The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενα 20αρικο το μηνα ειναι ο Cosmote TV,δεν το λες και απαγορευτικο.
8,19 πληρώνουμε εμείς, 13 και κάτι είναι αν θες και τις ταινίες, αλλά με το ertflix (έχουμε και νετφλιξ από συγγενείς) δεν υπήρχε λόγος. Εξαιρετικά κανάλια έχει.
 
Μηνύματα
106
Likes
167
8,19 πληρώνουμε εμείς, 13 και κάτι είναι αν θες και τις ταινίες, αλλά με το ertflix (έχουμε και νετφλιξ από συγγενείς) δεν υπήρχε λόγος. Εξαιρετικά κανάλια έχει.
Εγω εχω το full pack,σιγουρα υπαρχουν και φτηνοτερα.Το θεμα του ertflix δεν το εχω ψαξει,θα το κοιταξω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Σιγά, κάτι πρωτοσελιδα για το πόσα κιλά είναι το βυζι της Μιμης που θέλει να εγχειρησει και πόσα νοσοκομεία στερείται ο εθνικός προϋπολογισμός. Άθλιος τύπος από άθλιους ανθρώπους. Το δε πολιτικό Ραδιόφωνο ήταν πιο εμετικό σήμερα και δεν υπήρχε και η πρόσβαση στον ξένο Τύπο που υπάρχει σήμερα. Το επίπεδο των αναγνωστών ήταν χειρότερο τότε, γνώμη μου.
Ασχετο, αλλά σήμερα εκείνη η Μιμή μου μοιάζει τουλάχιστον καθηγήτρια στο Πρίνστον και αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών σε σχέση με ότι κυκλοφορεί μέσα και έξω από την Βουλή και στις νόμιμες κρεβατοκάμαρες πολιτικών αρχηγών και πάνω, ελπιζω να μη πολιτικολογούμε βέβαια
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ασχετο, αλλά σήμερα εκείνη η Μιμή μου μοιάζει τουλάχιστον καθηγήτρια στο Πρίνστον και αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών
Τόσην ώρα, δεν μπορώ να θυμηθώ ποια καθηγήτρια μου θυμίζει!!!!
D0AsQdzWsAAgD3T.jpg
unnamed.jpg
newego_LARGE_t_1401_107372630.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ναι, πολύ προχωρημένη για την εποχή της στην πιο θεοκρατική και συντηρητική χώρα της Ευρώπης που όλοι ''ξαφνιάζονται'' με τους βιασμούς. Βέβαια όταν χρειάστηκε έτρεξε και αυτή να συμμορφωθεί με τους παπάδες, καντηλανάφτες και αστρολόγους αλλά και έτσι ένα ρησπέκτ το αξίζει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ελάχιστα ευρώ παραπάνω από το ίντερνετ κοστίζει, μη μου πεις ότι δεν έχεις βάλει ούτε ίντερνετ.

Εγώ δεν έχω, στο λάπτοπ το βλέπω, που το έχω 7 χρόνια (σκυλί!).
Τα ελάχιστα παραπάνω για εσένα, μπορεί για κάποιον άλλο να είναι πολλα. Μπορεί να έχει ίντερνετ και να μην θέλει να δώσει άλλα 9,15 ή 20+ για τηλεόραση. Είναι τόσο παράξενο αυτό που λέω;


Σιγά, κάτι πρωτοσελιδα για το πόσα κιλά είναι το βυζι της Μιμης που θέλει να εγχειρησει και πόσα νοσοκομεία στερείται ο εθνικός προϋπολογισμός. Άθλιος τύπος από άθλιους ανθρώπους. Το δε πολιτικό Ραδιόφωνο ήταν πιο εμετικό σήμερα και δεν υπήρχε και η πρόσβαση στον ξένο Τύπο που υπάρχει σήμερα. Το επίπεδο των αναγνωστών ήταν χειρότερο τότε, γνώμη μου.
Ενώ τώρα άρθρα για υπέρλαμπρη συζυγο πρωθυπουργου και για τις ευχές του για γενέθλια είναι μαχητική δημοσιογραφία. Μη μιλήσω για άρθρο που έλεγε πως τα ΟΥΚ πηγαν Μαλδίβες να σώσουν τον Τσίπρα ή για άρθρα πως φέρνουν τον μπαφο στην πατρίδα μας όταν μιλούσαν για φαρμακευτική κάνναβη κάνοντας αντιπολίτευση ενώ τώρα αποθεώνουν τον υπουργό ανάπτυξης.

Ξέρουν ποιο είναι το κοινό τους, ξέρουν πως θα πιστέψουν οτιδήποτε σε πατρίς-θρησκεια-οικογενεια και γράφουν αναλόγως.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ο τύπος στα 80ς και 90ς ήταν ασυγκρίτως καλύτερος από σήμερα. Και τότε υπήρχαν τα καραγκιοζιλίκια της Αυριανής για να γελάμε και τα κομματικά πρωτοσέλιδα αλλά στις μέσα σελίδες σε ΠΟΛΛΕΣ εφημερίδες έγραφαν δημοσιογράφοι με πολλά κιλά @@ και υψηλό επίπεδο μόρφωσης.
Το ίδιο και στη τηλεόραση, υπήρχαν τα τηλεσκουπιδια αλλά έβλεπες συχνότατα διανοητές όπως ο Ραφαηλίδης, ο Ρένος Αποστολιδης, υπήρχε η Μαλβίνα κτλ.
Καμία σύγκριση με το σήμερα μα καμία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα ελάχιστα παραπάνω για εσένα, μπορεί για κάποιον άλλο να είναι πολλα.
Σωστά. Αν και τα 0 του ertflix πιστεύω ότι δεν είναι.

Μπορεί να έχει ίντερνετ και να μην θέλει να δώσει άλλα 9,15 ή 20+ για τηλεόραση. Είναι τόσο παράξενο αυτό που λέω;
Δεν είπα πουθενά ότι το βρίσκω παράξενο. Το COSMOTE TV το ανέφερα ως εναλλακτική στο Netflix που αναφέρθηκε, προσωπικά το βρίσκω κλάσεις ανώτερο και η διαφορά τους είναι 0,13€.

Ενώ τώρα άρθρα για υπέρλαμπρη συζυγο πρωθυπουργου και για τις ευχές του για γενέθλια είναι μαχητική δημοσιογραφία. Μη μιλήσω για άρθρο που έλεγε πως τα ΟΥΚ πηγαν Μαλδίβες να σώσουν τον Τσίπρα ή για άρθρα πως φέρνουν τον μπαφο στην πατρίδα μας όταν μιλούσαν για φαρμακευτική κάνναβη κάνοντας αντιπολίτευση ενώ τώρα αποθεώνουν τον υπουργό ανάπτυξης.
Αν σου φαίνεται εσένα μαχητική δημοσιογραφία, πάσο. Εγώ δεν είπα ότι μου φαίνεται εμένα.
Ξέρουν ποιο είναι το κοινό τους, ξέρουν πως θα πιστέψουν οτιδήποτε σε πατρίς-θρησκεια-οικογενεια και γράφουν αναλόγως.
Κι από τις δύο μεριές υπάρχει κοινό που είναι διατεθειμένο να καταναλώσει οτιδήποτε επιβεβαιώνει τα πιστεύω τους.
Αυτό πάντα υπήρχε. Αυτό που δεν υπήρχε είναι η δυνατότητα cross-checking που έχεις σήμερα, η απείρως πιο σφαιρική ενημέρωση για όποιον θέλει και η έκθεση οποιοδήποτε γράψει παπάτζα εντός δευτερολέπτων. Οι επιλογές σήμερα είναι πιο διεθνείς και πολύ πιο προσιτές. Γνώμη μου βέβαια.

Το ίδιο και στη τηλεόραση, υπήρχαν τα τηλεσκουπιδια αλλά έβλεπες συχνότατα διανοητές όπως ο Ραφαηλίδης, ο Ρένος Αποστολιδης, υπήρχε η Μαλβίνα κτλ.
Θα γίνει κομματική η συζήτηση, σας αφήνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Τα ελάχιστα παραπάνω για εσένα, μπορεί για κάποιον άλλο να είναι πολλα. Μπορεί να έχει ίντερνετ και να μην θέλει να δώσει άλλα 9,15 ή 20+ για τηλεόραση. Είναι τόσο παράξενο αυτό που λέω;

Ενώ τώρα άρθρα για υπέρλαμπρη συζυγο πρωθυπουργου και για τις ευχές του για γενέθλια είναι μαχητική δημοσιογραφία. Μη μιλήσω για άρθρο που έλεγε πως τα ΟΥΚ πηγαν Μαλδίβες να σώσουν τον Τσίπρα ή για άρθρα πως φέρνουν τον μπαφο στην πατρίδα μας όταν μιλούσαν για φαρμακευτική κάνναβη κάνοντας αντιπολίτευση ενώ τώρα αποθεώνουν τον υπουργό ανάπτυξης.

Ξέρουν ποιο είναι το κοινό τους, ξέρουν πως θα πιστέψουν οτιδήποτε σε πατρίς-θρησκεια-οικογενεια και γράφουν αναλόγως.
Νομιζω οτι δεν εχουμε ξαναεισαγαγει στην ολοζωντανη γλωσσα μας το ακρωνυμιο ΑΡΔακια
και τη συντομευση το ΣΚΠΔ ΠΡΤΣΛΤΕ
Και συνεννουμαστε μια χαρα. Γιατι ετσι ειναι η ελληνικη γλωσσα, μεταλασσεται, προσθετει νεες εννοιες για να καλυψει τις νεες κοινωνικες αναγκες, κραταει μια δημιουργικη ζωντανια.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Για όσους θέλουν να αλλάξουν το ραντεβού του εμβολιασμού ,εμφάνισε πολλά διαθέσιμα τις τελευταίες ώρες για αρχές Ιουνίου (λογικά παντού) .
Χιλια ευχαριστώ! Το αλλαξα μολις και ηταν πολυ σημαντικό για μενα να το κάνω πιο νωρίς! ☺
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Θες να θυμηθούμε το γραπτό τύπο των 90ς με τα πρωτοσέλιδα της Αυριανής και τους Τραγκαουνάκηδες; Χάλια ήταν η δημοσιογραφία ανέκαθεν, ένας ξεκάθαρα παρασιτικός κι εκβιαστικός κλάδος στην Ελλάδα από τα 80ς τουλάχιστον.
E οχι δα η Καθημερινη και η Ελευθεροτυπια οι δυο πιο σοβαρες εφημεριδες κατα την γνωμη μου την δεκαετια των 00ς για τα 90ς δεν εχω τοση αποψη ηταν σε πολυ καλυτερο επιπεδο απ' οτι ειναι τωρα η Καθημερινη και η Εφ. Συν αν την μετρησουμε σαν διαδοχο της. Τωρα Αυριανες, Μακελεια, Ελευθερη Ωρα και τετοιου τυπου εφημεριδες υπηρχαν παντα, δεν τα πολυμετραω. Το κακο ειναι οτι επεσε το επιπεδο και στις λεγομενες σοβαρες εφημεριδες. Τουλαχιστον 2 σκαλια πιο πανω η αρθρογραφια του τοτε...

Λογικο ειναι εν μερει, πεσανε και τα εσοδα τους...
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom