου κατ εξαιρεση των απαγορευσεων διοτι ο νονος ειναι υπουργος. Σημερα δημοσιευθηκε φωτογραφια ιδιοκτητη ΜΜΕ που τρωει μεζεδες και πινει με την παρεα του στην Πλακα σε τραπεζι μαγαζιου που ειναι εικονικα κλειστο.
Ναι οκ, ας πουμε αν εχουν κοφτη τα sms μηπως οι πολιτες το παρακανουν.
Θα μου επιτρέψεις, για να μην ψάχνονται για links, όσοι επιθυμούν να το δουν.
Είναι από δημοσιεύσεις του αντιπολιτευτικού τύπου: Ο ένας, ιδιοκτήτης πετσωμένων μέσων (400.000€) που εγκαλεί τους πολίτες για την παραβίαση των μέτρων, ο άλλος ο γνωστός υπουργός που έγινε νονός εν μέσω πλήρους απαγόρευσης βαφτίσεων, με άδεια από την πολιτική προστασία (αν και δεν είδα στο σχετικό ΦΕΚ πρόβλεψη για εξαίρεση κατόπιν άδειας). Λεπτομέρεια: Πατέρας ο πρόεδρος της «Ανεξάρτητης Αρχής» Δημοσίων Συμβάσεων.

1) Νονός ο Αδ. Γεωργιάδης, ενώ έχει ανακοινωθεί η αναστολή των βαφτίσεων έως τις 16 Μαρτίου - The Press Project - Ειδήσεις, Αναλύσεις, Ραδιόφωνο, Τηλεόραση

2) Ο δημοσιογράφος Χ. Ραπτης, ιδιοκτήτης του @iefimerida πρωτοστατεί μήνες τώρα στην ενοχοποίηση των πολιτών για να καλύψει την κυβέρνηση. Εδώ πίνει τσίπουρα και είναι επιδεικτικά χωρίς μάσκα σε γνωστό κατάστημα της Πλάκας που είναι θεωρητικά κλειστό. Η φωτό από αναγνώστη

 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω αν βοηθάει καθόλου την συζήτηση αλλά βρήκα το παρακάτω:

Δεκέμβριος 2020
👮
Έλεγχοι: 1.860.960
✅
Χωρίς παράβαση: 1.816.599 (98%)
❌
Με παράβαση: 44.361 (2%)
🔘
Ιανουάριος 2021
👮
Έλεγχοι: 2.371.480
✅
Χωρίς παράβαση: 2.326.966 (98%)
❌
Με παράβαση: 44.514 (2%)
🔘
Φεβρουάριος 2021
👮
Έλεγχοι: 2.044.376
✅
Χωρίς παράβαση: 2.002.525 (98%)
❌
Με παράβαση: 41.851 (2%)
🔘
Μάρτιος 2021
👮
Έλεγχοι: 555.692
✅
Χωρίς παράβαση: 543,853 (98%)
❌
Με παράβαση: 11.839 (2%)
Σύνολο αστυνομικών ελέγχων των τελευταίων 100 ημερών (Δεκέμβριος-Μάρτιος):
👮
Έλεγχοι: 6.832.508
✅
Χωρίς παράβαση: 6.689.943 (98%)
❌
Με παράβαση: 142.565 (2%)

Από τα επίσημα στοιχεία που δημοσιεύει η Ελληνική Αστυνομία.

Στο 2% των παραβάσεων είναι και όσες εν τέλει διεγράφησαν μετά από ένσταση. Άρα το ποσοστό είναι στην πραγματικότητα πιο μικρό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
Θα μου επιτρέψεις, για να μην ψάχνονται για links, όσοι επιθυμούν να το δουν.
Είναι από δημοσιεύσεις του αντιπολιτευτικού τύπου: Ο ένας, ιδιοκτήτης πετσωμένων μέσων (400.000€) που εγκαλεί τους πολίτες για την παραβίαση των μέτρων, ο άλλος ο γνωστός υπουργός που έγινε νονός εν μέσω πλήρους απαγόρευσης βαφτίσεων, με άδεια από την πολιτική προστασία (αν και δεν είδα στο σχετικό ΦΕΚ πρόβλεψη για εξαίρεση κατόπιν άδειας). Λεπτομέρεια: Πατέρας ο πρόεδρος της «Ανεξάρτητης Αρχής» Δημοσίων Συμβάσεων.

1) Νονός ο Αδ. Γεωργιάδης, ενώ έχει ανακοινωθεί η αναστολή των βαφτίσεων έως τις 16 Μαρτίου - The Press Project - Ειδήσεις, Αναλύσεις, Ραδιόφωνο, Τηλεόραση

2) Ο δημοσιογράφος Χ. Ραπτης, ιδιοκτήτης του @iefimerida πρωτοστατεί μήνες τώρα στην ενοχοποίηση των πολιτών για να καλύψει την κυβέρνηση. Εδώ πίνει τσίπουρα και είναι επιδεικτικά χωρίς μάσκα σε γνωστό κατάστημα της Πλάκας που είναι θεωρητικά κλειστό. Η φωτό από αναγνώστη

Τι τραγικό είναι να έχεις πνευματικό πατέρα τον Άδωνι Γεωργιάδη.!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.033
Θα μου επιτρέψεις, για να μην ψάχνονται για links, όσοι επιθυμούν να το δουν.
Είναι από δημοσιεύσεις του αντιπολιτευτικού τύπου: Ο ένας, ιδιοκτήτης πετσωμένων μέσων (400.000€) που εγκαλεί τους πολίτες για την παραβίαση των μέτρων, ο άλλος ο γνωστός υπουργός που έγινε νονός εν μέσω πλήρους απαγόρευσης βαφτίσεων, με άδεια από την πολιτική προστασία (αν και δεν είδα στο σχετικό ΦΕΚ πρόβλεψη για εξαίρεση κατόπιν άδειας). Λεπτομέρεια: Πατέρας ο πρόεδρος της «Ανεξάρτητης Αρχής» Δημοσίων Συμβάσεων.

1) Νονός ο Αδ. Γεωργιάδης, ενώ έχει ανακοινωθεί η αναστολή των βαφτίσεων έως τις 16 Μαρτίου - The Press Project - Ειδήσεις, Αναλύσεις, Ραδιόφωνο, Τηλεόραση
Εγώ πάντως που έχω μια μικρή εμπειρία στην δημόσια διοίκηση ξέρω ότι κάθε έγγραφο που εκδίδεται, ειδικά αν πρόκειται για άδεια και ακόμα περισσότερο αν είναι κατ' εξαίρεση άδεια, πρέπει εκτός από την υπογραφή και την σφραγίδα να αναγράφει και τον Αριθμο Πρωτοκολλου του, τον Αριθμο Πρωτοκολλου της αίτησης στην οποία απαντά, αλλά κυρίως να αναγράφει τις κανονιστικές διατάξεις (νόμος, ΠΔ, ΚΥΑ κλπ) με βάση τις οποίες εκδίδεται.
Αυτο ειναι ενα παλιοχαρτο που το φτιαχνει σπιτι του οποιος εχει σφραγιδα. Οχι εγγραφο. Επισης συνηθως δεν εχουν ορθογραφικα και συντακτικα λαθη, οπως αυτο.
FB_IMG_1615826930447.jpg
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εχεις απόλυτο δίκαιο για τ
Εγώ πάντως που έχω μια μικρή εμπειρία στην δημόσια διοίκηση ξέρω ότι κάθε έγγραφο που εκδίδεται, ειδικά αν πρόκειται για άδεια και ακόμα περισσότερο αν είναι κατ' εξαίρεση άδεια, πρέπει εκτός από την υπογραφή και την σφραγίδα να αναγράφει και τον Αριθμο Πρωτοκολλου του, τον Αριθμο Πρωτοκολλου της αίτησης στην οποία απαντά, αλλά κυρίως να αναγράφει τις κανονιστικές διατάξεις (νόμος, ΠΔ, ΚΥΑ κλπ) με βάση τις οποίες εκδίδεται.
Αυτο ειναι ενα παλιοχαρτο που το φτιαχνει σπιτι του οποιος εχει σφραγιδα. Οχι εγγραφο. Επισης συνηθως δεν εχουν ορθογραφικα και συντακτικα λαθη, οπως αυτο.
View attachment 342504
Γιατί δεν μπορώ να βρω τα ορθογραφικά λάθη? να ανησυχώ? πάντως έχω δει πολλά πραγματικά δημόσια έγγραφα με τραγικά λάθη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.033
εχεις απόλυτο δίκαιο για τ

Γιατί δεν μπορώ να βρω τα ορθογραφικά λάθη? να ανησυχώ? πάντως έχω δει πολλά πραγματικά δημόσια έγγραφα με τραγικά λάθη
Δεν σου ηρθε κατακεφαλα ο ΑΕΡΟπαγιτης?? !!
Επισης το σωστο ειναι ΚΑΤ' ΕΞΑΙΡΕΣΗ.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
Επειδή τα γεγονότα όπως τρέχουν αναιρούν τις ειρωνίες μερικών που βασίζονται στους "ειδικούς," σήμερα η Δανία σταμάτησε τη χορήγηση του εμβολίου της Astra Zenecka για όλους - όχι μόνο για τους άνω των 65.

Denmark suspends the use of AstraZeneca shots over worries about blood clots.

Τι είχαν πει οι ειδικοί πριν από λίγες βδομάδες και τι λένε τώρα είπαμε;

Καλύτερα να ρωτήσεις καμία χαρτορίχτρα...
Πραγματικά τρέχουν πολύ τα γεγονότα, καθώς μιλάμε για χώρες που πριν λίγες μέρες δήλωναν πως δεν υπήρχε λόγος να σταματήσουν τη χορήγηση του εμβολίου.

Germany, France, Spain and Italy become latest countries to suspend AstraZeneca vaccine over blood clot fears


Κορωνοϊός: Αναστέλλονται οι εμβολιασμοί με AstraZeneca σε Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία

Γερμανία, Γαλλία και Ιταλία αναστέλλουν τη χορήγηση του εμβολίου της AstraZeneca | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom