The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα καλά λόγια. Δυστυχώς μαθαίνω ότι ένας 14χρονος και μία πιο μεγάλη γυναίκα (που ήταν στο καφενείο που ανέφερα παραπάνω) δεν πάνε πολύ καλά. Έχουν φύγει από χθες για Αθήνα με αεροδιακομιδή.

Σήμερα δεν λειτούργησαν όλα τα καταστήματα, και ο κόσμος προτίμησε να κάτσει έξω, εμφανώς μουδιασμένος. Όλο το βράδυ εγώ δεν κοιμήθηκα καθώς γίνανε αμέτρητοι μετασεισμοί. 4,1 και 4,9 οι μεγαλύτεροι, που κράτησαν λίγο όμως.

Το χωριό των Κονταιίκων έχει πολλές ζημιές, είδα φωτογραφίες και έχουν πέσει αρκετά σπίτια εκεί. Επίσης έμαθα ότι το Άνω Βαθύ εκκενώνεται καθώς οι ζημιές είναι σε πολύ μεγάλη έκταση.
Γενικά είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Πάντως η ζωή σιγά σιγά επανέρχεται, δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά.

@apodrasi δεν κατάλαβα τι εννοείς με τις 3 ώρες μετά το σεισμό. Καλά ακόμα ζαλισμένος είμαι οπότε λογικό.

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον όλους σας.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
@James Σας άφησε να κοιμηθείτε απόψε; Καλά, μην το έχεις έννοια, μαζί με όλα τ' άλλα, να ενημερώνεις. Η ερώτηση αφορούσε τα παιδιά, άκουσα πως τρεις ώρες μετά τον σεισμό γκρεμίστηκε ο τοίχος, ράδιο-αρβύλα θα ήταν. Το κορίτσι καταγόταν από Κονταίικα και το αγόρι από Σπαθαραίους; Δεν γνώριζα τα παιδιά αλλά νομίζω πως ξέρω τις οικογένειες.
Άλλο: εδώ μαζεύουν τρόφιμα, σεντόνια, ρούχα για να στείλουν. Έχει νόημα;

Σπαθαραίοι και Καλλιθέα χωρίς ζημιές στα σπίτια, αλλά με κατολισθήσεις. Τα πέτρινα βλάφτηκαν στον Καρβούνη; Στον Πλάτανο πέντε πέτρινα ισοπεδωμένα και ζημιές στη μεταβυζαντινή Παναγία. Ο Κούρος του μουσείου με ρωγμή στο πόδι. Η Κολώνα μας στο ύψος της!
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χθες το βράδυ ήταν σαφώς λιγότεροι (που λέει ο λόγος) αλλά το πρωί στις 7.30 το 3.6 και στις 9 τα 4.2 και 4.3 μας πέταξαν όρθιους για ακόμα μία φορά.

Το γεγονός με τα παιδιά συνέβη την ώρα του σεισμού, όχι πιο μετά. Τα λέει και ο πατέρας του Άρη, προτείνω να μην δείτε τις δηλώσεις του αν δεν αντέχετε.
Την καταγωγή των παιδιών δεν την γνωρίζω, ξέρω την μητέρα της Κλαίρης, και πολύ καλύτερα τον αδερφό της, τον θείο της μικρής δηλαδή. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Είναι το θέμα συζητήσεων όλων εδώ. Τώρα βέβαια τι λέμε εμείς είναι επουσιώδες, το κακό έγινε και δεν θέλω να σκέφτομαι αυτούς γονείς. Σκατά.

Όντως πολλοί σύλλογοι Σαμιωτών στην Αθήνα μαζεύουν ρούχα και είδη πρώτης ανάγκης. Φαντάζομαι πως ότι σταλεί θα βοηθήσει. Έχουν στηθεί αυτές τις μέρες επιτόπιες κουζίνες για να μπορούν να φάνε όσοι έχουν μείνει άστεγοι, ενώ όσοι έχουν μικρά παιδιά σίγουρα θα χρειαστούν πάνες, μωρομάντηλα και άλλα τέτοια.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πολλά σπίτια έχουν κριθεί ακατάλληλα και πολύς κόσμος ουσιαστικά έχει μείνει χωρίς σπίτι. Μπορεί κάποια από αυτά να ήταν παλιά, αλλά για μερικούς ήταν το μοναδικό που είχαν. Δύσκολα τα πράγματα γιατί προφανώς στο Καρλόβασι τα σπίτια δεν είναι και αμέτρητα. Μία πολυκατοικία στα 100 μέτρα από το σπίτι μου έχει κριθεί ακατάλληλη, έχουν μπει παντού κορδέλες. Μόνο σε αυτή μένουν πάρα πολλές οικογένειες!
Ζημιές έχουν υποστεί και τα αρχοντικά που βρίσκονται μετά τον Άγιο Νικόλαο, πηγαίνοντας προς Όρμο Καρλοβάσου.

Για τα υπόλοιπα χωριά δεν έχω εικόνα, δεν έχω πάει, δε θέλω κιόλας. Αρκετά έχουν οι άνθρωποι μην πάμε και εμείς οι περίεργοι.
Επίσης για τα πέτρινα στον Καρβούνη δε γνωρίζω.
Για τον Κούρο το έμαθα ότι έχει ζημιά στο πόδι, ενώ μεγάλες ζημιές έχει και το Αρχαιολογικό στο Βαθύ.

Ο 14χρονος που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, έμαθα ότι σώθηκε χάρη στην άμεση επέμβαση μιας Γαλλίδας κοπέλας μιας ΜΚΟ (μάλλον νοσηλεύτρια). Το παιδί είχε κομμένη αρτηρία και η κοπέλα έκανε ότι χρειάστηκε μέχρι να φτάσει το ΕΚΑΒ.
Και αυτός και η μεγαλύτερη κυρία του καφενείου είναι στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω πώς πάνε αυτή τη στιγμή.

Χτες ήταν εδώ και ο Μητσοτάκης, ήρθε και στο Καρλόβασι να δει την κατάσταση.
Το γεγονός ότι μετά ανέβασε (ή έστω οι διαχειριστές) στο ίντσαγκραμ του φωτογραφία από το σημείο της τραγωδίας με τον πατέρα, όπου του πιάνει τον ώμο συγκαταβατικά, εμένα μου έφερε τουλάχιστον αηδία.
Αυτά.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Express Samos, Θεσσαλονίκης 27, Άγιος Ιωάννης, Ρέντης.
Είναι ένα από τα σημεία που συγκεντρώνονται τρόφιμα και ρούχα (γραφεία μεταφορικής εταιρείας).
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Express Samos, Θεσσαλονίκης 27, Άγιος Ιωάννης, Ρέντης.
Είναι ένα από τα σημεία που συγκεντρώνονται τρόφιμα και ρούχα (γραφεία μεταφορικής εταιρείας).
Πολύ σωστά. Καραγιάννης είναι και το όνομα του ιδιοκτήτη της μεταφορικής και Samos Express η επωνυμία της μεταφορικής.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Πολύ σωστά. Καραγιάννης είναι και το όνομα του ιδιοκτήτη της μεταφορικής και Samos Express η επωνυμία της μεταφορικής.
Δάκρυσα απόψε γιατί δεν μπορεί να χωρέσει στο μυαλό μου το "ανθρωπιστική βοήθεια" για την περήφανη πατρίδα μου. Να το "κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον".
@James δεν είχα καταλάβει πως είναι του Καραγιάννη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Κατανοητός ο πόνος του πατέρα του νεκρού παιδιού, αλλά αυτή η εκστρατεία που προσπαθεί να ξεκινήσει εναντίον των παλιών κτιρίων ελπίζω να μη βρει απήχηση στο νησί. Σαν δημοσιογράφος όφειλε να γνωρίζει ότι ο Δήμος είναι υποχρεωμένος με τις τεχνικές υπηρεσίες του ή με εργολάβους να κάνει τις απαραίτητες εργασίες για να μη κινδυνεύουν οι περίοικοι και υποχρεώνει, σύμφωνα με το νόμο, τους αδιάφορους ιδιοκτήτες τους να επωμιστούν τα έξοδα.
Ο παραπάνω πατέρας και δημοσιογράφος αποφεύγει να επιρρίψει οποιαδήποτε ευθύνη εκεί που πρέπει και γενικά λέει και ξαναλέει ότι φταίνε τα παλιά κτίρια λες και στον υπόλοιπο κόσμο δεν υπάρχουν παλιά κτίρια και είναι όλα της τελευταίας δεκαετίας. Ελπίζω το νησί να καταφέρει να σώσει την ταυτότητά του, που από ότι βλέπω από φωτογραφίες είναι πολύ αξιόλογη.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μερικά από τα πράγματα τα οποία συγκεντρώθηκαν για τους πληγέντες. Η ανταπόκριση ήταν κάτι παραπάνω από συγκινητική. Αν πολλοί βάλουν από λίγο, γίνονται θαύματα.
123543209_10224920992762060_3257632792127956654_n.jpg

123544557_10224920992482053_1938512559020185843_n.jpg

123626320_10224920992202046_1562250346794889387_n.jpg


Στα άσχημα, και χτες είδα ανθρώπους να κουβαλάνε με βαλίτσες και σακούλες σκουπιδιών τα υπάρχοντά τους, ότι μπόρεσαν τέλοσπάντων, και να εγκαταλείπουν τα σπίτια τους.
Πολύ σκληρές εικόνες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έντονη φημολογία από χθες ότι η Σάμος θα εξαιρεθεί από το lockdown (πώς ακριβώς θα το μάθουμε αύριο).

Μία χθεσινή ανάρτηση του γενικού γραμματέα του Υπουργείου Μεταναστευτικής πολιτικής, ο οποίος είναι Σαμιώτης, άφηνε να εννοηθεί ότι θα γίνει κάτι τέτοιο. Σήμερα ήταν η σειρά του βουλευτή με δική του ανάρτηση να δηλώσει ότι έχει πάρει διαβεβαίωση από τον Χαρδαλιά πως η Σάμος θα εξαιρεθεί.

Αναμένουμε.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

(Σύμφωνα με το βιδεο παντα)
Στην Ιαπωνία το μεσημεριανό στα σχολεία είναι μια διδακτική διαδικασία. Τα παιδάκια μαθαίνουν να σερβίρονται μόνα τους, φυτεύουν τις πατάτες μόνα τους, καθαρίζουν και τακτοποιούν μόνα τους και ανακυκλώνουν τα προϊόντα που χρησιμοποιούν. Όχι σαν εμάς τα γομάρια :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774

(Σύμφωνα με το βιδεο παντα)
Στην Ιαπωνία το μεσημεριανό στα σχολεία είναι μια διδακτική διαδικασία. Τα παιδάκια μαθαίνουν να σερβίρονται μόνα τους, φυτεύουν τις πατάτες μόνα τους, καθαρίζουν και τακτοποιούν μόνα τους και ανακυκλώνουν τα προϊόντα που χρησιμοποιούν. Όχι σαν εμάς τα γομάρια :haha:
Μια διαφορα που προσεξα ειναι οτι εχουν 5 μαγειρες, σκευη, οικοπεδα, κουζινες, νεροχυτες, ασανσερ για τα σκευη, βοηθους δασκαλων , φαγητο ενω εμεις με το ζορι χαρτι υγειας και καθαριστριες για τις τουαλετες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom