The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Πεθανα στο γελιο με αυτη την καμενια που μου στειλανε!


1606847455576.png
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τα πράγματα φυσικά δεν είναι καθόλου καλά.

Ο σεισμός κράτησε πολύ ώρα, εγώ δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο και πρώτη φορά τρομάζω τόσο πολύ στη ζωή μου. Ο σεισμός με βρήκε στο σπίτι με τα δύο μικρά παιδιά και το μόνο που πρόλαβα ήταν να τα αρπάξω και να πάμε κάτω από ένα δοκάρι. Πραγματικά πίστεψα ότι μέχρι εδώ ήταν και ότι θα ερχόταν όλο το κτίριο πάνω μας. Απίστευτο πραγματικά.

Τα ακόμα πιο δυσάρεστα είναι ότι στο Βαθύ έχουμε δύο νεκρά παιδιά, 15 και 17. Το κορίτσι ήταν η μεγαλύτερη κόρη γνωστής μου. Δεν υπάρχουν λόγια για κάτι τέτοιο. Σκέφτομαι πόσο πολύ τρόμαξα, αλλά αμέσως σκέφτομαι και αυτούς τους ανθρώπους και λέω "χέσε μας, εμείς δεν πάθαμε και τίποτα".

Πολλές ζημιές εδώ στο Καρλόβασι που έκανα μια βόλτα, έχουν πέσει κάποια παλιά σπίτια, έχουν πέσει τμήματα από τις οροφές της Εμπορικής σχολής και της Πορφυριάδας (για όσους γνωρίζουν) ενώ μέρος οροφής έπεσε σε ανθρώπους που κάθονταν σε ένα καφενείο (δίπλα ακριβώς από τον Γερμανό). Πολλοί δρόμοι είχαν κλείσει εντελώς από μπάζα γκρεμισμένων κτιρίων ενώ οι επικοινωνίες συν το ρεύμα κόπηκαν αμέσως, κάτι που μεγάλωσε τον πανικό, την ώρα που ακούγαμε ασθενοφόρα παντού και ελικόπτερα να πετάνε συνεχώς από πάνω μας.
Πάντως βγαίνοντας από το σπίτι περίμενα να αντικρύσω ισοπέδωση μετά από τέτοιο κούνημα, αλλά τα πράγματα ήταν καλύτερα, τηρουμένων των αναλογιών.

Μόλις γύρισα από έξω και όλος ο κόσμος είναι στα πάρκινγκ, στις πλατείες, στις αυλές των σχολείων. Έχουν ανοίξει και κάποια ξενοδοχεία για να φιλοξενηθούν όσοι έχουν μείνει άστεγοι. Οι εκκλησίες του Καρλοβάσου είναι σχεδόν κατεστραμμένες, με την μητρόπολη πραγματικά να έχει πολλές ζημιές (και βρίσκεται πάνω σε κεντρικό δρόμο) και έτσι όπως την είδα αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα στέκεται. Προφανώς δευτερευούσης σημασίας οι εκκλησίες σε σχέση με τα σπίτια αλλά το αναφέρω.

Οι μετασεισμοί που έχουν γίνει είναι πραγματικά αμέτρητοι και βλέπω πολύ κόσμο να διανυκτερεύει εκτός.
Ο Χαρδαλιάς με την πολιτική προστασία είναι εδώ, ότι και αν σημαίνει αυτό.

Πραγματικά εύχομαι να μην ζήσει κανείς αυτό που ζήσαμε, ήταν κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω. Μακράν το χειρότερο συναίσθημα στη ζωή μου.
Για την ιστορία, σήμερα κατεδαφίστηκε από τον Δήμο το σπίτι το οποίο καταπλάκωσε τα δύο παιδιά...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
σορρυ αλλα σκεφτεστε που.χ. να πατε απο Γερμανια ελλαδα? μεσω πανδημιας?
δηλαδη να παμε απο μια χωρα με ενα συστημα υγειας πανω απο τον μεσο ορο σε μια χωρα με το συστημα υγειας σε επιπεδο κατω του μετριου?
εκτος απο καραντινες κλπ αυτο το ρισκο το παιρνετε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σορρυ αλλα σκεφτεστε που.χ. να πατε απο Γερμανια ελλαδα? μεσω πανδημιας?
δηλαδη να παμε απο μια χωρα με ενα συστημα υγειας πανω απο τον μεσο ορο σε μια χωρα με το συστημα υγειας σε επιπεδο κατω του μετριου?
εκτος απο καραντινες κλπ αυτο το ρισκο το παιρνετε?
Εγινες τρολ?:bleh:
Ναι εγω θα πηγαινα γιατι το ελληνικο συστημα υγειας εχει το πιο ανθρωπινο προσωπο στην ΕΕ κ το καλυτερο ανθρωπινο δυναμικο. Ενα συστημα που εστειλε κ στελνει το πρωθυπουργικο αεροσκαφος σε διακομιδες ασθενων. Οταν το στειλει κ η μερκελ ξανακανουμε συγκρισεις.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Εγινες τρολ?:bleh:
Ναι εγω θα πηγαινα γιατι το ελληνικο συστημα υγειας εχει το πιο ανθρωπινο προσωπο στην ΕΕ κ το καλυτερο ανθρωπινο δυναμικο. Ενα συστημα που εστειλε κ στελνει το πρωθυπουργικο αεροσκαφος σε διακομιδες ασθενων. Οταν το στειλει κ η μερκελ ξανακανουμε συγκρισεις.
Χθες σβιστηκαν καποια μνμ,καλα κανανε γιατι ηταν πολιτικα,εμμεσως.

Το σχολιο μ αυτο δεν ειναι πολιτικο,ομως μ αυτο τον τροπο που το γραφεις,απαξιωνεις μια κινηση που ξεκινησε απ την Γερμανια σ αυτη την πανδημια,να στελνει επανδρωμενα με ιατρικο προσωπικο και μηχανηματα αεροπλανα,σε αλλες χωρες,αποσυμφοριζοντας τα νοσοκομεια κ τους ιατρους!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χθες σβιστηκαν καποια μνμ,καλα κανανε γιατι ηταν πολιτικα,εμμεσως.
Το σχολιο μ αυτο δεν ειναι πολιτικο,ομως μ αυτο τον τροπο που το γραφεις,απαξιωνεις μια κινηση που ξεκινησε απ την Γερμανια σ αυτη την πανδημια,να στελνει επανδρωμενα με ιατρικο προσωπικο και μηχανηματα αεροπλανα,σε αλλες χωρες,αποσυμφοριζοντας τα νοσοκομεια κ τους ιατρους!
Κατι δεν καταλαβες. Παρτο αλλιως κ ξαναδιαβασε το.
Το σχολιο μου δεν εχει να κανει απολυτως τπτ με πολιτικη. Μονο με το συστημα υγειας που εχει τα υπερπλεονεκτηματα που ανεφερα. Κ μαλιστα διαχρονικα. Τωρα τι σχεση εχουν οι αποστολες στη Ναμιμπια η ξερω γω που αλλου δεν καταλαβα. Κ η Κουβα στελνει γιατρους επι πληρωμη για να κανει την πολιτικη της κ μπιζνες ταυτοχρονα αλλα αυτο δεν κανει το συστημα υγειας της καλυτερο.
Οφ τοπικ ολα αυτα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εγινες τρολ?:bleh:
Ναι εγω θα πηγαινα γιατι το ελληνικο συστημα υγειας εχει το πιο ανθρωπινο προσωπο στην ΕΕ κ το καλυτερο ανθρωπινο δυναμικο. Ενα συστημα που εστειλε κ στελνει το πρωθυπουργικο αεροσκαφος σε διακομιδες ασθενων. Οταν το στειλει κ η μερκελ ξανακανουμε συγκρισεις.
ok αποψη σου...
για το συστημα της Γερμανιας δεν εχω τοσο εμπεριστατωμενη αποψη (και ευχομαι να παραμεινει ετσι) αλλα για το συστημα της Ελλαδας επειδη δουλευα στον χωρο για 10 χρονια περιπου, διαφωνω σε οσα λες
αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια
η ερωτηση μου ηταν γενικη...το ερωτημα ειναι : καποιος που μενει σε μια χωρα που υπαρχουν ακομα ελευθερα κρεβατια , γιατι να παει σε μια χωρα που κατα τα λεγομενα γινεται το ελα να δεις?
η να το πω πιο σωστα...δεν φοβαται να παει?

ασχετο παντως αλλα η Γερμανια δεν εστειλε γιατρους επι πληρωμη στην Ναμιμβια η δεν ξερω που
πηρε ασθενεις απο Ιταλια και Γαλλια καπου τον Απριλιο αν θυμαμαι καλα....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom