The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.407
@STKF η πανδημια δεν ειναι και τοσο πρωτογνωρη. Απεναντιας εχουμε οπλα που δεν ειχαν στην ισπανικη γριπη, ας,πουμε Απλα τοτε δεν τους ειχε περασει απο το μυαλο να ανοιξουν τα νυχαδικα πριν τα Χριστουγεννα για να μεινει ορθια η οικονομια. Τα νυχαδικα, φιλε.
 

poised

Member
Μηνύματα
885
Likes
6.685
Από την Γαλλία δε ξεκίνησε το εξοδόχαρτο; Νομίζω διάφορες ευρωπαϊκές χώρες το χρησιμοποιούσαν μαζί με sms στο πρώτο lockdown πέρυσι, τώρα πόσο κράτησε και αν το έχουν ακόμα δε ξέρω.

ΥΓ. Μια με νυχάδικο που ξέρω μια χαρά δέχεται με ραντεβού στο σπίτι της όλο αυτό το διάστημα. Το νοίκι του μαγαζιού το πληρώνει το κράτος, παίρνει το επίδομα που είναι κλειστή, τα ραντεβού τα πληρώνεται μαύρα (καλά αυτό και πριν πρέπει να γινόταν σε μεγάλο βαθμό) δε ξέρω μη τη βγάζει και καλύτερα.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.415
η πανδημια δεν ειναι και τοσο πρωτογνωρη. Απεναντιας εχουμε οπλα που δεν ειχαν στην ισπανικη γριπη, ας,πουμε
Αυτό που εννοώ είναι ότι κανείς από αυτούς που καλούνται να πάρουν αποφάσεις δεν έχει ζήσει μιά πανδημία. Άλλο πράγμα να διαβάζω κάτι στα βιβλία και άλλο να το βιώνω.
Απλα τοτε δεν τους ειχε περασει απο το μυαλο να ανοιξουν τα νυχαδικα πριν τα Χριστουγεννα για να μεινει ορθια η οικονομια. Τα νυχαδικα, φιλε.
Δεν νομίζω ότι το έκαναν για οικονομικούς λόγους. Κάποια στιγμή έγινε αντιληπτό ότι εν μέσω lockdown με κλειστά νυχάδικα κυκλοφορούσαν κυρίες με φτιαγμένο νύχι. Όπως και με κλειστά κομμωτήρια έβλεπες κυρίες με φτιαγμένο μαλλί.
Πιθανολογώ ότι τα άνοιξαν ως βαλβίδα εκτόνωσης προκειμένου να μην γενικευθεί η παράνομη συμπεριφορά.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.050
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Από την Γαλλία δε ξεκίνησε το εξοδόχαρτο; Νομίζω διάφορες ευρωπαϊκές χώρες το χρησιμοποιούσαν μαζί με sms στο πρώτο lockdown πέρυσι, τώρα πόσο κράτησε και αν το έχουν ακόμα δε ξέρω.

ΥΓ. Μια με νυχάδικο που ξέρω μια χαρά δέχεται με ραντεβού στο σπίτι της όλο αυτό το διάστημα. Το νοίκι του μαγαζιού το πληρώνει το κράτος, παίρνει το επίδομα που είναι κλειστή, τα ραντεβού τα πληρώνεται μαύρα (καλά αυτό και πριν πρέπει να γινόταν σε μεγάλο βαθμό) δε ξέρω μη τη βγάζει και καλύτερα.
Ενταξει για καποιους ειναι καλυτερα. Γνωρισα ενα παιδι πριν λιγες μερες λογιστη μου ελεγε για τον θειο του που θα εβαζε την επιχειρηση στην κορη του και ανοιξε νεα εταιρεια για φορολογικους λογους ή τελος παντων δεν θυμαμαι τι και η καινουρια εταιρεια αγοραζε λιγα λιγα τα περιουσιακα στοιχεια της παλιας (rent a car ηταν) . Τελος παντων λιγα λιγα τα αγορασε, εσκασε και ο κορωνοιος εκεινη την εποχη περιπου, αφησε ανοικτη την παλια εταιρεια οι τζιροι ηταν μηδενικοι αφου λειτουργουσε την καινουρια και πηρε μια επιστρεπτεα προκαταβολη κοντα στα 300.000. Ενας αλλος που ξερω πηρε 90.000 τα κερδη τριων χρονων δηλαδη και δεν ξερει καν πως του βγηκαν τοσα πολλα. Τα μισα πρεπει να τα δωσουν πισω αλλα τ' αλλα ειναι δωρο. Και αλλοι που ξερω απο οικονομικης αποψεως τους εχει κατσει ο κορωνοιος κουτι. Κατω στο νησι μου λεει η μανα μου απ' αυτα που ακουει πως εχει γινει τρελλο παρτυ και καποιοι εχουν παρει πολυ περισσοτερα απ' οτι θα εβγαζαν αν ηταν ανοιχτοι. Υπολογιζεται (η επιστρεπτεα) με βαση τον τζιρο και την μειωση του προφανως, το προσωπικο που απασχολεις και δεν ξερω τι αλλους παραγοντες λαμβανει υποψη. Παντως αν εχει κανει λαθος υπολογισμους το υπουργειο οικονομικων και δινει οτι να 'ναι σε οποιον να ' ναι ασ'τα να πανε.


Η πλειοψηφια ομως νομιζω δεν ειναι ετσι. Εγω ας πουμε δεν πηρα τιποτα. Θα φανει και μετα τι εγινε και αν εγινε καλως ή αν στηθηκε παρτυ που θα πληρωθει μετα εις διπλουν.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.255
εντελώς οφφ τοπικ:

Μενει καποιος στην ανω πολη ή στα περιξ; Προσπαθω να επαληθεύσω αν υπάρχει στο μερος των οδων Πύδνας Αργοναυτών Λημναίου, εμφανές μνημειο οθωμανικής περιοδου (=μουσταφὰ πασά τζαμί). Αν καποιος το γνωρίζει, παρακαλώ μεσσιτζ μι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
εντελώς οφφ τοπικ:

Μενει καποιος στην ανω πολη ή στα περιξ; Προσπαθω να επαληθεύσω αν υπάρχει στο μερος των οδων Πύδνας Αργοναυτών Λημναίου, εμφανές μνημειο οθωμανικής περιοδου (=μουσταφὰ πασά τζαμί). Αν καποιος το γνωρίζει, παρακαλώ μεσσιτζ μι.
Τζαμί Ζιχνί πασά. Στην οδό Αργοναυτών της Άνω Πόλης, βορειοδυτικά από τον ναό του Οσίου Δαβίδ, χτίστηκε το 1895 από τον Mustafa Zihni, βαλή της Θεσσαλονίκης, ένα μικρό τζαμί που φέρει το όνομά του. Το τζαμί χτίστηκε σε θεμέλια απροσδιόριστου βυζαντινού οικοδομήματος.
Σημερινή χρήση: Ιδιωτική κατοικία.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.255
Τζαμί Ζιχνί πασά. Στην οδό Αργοναυτών της Άνω Πόλης, βορειοδυτικά από τον ναό του Οσίου Δαβίδ, χτίστηκε το 1895 από τον Mustafa Zihni, βαλή της Θεσσαλονίκης, ένα μικρό τζαμί που φέρει το όνομά του. Το τζαμί χτίστηκε σε θεμέλια απροσδιόριστου βυζαντινού οικοδομήματος.
Σημερινή χρήση: Ιδιωτική κατοικία.
ευχαριστώ πολύ.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
826
Likes
10.745
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Προσπαθω να επαληθεύσω αν υπάρχει στο μερος των οδων Πύδνας Αργοναυτών Λημναίου, εμφανές μνημειο οθωμανικής περιοδου (=μουσταφὰ πασά τζαμί).
Μέχρι τις αρχές του αιώνα μας σώζονταν και τα εξής ακόμη:
- Στην Άνω Πόλη: Το Γενή πασά τζαμί, το Τσινάρ τζαμί και το Ασταρτζή Μετζίτ τζαμί (στο ΒΔ τμήμα). Το Καζασατζή Μουσά τζαμί κοντά στη Ληταία Πύλη (Γενή Καπού), το Μουσταφά πασά τζαμί κοντά στον Προφήτη Ηλία και το Ριντί Χασάν τζαμί, ανατολικά του Αλατζά Ιμαρέτ (κεντρική περιοχή) και το Αχμέτ Σουμπασί τζαμί, το Ισλά Χανέ τζαμί, το Νουμάν πασά τζαμί και το Γκολτζίκ τζαμί (στο ανατολικό τμήμα).
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.255
Μέχρι τις αρχές του αιώνα μας σώζονταν και τα εξής ακόμη:
- Στην Άνω Πόλη: Το Γενή πασά τζαμί, το Τσινάρ τζαμί και το Ασταρτζή Μετζίτ τζαμί (στο ΒΔ τμήμα). Το Καζασατζή Μουσά τζαμί κοντά στη Ληταία Πύλη (Γενή Καπού), το Μουσταφά πασά τζαμί κοντά στον Προφήτη Ηλία και το Ριντί Χασάν τζαμί, ανατολικά του Αλατζά Ιμαρέτ (κεντρική περιοχή) και το Αχμέτ Σουμπασί τζαμί, το Ισλά Χανέ τζαμί, το Νουμάν πασά τζαμί και το Γκολτζίκ τζαμί (στο ανατολικό τμήμα).

δύσκολο να εντοπιστούν αυτά, επειδη προφανως εχουν καταστραφεί. ευχαριστώ πολύ.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.255
πάντως άλλο "μουσταφά πασά τζαμι" και άλλο "ζιχνί πασά" παρότι αμφοτερα εντοπιζονται στην ανω πόλη και την οδο αργοναυτών - ισως δύσκολο σε τοσο μικρή ακτινα να υπήρχαν δύο τζαμιά, οχι ομως απιθανο.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
826
Likes
10.745
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
πάντως άλλο "μουσταφά πασά τζαμι" και άλλο "ζιχνί πασά" παρότι αμφοτερα εντοπιζονται στην ανω πόλη και την οδο αργοναυτών - ισως δύσκολο σε τοσο μικρή ακτινα να υπήρχαν δύο τζαμιά, οχι ομως απιθανο.
Μια πιθανή εξήγηση από αυτό το κείμενο(ο Πρ.Ηλίας και η Μονή Λατόμου είναι πράγματι κοντά)

Οι Τούρκοι, μετά την άλωση της πόλης το 1430, σύμφωνα με ιστορικές μαρτυρίες, χρησιμοποίησαν κατά κανόνα τόσο για τις διοικητικές, στρατιωτικές, θρησκευτικές ανάγκες τους όσο και για στέγαση, κτίσματα κυρίως των Ελλήνων που επέταξαν από την πρώτη στιγμή της κατάληψης της πόλης. Ειδικά οι κυριότεροι και μεγαλοπρεπέστεροι βυζαντινοί και χριστιανικοί ναοί της Θεσσαλονίκης έγιναν μουσουλμανικά τεμένη ("τζαμιά") με μόνη φροντίδα των κατακτητών την κατασκευή παράπλευρα ενός ψηλού μιναρέ, που έδινε την απαραίτητη σε αυτούς έπαρση και υπεροχή απέναντι στους "άπιστους" υπόδουλους Έλληνες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.752
Likes
15.221
δεν κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο .....
να μην πάει το μυαλό μας και σε πολιτικές σκοπιμότητες??αγγλία εκτός ευρωπαικής ένωσης κλπ κλπ
τι να πρωτοπιστέψω δηλαδή;;
Το θέμα είναι πως αν για πολιτικές σκοπιμότητες αναστέλλεται η χορήγηση ενός εμβολίου και μάλιστα από χώρες που την προηγούμενη έλεγαν πως ΔΕΝ θα το αναστείλλουν, τότε ξεκάθαρα μπορεί και να εγκρίνεται για πολιτικές/οικονομικές ή άλλες σκοπιμότητες ένα άλλο πριν την ώρα του; Ή κάποιο άλλο να καθυστερεί να εγκριθεί για τον ίδιο λόγο; Ποιός ξέρει....

ποιοί ειδικοί έχουν δίκιο τελικά; Των χωρών που αναστέλλουν ή όσων δεν αναστέλλουν; Ποιος ξέρει.....

Δεν διαφωνώ με τις εύλογες απορίες σου. Αντίθετα, μάλλον τις συμπληρώνω....Δεν είσαι η μόνη που δεν ξέρει τι να πιστέψει τελικά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.829
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom