The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.328
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Άμα δεν θυμάσαι άσε τον πανπαν να σου πει! Τι επιμένεις? 😝
Και επειδή με ιτριγκάρεις, κοίταξα καλά τη φωτογραφία και θυμήθηκα. Έχουμε και λέμε:
  • στο βάθος της φωτογραφίας φαίνονται μερικά δάχτυλα. Είναι της πεθεράς μου, που φυσικά της ήρθε μήνυμα (στο κινητό της εγγονής της που έχουν το ίδιο ονοματεπώνυμο) για να πάει να κάνει το εμβόλιο, που θα τη σώσει.
  • με το προηγούμενο στοιχείο, αλλά και το μπουκάλι στα δεξιά, θυμήθηκα το μαγαζί που φάγαμε και ήταν μια μόνο φορά αυτό το καλοκαίρι.
  • και θυμήθηκα και τι ακριβώς φάγαμε: ψητές σαρδέλες (καλές), τηγανητό γαύρο (φρεσκότατο δέκα μέρες πριν που τον είχαν ψαρέψει), τηγανητές πατάτες και τηγανητά κολοκυθάκια.
  • ήπιαμε μπύρες, μια εκ των οποίων φαίνεται (το άδειο μπουκάλι). Ίσως ήπιαμε και κρασί γιατί βλέπω ένα μικρό ποτήρι.
  • το ότι το πιάτο με το γαύρο είναι άδειο, μη σας ξεγελά. Τα ψάρια τα έφαγαν οι γάτες που τριγυρνούσαν εκεί.
Αυτά ρε παιδιά. Αν τώρα θέλετε και το μέρος που έγινε αυτή η οινομπυροποσία, ήταν στη λουτρόπολη των Μεθάνων.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ο καθένας με τον πόνο του πραγματικά, αλλά πιστεύετε ότι υπάρχει καμία περίπτωση να μπορούμε να πάμε Τουρκία (Αϊβαλί και Σμύρνη) το καλοκαίρι; Εννοώ χωρίς περιορισμούς. Όνειρο χειμωνιάτικης νυκτός ε;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τι θέλεις να ακούσεις?

Με αεροπλάνο δύσκολα... Εξάλλου υπάρχουν περιορισμοί για πτήσεις προς/από Τουρκία εδώ και μήνες. Ίσως από εξωτερικό.
Πιο εύκολο θα ήταν με καραβάκι μέσω Χίου κλπ.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πιο εύκολο θα ήταν με καραβάκι μέσω Χίου κλπ.
Το καραβάκι πήγαινε Τσεσμέ απ’ όσο θυμάμαι και όχι Σμύρνη. Για να φτάσεις Σμύρνη θες τουλάχιστον μια ώρα δρόμο από Τσεσμέ.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.328
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ο καθένας με τον πόνο του πραγματικά
Εσύ πιστεύεις ότι είναι μόνο δικός σου πόνος;
Με θυμάσαι να ασχολούμουν παλιά με τόσες «κουταμάρες» στο φόρουμ; Όχι βέβαια! Καλά που το έχουμε και αυτό και κάτι ακούμε για ταξίδια. Πάντως εγώ δεν το κάνω για να περάσω την ώρα μου. Και ευχαριστώ όλους που απαντούν σε όσα γράφω ή έστω αντιδρούν. Κι αυτό επικοινωνία είναι.

Εγώ πιστεύω ότι το καλοκαίρι το δύσκολο θα είναι να πας σε μια χώρα. Άμα καταφέρεις και πας, στις περισσότερες θα μπορείς να μετακινηθείς.
Αναρωτιέμαι, αν έρθει ένας τουρίστας στην Ελλάδα σήμερα, δεν θα μπορεί να μετακινηθεί από νομό σε νομό;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εμενα παντως μου κανει εντυπωση πως οι περισσοτεροι το πρωτο πραγμα που σκεφτεστε ειναι ν' ανοιξουν τα συνορα χωρις περιορισμους. Εδω δεν μπορουμε να παμε για εναν καφε ή μια μπυρα (κυριως το δευτερο).Ενταξει εναν καφε στα γρηγορα τον πινουμε που και που. Και εγω θελω ν' ανοιξουν τα συνορα μιας και εχω εναν χρονο και βαλε να παω εξωτερικο αλλα αυτο που με καιει ειναι ν' ανοιξει η εστιαση!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εμενα παντως μου κανει εντυπωση πως οι περισσοτεροι το πρωτο πραγμα που σκεφτεστε ειναι ν' ανοιξουν τα συνορα χωρις περιορισμους. Εδω δεν μπορουμε να παμε για εναν καφε ή μια μπυρα (κυριως το δευτερο).Ενταξει εναν καφε στα γρηγορα τον πινουμε που και που. Και εγω θελω ν' ανοιξουν τα συνορα μιας και εχω εναν χρονο και βαλε να παω εξωτερικο αλλα αυτο που με καιει ειναι ν' ανοιξει η εστιαση!
Δε θα διαφωνήσω, αλλά ταξιδιωτικό forum είμαστε, μας ενδιαφέρουν τα ταξίδια λίίίγο παραπάνω...
Αντίστοιχα κι ένας που είναι σε αναστολή ή επιχειρηματίας που έχει μπει μέσα με τα τσαρούχια, θα την πει σε αυτόν που σκέφτεται "πότε θα ανοίξουν τα τσιπουράδικα?".
Όλοι από την πλευρά τους έχουν τα δίκια τους... Φαύλος κύκλος είναι υπό μία έννοια!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δε θα διαφωνήσω, αλλά ταξιδιωτικό forum είμαστε, μας ενδιαφέρουν τα ταξίδια λίίίγο παραπάνω...
Αντίστοιχα κι ένας που είναι σε αναστολή ή επιχειρηματίας που έχει μπει μέσα με τα τσαρούχια, θα την πει σε αυτόν που σκέφτεται "πότε θα ανοίξουν τα τσιπουράδικα?".
Όλοι από την πλευρά τους έχουν τα δίκια τους... Φαύλος κύκλος είναι υπό μία έννοια!
Εεεε καλα δεν σας την ειπα, ειλικρινη απορια εξεφρασα μιας και εδω ειναι οφτοπικ οποτε μπορουμε να συζηταμε και για μη ταξιδιωτικα θεματα . Κατα τ' αλλα συμφωνοι, του καθενος και κατι αλλο του λειπει! Αλλος πεθυμησε τα μπαρακια, αλλος τα ταξιδια, αλλος τις συναυλιες, αλλος το σινεμα κ.ο.κ. Απλα για μενα προτεραιοτητα ειναι να βγω για ποτο ή καφε ή σινεμα ξερω γω και μετα να παω ταξιδι. Ουτως ή αλλως το ταξιδι απο μονο του δεν λεει και κατι. Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που να μπαινουν σε ενα αεροπλανο και με το ιδιο να γυρνανε πισω ετσι για την βολτα. Το ταξιδι το συνδυαζεις με επισκεψεις σε μπαρακια, εστιατορια, μουσεια, εκθεσεις τεχνης, εκδρομες στην φυση και ο,τι αλλο αρεσει στον καθενα τελος παντων. Οποτε εγω πιο πολυ καιγομαι να κανω αυτα που μου αρεσουν στην πολη μου και μετα βλεπουμε και για αλλες πολεις... Βεβαια και εγω κοιταω τιμες εισιτηριων... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Ο καθένας με τον πόνο του πραγματικά, αλλά πιστεύετε ότι υπάρχει καμία περίπτωση να μπορούμε να πάμε Τουρκία (Αϊβαλί και Σμύρνη) το καλοκαίρι; Εννοώ χωρίς περιορισμούς. Όνειρο χειμωνιάτικης νυκτός ε;
20210123_162640.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Πάντως ένα ευρωπαϊκό και ένα αμερικάνικο πανεπιστήμιο που συνεργάζεται η υπηρεσία μου μας ειδοποίησαν ήδη ότι οι φοιτητές θα συμμετέχουν στα προγράμματα κανονικά το καλοκαίρι, με φυσική παρουσία δλδ, πέρυσι από πολύ νωρίς ειδοποίησαν ότι θα συμμετέχει το 1/4 των φοιτητών και τελικά ήρθαν μόλις 4 άτομα, το 1/8 περίπου.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εσύ πιστεύεις ότι είναι μόνο δικός σου πόνος;
Με θυμάσαι να ασχολούμουν παλιά με τόσες «κουταμάρες» στο φόρουμ; Όχι βέβαια! Καλά που το έχουμε και αυτό και κάτι ακούμε για ταξίδια. Πάντως εγώ δεν το κάνω για να περάσω την ώρα μου. Και ευχαριστώ όλους που απαντούν σε όσα γράφω ή έστω αντιδρούν. Κι αυτό επικοινωνία είναι.
Το "ο καθένας με τον πόνο του" πήγαινε στην ερώτησή μου που χειμωνιάτικα κάνω πλάνα για καλοκαιρινές διακοπές, δεν το είπα για κάποιο ποστ σου.

Με αεροπλάνο δύσκολα... Εξάλλου υπάρχουν περιορισμοί για πτήσεις προς/από Τουρκία εδώ και μήνες. Ίσως από εξωτερικό.
Πιο εύκολο θα ήταν με καραβάκι μέσω Χίου κλπ.
Σκεφτόμουν βασικά να πάω Λέσβο που χω μια φίλη και από εκεί να πάρω καραβάκι για Αϊβαλί, να πάω οδικώς μέχρι Σμύρνη κι από κει με καραβάκι Χίο. Αλλά μάλλον δύσκολα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom