The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
"Επαναστατική" μάζωξη βλέπω.. μπύρες βλέπω, καλή διάθεση βλέπω, καμιά σημαία και τον "Τσε" δεν βλέπω..
Είμαστε στον οικισμό περίπου 15 οικογένειες. Το εστιατόριο περίμενε να βγάλει κανένα μεροκάματο
τα Σαβατοκύριακά που ερχόταν ο κόσμος από την Βαρκελώνη. Εδώ και μήνες απαγορεύετε η
μετακίνηση από δήμο σε δήμο. Και τώρα που επιτράπηκαν λίγο οι μετακινήσεις μας έκλεισαν τα βράδια
και μας δώσαν λίγο το μεσημέρι. Γυρίσαμε κι εμείς ώρα Αμερικής. Παρόλα αυτά πάλι δεν επιτρέπετε να έρθεις από Βαρκελώνη γιατί είμαστε άλλη επαρχία. Κάθε εβδομάδα κάνουμε (όποιος θέλει) τεστ δωρεάν με μέριμνα της αυτοδιοικούμενης κοινότητας που ζούμε. Ε, κι εμείς πάμε για καμιά μπυρίτσα να στηρίξουμε το μαγαζί. Τρία παιδιά έχει. Όσο για την σημαία του Τσε, αυτός που κάθετε δίπλα μου, είναι πιο αριστερός από τον Τσε.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Anaphylaxis After Vaccination for COVID-19 in the US

Δημοσιεύτηκε χθές στο ιατρικό περιοδικό JAMA μια έκθεση που αφορά στα περιστατικά αναφυλαξίας που καταγράφηκαν στην Αμερική στην περίοδο από τις 14 Δεκεμβρίου έως τις 18 Ιανουαρίου.Αφορά τη χορήγηση 9.943.247 δόσεων του εμβολίου της Pfizer-BioNTech και 7.581.429 δόσεων του εμβολίου της Moderna.
Παρουσιάστηκαν συνολικά 66 περιπτώσεις - 4.5 περιπτώσεις ανά εκατομμύριο δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech και 2.5 ανά εκατομμύριο δόσεις του εμβολίου της Moderna.
44 από τις 47 περιπτώσεις που καταγράφηκαν για το εμβόλιο της Pfizer-ΒιοNTech έγιναν σε γυναίκες, όπως και όλες οι περιπτώσεις της Moderna .
Από τις 66 περιπτώσεις αναφυλαξίας, οι 21 παρατηρήθηκαν σε άτομα που είχαν ιστορικό προηγούμενης αναφυλαξίας και το 89% των συμβαμάτων παρουσιάστηκε σε λιγότερο από 30 λεπτά.
Μετά από περίπου 18 εκατομμύρια εμβολιασμούς γίνεται γνωστό πως η πιθανότητα να εμφανιστεί αναφυλαξία στο εμβόλιο είναι 0.000377%, ότι δεν υπήρξαν θάνατοι και ότι σχεδόν όλα τα επεισόδια αναφυλαξίας έγιναν στα πρώτα 11 λεπτά μετά τον εμβολιασμό.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μια περίπτωση που αφορά το αγαπητό μας μέλος που πολυφωτογραφίζεται εδώ κι εκεί τελευταία...
Πριν δύο χρόνια, ένα ναυλωμένο αεροπλάνο από γραφεία της Κρήτης φόρτωσε... καμία εξηνταριά Κρητικούς και και τους πήγε για 4 μέρες στη Βαρκελώνη. Μεταξύ αυτών των ατόμων που μόνο με γραφεία ταξιδεύουν, υπήρχαν και δύο πολύ συγγενικά μου άτομα.
Κι' όταν επέστρεψαν : -Πως περάσατε, ρώτησα. -Πολύ καλά, όλα τέλεια, είχαμε εκεί Έλληνα ξεναγό και μας ενημέρωνε λεπτομερώς. Παντρεμένος με μια ξένη όπως μας είπε... - Μπα! μήπως τον έλεγαν Παναγιώτη? -Ναι -Μήπως φορούσε και γυαλάκια? -Ε ναι απάντησαν έκπληκτοί. -Αυτός ήταν ? τους ρώτησα δείχνοντας τους μια φωτό του pan pan. - Ναι αυτός, Μα εσύ από που τον ξέρεις?.......
Την ίδια χρονιά δηλ to 2019 μας ακολούθησε για πρώτη φορά ένα ζευγάρι στο Μαρόκο, και πέρυσι ένα άλλο στην Ιορδανία.
Κι όλα αυτά εξ αιτίας του Τ/S....
Παναγιώτη, το παράπονο τους ήταν ότι δεν φρόντισαν οι αρμόδιοι να μπουν μέσα στη Sagrada Familia.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Παναγιώτη, το παράπονο τους ήταν ότι δεν φρόντισαν οι αρμόδιοι να μπουν μέσα στη Sagrada Familia.
Κατ' αρχάς ευχαριστώ κάπτεν για τα καλά σου λόγια. Έχεις (έχουν) δίκιο ,αλλά το πρόγραμμα
τους το έβγαζαν τα γραφεία κι εγώ έπρεπε να το ακολουθήσω. Πολλές φορές τους έχω πει
για αλλαγές, αλλά υπολογίζουν τους χρόνους (κόστη) των λεωφορείων και κάνουν περικοπές.
Πάντως σε όλους λέω στον ελεύθερο τους χρόνο να τους βρω εισιτήρια για να την επισκεφτούν
και κάποιοι ανταποκρίνονται.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κατάφερνε και περνούσε από την ασφάλεια σουγιά 6 εκατοστών, μάλιστα...
Επειδή μου έχει τύχει να έχω μαζί μου καταλάθως σουγιά στη χειραποσκευή, όταν τον βρίσκουν, έχουν χάρακα που μετράνε πόσα εκατοστά είναι. Υποθέτω ότι είναι μέσα στα όρια τα 6 εκατοστά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom