The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Καρα-άσχετο αλλά είμαι στο σωστό topic.
@mikrh tsopana ,@panpan (κι όποιος άλλος πιθανώς ξέρει) μήπως έχετε ιδέα για το παρακάτω σάιτ, αν είναι αξιόπιστο; Βρήκα κάτι νορμαλ κριτικές αλλά είπα να ρωτήσω κι εσας. Gafas Online, Lentillas y Líquidos - Óptica Óptima
Δεν το γνωρίζω ,δυστυχώς.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καρα-άσχετο αλλά είμαι στο σωστό topic.
@mikrh tsopana ,@panpan (κι όποιος άλλος πιθανώς ξέρει) μήπως έχετε ιδέα για το παρακάτω σάιτ, αν είναι αξιόπιστο; Βρήκα κάτι νορμαλ κριτικές αλλά είπα να ρωτήσω κι εσας. Gafas Online, Lentillas y Líquidos - Óptica Óptima

Ισως βγάλεις άκρη απο δω

Óptica Óptima is rated "Excellent" with 4.5 / 5 on Trustpilot
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
When I asked Gylfi what had given Iceland this edge, he was adamant: "It has been the scientists making up the rules, not the politicians. That matters. They know what they are talking about, the politicians do not."
At every step, Iceland has followed the science, led by Prof Gudnason and his team, with politicians nowhere to be seen in the daily briefings.
Meeting Iceland's prime minister later, I was curious to know why she had taken such a backseat.
Katrin Jakobsdottir, 44, has led the country's left-green government since 2017. For her, pandemic and politics are two words that do not belong together.

How Iceland clamped down to conquer coronavirus
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ασχετο αλλα εδω στο οφτοπικ λογικα κολλαει. Εγω βρεθει δεν ξερω πως σε μια ομαδα καπνιστηριο ναυτικων και αλλων κακοποιων στοιχειων στο φεισμπουκ. Καμμενη μου φαινεται αλλα οκ. Να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος ναυτικος. Δειχνει καποιες λιντσαρισμενες φατσες τυπων που ταχα μου δηθεν τολμησαν να κατσουν στην καρεκλα της γεφυρας. Προφανως κατι εγινε και το παραξεχειλωνουν αστειευομενοι για να θιξουν κατι κακως κειμενο. Και τσακωνοντουσαν για το αν επρεπε να καθεται ή οχι οταν ανεβαινει ο καπετανιος. Ξερει κανεις ναυτικος να μου απαντησει? Εγω δεν ξερω καν τι κανει αυτος στην γεφυρα. Και γιατι πρεπει να σηκωνεται απο σεβασμο ή πρεπει να ειναι παντα ορθιος για λογους ασφαλειας? Και γιατι εχει γινει αυτη η καρεκλα τοσο μεγαλο θεμα για την εμπορικη ναυτιλια? Τι εχει γινει ξερει κανεις? Αποριες που τις εχω και γω παντως.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Η ειδική ομάδα της Διεθνούς Εταιρείας Θρόμβωσης και Αιμόστασης (ISTH) για τη νόσο COVID-19, εκπροσωπούμενη από μια διεθνή επιτροπή ειδικών, μετά τη συνεδρίασή της στις 11 Μαρτίου 2021 συνιστά σε όλους τους ενήλικες να συνεχίσουν να λαμβάνουν τους εμβολιασμούς για τη νόσο COVID-19

ISTH STATEMENT ON ASTRAZENECA COVID-19 VACCINE AND THROMBOSIS

https://www.isth.org/news/556057/
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ασχετο αλλα εδω στο οφτοπικ λογικα κολλαει. Εγω βρεθει δεν ξερω πως σε μια ομαδα καπνιστηριο ναυτικων και αλλων κακοποιων στοιχειων στο φεισμπουκ. Καμμενη μου φαινεται αλλα οκ. Να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος ναυτικος. Δειχνει καποιες λιντσαρισμενες φατσες τυπων που ταχα μου δηθεν τολμησαν να κατσουν στην καρεκλα της γεφυρας. Προφανως κατι εγινε και το παραξεχειλωνουν αστειευομενοι για να θιξουν κατι κακως κειμενο. Και τσακωνοντουσαν για το αν επρεπε να καθεται ή οχι οταν ανεβαινει ο καπετανιος. Ξερει κανεις ναυτικος να μου απαντησει? Εγω δεν ξερω καν τι κανει αυτος στην γεφυρα. Και γιατι πρεπει να σηκωνεται απο σεβασμο ή πρεπει να ειναι παντα ορθιος για λογους ασφαλειας? Και γιατι εχει γινει αυτη η καρεκλα τοσο μεγαλο θεμα για την εμπορικη ναυτιλια? Τι εχει γινει ξερει κανεις? Αποριες που τις εχω και γω παντως.
Προφανώς και δεν κάθεται κανένας στην καρέκλα του Κυβερνήτη. Πόσο μάλλον όταν είναι αυτός παρών.
Υπάρχουν άλλες καρέκλες σε διάφορες θέσεις που κάθονται αυτοί που πρέπει.
Ο αξιωματικός γεφύρας και ο βοηθός του δεν κάθονται, έτσι και αλλιώς δεν σταματάνε απ'το τρέξιμο.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Η ειδική ομάδα της Διεθνούς Εταιρείας Θρόμβωσης και Αιμόστασης (ISTH) για τη νόσο COVID-19, εκπροσωπούμενη από μια διεθνή επιτροπή ειδικών, μετά τη συνεδρίασή της στις 11 Μαρτίου 2021 συνιστά σε όλους τους ενήλικες να συνεχίσουν να λαμβάνουν τους εμβολιασμούς για τη νόσο COVID-19

ISTH STATEMENT ON ASTRAZENECA COVID-19 VACCINE AND THROMBOSIS

https://www.isth.org/news/556057/
Είπα να μην συνεχίσω τη συζήτηση για τα εμβόλια, αλλά:

Η σύσταση της ISTH που παραθέτεις βγήκε στις 12 Μαρτίου.

Το Αμερικανικό υπουργείο υγείας εκδίδει σήμερα (23 Μαρτίου) ανακοίνωση, που λίγο-πολύ λέει ότι η Astra Zeneca τους είχε δώσει 'λάθος' data και ζητούν τη συνεργασία της εταιρίας, για να αποφασίσει περαιτέρω το FDΑ αν θα εγκρίνει το εμβόλιο.

Μια μικρή απάτη της Astra Zeneca με λάθος data λοιπόν, για να σπρώξει την γρήγορη έγκριση στις ΗΠΑ:

NIAID Statement on AstraZeneca Vaccine

Η ανακοίνωση που παρέθεσες θεωρεί όμως ότι η εταιρία παρέθεσε αρκετά στοιχεία μέσω των clinical trials της εταιρίας:

"Importantly, well-conducted clinical trials of COVID-19 vaccinations did not identify an increased risk of thrombosis."

Βέβαια παραδέχονταί ότι:

"At present, we do not know whether the timing of the blood clots with vaccination is coincidental or whether vaccination may in rare cases increase the risk of thrombosis."

Και καταλήγουν στην άνευ όρων προώθηση του εμβολίου:

"the benefits of COVID-19 vaccination strongly outweigh any potential complications even for patients with a history of blood clots or for those taking blood thinning medications."

Δηλαδή χωρίς να έχουν συγκεκριμένα στοιχεία (κανείς δεν έχει, γιατί δεν έχει περάσει ικανός χρόνος, για να εξετάσουν πιθανές επιπτώσεις), βιάζονται να προωθήσουν το εμβόλιο "Based on all available data ."

Εμένα αυτό μου ακούγεται περισσότερο σαν προώθηση προϊόντος παρά σαν επιστημονικό συμπέρασμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Είπα να μην συνεχίσω τη συζήτηση για τα εμβόλια, αλλά:

Η σύσταση της ISTH που παραθέτεις βγήκε στις 12 Μαρτίου.

Το Αμερικανικό υπουργείο υγείας εκδίδει σήμερα (23 Μαρτίου) ανακοίνωση, που λίγο-πολύ λέει ότι η Astra Zeneca τους είχε δώσει 'λάθος' data και ζητούν τη συνεργασία της εταιρίας, για να αποφασίσει περαιτέρω το FDΑ αν θα εγκρίνει το εμβόλιο.

Μια μικρή απάτη της Astra Zeneca με λάθος data λοιπόν, για να σπρώξει την γρήγορη έγκριση στις ΗΠΑ:

NIAID Statement on AstraZeneca Vaccine

Η ανακοίνωση που παρέθεσες θεωρεί όμως ότι η εταιρία παρέθεσε αρκετά στοιχεία μέσω των clinical trials της εταιρίας:

"Importantly, well-conducted clinical trials of COVID-19 vaccinations did not identify an increased risk of thrombosis."

Βέβαια παραδέχονταί ότι:

"At present, we do not know whether the timing of the blood clots with vaccination is coincidental or whether vaccination may in rare cases increase the risk of thrombosis."

Και καταλήγουν στην άνευ όρων προώθηση του εμβολίου:

"the benefits of COVID-19 vaccination strongly outweigh any potential complications even for patients with a history of blood clots or for those taking blood thinning medications."

Δηλαδή χωρίς να έχουν συγκεκριμένα στοιχεία (κανείς δεν έχει, γιατί δεν έχει περάσει ικανός χρόνος, για να εξετάσουν πιθανές επιπτώσεις), βιάζονται να προωθήσουν το εμβόλιο "Based on all available data ."

Εμένα αυτό μου ακούγεται περισσότερο σαν προώθηση προϊόντος παρά σαν επιστημονικό συμπέρασμα.
Το διαβασα κι εγω, υπολογιζουν την αποτελεσματικοτητα στο 80%.
Οποιος θελει 0% αποτελεσματικοτητα επιλεγοντας να μην κανει εμβολιο, οκ, ελευθερια εχουμε. Ας κρατησουν τα λοκ νταουν ως τη δευτερα παρουσια. Και σου το λεω εγω που δεν εχω επηρεαστει ιδιαιτερα, μαλιστα δουλευω ελαχιστες ωρες και δεν εχω χασει ουτε ευρω. Αλλα δεν το βρισκω οκ και θελω να δουλεψω κανονικα.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Εμένα αυτό μου ακούγεται περισσότερο σαν προώθηση προϊόντος παρά σαν επιστημονικό συμπέρασμα.
Έχεις σκεφτεί ότι για αυτό μπορεί να φταίει ότι όπως έχεις παραδεχθεί (1) δεν έχεις επιστημονικό υπόβαθρο που να πλησιάζει έστω και ελάχιστα κοντά στο αντικείμενο που θες να διαπραγματευτείς (2) αυτό δε σε οδηγεί να μελετήσεις αυτά που διαβάζεις διερευνητικά και να εκτιμήσεις τις απόψεις αυτών που ξέρουν γιατί (3) θεωρείς ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία πουλημένων "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) που το κάνουν για το κέρδος ή την εξουσία να δίνουν εντολές σε κυβερνήσεις και έτσι και αλλιώς (4) έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη που δεν θα αλλάξει με τίποτα, οπότε ότι και να διαβάσεις το φιλτράρεις έτσι ώστε να βρίσκεις τρόπους να επιβεβαιώνεις αυτό που ήδη πιστεύεις και όχι για να να προωθήσεις την γνώση σου αλλά (5) παρόλα αυτά θεωρείς τον εαυτό σου μελετημένο.

Και συγνώμη αν σου φαίνομαι απότομος, αλλά εσύ επέλεξες να επανέλθεις.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Έχεις σκεφτεί ότι για αυτό μπορεί να φταίει ότι όπως έχεις παραδεχθεί (1) δεν έχεις επιστημονικό υπόβαθρο που να πλησιάζει έστω και ελάχιστα κοντά στο αντικείμενο που θες να διαπραγματευτείς (2) αυτό δε σε οδηγεί να μελετήσεις αυτά που διαβάζεις διερευνητικά γιατί (3) θεωρείς ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία πουλημένων "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) που το κάνουν για το κέρδος ή την εξουσία να δίνουν εντολές σε κυβερνήσεις και (4) έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη που δεν θα αλλάξει με τίποτα, οπότε ότι και να διαβάσεις το φιλτράρεις με τρόπο που να βρίσκει τρόπους να επιβεβαιώνει αυτό που ήδη πιστεύεις και όχι για να το εκτιμήσεις αλλά (5) παρόλα αυτά θεωρείς τον εαυτό σου μελετημένο.

Και συγνώμη αν σου φαίνομαι απότομος, αλλά εσύ επέλεξες να επανέλθεις.
Τωρα θα ακουσεις το "ας ανοιξουν ολα κι ας δινουν φαρμακα" απο τους τυπους που φοβουνται να περασουν ακομη και εξω απο ΜΕΘ αυτη την περιοδο, οπως κι εμεις παρακαλαμε μη μας τυχει τιποτε και χρειαστουμε ραμματα ξερω γω και δεν βρισκουμε γιατρο στο νοσοκομειο, οπως εχουν καταρρευσει ολα και δεν εχει μεινει κλινικη να μας δουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom