The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Βρίσκω λίγο υποκριτική την αγωνία αν ένας γονιός θα δώσει το νεφρό του κλινικά νεκρού γιου του, όταν οι μετά θάνατον δωρητές σε όλη την χώρα δεν ξεπερνούν τους 1500. Αν είναι τα χρήματα να κάνουν μια κοινωνία πιο ηθική δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα.

Η Ελλάδα τελευταία χώρα στην Ευρώπη στη δωρεά οργάνων
αυτό ακριβώς σας εξήγησα πιό πάνω
ενώ έχουμε τόσο μεγάλη ανάγκη σε όργανα δεν διανοούμαστε σαν πολιτισμένη κοινωνία να προβούμε σε κινήσεις με οικονομικό κίνητρο
δεν τίθεται καν τέτοιο ζήτημα χρηματικο!μιλάμε για πράξη αλτρουισμού όπως η αιμοδοσία κλπ
ΔΕΝ μπορεί να μπεί το χρηματικό κινητρο γιατι τότε παύει να υφίσταται ο όρος δωρεά(ελεύθερη βουληση για τους χψ λόγους ο καθενας)
για κάποιον μπορεί να είναι εύκολο για άλλον είναι ανήκουστο,για τον δεύτερο όμως που φάνταζε ανήκουστο όταν ξέρει ότι μπορεί και να εισπράξει μερικά χιλιάρικα αυτό ίσως του αλλάξει τον τρόπο σκέψης,αυτό όμως αντιβαίνει στους κώδικες ιατρικής δεοντολογίας και ηθικής ,γιατί η σκέψη για την δωρεά για την οποιαδήποτε ανάλογη πράξη -κατάσταση πρέπει νάναι απερίσπαστη και καθαρά για λόγους προσφοράς στο γενικό καλό
και αντιδεοντολογικό ιατρικά είναι και παράνομο
 
Last edited:

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Αλλά έθεσα τις προτεραιότητες μου και θεώρησα ηθικό χρέος μου να υπακούσω τις οδηγίες των ειδικών ερευνητών και γιατρών και να ολοκληρώσω τον εμβολιασμό μου.
Για να υπακούσεις οδηγίες τέτοιου είδους θα πρέπει να έχεις εμπιπστοσύνη σε αυτούς που τις δίνουν. Δηλαδή όλοι αυτοί οι 'ειδικοί' θα πρέπει να έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη σου. Στην περίπτωση των εμβολίων αυτό δεν έχει συμβεί. Για πολλούς λόγους.

Ακριβώς γι'αυτό τώρα προσπαθούν να σε εξαγοράσουν με €150...

Είναι απαράδεκτο να διχάζουν με αυτόν τον ποταπό τρόπο τους ανθρώπους.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για να υπακούσεις οδηγίες τέτοιου είδους θα πρέπει να έχεις εμπιπστοσύνη σε αυτούς που τις δίνουν. Δηλαδή όλοι αυτοί οι 'ειδικοί' θα πρέπει να έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη σου. Στην περίπτωση των εμβολίων αυτό δεν έχει συμβεί. Για πολλούς λόγους.

Ακριβώς γι'αυτό τώρα προσπαθούν να σε εξαγοράσουν με €150...

Είναι απαράδεκτο να διχάζουν με αυτόν τον ποταπό τρόπο τους ανθρώπους.
Πολλοί από αυτούς που ''διχάζονται'' τώρα είμαι απόλυτος πεπεισμένος ότι θα έβγαιναν κανονικότατα με τα καλάσνικοφ στους δρόμους αν ο ιός απειλούσε τους ίδιους και τα παιδιά τους και όχι τις ευάλωτες ομάδες, τότε θα καταλάβαινες και εσύ ίσως τι σημαίνει η λέξη ποταπός.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Καλα δεν ειναι μονο οι αντεμβολιαστες. Ειμαστε κι εμεις που ζουμε σε χωρες που προβλέπεται (καπως αισιοδοξα θα ελεγα) ο εμβολιασμος της ηλικιακης μας ομαδας να αρχίσει από Αύγουστο/Σεπτέμβρη.
Στην Valencia την Δευτέρα μπαίνει το γκρουπ 30-39. Εσύ όμως είσαι 29 ,άρα λογικά θα προγραμματιστεί το ηλικιακό γκρούπ σας μετά από 3 εβδομάδες. Είδα λίγο τα στατιστικά σας και είναι
λίγο πεσμένα. Όταν ανοίξει η ηλικία σου κλείσε εσύ ηλεκτρονικά ραντεβού μόνη σου , μην περιμένεις
να σου κλείσουν αυτοί γιατί θα σε βάλουν στο τέλος. Αν κλείσεις ραντεβού και είναι για αργή ημερομηνία θα κάνεις αυτό που έκανε ο γιός μου. Πήγε στο εμβολιαστικό κέντρο και τους είπε , έχω ραντεβού για πιο μετά (ελέγξτε το στο σύστημα) αλλά θα πρέπει να πάω ένα ταξίδι την μέρα που
έχω τον εμβολιασμό. Μήπως έχετε καμιά ακύρωση να μου το κάνετε να τελειώνουμε. Σε τρια λεπτά
ήταν εμβολιασμένος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στην Valencia την Δευτέρα μπαίνει το γκρουπ 30-39. Εσύ όμως είσαι 29 ,άρα λογικά θα προγραμματιστεί το ηλικιακό γκρούπ σας μετά από 3 εβδομάδες. Είδα λίγο τα στατιστικά σας και είναι
λίγο πεσμένα. Όταν ανοίξει η ηλικία σου κλείσε εσύ ηλεκτρονικά ραντεβού μόνη σου , μην περιμένεις
να σου κλείσουν αυτοί γιατί θα σε βάλουν στο τέλος. Αν κλείσεις ραντεβού και είναι για αργή ημερομηνία θα κάνεις αυτό που έκανε ο γιός μου. Πήγε στο εμβολιαστικό κέντρο και τους είπε , έχω ραντεβού για πιο μετά (ελέγξτε το στο σύστημα) αλλά θα πρέπει να πάω ένα ταξίδι την μέρα που
έχω τον εμβολιασμό. Μήπως έχετε καμιά ακύρωση να μου το κάνετε να τελειώνουμε. Σε τρια λεπτά
ήταν εμβολιασμένος.
Όταν άνοιξε η δική μου ηλικιακή ομάδα για όλα τα εμβόλια, εδώ στην Ελλάδα, έκλεισα όποιο ήταν πιο κοντινό ημερολογιακά. Μετά απο 2 μέρες με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν ήθελα να κάνω εμβόλιο εκείνη την ημέρα, δλδ 2 μέρες πρίν απο το κλεισμένο ραντεβού. Τους απάντησα οτι ήθελα κανα 2-3 μήνες πριν να το κάνω....γέλασαν οι άνθρωποι εννοείται με την απάντηση!
Το απόγευμα που πήγα να κάνω εμβόλιο τους ρώτησα αν μπορούν να μου μεταφέρουν πιο νωρίς και τη δεύτερη δόση. Ο γιατρός του εμβολιαστικού κέντρου μου είπε οτι αφού θα καταχωρούσε εκείνη τη μέρα ως 1η δόση μπορούσα να μπω να την αλλάξω μόνη μου μετά μέσα απο το σύστημα και πράγματι το έκανα.
Ευελιξία υπάρχει και στην ημερομηνία των ραντεβού και στην ώρα αλλά θέλει και λίγο κυνηγητό!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Παρακαλώ, όχι εδώ συζήτηση για εμβολιασμό.
Το είδα, αλλά δε ξέρω πού μπορώ να μεταφέρω το ποστ μου.
υγ. Ευχαριστω σε οποια/ον το μετεφερε.


Αν κλείσεις ραντεβού και είναι για αργή ημερομηνία θα κάνεις αυτό που έκανε ο γιός μου. Πήγε στο εμβολιαστικό κέντρο και τους είπε , έχω ραντεβού για πιο μετά (ελέγξτε το στο σύστημα) αλλά θα πρέπει να πάω ένα ταξίδι την μέρα που
έχω τον εμβολιασμό. Μήπως έχετε καμιά ακύρωση να μου το κάνετε να τελειώνουμε. Σε τρια λεπτά
ήταν εμβολιασμένος.
Καλό αυτό, θα το εφαρμόσω!!


Στην Valencia την Δευτέρα μπαίνει το γκρουπ 30-39. Εσύ όμως είσαι 29 ,άρα λογικά θα προγραμματιστεί το ηλικιακό γκρούπ σας μετά από 3 εβδομάδες. Είδα λίγο τα στατιστικά σας και είναι
λίγο πεσμένα. Όταν ανοίξει η ηλικία σου κλείσε εσύ ηλεκτρονικά ραντεβού μόνη σου , μην περιμένεις
να σου κλείσουν αυτοί γιατί θα σε βάλουν στο τέλος. Αν κλείσεις ραντεβού και είναι για αργή ημερομηνία θα κάνεις αυτό που έκανε ο γιός μου. Πήγε στο εμβολιαστικό κέντρο και τους είπε , έχω ραντεβού για πιο μετά (ελέγξτε το στο σύστημα) αλλά θα πρέπει να πάω ένα ταξίδι την μέρα που
έχω τον εμβολιασμό. Μήπως έχετε καμιά ακύρωση να μου το κάνετε να τελειώνουμε. Σε τρια λεπτά
ήταν εμβολιασμένος.
Γενικά ο Αύγουστος είναι λίγο δύσκολος (για μένα αλλά και για πολλούς) διότι πολύς κόσμος παίρνει τις άδειές του. Προσωπικά θα λείπω την τριτη βδομάδα του Ιουλίου και τις 3 πρώτες εβδομαδες του Αυγούστου. Οπότε εμβολιασμό καλό Σεπτέμβρη. Η Βαλένθια απ'όσο ξέρω, προς το παρον, δεν επιτρέπει τα αυτοραντεβού όπως κάνουν αλλες ΑΚ. Χαρακτηριστικά πριν 2μιση βδομάδες ήμουν στο κέντρο υγείας για να βγάλω τη SIP και ρώτησα τη νοσοκόμα. Η απάντησή της ήταν η εξής:
"Είσαι 29, τώρα εμβολιάζουν τους πάνω από 45. Έχεις πολύ δρόμο ακόμα."


Α ρε μανα, τι δε μ εκανες 2 μηνες νωρίτερα!
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Για να υπακούσεις οδηγίες τέτοιου είδους θα πρέπει να έχεις εμπιπστοσύνη σε αυτούς που τις δίνουν. Δηλαδή όλοι αυτοί οι 'ειδικοί' θα πρέπει να έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη σου. Στην περίπτωση των εμβολίων αυτό δεν έχει συμβεί. Για πολλούς λόγους.

Ακριβώς γι'αυτό τώρα προσπαθούν να σε εξαγοράσουν με €150...

Είναι απαράδεκτο να διχάζουν με αυτόν τον ποταπό τρόπο τους ανθρώπους.
Εγώ πάλι το θεωρώ λυπηρό να θεωρείται η παγκόσμια ιατρική κοινότητα ανάξια εμπιστοσύνης. Και ηλιθιο να ταυτίζεται με την κυβέρνηση μιας μικρής βαλκανικής χώρας για να στηριχθεί η γνώμη αυτή.

Εξίσου αφελή και θρασεία θεωρώ την άποψη ότι πάνε να μας διχασουν, ενώ το μόνο που πάνε να κάνουν (ίσως λίγο άκομψα, να το δεχτώ) είναι να πείσουν κάποιους να κάνουν ένα εμβόλιο που αποδεδειγμένα λήγει την πανδημία.

Μην ανησυχείτε πάντως, αυτός που θα διχάσει θα είναι ο ιός . Έτσι όπως εξελίχθηκε το πράγμα, είναι ή εμβόλιο ή νοσηση. Ήδη αυτός διχάζει δλδ αλλά το κρύβουμε πίσω από την κακια κυβέρνηση που θέλει να καταπιέσει τους κακομοιρους τους αντιεμβολιαστες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Το είδα, αλλά δε ξέρω πού μπορώ να μεταφέρω το ποστ μου.
υγ. Ευχαριστω σε οποια/ον το μετεφερε.




Καλό αυτό, θα το εφαρμόσω!!




Γενικά ο Αύγουστος είναι λίγο δύσκολος (για μένα αλλά και για πολλούς) διότι πολύς κόσμος παίρνει τις άδειές του. Προσωπικά θα λείπω την τριτη βδομάδα του Ιουλίου και τις 3 πρώτες εβδομαδες του Αυγούστου. Οπότε εμβολιασμό καλό Σεπτέμβρη. Η Βαλένθια απ'όσο ξέρω, προς το παρον, δεν επιτρέπει τα αυτοραντεβού όπως κάνουν αλλες ΑΚ. Χαρακτηριστικά πριν 2μιση βδομάδες ήμουν στο κέντρο υγείας για να βγάλω τη SIP και ρώτησα τη νοσοκόμα. Η απάντησή της ήταν η εξής:
"Είσαι 29, τώρα εμβολιάζουν τους πάνω από 45. Έχεις πολύ δρόμο ακόμα."


Α ρε μανα, τι δε μ εκανες 2 μηνες νωρίτερα!
Kαι μολις μου στειλε μηνυμα η Sanitat ότι μπορω να βαλω στο ημερολογιο τις εβδομαδες στις οποιες δε θα ειμαι διαθεσιμη. Χάρηκα λίγο, νόμιζα μου στελνε για ραντεβού :haha:
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Προσωπικά θα λείπω την τριτη βδομάδα του Ιουλίου και τις 3 πρώτες εβδομαδες του Αυγούστου.
Αφού απ' ότι κατάλαβα θα είσαι Ελλάδα, γιατί δεν το πατάς εδώ να τελειώνεις μια ώρα νωρίτερα, να ανεβάσεις και τα στατιστικά μας να χαρεί λίγο ο Κούλης;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Έκδοση πιστοποιητικού νοσησης + 1 δόσης για όποιον ενδιαφέρει.Είναι σαν να έχεις κάνει 2 δόσεις. Μόνο για εσωτερική χρήση όμως.Εκδίδεται και πράσινο πιστοποιητικό με μια δόση μόνο.
E7593C9A-1D38-46D3-A12A-4A3D87EB4D6E.jpeg
5656EAEB-3014-419C-BC78-4D2343C026A2.jpeg
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εδω χασανε την μπαλα...(Γερμανια)
στην αρχη το Αστρα ηταν για ολους
μετα για πανω απο 60
μετα ειπανε οτι οι κατω των 60 αν κανανε την 1η με Αστρα την δευτερη δοση με Biontech....
μετα μπορουσες να το κανεις στον γιατρο σου με δικη σου ευθυνη....ασχετα απο ηλικια (Astra)
μετα ειπανε οτι απαντες μπορουνε αν θελουνε την δευτερη δοση με Biontech...

οτι να ναι....αυριο θα πουνε , ελατε καντε και μια τριτη με J & J
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom