The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Η συζήτηση δεν ήταν ποτέ έχουμε ένα πρόβλημα που πρέπει να το διαχειριστούμε αλλά στο αν υπάρχει πρόβλημα,
Η συζήτηση πάντα ήταν ότι υπάρχει ένα πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζετε σωστά η λάθος.
Γιατι ειναι 40% με 50 % αυτοι που δεν κανουν εμβολιο. Αν το κανουν υποχρεωτικο και συνεχισουν να αρνουνται θα πρεπει να τους απολυσουν οι ιδιοι που μεχρι λιγο καιρο προσελαμβαναν αστυνομικους αντι για ιατρικο προσωπικο και τωρα θελουν να επιταξουν ιδιωτες γιατρους.
Ο πρωθυπουργός δήλωσε ότι είναι προαιρετικό. Όσοι εδώ υποστηρίζουν το αντίθετο τους θέλω υποψήφιους στις επόμενες εκλογές.
Όλη η κουβέντα έγινε γιατί ενώ ερώτησα αν απολύθηκε ο εκπαιδευτικός γιατί γνώριζε ότι ήταν
άρρωστος και συνέχισε να διδάσκει, ψευδώς μου είπαν ότι απολύθηκε γιατί αρρώστησε.
Στην δεύτερη ερώτηση αν απολύθηκε γιατί γνώριζε τότε μου απαντήθηκε ναι.
Αν εδώ μέσα υπάρχουν υποστηρικτές του να απολύετε κόσμος γιατί μόνο και μόνο αρρώστησαν, θέλω να τους ευχαριστήσω που με διέγραψαν από φίλο τους στο φβ.
Φαντάσου ένας γιατρός που δουλεύει σε χώρο εργασίας με ασθένειες πχ φυματίωση κολλήσει από
ασθενή και αυτός ο γιατρός θα πρέπει να πάει στο σπίτι του.
Υγ.
Άσχετο.
Νίκο κάποια στιγμή θα σου στείλω πμ για τον Ολυμπιακό να γελάσουμε.
Τώρα πάω να ξαπλώσω να αποφύγω την μόλυνση από φυματίωση μην τυχόν και απολυθώ από
το ταμείο ανεργίας που δεν παίρνω.
Ξέχασα , έχω κάνει εμβόλιο για την φυματίωση. Μαντού νομίζω το λένε, ή κάπως έτσι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δεν ξέρω αν το προσέξατε, πως εκτός του ότι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα βεβαίως βεβαίως, όλοι μας ανεξαιρέτως έχουμε απόλυτη ανάγκη από διακοπές!!!
Μερικοί έχουμε ανάγκη και από σεξ, :haha: αλλά μην το κάνουμε θέμα. Πάω να ψήσω την δικιά μου.
Δεν έχει πονοκέφαλο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Μετά από 45 χρόνια μαζί ξέρουμε με μια ματιά τι είναι το ναι ή το όχι.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Αυτός που δεν θέλει να εμβολιαστεί και εργαζεται στον τομέα υγείας κολλάει κατα λάθος κάποιους καρκινοπαθείς και κάποιος απο αυτούς πεθαινει τελικά απο κορονοϊό ... τι θα πρεπει να κάνουν οι συγγενείς του;; δεν θα τον τρεξουν στα δικαστηρια αυτόν και το νοσοκομείο για εγκληματική αμέλεια;; παιδευεται κάποιος με τον καρκίνο τον νικά και συ γιατρε ή νοσοκόμε τον κολλάς κορονοιό, απο αμέλεια προφανώς, και πεθαινει ο άνθρωπος;; πόσο πιο απλά θα μπορούσε να λεχθεί .. δεν ξερω..
Πάντα υπάρχουν δύο όψεις, ο οποιοσδήποτε στη θέση του υγειονομικού πιστεύω ότι δεν έχει ιδέα τι θα έκανε (έξω από τον χορό...).΄Εξάλλου, όταν ρωτήθηκε αν επιθυμεί να εμβολιαστεί ή όχι τα δεδομένα ήταν ελάχιστα, ενώ ακόμη και σήμερα το χρονικό διάστημα των δοκιμών μικρό, για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα σε βάθος χρόνου. Λίγο η βιασύνη για αντιμετώπιση του ιού, λίγο η πίεση των φαρμακευτικών, λίγο το πρεσάρισμα των οργανισμών υγείας από την έξαρση και τους θανάτους, σου λέει εύλογα δεν θα κάνω εγώ το πειραματόζωο. Δεν νομίζω ότι δικαιούται κανείς να τον κατηγορεί.
Και εκ των πραγμάτων, το εμβόλιο της εταιρείας που γίνεται μαζικά σε υγειονομικούς, βλέπουμε να αμφισβητείται, να προκαλεί παρενέργειες, να το απαγορεύει η μία χώρα μετά την άλλη, να βγαίνει ο ΕΜΑ να πιέζει για το αντίθετο, και πάει λέγοντας.
Και η δεύτερη παράμετρος που αποσιωπάται. Ο εργαζόμενος στον τομέα υγείας, είτε αρνείται είτε όχι, είναι ο ίδιος πολύ πιο ευπρόσβλητος στον ιό από οποιαδήποτε άλλη εργασιακή ομάδα. Δηλαδή μη κάνοντας το εμβόλιο, θέτει και τον εαυτό του σε κίνδυνο. Δεν είναι απόφαση δίχως τίμημα.
Αυτός που γράφεις που κολλάει κατά λάθος καρκινοπαθείς,μπορεί να κολλήσει με τον ίδιο τρόπο τους γονείς του, τα παιδιά του, τον/την σύζυγο (το οποίο έχει ήδη συμβεί κατά κόρο στον κλάδο). Είδες με τι ευκολία προτίθεσαι να πας τον υγειονομικό στο δικαστήριο; Μακάρι να ήταν το ίδιο εύκολο να πάει και αυτός, σε περίπτωση που αυτός πάθει κάτι από το εμβόλιο, την εταιρεία, τον ΕΜΑ, ή την κυβέρνηση.
Βλέπω επιστρέφουμε σε εποχές με λιντσαρίσματα και γκιλοτίνες, στο όνομα της υγείας, και αυτό δεν μου αρέσει εμένα, προσωπικά, ενώ με φοβίζει η «εμπιστοσύνη» στο κράτος να επιβάλει κάτι που είναι για το καλό μου. Αφού είναι για το καλό μου, πρέπει απλά να με πείσει, αρκεί να παράσχει τα αντίστοιχα στοιχεία, και θα έχει εξασφαλισμένη την επιτυχία.
Η τρίτη παράμετρος: Κάνουν αγώνα δρόμου επτά εταιρείες για το εμβόλιο, και καμία για το φάρμακο. Αυτό από μόνο του είναι τραγικό. Βέβαια το εμβόλιο θα πουλήσει δεκάδες εκατομμύρια δόσεις, το φάρμακο μόλις μερικές χιλιάδες, δεν κόπτονται για την υγεία, για τα κέρδη τους κόπτονται, το οποίο μου δίνει το δικαίωμα να είμαι επιφυλακτικός.
Διευκρινίζω ότι δεν σου απαντώ σε προσωπικό επίπεδο και δεν θα αντιπατρατεθώ περισσότερο (εξάλλου βλέπω να πηγαίνει για κλείδωμα το offtopic από τους διαχειριστές, έχει καταντήσει λίγο τοξικό), ήθελα απλά να φανεί ότι υπάρχουν πολλές παράμετροι, και εύκολα αποφασίζουμε για τους άλλους.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
εξάλλου βλέπω να πηγαίνει για κέιδωμα το offtopic από τους διαχειριστές,
Γιατί; Μας έχουν δώσει το δικαίωμα σ αυτό το τόπικ να λέμε ότι νάναι αρκεί να μην βριζόμαστε η να μιλάμε για πολιτικά -θρησκευτικά θέματα. Όποιος ξεφεύγει ή του διαγράφουν το μήνυμα ή τον μπανάρουν.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Γιατί; Μας έχουν δώσει το δικαίωμα σ αυτό το τόπικ να λέμε ότι νάναι αρκεί να μην βριζόμαστε η να μιλάμε για πολιτικά -θρησκευτικά θέματα. Όποιος ξεφεύγει ή του διαγράφουν το μήνυμα ή τον μπανάρουν.
Εντάξει, μία αίσθηση που έχω μετέδωσα, κάποτε υπήρχε ειδικό θέμα για τον ιό και κατέληξε τοξικό και κλειδώθηκε. Έχω την εντύπωση πως αυτό επαναλαμβάνεται τώρα. Αν είναι έτσι όπως τα λες, όλα καλά, πάω πάσο.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Πάντα υπάρχουν δύο όψεις, ο οποιοσδήποτε στη θέση του υγειονομικού πιστεύω ότι δεν έχει ιδέα τι θα έκανε (έξω από τον χορό...).΄Εξάλλου, όταν ρωτήθηκε αν επιθυμεί να εμβολιαστεί ή όχι τα δεδομένα ήταν ελάχιστα, ενώ ακόμη και σήμερα το χρονικό διάστημα των δοκιμών μικρό, για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα σε βάθος χρόνου. Λίγο η βιασύνη για αντιμετώπιση του ιού, λίγο η πίεση των φαρμακευτικών, λίγο το πρεσάρισμα των οργανισμών υγείας από την έξαρση και τους θανάτους, σου λέει εύλογα δεν θα κάνω εγώ το πειραματόζωο. Δεν νομίζω ότι δικαιούται κανείς να τον κατηγορεί.
Και εκ των πραγμάτων, το εμβόλιο της εταιρείας που γίνεται μαζικά σε υγειονομικούς, βλέπουμε να αμφισβητείται, να προκαλεί παρενέργειες, να το απαγορεύει η μία χώρα μετά την άλλη, να βγαίνει ο ΕΜΑ να πιέζει για το αντίθετο, και πάει λέγοντας.
Και η δεύτερη παράμετρος που αποσιωπάται. Ο εργαζόμενος στον τομέα υγείας, είτε αρνείται είτε όχι, είναι ο ίδιος πολύ πιο ευπρόσβλητος στον ιό από οποιαδήποτε άλλη εργασιακή ομάδα. Δηλαδή μη κάνοντας το εμβόλιο, θέτει και τον εαυτό του σε κίνδυνο. Δεν είναι απόφαση δίχως τίμημα.
Αυτός που γράφεις που κολλάει κατά λάθος καρκινοπαθείς,μπορεί να κολλήσει με τον ίδιο τρόπο τους γονείς του, τα παιδιά του, τον/την σύζυγο (το οποίο έχει ήδη συμβεί κατά κόρο στον κλάδο). Είδες με τι ευκολία προτίθεσαι να πας τον υγειονομικό στο δικαστήριο; Μακάρι να ήταν το ίδιο εύκολο να πάει και αυτός, σε περίπτωση που αυτός πάθει κάτι από το εμβόλιο, την εταιρεία, τον ΕΜΑ, ή την κυβέρνηση.
Βλέπω επιστρέφουμε σε εποχές με λιντσαρίσματα και γκιλοτίνες, στο όνομα της υγείας, και αυτό δεν μου αρέσει εμένα, προσωπικά, ενώ με φοβίζει η «εμπιστοσύνη» στο κράτος να επιβάλει κάτι που είναι για το καλό μου. Αφού είναι για το καλό μου, πρέπει απλά να με πείσει, αρκεί να παράσχει τα αντίστοιχα στοιχεία, και θα έχει εξασφαλισμένη την επιτυχία.
Η τρίτη παράμετρος: Κάνουν αγώνα δρόμου επτά εταιρείες για το εμβόλιο, και καμία για το φάρμακο. Αυτό από μόνο του είναι τραγικό. Βέβαια το εμβόλιο θα πουλήσει δεκάδες εκατομμύρια δόσεις, το φάρμακο μόλις μερικές χιλιάδες, δεν κόπτονται για την υγεία, για τα κέρδη τους κόπτονται, το οποίο μου δίνει το δικαίωμα να είμαι επιφυλακτικός.
Διευκρινίζω ότι δεν σου απαντώ σε προσωπικό επίπεδο και δεν θα αντιπατρατεθώ περισσότερο (εξάλλου βλέπω να πηγαίνει για κλείδωμα το offtopic από τους διαχειριστές, έχει καταντήσει λίγο τοξικό), ήθελα απλά να φανεί ότι υπάρχουν πολλές παράμετροι, και εύκολα αποφασίζουμε για τους άλλους.
Πες τα Χρυσόστομε!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πάντα υπάρχουν δύο όψεις, ο οποιοσδήποτε στη θέση του υγειονομικού πιστεύω ότι δεν έχει ιδέα τι θα έκανε (έξω από τον χορό...).΄Εξάλλου, όταν ρωτήθηκε αν επιθυμεί να εμβολιαστεί ή όχι τα δεδομένα ήταν ελάχιστα, ενώ ακόμη και σήμερα το χρονικό διάστημα των δοκιμών μικρό, για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα σε βάθος χρόνου. Λίγο η βιασύνη για αντιμετώπιση του ιού, λίγο η πίεση των φαρμακευτικών, λίγο το πρεσάρισμα των οργανισμών υγείας από την έξαρση και τους θανάτους, σου λέει εύλογα δεν θα κάνω εγώ το πειραματόζωο. Δεν νομίζω ότι δικαιούται κανείς να τον κατηγορεί.
Και εκ των πραγμάτων, το εμβόλιο της εταιρείας που γίνεται μαζικά σε υγειονομικούς, βλέπουμε να αμφισβητείται, να προκαλεί παρενέργειες, να το απαγορεύει η μία χώρα μετά την άλλη, να βγαίνει ο ΕΜΑ να πιέζει για το αντίθετο, και πάει λέγοντας.
Και η δεύτερη παράμετρος που αποσιωπάται. Ο εργαζόμενος στον τομέα υγείας, είτε αρνείται είτε όχι, είναι ο ίδιος πολύ πιο ευπρόσβλητος στον ιό από οποιαδήποτε άλλη εργασιακή ομάδα. Δηλαδή μη κάνοντας το εμβόλιο, θέτει και τον εαυτό του σε κίνδυνο. Δεν είναι απόφαση δίχως τίμημα.
Αυτός που γράφεις που κολλάει κατά λάθος καρκινοπαθείς,μπορεί να κολλήσει με τον ίδιο τρόπο τους γονείς του, τα παιδιά του, τον/την σύζυγο (το οποίο έχει ήδη συμβεί κατά κόρο στον κλάδο). Είδες με τι ευκολία προτίθεσαι να πας τον υγειονομικό στο δικαστήριο; Μακάρι να ήταν το ίδιο εύκολο να πάει και αυτός, σε περίπτωση που αυτός πάθει κάτι από το εμβόλιο, την εταιρεία, τον ΕΜΑ, ή την κυβέρνηση.
Βλέπω επιστρέφουμε σε εποχές με λιντσαρίσματα και γκιλοτίνες, στο όνομα της υγείας, και αυτό δεν μου αρέσει εμένα, προσωπικά, ενώ με φοβίζει η «εμπιστοσύνη» στο κράτος να επιβάλει κάτι που είναι για το καλό μου. Αφού είναι για το καλό μου, πρέπει απλά να με πείσει, αρκεί να παράσχει τα αντίστοιχα στοιχεία, και θα έχει εξασφαλισμένη την επιτυχία.
Η τρίτη παράμετρος: Κάνουν αγώνα δρόμου επτά εταιρείες για το εμβόλιο, και καμία για το φάρμακο. Αυτό από μόνο του είναι τραγικό. Βέβαια το εμβόλιο θα πουλήσει δεκάδες εκατομμύρια δόσεις, το φάρμακο μόλις μερικές χιλιάδες, δεν κόπτονται για την υγεία, για τα κέρδη τους κόπτονται, το οποίο μου δίνει το δικαίωμα να είμαι επιφυλακτικός.
Διευκρινίζω ότι δεν σου απαντώ σε προσωπικό επίπεδο και δεν θα αντιπατρατεθώ περισσότερο (εξάλλου βλέπω να πηγαίνει για κλείδωμα το offtopic από τους διαχειριστές, έχει καταντήσει λίγο τοξικό), ήθελα απλά να φανεί ότι υπάρχουν πολλές παράμετροι, και εύκολα αποφασίζουμε για τους άλλους.

Ζούμε μια παγκόσμια πανδημία με εκατομμύρια θύματα εδω και πάνω απο ένα χρόνο και παρα τα σκληρά λοκνταουν δεν βλέπουμε μεγάλη πρόοδο τουλάχιστον σε Ευρώπη και Αμερική .. όμως με τα εμβόλια εδω και λιγο καιρό αρχίζουμε ολοι να ελπίζουμε ότι σε κάποιο διάστημα 8-10 μηνών θα δοθει ένα τελος..
Τωρα εχοντας κατα νου την κρισιμότητα της όλης κατάστασης όλοι μας, θα πρέπει πιστεύω να δείξουμε μια ευθύνη, όποια αναλογεί στον καθένα μας, για τον εαυτό μας αλλά και μια αλληλεγγύη για τους γυρω μας..
Προσωπικά θεωρώ αστείο για το αν πρεπει να εμβολιαστει κάποιος ή οχι αλλά σίγουρα ειναι δικαίωμα του καθενός να πράξει ότι νομίζει.. Δεν θα μπω στη διαδικασία για το κατα πόσο τα εμβόλια ειναι ή οχι ασφαλή ούτε και για την αναγκαιότητα τους και τα οικονομοπολιτικά παιχνίδια που παιζονται.. το έχουμε αναλύσει όσο δεν παιρνει..
θέλω μόνο να μεινω στο απλό δίλλημα ενός υγειονομικού που ο σκοπός του ειναι η ιαση, η φροντιδα και η ανακούφιση των ασθενών, αν θα πρεπει, αρνούμενος τον εμβολιασμό, να εξακολουθεί να ασκεί τα καθήκοντά του θέτοντας σε κίνδυνο αυτούς που θελει να θεραπεύσει, εχοντας κατα νου όλα αυτα που είπα παραπάνω..


Δηλαδή μη κάνοντας το εμβόλιο, θέτει και τον εαυτό του σε κίνδυνο. Δεν είναι απόφαση δίχως τίμημα.
Να αντιστρέψω το ερώτημα;; γιατί αποφασίζει να πάρει αυτό το τίμημα θέτοντας σε κίνδυνο τον εαυτό του μη κάνοντας το εμβόλιο;;;

Αυτός που γράφεις που κολλάει κατά λάθος καρκινοπαθείς,μπορεί να κολλήσει με τον ίδιο τρόπο τους γονείς του, τα παιδιά του, τον/την σύζυγο (το οποίο έχει ήδη συμβεί κατά κόρο στον κλάδο).
Και δω ξανααντιστρέφω το ερώτημα ... Γιατί το κάνει λοιπόν;;

Εγω απο αυτήν την όψη το βλέπω..



Γιατί; Μας έχουν δώσει το δικαίωμα σ αυτό το τόπικ να λέμε ότι νάναι αρκεί να μην βριζόμαστε η να μιλάμε για πολιτικά -θρησκευτικά θέματα. Όποιος ξεφεύγει ή του διαγράφουν το μήνυμα ή τον μπανάρουν.
ακόμα εδω εισαι;;; έφαγες ban τελικά εεε...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom