The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πάντως επειδή αναφέρθηκε, δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε όλα τα νησιά. Αλλά από τον αδερφό μου και κάμποσους άλλους γνωστους που πήγαν για σεζόν στην Ρόδο, έχω ακούσει ότι όλοι είναι ασφαλισμένοι, παίρνουν δώρα/επιδόματα αλλά οι εργασιακές συνθήκες είναι ξεκώλωμα.

Σπαστά ωράρια, υπερωρίες υπερ αφεντικών κλπ. Και επίσης ότι αργούν κάποιες επιχειρήσεις (ΟΧΙ όλες) να πληρώσουν τους μισθούς. Όχι λόγω πραγματικού κωλύματος, απλώς γιατί αφού δεν μας κυνηγάει κανένας , γιατί να μην το αργήσουμε....

Τα ίδια ξέρω ότι συμβαίνουν και στη Κω.

Προφανώς δεν είναι όλοι οεργοδότες κακοί ή πίνουν αίμα με το καλαμάκι, αλλά η αλήθεια είναι ότι η "σεζόν" έχει δυσκολέψει αρκετά.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Πάντως επειδή αναφέρθηκε, δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε όλα τα νησιά. Αλλά από τον αδερφό μου και κάμποσους άλλους γνωστους που πήγαν για σεζόν στην Ρόδο, έχω ακούσει ότι όλοι είναι ασφαλισμένοι, παίρνουν δώρα/επιδόματα αλλά οι εργασιακές συνθήκες είναι ξεκώλωμα.

Σπαστά ωράρια, υπερωρίες υπερ αφεντικών κλπ. Και επίσης ότι αργούν κάποιες επιχειρήσεις (ΟΧΙ όλες) να πληρώσουν τους μισθούς. Όχι λόγω πραγματικού κωλύματος, απλώς γιατί αφού δεν μας κυνηγάει κανένας , γιατί να μην το αργήσουμε....

Τα ίδια ξέρω ότι συμβαίνουν και στη Κω.

Προφανώς δεν είναι όλοι οεργοδότες κακοί ή πίνουν αίμα με το καλαμάκι, αλλά η αλήθεια είναι ότι η "σεζόν" έχει δυσκολέψει αρκετά.
για να δουλεψεις σεζον και να μπορεσεις να ανταπεξελθεις στην πραγματικοτητα,πρεπει να εισαι εως 25 ετων,αντικειμενικα,με διαθεση για δουλεια,και ξεκωλομα,με ονειρα για το βιογραφικο σου,με σχεδια για ''ταξιδακι'' στο νησι,που στην πραγματικοτητα καμια σχεση,με γερο ''στομαχι'' και απειρη απο ζωη...ειναι οπως τους μαθεις οι εργοδοτες,γιατι η λεξη ''αφεντικά'' ειναι αδόκιμη για μενα τουλαχιστον,και μονο που τους το λες αυτο,απ την αρχη οτι ξερεις κατι;δεν εισαι αφεντικο μου εργοδοτης μου εισαι...''στραβωνουν''. σιγουρα θα βρεθει θυμα να δουλεψει,εγω προτιμω να ειμαι ανεργη παρα να με εκμετελευονται,ασε που σωματικά πλεον δεν αντεχω σε γιατρους θα τα φαω οτι βγαλω.Σε ολα τα νησια το ιδιο βιολί,η μυκονος ομως απ οτι εχω ακουσει κι εγω απο φιλαρακια που δουλευουν εκει,εχει αλλες αποδοχες,πολυ καλυτερες,αλλα και παλι ειναι για πιτσιρικαδες.εγω προτιμησα να συνεχισω το σχολειο παντως,αν και πιτσιρικα δεν ειμαι.
Η γνώση κάνει έναν άνθρωπο ακατάλληλο για σκλάβο.
Frederick Douglass, 1817-1895, Αφροαμερικανός ακτιβιστής
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
για να δουλεψεις σεζον και να μπορεσεις να ανταπεξελθεις στην πραγματικοτητα,πρεπει να εισαι εως 25 ετων,αντικειμενικα,με διαθεση για δουλεια,και ξεκωλομα,με ονειρα για το βιογραφικο σου,με σχεδια για ''ταξιδακι'' στο νησι,που στην πραγματικοτητα καμια σχεση,με γερο ''στομαχι'' και απειρη απο ζωη...ειναι οπως τους μαθεις οι εργοδοτες,γιατι η λεξη ''αφεντικά'' ειναι αδόκιμη για μενα τουλαχιστον,και μονο που τους το λες αυτο,απ την αρχη οτι ξερεις κατι;δεν εισαι αφεντικο μου εργοδοτης μου εισαι...''στραβωνουν''. σιγουρα θα βρεθει θυμα να δουλεψει,εγω προτιμω να ειμαι ανεργη παρα να με εκμετελευονται,ασε που σωματικά πλεον δεν αντεχω σε γιατρους θα τα φαω οτι βγαλω.Σε ολα τα νησια το ιδιο βιολί,η μυκονος ομως απ οτι εχω ακουσει κι εγω απο φιλαρακια που δουλευουν εκει,εχει αλλες αποδοχες,πολυ καλυτερες,αλλα και παλι ειναι για πιτσιρικαδες.εγω προτιμησα να συνεχισω το σχολειο παντως,αν και πιτσιρικα δεν ειμαι.
Η γνώση κάνει έναν άνθρωπο ακατάλληλο για σκλάβο.
Frederick Douglass, 1817-1895, Αφροαμερικανός ακτιβιστής
Τα ίδια λέω κι εγώ για τις αεροσυνοδούς και δε με πιστεύουν. Οσοι είναι στην απέξω δε το καταλαβαίνουν, το τι κούραση έχει στην πραγματικότητα.(και καταπάτηση δικαιωμάτων) Να προσέχεις κανένα παιδάκι εκεί στο νησί δε παίζει; Επίσης παίζουν και κάτι συμβάσεις για ταχυδρομεία, οτιδήποτε. Ψάξτο βρε κορίτσι μου.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Γι΄αυτό έλεγα να το πάω στις 8 εβδομάδες μιας και υπάρχει πλέον τέτοια σύσταση, αν και όταν ξανατέθηκε η συζήτηση εδώ μέσα η συμβουλή ήταν για το μέγιστο στις 12.
μιλάμε για ελάχιστες διαφορές, κάν το όποτε σε βολεύει
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Μόλις έκλεισα και εγώ το ραντεβού μου για εμβολιασμό 11/6 και 2/7!!!
Είμαι χαρούμενη,δεν περίμενα τόσο σύντομα για να είμαι ειλικρινής. Αναπτερώθηκαν και οι ελπίδες μου για κανένα τελευταίας στιγμής ταξιδακι μέσα στο καλοκαίρι!Έχουμε βέβαια ακόμα έναν σκόπελο να ξεπεράσουμε για το εξωτερικό, με τη δουλειά του άντρα μου, αλλά ας ελπίσουμε ότι κάτι θα γίνει και εκει. Τουλάχιστον θα κάνω τις καλοκαιρινές μου εξορμήσεις στην Ελλάδα ατρομητη :xalara:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Συγκεντρωτικα η πολιτικη καποιων χωρων σε σχεση με τις ηλικιες που δινουν το ΑΖ. Πριν λιγο καιρο το συζητουσαμε. Ευτυχως συντομα ανοιγει ο εμβολιασμος για ολους τους ενηλικες εδω με επιλογη εμβολιου, γιατι το διεθεταν αναποδα.
Εκτακτως συνεδριαση επειδη καποιος τους υποψιασε για το τι εχουν τα ερμα και ψοφανε. Εμβόλιο AstraZeneca: Έκτακτη συνεδρίαση της Επιτροπής για τα όρια ηλικίας


FB_IMG_1622026621941.jpg

FB_IMG_1622027574108.jpg
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εκτακτως συνεδριαση επειδη καποιος τους υποψιασε για το τι εχουν τα ερμα και ψοφανε. Εμβόλιο AstraZeneca: Έκτακτη συνεδρίαση της Επιτροπής για τα όρια ηλικίας
Ωραία πράγματα, αφού έχουν ήδη δώσει το ΟΚ για τον εμβολιασμό του πληθυσμού άνω των 30 εδώ κι ένα μήνα, αναμένεται να το αποσύρουν.
Μόνο νερό στο μύλο των αρνητών ρίχνουν όλες αυτές οι ενέργειες δυστυχώς...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συγκεντρωτικα η πολιτικη καποιων χωρων σε σχεση με τις ηλικιες που δινουν το ΑΖ. Πριν λιγο καιρο το συζητουσαμε. Ευτυχως συντομα ανοιγει ο εμβολιασμος για ολους τους ενηλικες εδω με επιλογη εμβολιου, γιατι το διεθεταν αναποδα.
Εκτακτως συνεδριαση επειδη καποιος τους υποψιασε για το τι εχουν τα ερμα και ψοφανε. Εμβόλιο AstraZeneca: Έκτακτη συνεδρίαση της Επιτροπής για τα όρια ηλικίας
κατά τ άλλα η υποχρεωτικότητα μας μάρανε.....που από τον σεπτέμβριο ΘΑ ξεκινήσει η συζήτηση
......
ας κατασταλάξουν πρώτα αν και όταν...και άν θα καταφέρουν να πείσουν τον κόσμο των επίμαχων ηλικιών από δω και πέρα γι αυτό το εμβόλιο με όλο αυτό το αλαλούμ
και βλέπουμε....
Επιτροπή Εμβολιασμών: Εκτακτη συνεδρίαση για το σκεύασμα της AstraZeneca | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
μ αρέσει που λέει στο άρθρο η Παγώνη .".συζητάμε με τον ασθενή το ιστορικό του και βεβαίως μπορεί να κάνει το εμβόλιο.."

ας μας διευκρινίσει ΠΟΙΟΙ το συζητάμε???και με ποιά βάση??
γιατί οι γιατροί στα χέρια τους δεν! έχουν κάποιο πρωτόκολλο! κάποια κατευθυντήρια οδηγία! ως προς το τι να προσέξουν και πως να αποφανθούν για τον ασθενή τους που έχουν μπροστά τους και τους ρωτάει ...γιατρέ τι λέτε να το κάνω???
ενημερώνονται κι αυτοί από τις τρέχουσες εξελίξεις απο δω κι απο κει,
τρέχουν να προλάβουν.....
....ανεπίτρεπτα πράγματα,
και καλώς κάνουν οι περισσότεροι και αποποιούνται της ευθύνης μεταθέτοντας την ευθύνη ό ένας στον άλλο... τελικά στον ίδιο τον ασθενή (στο χαρτί που καλείται να υπογράψει πριν το εμβόλιο που το μόνο που λέει είναι περί αλλεργιών σε προηγηθέν φάρμακο η εμβόλιο)
αλλά και στον τελικό αποδέκτη τον γιατρό ο οποίος είναι παρών και επιβλέπων στον εμβολιασμό...
ο οποίος βέβαια ούτε αυτός φέρει ευθύνη γιατί είπαμε το χαρτί που υπέγραψε ο ασθενής έχει 2,3 συγκεκριμένα πράγματα,τίποτε άλλο
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ξέρει κανένας αν έπεσε το σελφτεστινγκ γκάου δύο μέρες προσπαθώ και δεν καταφέρνω να συνδεθώ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom