The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Ζω για τη στιγμή που θα έχουμε παραγωγή ρεύματος από σύντηξη
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά μην περιμένεις να δεις στην Ελλάδα παραγωγή
ρεύματος από σύντηξη. Το πειραματικό στην Γαλλία θα ξεκινήσει αν όλα πάνε καλά
τον Δεκέμβριο του 25. Και θέλει μια δεκαετία για σύντηξη δευτερίου -τριτίου .
Αν υπολογίσουμε ότι το κόστος αυτού του πειραματικού στοιχίζει 22.5 δισεκατομμύρια
και θα χρειαστούν και άλλα εργοστάσια βλέπω ότι η δυνατότητα της Ελλάδας να περιορίζετε στην παραγωγή πράσινου υδρογόνου. Αυτά πρέπει να γίνουν μέχρι το 2050
υγ.
Αυτά που έγραψα είναι έξω από τις γνώσεις μου, απλά έχω μια γενική είκόνα. Ίσως και
να κάνω λάθος.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά μην περιμένεις να δεις στην Ελλάδα παραγωγή
ρεύματος από σύντηξη. Το πειραματικό στην Γαλλία θα ξεκινήσει αν όλα πάνε καλά
τον Δεκέμβριο του 25. Και θέλει μια δεκαετία για σύντηξη δευτερίου -τριτίου .
Αν υπολογίσουμε ότι το κόστος αυτού του πειραματικού στοιχίζει 22.5 δισεκατομμύρια
και θα χρειαστούν και άλλα εργοστάσια βλέπω ότι η δυνατότητα της Ελλάδας να περιορίζετε στην παραγωγή πράσινου υδρογόνου. Αυτά πρέπει να γίνουν μέχρι το 2050
υγ.
Αυτά που έγραψα είναι έξω από τις γνώσεις μου, απλά έχω μια γενική είκόνα. Ίσως και
να κάνω λάθος.
Η συντηξη ειναι κατι που το κυνηγανε οι επιστημονες και οι μηχανικοι εδω και παρα πολλα χρονια αλλα ακομα υπαρχουν σημαντικα εμποδια και για την επιτευξη του, αλλα ακομα περισσοτερο για την εμπορικη χρηση της τεχνολογιας.
Επισης επειδη ειναι πυρηνικη ενεργεια, εχεις τον καθε υστερικο που το μονο που ξερει για το θεμα ειναι "Χιροσιμα-Τσερνομπιλ-Φουκουσιμα" να οργανωνει τον κοσμο κατα της τεχνολογιας. Στη Γερμανια ειναι μεγαλο προβλημα αυτο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
@KIKI υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο χωριό σας;
Μετα απο εξι μέρες φρικης τωρα ειδα το μηνυμα σου και σε ευχαριστω
Στο χωριο μου οχι ιδιαιτερα , εκτος απο μερικα κτήματα τελειως καμμενα .
μας εκκενωσαν τρεις φορές γιατι καιγονταν όλα γυρω γυρω .
Δυστυχως ομως την τριτη ημερα και ενω νομιζαμε οτι αυτο ηταν ξεφυγε η φωτια και εφτασε εως Γυθειο καιγοντας πολλα κτηματα και σπιτια σε τουλαχιστον δεκα χωριά σε ακτίνα 50 χλμ !
Οταν εκκενωσαν και το Γυθειο εκει φυγαμε απο την μοναδικη διεξοδο προς Μονεμβασια . Οι βασικοι δρομοι Γυθειο Σπαρτη και Γυθειο Μανη ηταν κλειστοι. Ζορικα πραγματα ....
Ο καθενας μας οπου μπορουσε πηγε προς το αλλο ποδι της Λακωνιας .
Εγω το απογευμα επέστρεψα στο χωριο και αυτα που ειδα στη διαδρομη Γυθειο χωριο ...κρανιου τοπος .
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά μην περιμένεις να δεις στην Ελλάδα παραγωγή
ρεύματος από σύντηξη. Το πειραματικό στην Γαλλία θα ξεκινήσει αν όλα πάνε καλά
τον Δεκέμβριο του 25. Και θέλει μια δεκαετία για σύντηξη δευτερίου -τριτίου .
Αν υπολογίσουμε ότι το κόστος αυτού του πειραματικού στοιχίζει 22.5 δισεκατομμύρια
και θα χρειαστούν και άλλα εργοστάσια βλέπω ότι η δυνατότητα της Ελλάδας να περιορίζετε στην παραγωγή πράσινου υδρογόνου. Αυτά πρέπει να γίνουν μέχρι το 2050
υγ.
Αυτά που έγραψα είναι έξω από τις γνώσεις μου, απλά έχω μια γενική είκόνα. Ίσως και
να κάνω λάθος.
Γνωρίζω για τη χρονοβόρα διαδικασία μόνο ως πληροφορία. Απλά πολύ θα ήθελα να μπορούσα να έβλεπα αντιδράσεις αν ποτέ συνέβαινε. Πιστεύω πως ακόμα και σήμερα να γεννιομουν δε θα έβλεπα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα όσο θα ζούσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ψυλλοι στα αυτια του μπηκανε
Πως δεν ειναι σαν τις πυρκαγιες των αλλων ηπειρων και η φυσικη αναγεννηση του μεσογειακου δασους.


"Η παραγγελία του κ. Πλιώτα αναφέρει τα εξής:

Προς τους κ.κ.:

1) Εισαγγελέα Εφετών Αθηνών (Εποπτεύουσα τη Διεύθυνση Ασφαλείας Αττικής σε θέματα οργανωμένου εγκλήματος)

2) Διευθυντή Διεύθυνσης Ασφαλείας Αττικής

Κοιν.: 1) Διευθυντή Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων

Εμπρησμού του Πυροσβεστικού Σώματος

2) Αντεισαγγελέα Αρείου Πάγου κ. Λάμπρο Σοφουλάκη

Ο υπερβολικά μεγάλος αριθμός πυρκαγιών, ασυνήθους έντασης και έκτασης, που εκδηλώθηκαν κατά τις τελευταίες ημέρες, με συνέπεια να προκληθούν ανυπολόγιστες ζημίες στο φυσικό περιβάλλον (και ιδίως στο δασικό πλούτο της χώρας), σε κτίρια, εγκαταστάσεις, σε αγροτικές εκτάσεις και καλλιέργειες και σε τουριστικές υποδομές, με κίνδυνο μάλιστα για τη ζωή μεγάλου αριθμού συνανθρώπων μας, καθώς και ο «συγχρονισμός» στην εκδήλωσή τους, δημιουργούν εύλογες υπόνοιες για σκόπιμη οργανωμένη εγκληματική δραστηριότητα και όχι μόνο για απλό, τυχαίο φαινόμενο σύμπτωσης περιστατικών αμελούς συμπεριφοράς.

Κατόπιν τούτου, παρακαλούμε, στο πλαίσιο της αυτεπάγγελτης προανάκρισης κατά το άρθρο 245 παρ. 2 ΚΠΔ, παράλληλα βεβαίως και ανεξάρτητα από τον σχηματισμό των επί μέρους (κατά τόπο) δικογραφιών από τις δικαστικές αρχές και τους ανακριτικούς υπαλλήλους του Πυροσβεστικού Σώματος, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού Π.Σ., να συγκεντρώσετε όλα τα κρίσιμα στοιχεία που παρέχουν ενδείξεις για ύπαρξη οργανωμένου σχεδίου και κεντρικού σχεδιασμού για ενιαία δράση εμπρηστών-μελών εγκληματικής οργάνωσης, δηλαδή για τέλεση του κακουργήματος του άρθρου 187 παρ. 1 και 2 ΠΚ: συγκρότηση-ένταξη και διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης που επιδιώκει την τέλεση κακουργημάτων εμπρησμού σε δάση και κοινών κακουργημάτων εμπρησμού (άρθρα 264 παρ. 1 και 265 παρ. 1 στοιχ. β, γ ΠΚ).

Είναι αυτονόητο ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί, σε όλο το εύρος του, το ποινικό δικονομικό οπλοστάσιο (άρση τηλεφωνικού απορρήτου, διενέργεια, ερευνών, ειδικών ανακριτικών πράξεων κ.λπ) για να ελεγχθεί και να αξιοποιηθεί κάθε χρήσιμη σχετική πληροφορία.

Για την πρόοδο της προανάκρισης κατά το σχηματισμό της συναφούς ποινικής δικογραφίας, η Εποπτεύουσα Εισαγγελέας Εφετών θα ενημερώνει τον αρμόδιο Αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Λάμπρο Σοφουλάκη.

Ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου

Βασίλειος Η. Πλιώτας"
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Γνωρίζω για τη χρονοβόρα διαδικασία μόνο ως πληροφορία. Απλά πολύ θα ήθελα να μπορούσα να έβλεπα αντιδράσεις αν ποτέ συνέβαινε. Πιστεύω πως ακόμα και σήμερα να γεννιομουν δε θα έβλεπα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα όσο θα ζούσα.
Τι μου θυμίσατε τωρα με την σύντηξη... "Εναλλακτική λύση 3" βιβλίο της δεκαετιας του 80 με κατι επιστημονες Άγγλους που τάχα έκαναν επιτυχές πείραμα συντηξης σε συνθηκες δωματιου παρακαλώ οι οποίοι εξαφανίστηκαν μυστηριωδως κλ κατι αυταναφλέξεις, κατι αθέατη πλευρα της σελήνης, εξωγήινοι κλ και γω λίγο μετά την ανάγνωσή του να έχω πάει Αγγλία και να ρωτώ σαν χαζός αν εξαφανίστηκαν τίποτα επιστημονες τελευταία εδώ και να με κοιτούν σαν εξωγήινο..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τι μου θυμίσατε τωρα με την σύντηξη... "Εναλλακτική λύση 3" βιβλίο της δεκαετιας του 80 με κατι επιστημονες Άγγλους που τάχα έκαναν επιτυχές πείραμα συντηξης σε συνθηκες δωματιου παρακαλώ οι οποίοι εξαφανίστηκαν μυστηριωδως κλ κατι αυταναφλέξεις, κατι αθέατη πλευρα της σελήνης, εξωγήινοι κλ και γω λίγο μετά την ανάγνωσή του να έχω πάει Αγγλία και να ρωτώ σαν χαζός αν εξαφανίστηκαν τίποτα επιστημονες τελευταία εδώ και να με κοιτούν σαν εξωγήινο..
Για τους επιστήμονες της σύντηξης δεν ξέρω αν εξαφανίστηκαν, αλλά σίγουρα αυτοαναφλέχτηκε η σύνταξη στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν θα την δούμε ποτέ. Αχ πασόκ πασόκ μας λείπεις τόσο πολύ...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Είπα να διαβάσω λίγα για τη σύντηξη και να πετάξω καμιά εξυπνάδα και το μόνο που κατάφερα είναι να αυτοαναφλεγούν τα εγκεφαλικά μου κύτταρα τα οποία πλέον εξαφανίστηκαν!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ψυλλοι στα αυτια του μπηκανε
Πως δεν ειναι σαν τις πυρκαγιες των αλλων ηπειρων και η φυσικη αναγεννηση του μεσογειακου δασους.


"Η παραγγελία του κ. Πλιώτα αναφέρει τα εξής:

Προς τους κ.κ.:

1) Εισαγγελέα Εφετών Αθηνών (Εποπτεύουσα τη Διεύθυνση Ασφαλείας Αττικής σε θέματα οργανωμένου εγκλήματος)

2) Διευθυντή Διεύθυνσης Ασφαλείας Αττικής

Κοιν.: 1) Διευθυντή Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων

Εμπρησμού του Πυροσβεστικού Σώματος

2) Αντεισαγγελέα Αρείου Πάγου κ. Λάμπρο Σοφουλάκη

Ο υπερβολικά μεγάλος αριθμός πυρκαγιών, ασυνήθους έντασης και έκτασης, που εκδηλώθηκαν κατά τις τελευταίες ημέρες, με συνέπεια να προκληθούν ανυπολόγιστες ζημίες στο φυσικό περιβάλλον (και ιδίως στο δασικό πλούτο της χώρας), σε κτίρια, εγκαταστάσεις, σε αγροτικές εκτάσεις και καλλιέργειες και σε τουριστικές υποδομές, με κίνδυνο μάλιστα για τη ζωή μεγάλου αριθμού συνανθρώπων μας, καθώς και ο «συγχρονισμός» στην εκδήλωσή τους, δημιουργούν εύλογες υπόνοιες για σκόπιμη οργανωμένη εγκληματική δραστηριότητα και όχι μόνο για απλό, τυχαίο φαινόμενο σύμπτωσης περιστατικών αμελούς συμπεριφοράς.

Κατόπιν τούτου, παρακαλούμε, στο πλαίσιο της αυτεπάγγελτης προανάκρισης κατά το άρθρο 245 παρ. 2 ΚΠΔ, παράλληλα βεβαίως και ανεξάρτητα από τον σχηματισμό των επί μέρους (κατά τόπο) δικογραφιών από τις δικαστικές αρχές και τους ανακριτικούς υπαλλήλους του Πυροσβεστικού Σώματος, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού Π.Σ., να συγκεντρώσετε όλα τα κρίσιμα στοιχεία που παρέχουν ενδείξεις για ύπαρξη οργανωμένου σχεδίου και κεντρικού σχεδιασμού για ενιαία δράση εμπρηστών-μελών εγκληματικής οργάνωσης, δηλαδή για τέλεση του κακουργήματος του άρθρου 187 παρ. 1 και 2 ΠΚ: συγκρότηση-ένταξη και διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης που επιδιώκει την τέλεση κακουργημάτων εμπρησμού σε δάση και κοινών κακουργημάτων εμπρησμού (άρθρα 264 παρ. 1 και 265 παρ. 1 στοιχ. β, γ ΠΚ).

Είναι αυτονόητο ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί, σε όλο το εύρος του, το ποινικό δικονομικό οπλοστάσιο (άρση τηλεφωνικού απορρήτου, διενέργεια, ερευνών, ειδικών ανακριτικών πράξεων κ.λπ) για να ελεγχθεί και να αξιοποιηθεί κάθε χρήσιμη σχετική πληροφορία.

Για την πρόοδο της προανάκρισης κατά το σχηματισμό της συναφούς ποινικής δικογραφίας, η Εποπτεύουσα Εισαγγελέας Εφετών θα ενημερώνει τον αρμόδιο Αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Λάμπρο Σοφουλάκη.

Ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου

Βασίλειος Η. Πλιώτας"
Δεν ευσταθει αυτο, ουτως ή αλλως για τα πρωτα το πολυ 10 τ.μ. φταιει ο εμπρηστης, μετα ειναι θεμα καιρικων συνθηκων!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Να κάνουμε μια προανακριτκή επιτροπή στη Βουλή .. εγώ νομίζω ότι μόνο έτσι θα βγαλουμε άκρη..απορώ πως δεν το σκέφτηκε κανεις..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ο ΙΣΑ δίνει οδηγίες στους πολίτες εξηγώντας για το νέφος και την συσσώρευση ...αιωρούμενων σωματιδίων που κατακλύζουν την ατμόσφαιρα από τις πυρκαγιές

ΙΣΑ: Οδηγός προστασίας των πολιτών από τις πυρκαγιές

αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ούτως ή άλλως ζούμε σε ατμόσφαιρες άκρως επιβεβαρημένες και επικινδυνες για την υγεία μας και οι ιθύνοντες ...πέρα βρέχει
εκτός από την Αθήνα και η Θεσσαλονίκη ειδικά οι δυτικές συνοικίες σε μετρήσεις κατ επανάληψη υπερβαίνουν τα επιτρεπτά όρια (ξεπερνούν ακόμα και τα της αθήνας)και παρά τις υποσχέσεις των εκάστοτε δημάρχων δεν γίνεται τίποτε

Η Ελλάδα παραπέμπεται στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για την κακή ποιότητα του αέρα

έρχονται και οι πυρκαγιές μετά και ...μας αποτελειώνουν πριν την ώρα μας αργά αργά αλλά σταθερά...(εκτός απο τις άμεσες και τραγικότατες απώλειες )
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν ευσταθει αυτο, ουτως ή αλλως για τα πρωτα το πολυ 10 τ.μ. φταιει ο εμπρηστης, μετα ειναι θεμα καιρικων συνθηκων!
Αυτην την παπαρια προφανως και την ειπα για πλακα αλλα θα ηταν ωραια να το πει και ο συνηγορος υπερασπισης αν υπαρξουν κατηγορουμενοι που δεν το πιστευω!
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom