The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
καταλαβαινεις λοιπον τι εχει να γινει;ολη η δουλεια τοσο καιρο παει πισω,για εναν παπα !
Η Μητρόπολη δεν τηρησε τα μετρα». Επιρρίπτει το μεγαλύτερο μέρος των ευθυνών για τη διασπορά του κορωνοϊού στους ιερείς της πόλης,
Τώρα πιάνετε το αγαπημένο μου θέμα κατά τη διάρκεια της πανδημίας!
Δε πα να λέμε, δε πα να πέφτουν κάτω σαν τα κοτόπουλα, ορισμένοι δε καταλαβαίνουν τίποτα και οι σκοταδιστές συνεχίζουν να κάνουν μια χαρά τη «δουλειά» τους.

Σε πολύ γνωστό χωριό του νομού Θεσσαλονίκης, που απέφυγε το σκληρο lock down με πολιτική παρέμβαση, καθώς θα ήτανε πλήγμα για τον υπερδήμαρχο που βγαίνει με ποσοστό 90%, είδαμε σκηνές απείρου κάλλους στη κηδεία του αρνητή-ιερέα ο οποίος έφυγε τελικά από τον ιό, προλαβαίνοντας να πάρει μαζί του και μερικούς πιστούς. Περιπολικά, φασαρίες, και κόσμος που ακόμα και σ' αυτές τις στιγμές αρνιόταν επίμονα να φορέσει μάσκα. Τι ψάχνουμε να βρούμε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
καναμε τα ραπιντ τεστ,εγω κι ο γιος μου,και βγηκαμε αρνητικοι,πολυς ο κοσμος που περιμενε,πηγαμε απ τους πρωτους,ελπιζω να μην μεταδωθει περισσοτερο ο ιος σε κανενα αλλο παιδακι και σε καμια αλλη οικογενεια.αυριο κανω το εμβολιο μου κανονικα τη β δοση!
Ηρωες γονεις, εσεις θα βοηθησετε τους επιχειρηματιες του τουρισμου να δηλωσουν τα αποτελεσματα των υπαλληλων που ζητανε να μη γινονται τεστ γιατι ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ να δηλωθουν.
Μπανανια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προφανώς αν αποφασιστεί υποχρεωτικότητα απαιτείται ψήφιση νόμου στη βουλή, δεν αρκεί μια υπουργική απόφαση. Κανένα διαστήριο δε μπορεί να αποδώσει ευθύνες σε επιτροπές και κυβερνήσεις για κάτι που ψήφισε η βουλή (τα δικαστήρια, ακόμα και σε ανώτατο επίπεδο, μπορούν μόνο να κρίνουν ένα νόμο αντισυνταγματικό και να μην τον εφαρμόσουν).
αυτά είναι θέματα νομικών
ας μας διαφωτίσει ένας που ξέρει νομικά

αν όπως λες για την υποχρεωτικότητα χρειασθεί ψήφιση νόμου από την βουλή??
και να μας διαφωτίσει όμως και για την περίπτωση που πχ παράδειγμα λέω υποχρεούται να κάνει το εμβόλιο ο....αδελφός μου(ενω ό ίδιος δεν ήθελε) και του προκύπτει ένα συμβάν
και έχει κάθε δικαίωμα να στραφεί εναντίον αυτού που τον υποχρέωσε να το κάνει,
κατά ποιού θα στραφεί?
εδώ όι μηνύσεις δίνουν και παίρνουν κατά ιδιωτών και νοσοκομειακών
γιατρών για άλλα απλούστερα ζητήματα και θα αφήσω έτσι κάτι τέτοιο??
και φυσικά και γίνονται δικαστήρια για ιατρικά συμβάντα αυτό έλειπε
δηλαδή επειδή θα γίνει νομος αιιντε ό,τι προκύψει θα το κάνουμε γαργάρα;;

και αυτό που λες για τα δικαστήρια μάλλον δεν ξέρεις την διαδικασία
δικαστήριο που αφορά θέματα υγείας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χρειάζεται πραγματογνώμονα γιατρό
ο δικαστής θα βασίσει κατά μεγάλο μέρος την απόφαση του στα επιχειρήματα των γιατρών
(τόχω πει πολλές φορες και σε άλλα μου μηνύματα)
ορίζει έναν
και από κει και πέρα η κάθε πλευρά που θίγεται ορίζει δικό της
και εννοείται ότι ευθύνες σε περίπτωση θανάτου η σωματικής βλάβης που τυχόν προκύψουν από το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εμβόλιο κάπου θα αποδοθούν
η για να το πω πιό σωστά έχει αναφαίρετο δικαίωμα ο θιγόμενος να κινήσει νομικά την διερεύνηση ΄ώστε ΕΑΝ υπάρχουν ευθύνες να αποδοθούν
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
αυτά είναι θέματα νομικών
ας μας διαφωτίσει ένας που ξέρει νομικά
αν όπως λες για την υποχρεωτικότητα χρειασθεί ψήφιση νόμου από την βουλή
και να μας διαφωτίσει όμως και για την περίπτωση που σε περίπτωση πχ παράδειγμα λέω υποχρεούται να κάνει το εμβόλιο ο....αδελφός μου και του προκύπτει ένα συμβάν
και έχει κάθε δικαίωμα να στραφεί εναντίον αυτού που τον υποχρέωσε να το κάνει....
κατά ποιού θα στραφεί???

εδω οι μηνύσεις δίνουν και παίρνουν κατά ιδιωτών και νοσοκομειακών γιατρών για άλλα απλούστερα ζητήματα και θα αφήσω έτσι κάτι τέτοιο??
Αυτος που τον υποχρεωσε να το κανει, αν ψηφιστει στη Βουλη, ειναι οι ελληνες πολιτες. Αντιπροσωπευτικη Δημοκρατια εχουμε, οι αποφασεις των πολιτων ειναι σεβαστες ακομη κι αν διαφωνουμε.
Μπορουν να γινουν διαμαρτυριες και να αλλαξει η Βουλη, βεβαια, δημοκρατια εχουμε.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτος που τον υποχρεωσε να το κανει, αν ψηφιστει στη Βουλη, ειναι οι ελληνες πολιτες. Δημοκρατια εχουμε, οι αποφασεις των πολιτων ειναι σεβαστες ακομη κι αν διαφωνουμε.
καλά καλά ας μιλήσει ένας νομικός γιατί αυτά που διαβάζω είναι τουλάχιστον τραγελαφικά
αν πεθανει η μάννα σου μετά από το εμβόλιο (που δεν ήθελε ή ίδια να κάνει αλλά υποχρεώθηκε) κάθεσαι και το τρώς επειδή είναι νόμος??
δεν έχετε ιδέα μου φαίνεται
εδώ γίνονται δικαστήρια για πολύ πιό απλά πράγματα ,,,
.οχι για κάτι τέτοιο

αν και δεν ξέρω νομικά(ξέρω όμως από πραγματογνωμοσύνες)στην περίπτωση αυτή θα στραφεί κατά του κράτους....
και ισχύουν όσα είπα πιο πάνω
αλλά περιμένω και μιά απάντηση από νομικούς
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
να δηλωσουν τα αποτελεσματα των υπαλληλων που ζητανε να μη γινονται τεστ γιατι ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ να δηλωθουν.
Μπανανια.
Ενώ για τους υπαλλήλους που ξέρουν να τα δηλώνουν είναι πέρα για πέρα αξιόπιστο το αποτέλεσμα που δηλώνουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
@romantic woman το να απαντησει καποιος νομικος εδω δωρεαν το βρισκω λιγο απιθανο. Οι νομικες συμβουλες κοστιζουν, εμεις στο σωματειο μας πολλες 10δες χιλιαδες ατομα πληρωνουμε για να εχουμε νομικες γνωμοδοτησεις. Εχουμε ακυρωσει εφαρμογη νομων, αλλα οχι νομους, παντα με νομικες γνωμοδοτησεις και οχι μηνυσεις, η @Μάγδα που ειναι συναδελφος θα συμφωνει.
Ενας μονος του βαζει βαθια το χερι στην τσεπη και προχωραει οπως του πει ο αμειβομενος νομικος του συμβουλος.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
@romantic woman το να απαντησει καποιος νομικος εδω δωρεαν το βρισκω λιγο απιθανο. Οι νομικες συμβουλες κοστιζουν, εμεις στο σωματειο μας πολλες 10δες χιλιαδες ατομα πληρωνουμε για να εχουμε νομικες γνωμοδοτησεις. Εχουμε ακυρωσει εφαρμογη νομων, αλλα οχι νομους, παντα με νομικες γνωμοδοτησεις και οχι μηνυσεις, η @Μάγδα που ειναι συναδελφος θα συμφωνει.
Ενας μονος του βαζει βαθια το χερι στην τσεπη και προχωραει οπως του πει ο αμειβομενος νομικος του συμβουλος.
εντάξει
ξέρεις πολύ καλά με ποιά εννοια το λέω....
να τοποθετηθεί αν θέλει ,αν έχει χρόνο,κάποιος που ξέρει ...γιατί ξέρω εδω μέσα πρόσωπα που ξέρουν
αν και όποιος θέλει ...
απλα΄και μόνο για να μην λέγονται ανακρίβειες
με καλή διάθεση πάντα
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν ανανέωσε την παραγγελία εμβολίων της ΑΖ η ΕΕ για μετά τον Ιούνιο. Mάλλον δεν εισακούστηκαν οι διαβεβαιώσεις των Ελλήνων ειδικών ούτε λήφθηκε υπόψη η μαζική ανταπόκριση των 30ρηδων Ελλήνων που συνέρρευσαν στα εμβολιαστικά κέντρα με ψηλά τα μανίκια για πάρουν την ελευθερία τους πίσω κάνοντας το σουηδοβρετανικό εμβόλιο.
EU's Breton: EU did not renew Astrazeneca COVID-19 vaccine order for after June
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αυτά είναι θέματα νομικών
ας μας διαφωτίσει ένας που ξέρει νομικά
Ούτε εγώ είμαι νομικός, αλλά από το θέμα κάτι σκαμπάζω.

αν όπως λες για την υποχρεωτικότητα χρειασθεί ψήφιση νόμου από την βουλή??
και να μας διαφωτίσει όμως και για την περίπτωση που πχ παράδειγμα λέω υποχρεούται να κάνει το εμβόλιο ο....αδελφός μου(ενω ό ίδιος δεν ήθελε) και του προκύπτει ένα συμβάν
και έχει κάθε δικαίωμα να στραφεί εναντίον αυτού που τον υποχρέωσε να το κάνει,
κατά ποιού θα στραφεί?
Κατά ποιού στρέφεται αυτός που παθαίνει τις σπανιότατες επιπλοκές από τα ήδη υποχρεωτικά εμβόλια; Πάντως όχι εναντίον αυτού που νομοθέτησε την υποχρεωτικότητά τους.

εδώ όι μηνύσεις δίνουν και παίρνουν κατά ιδιωτών και νοσοκομειακών
γιατρών για άλλα απλούστερα ζητήματα και θα αφήσω έτσι κάτι τέτοιο??
και φυσικά και γίνονται δικαστήρια για ιατρικά συμβάντα αυτό έλειπε
δηλαδή επειδή θα γίνει νομος αιιντε ό,τι προκύψει θα το κάνουμε γαργάρα;;
Αν ένας γιατρός έχει ευθύνη επειδή με πράξη η αμέλειά του προξένησε κάτι, ασφαλώς. Δε μιλάμε όμως για κάτι τέτοιο.

και αυτό που λες για τα δικαστήρια μάλλον δεν ξέρεις την διαδικασία
Δεν ξέρεις τι ξέρω και τι όχι. Το παίρνω ως προσβολή.

δικαστήριο που αφορά θέματα υγείας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χρειάζεται πραγματογνώμονα γιατρό
ο δικαστής θα βασίσει κατά μεγάλο μέρος την απόφαση του στα επιχειρήματα των γιατρών
(τόχω πει πολλές φορες και σε άλλα μου μηνύματα)
ορίζει έναν
και από κει και πέρα η κάθε πλευρά που θίγεται ορίζει δικό της
και εννοείται ότι ευθύνες σε περίπτωση θανάτου η σωματικής βλάβης που τυχόν προκύψουν από το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εμβόλιο κάπου θα αποδοθούν
η για να το πω πιό σωστά οφείλει να γίνει η διερεύνηση ΕΑΝ υπάρχουν ευθύνες να αποδοθουν
Ευθύνες για την έγκριση του φαρμάκου/εμβολίου μπορεί να ζητηθούν από τον ΕΟΦ (αν δεν απαλλαγεί από αυτές με άλλο τρόπο). Για το περιεχόμενο ενός ψηφισμένου νόμου, όμως, όχι - και αυτό ισχύει για κάθε νόμο ανεξαρτήτως αντικειμένου - ακόμα κι αν προσπαθήσει η Παλαβή της Βουλής να τον κυρήξει επαχθές, απεχθές και επονείδιστο.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ούτε εγώ είμαι νομικός, αλλά από το θέμα κάτι σκαμπάζω.


Κατά ποιού στρέφεται αυτός που παθαίνει τις σπανιότατες επιπλοκές από τα ήδη υποχρεωτικά εμβόλια; Πάντως όχι εναντίον αυτού που νομοθέτησε την υποχρεωτικότητά τους.


Αν ένας γιατρός έχει ευθύνη επειδή με πράξη η αμέλειά του προξένησε κάτι, ασφαλώς. Δε μιλάμε όμως για κάτι τέτοιο.


Δεν ξέρεις τι ξέρω και τι όχι. Το παίρνω ως προσβολή.


Ευθύνες για την έγκριση του φαρμάκου/εμβολίου μπορεί να ζητηθούν από τον ΕΟΦ (αν δεν απαλλαγεί από αυτές με άλλο τρόπο). Για το περιεχόμενο ενός ψηφισμένου νόμου, όμως, όχι - και αυτό ισχύει για κάθε νόμο ανεξαρτήτως αντικειμένου - ακόμα κι αν προσπαθήσει όμως η Παλαβή της Βουλής να τον κυρήξει επαχθές, απεχθές και επονείδιστο.

δεν είχα διάθεση να σε προσβάλω
αν έτσι εννοήθηκε πραγματικά ζητώ συγγνώμη
αλλα΄πραγματικά δεν έχουν νόημα οι τοποθετήσεις μας γιατί πλέον άπτονται νομικών ...ζητημάτων που εγώ τουλάχιστον δεν τα κατέχω
δεν θα συνεχίσω την κουβέντα,
ούτε θα ξανααντιπαρατεθώ σ αυτά που έγραψες αν και έχω επιχειρήματα
ΕΜΜΕΝΩ σ αυτά που προείπα με την επεξεργασία και την προσθήκη που εβαλα στις τοποθετήσεις μου πιό πάνω

και ξανά ζητω συγγνώμη αν σε προσέβαλα

απο κει και πέρα ο καθένας έχεις τις απόψεις του
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom