The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τη Δευτέρα το πρωί κάνω πρώτο εμβόλιο moderna. Καπάκι φεύγω ταξίδι εντός. Ξέρετε αν το συγκεκριμένο κάνει πυρετό κόπωση κλπ; Αν μετά το εμβόλιο κάνω τεστ βγαίνει θετικό;
Οι παρενέργειες δεν είναι ίδιες σε κάθε οργανισμό. Παρόλα αυτά ενδέχεται να παρουσιάσεις χαμηλό πυρετό και κόπωση το πρώτο 48ωρο.Εγώ με πρώτη δόση Pfizer παρουσίασα υποθερμία και έντονη κόπωση που υποχώρησε μετά το πρώτο 24ωρο. Φίλη που έκανε και τις δυό δόσεις Moderna δεν είχε κανένα σύμπτωμα εκτός απο ελαφρύ πόνο στο χέρι και ένα 37άρι μετά απο 12 ώρες.
Τα εμβόλια δεν περιέχουν τον ίδιο τον ιό συνεπώς δεν προκαλούν νόσηση από τον ιό. Μερικές εβδομάδες μετά τον εμβολιασμό είναι πιθανό να έχεις θετικό τεστ αντισωμάτων στο αίμα , καθώς αυτός είναι ο τρόπος που έρχεται η προστασία έναντι του ιού, με δημιουργία αντισώματος είτε μετά από νόσηση (φυσική ανοσία) είτε μετά από εμβολιασμό.
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις θετικό το μοριακό τεστ ή το rapid αντιγονικό τεστ που κάνουμε στο ρινοφάρυγγα ή στοματοφάρυγγα για να διαγνώσουμε τρέχουσα λοίμωξη COVID-19.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Περίμενα να περάσει η χθεσινή μέρα ώστε να βεβαιωθω ότι δεν είχα καμία παρενέργεια από το εμβόλιο pfizer της Παρασκευής.Τελικα είναι θέμα εντελώς τυχαίο τι και αν θα παρουσιάσει κάτι ο καθένας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Περίμενα να περάσει η χθεσινή μέρα ώστε να βεβαιωθω ότι δεν είχα καμία παρενέργεια από το εμβόλιο pfizer της Παρασκευής.Τελικα είναι θέμα εντελώς τυχαίο τι και αν θα παρουσιάσει κάτι ο καθένας.
Οι πιθανότητες να έχεις παρενέργειες στη δεύτερη δόση είναι μεγαλύτερες.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Οι πιθανότητες να έχεις παρενέργειες στη δεύτερη δόση είναι μεγαλύτερες.
Επειδή οι περισσότεροι της οικογένειας έκαναν Άστρα και είχαν παρενέργειες μόνο στην πρώτη δόση,περίμενα ότι ίσως και εγώ θα είχα τώρα...
Ο άντρας μου,που έκανε Pfizer,είχε ένα ρίγος μέσα στον ύπνο του το οποίο δεν θυμόμαστε αν ήταν μετά την πρώτη η την δεύτερη δοση.Η αδερφή του επίσης pfizer είχε γίνει κομμάτια και στις δύο δόσεις...Γενικά δεν βγάζω άκρη,τη σκαπουλαρα μάλλον προς το παρόν και θα έχω νεότερα το βράδυ της δευτέρας Ιουλίου μετά τη δεύτερη δόση μου!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επειδή οι περισσότεροι της οικογένειας έκαναν Άστρα και είχαν παρενέργειες μόνο στην πρώτη δόση,περίμενα ότι ίσως και εγώ θα είχα τώρα...
Ο άντρας μου,που έκανε Pfizer,είχε ένα ρίγος μέσα στον ύπνο του το οποίο δεν θυμόμαστε αν ήταν μετά την πρώτη η την δεύτερη δοση.Η αδερφή του επίσης pfizer είχε γίνει κομμάτια και στις δύο δόσεις...Γενικά δεν βγάζω άκρη,τη σκαπουλαρα μάλλον προς το παρόν και θα έχω νεότερα το βράδυ της δευτέρας Ιουλίου μετά τη δεύτερη δόση μου!
Δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα. Έτσι κι αλλιώς, δεν είναι κάτι να σε αγχώνει: ξέρεις από που προέρχεται και θα περάσει σύντομα. Καλύτερα πάντως να μην έχεις κανονίσει κάτι σημαντικό για την επόμενη.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.560
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Pfizer, πρώτη δόση την δεύτερη ημέρα ένιωσα λίγο πόνο στο μπράτσο. Στην δεύτερη δόση, την επόμενη ημέρα είχα δέκατα, ένιωθα κούραση και πονοκέφαλο. Αυτά για 1 ημέρα. Τώρα ανυπομονώ να κάνω στο άμεσο μέλλον ένα ταξίδι κάπου :) .
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Έκανα και εγώ χθες το Johnson and Johnson. Ο πυρετός μου κυμαίνεται στο 38-39, έχω ρίγη, πονοκέφαλο και μυϊκούς πόνους. Καλά βέβαια οι τελευταιοι μπορεί να οφείλονται και στο ότι την προηγούμενη έτρεχα για αναβαση στον Σμόλικα.
Ελπίζω από αύριο να είμαι κομπλέ γιατί δεν την πολυπαλευω αν συνεχιστεί η κατάσταση μου.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
- Ήταν ξεστοκάρισμα κύριε Πάνο;
- Ο ορισμός, κυρία μου View attachment 356008
Και η Ολλανδία (μετά από αρκετές ακυρώσεις των συγκεκριμένων εμβολίων) έστειλε 90.000 AstraZeneca δώρο στο Σουρινάμ μαζί με τις σύρριγγες :p.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom