The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
πάντως άλλο "μουσταφά πασά τζαμι" και άλλο "ζιχνί πασά" παρότι αμφοτερα εντοπιζονται στην ανω πόλη και την οδο αργοναυτών - ισως δύσκολο σε τοσο μικρή ακτινα να υπήρχαν δύο τζαμιά, οχι ομως απιθανο.
Σύμφωνα με το κατάλογο κηρυγμένων μνημείων του ΥΠΠΟ είναι το ίδιο, στη συμβολή Αργοναυτών και Πύδνας

"Χαρακτηρίζουμε ως κτίσμα που έχει ανάγκη από ειδική κρατική προστασία το Τζαμί του Μουσταφά Ζιχνί Πασά που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Πύδνας και Αργοναυτών στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης, γιατί αποτελεί τυπικό δείγμα μικρού συνοικιακού τζαμιού της ύστερης Τουρκοκρατίας στη Βόρειο Ελλάδα. Χρονολογείται στο τέλος του 19ου αιώνα
ΔΙΑΡΚΗΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΗΡΥΓΜΕΝΩΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΜΝΗΜΕΙΩΝ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είσαι η μόνη που δεν ξέρει τι να πιστέψει τελικά.
Εδω ολοκληροι λαοι πιστεψαν κ πιστευουν τσαρλατανους που υποσχοταν κ υποσχονται βροχη απο χρηματα κ αυτοκρατοριες, φαντασου τωρα.
Ειναι πολυ ευκολη η απαντηση: την Επιστημη κ μονο.
Ποιες πολιτικες σκοπιμοτητες? Πεθαναν καποιοι ανθρωποι, διαταχθηκε ερευνα εναντιον της εταιρειας κ του ανωτατου στελεχου της για ανθρωποκτονια απο προθεση κ ως φυσικο επακολουθο ανεσταλη η χορηγηση αυτου. Η Επιστημη θα απαντησει επ αυτου.
Για την ιστορια: ο δικαστης που ασκησε τη διωξη εκανε το εμβολιο της εταιρειας 2 ωρες μετα. Προφανως γιατι απο covid πεθαινεις σιγουρα, απο συνωμοσιες, υποθεσεις κ ερπετανθρωπους παιζεται.
Vaccino Astrazeneca, l'inchiesta di Siracusa e il pm che indaga sulla morte del marinaio
 

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.220
Εδω ολοκληροι λαοι πιστεψαν κ πιστευουν τσαρλατανους που υποσχοταν κ υποσχονται βροχη απο χρηματα κ αυτοκρατοριες, φαντασου τωρα.
Ειναι πολυ ευκολη η απαντηση: την Επιστημη κ μονο.
Ποιες πολιτικες σκοπιμοτητες? Πεθαναν καποιοι ανθρωποι, διαταχθηκε ερευνα εναντιον της εταιρειας κ του ανωτατου στελεχου της για ανθρωποκτονια απο προθεση κ ως φυσικο επακολουθο ανεσταλη η χορηγηση αυτου. Η Επιστημη θα απαντησει επ αυτου.
Για την ιστορια: ο δικαστης που ασκησε τη διωξη εκανε το εμβολιο της εταιρειας 2 ωρες μετα. Προφανως γιατι απο covid πεθαινεις σιγουρα, απο συνωμοσιες, υποθεσεις κ ερπετανθρωπους παιζεται.
Vaccino Astrazeneca, l'inchiesta di Siracusa e il pm che indaga sulla morte del marinaio
Πρώτον όπως θα είδες δεν ανέφερα εγώ πρώτη πολιτικές σκοπιμότητες, οπότε δεν κατάλαβα γιατί απαντάς σε μένα που απαντώ σε προηγούμενο μήνυμα. Δεν ξέρω την επιστήμη ποιάς χώρας εννοείς, μιας και δεν ακολουθούν όλες οι χώρες την ίδια πολιτική.
Επίσης οι ίδιοι ειδικοί που μας έλεγαν για επικινδυνότητα της μάσκας, τώρα λένε διαφορετικά πράγματα, οπότε μάλλον αλλάζει η άποψη των επιστημόνων.
Δεν ξέρω ιταλικά μέχρι στιγμής, οπότε δεν ξέρω τι λέει αυτό που έβαλες.

Τα άλλα που έγραψες δεν κατάλαβα τι είναι σόρρυ, δεν ξέρω τι είναι οι ερπανθρωποι που λες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρώτον όπως θα είδες δεν ανέφερα εγώ πρώτη πολιτικές σκοπιμότητες, οπότε δεν κατάλαβα γιατί απαντάς σε μένα που απαντώ σε προηγούμενο μήνυμα. Δεν ξέρω την επιστήμη ποιάς χώρας εννοείς, μιας και δεν ακολουθούν όλες οι χώρες την ίδια πολιτική.
Επίσης οι ίδιοι ειδικοί που μας έλεγαν για επικινδυνότητα της μάσκας, τώρα λένε διαφορετικά πράγματα, οπότε μάλλον αλλάζει η άποψη των επιστημόνων.
Δεν ξέρω ιταλικά μέχρι στιγμής, οπότε δεν ξέρω τι λέει αυτό που έβαλες.

Τα άλλα που έγραψες δεν κατάλαβα τι είναι σόρρυ, δεν ξέρω τι είναι οι ερπανθρωποι που λες.
Ηταν σαφες σε τι ακριβως σου απαντησα. Σε 1 κ μονο ερωτηση σου. Οι αλλοι παραγραφοι δεν ηταν για το ποστ σου. Η Επιστημη ειναι μια κ μονη κ δεν εχει αποψη, εχει γνωση που εμπλουτιζεται συνεχως.
Κ εγω δεν ξερω καλα αγγλικα, χρησιμοποιω μεταφραστη. Εξαλλου το λινκ ειναι για τους απιστους, ειναι η πηγη οσων ανεφερα.
Να εισαι καλα κ γρηγορα εμβολιασμο για να ταξιδεψουμε 1 ωρα αρχιτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Επίσης οι ίδιοι ειδικοί που μας έλεγαν για επικινδυνότητα της μάσκας, τώρα λένε διαφορετικά πράγματα, οπότε μάλλον αλλάζει η άποψη των επιστημόνων.
Η αποψη των επιστημονων οφειλει να αλλαζει διαρκως οσο προχωρα η γνωση. Αλλιως θα ειμασταν ακομη στον Μεσαιωνα.

Η επιστημη ειναι μια. Οι πολιτικες πολλες, για να ξεκαθαρισουμε τα θεματα.
Επισης στις κοινωνικες επιστημες το εχουμε ξεδυαλυνει πολυ νωρις οτι δεν υπαρχει απολιτικ αποψη και δεν υπαρχει μια αληθεια, παροτι παλι η επιστημη μια ειναι, αλλα περιλαμβανει πολυφωνια. Γι αυτο και ταυτοχρονα επικρατουν και ριζοσπαστικες και συντηρητικες θεωριες.


Στις θετικες επιστημες τα πραγματα ειναι απλα: σκετα νουμερα.
Το προβλημα ειναι ποιος τα παραλαμβανει για να χαραξει πολιτικη.
Η ακομη χειροτερα οταν μπλεκουν οι ιδιοι οι επιστημονες με την πολιτικη, πχ Πρυτανεις που χρησιμοποιουν την πολιτικη τους ισχυ για να τσιμπησουν εμβολιακι εκτος σειρας η τα βελακια στις σχολικες ταξεις 27 ατομων. Αυτοι επιστημονικα εχουν καει, παντως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.220
Η επιστημη ειναι μια. Οι πολιτικες πολλες
Οι διαφορετικές πολιτικές από κάθε χώρα(ενώ όλες ισχυρίζονται πως δρουν με βάση όσα τους συμβουλεύουν οι επιστήμονες τους), δείχνουν πως είτε δεν ισχύει πως ακούν όσα τους λένε οι επιστήμονες τους, είτε πως οι επιστήμονες διαφορετικών χωρών διαφωνούν μεταξύ τους.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
42
Likes
305
Η αποψη των επιστημονων οφειλει να αλλαζει διαρκως οσο προχωρα η γνωση. Αλλιως θα ειμασταν ακομη στον Μεσαιωνα.
Φυσικά και είναι έτσι και φυσικά πρέπει να υπάρχουν διαφωνίες και αντικρουόμενες απόψεις, μόνο μέσα από τη γόνιμη σύγκρουση απόψεων θα φανερωθεί η σωστή πορεία.

Αυτή η διαδικασία προϋποθέτει ότι οι επιστήμονες εργάζονται και συγκρούονται για την επιστήμη τους, με ειλικρίνεια και χωρίς κρυμμένες ατζέντες, χωρίς να είναι πληρωμένοι, για να βγάλουν συγκεκριμένα συμπεράσματα, κτλ.

Όταν ξέρεις ότι πολλοί είναι τέτοιοι, τι εμπιστοσύνη μπορεί να εμπνεύσει η άποψη του 'ειδικού;'
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Οι διαφορετικές πολιτικές από κάθε χώρα(ενώ όλες ισχυρίζονται πως δρουν με βάση όσα τους συμβουλεύουν οι επιστήμονες τους), δείχνουν πως είτε δεν ισχύει πως ακούν όσα τους λένε οι επιστήμονες τους, είτε πως οι επιστήμονες διαφορετικών χωρών διαφωνούν μεταξύ τους.
Το να διαφωνουν οι επιστημονες ειναι θεμιτο.
Το να εφαρμοζει καθε χωρα τα δικα της αναλογα με το κοινωνικοοικονομικο της περιβαλλον ακομη πιο θετικο. Σκεψου να μιμηθουμε την Ισλανδια που εχει ελαχιστο πληθυσμο. Δεν θα εχει και αλλη πολιτικη?
Τι νομιζω οτι δεν παει καλα με την εδω "επιτροπη ειδικων". Ειναι ολοι γιατροι. Κοιτανε τα νουμερα και πανε να προβλεψουν ανθρωπινες συμπεριφορες. Χρειαζονται και κοινωνικους επιστημονες.
Αυτο το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι ολοι θα συνωστιζονται στα σουπερμαρκετ αν κλεινουν το Σαββατο στις 6, μπορει να το λεει η κοινη λογικη και οι κοινωνικες επιστημες να μπορουν να το τεκμηριωσουν, αλλα ο αλλος βλεπει τα νουμερα και βαζει εναν κοφτη μονοκομματο λες και τον εφαρμοζουν ρομποτακια. Το ιδιο για τα σχολεια. Γενικα υπαρχει ενα προβλημα αναθεσης της μελετης σε τεχνοκρατες. Οχι προβλημα "επιστημης".
Το "ξερουμε οτι εχετε κουραστει" ειναι μια απαντηση τεχνοκρατων. Μετα ριχνουν τον νεο κοφτη οριζοντια γιατι ειναι τεχνοκρατες. Πρεπει να συμμετασχουν και κοινωνιολογοι και ψυχολογοι στη συζητηση. Φυσικα επειδη επιτρεπεται η πολυφωνια στις ρευστες κοινωνικες επιστημες, τους σνομπαρουν. Και οριστε που ειμαστε.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.220
Το να διαφωνουν οι επιστημονες ειναι θεμιτο.
Το να εφαρμοζει καθε χωρα τα δικα της αναλογα με το κοινωνικοοικονομικο της περιβαλλον ακομη πιο θετικο. Σκεψου να μιμηθουμε την Ισλανδια που εχει ελαχιστο πληθυσμο. Δεν θα εχει και αλλη πολιτικη?
Τι νομιζω οτι δεν παει καλα με την εδω "επιτροπη ειδικων". Ειναι ολοι γιατροι. Κοιτανε τα νουμερα και πανε να προβλεψουν ανθρωπινες συμπεριφορες. Χρειαζονται και κοινωνικους επιστημονες.
Αυτο το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ οτι ολοι θα συνωστιζονται στα σουπερμαρκετ αν κλεινουν το Σαββατο στις 6, μπορει να το λεει η κοινη λογικη και οι κοινωνικες επιστημες να μπορουν να το τεκμηριωσουν, αλλα ο αλλος βλεπει τα νουμερα και βαζει εναν κοφτη μονοκομματο λες και τον εφαρμοζουν ρομποτακια. Το ιδιο για τα σχολεια. Γενικα υπαρχει ενα προβλημα αναθεσης της μελετης σε τεχνοκρατες. Οχι προβλημα "επιστημης".
Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Άλλωστε ακόμα και μέσα στην ίδια χώρα όταν ο ένας λέει "πιο αυστηρό λοκντάουν να πέσουν τα κρούσματα" κι άλλος "ανοίχτε να βγει ο κόσμος σε εξωτερικούς χώρους να κάθεται σε μαγαζιά με αποστάσεις όπου θα ελέγχεται", συχνά κι οι δυο την ίδια ιατρική ειδικότητα έχουν και στην ίδια χώρα ζουν. Αλλά λένε πολύ διαφορετικά πράγματα για την αντιμετώπιση της πανδημίας.
Οπότε δεν έχει και απόλυτη εφαρμογή εδώ το "άκου μόνο τον επιστήμονα". Επιστήμονας κι ο λοιμοξιωλόγος που λέει να κλειστούν όλοι μέσα, επιστήμονας κι ο λοιμοξιωλόγος που λέει να βγούμε έξω με αποστάσεις και λίγα άτομα.

Τέλοσπαντων μεγάλη συζήτηση και συχνά δεν καταλήγει κάπου.
Καλύτερα να πάω σε συζητήσεις για μελλοντικά ταξίδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.395
Ναι το "ακου μονο τον επιστημονα" ειναι ενα ζητημα που αποκρυπτει τη διασταση μεταξυ της "καθαρης επιστημης" που "αν δεν εχει πειραμα, δεν ειναι επιστημη" (και το εχω ακουσει παμπολλες φορες, τρομερος σνομπισμος εργαστηριου) και των κοινωνικων επιστημων που εχουν μια ρευστοτητα, οπως εχει η ανθρωπινη φυση.
Αντε να δουμε πως θα λυσουν ολα τα ανθρωπινα προβληματα, καταθλιψαρες, αμορφωσια των παιδιων ενα χρονο και βαλε οι τεχνοκρατες.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πρώτον όπως θα είδες δεν ανέφερα εγώ πρώτη πολιτικές σκοπιμότητες, οπότε δεν κατάλαβα γιατί απαντάς σε μένα που απαντώ σε προηγούμενο μήνυμα. Δεν ξέρω την επιστήμη ποιάς χώρας εννοείς, μιας και δεν ακολουθούν όλες οι χώρες την ίδια πολιτική.
Επίσης οι ίδιοι ειδικοί που μας έλεγαν για επικινδυνότητα της μάσκας, τώρα λένε διαφορετικά πράγματα, οπότε μάλλον αλλάζει η άποψη των επιστημόνων.
εγώ μίλησα για πολιτικές σκοπιμότητες και φυσικά συντάσσομαι και μ αυτά που λές
εδώ μέσα κάποιοι ίσως θέλουν να μας δείξουν ότι ζούμε σ έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο,τι να πείς;;
εάν ζούσαμε σ έναν τέτοιο κόσμο φυσικά και θα δεχόμουν την επιστήμη και μόνο,
αλλά ξέρουμε πολύ καλά και ας μην κρυβόμαστε πίσω απο΄το δάχτυλο μας ότι η επιστήμη?(ανθρωποι την εκφράζουν ,απλοί άνθρωποι οκ?)είναι μέρος ενός συστήματος και έχουμε πολλά παραδείγματα δυστυχώς ή ευτυχώς από το παρελθόν που δείχνουν ότι δεν λειτουργεί πάντα ανεξάρτητα ...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom