The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Οι μυοκαρδιτιδες και περικαρδιτιδες εχουν δημοσιευθει ξεκαθαρα για πανω απο 18 ετων. Τις εχω δει εδω και εναν μηνα και με βαση αυτο το δεδομενο αποφασισα για εφηβικο εμβολιασμο.

FB_IMG_1629408067319.jpg
 
Last edited:

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Αυτά που ειπε ο Παυλάκης
Παυλάκης για σχολεία: Από ένα κρούσμα θα κολλήσουν όλα τα παιδιά

Κατ αρχάς ο ίδιος αυτοαναιρείται μ αυτά που λέει...από τη μιά να εμβολιασθούν άπαντες και από την άλλη ότι πολλά στελέχη του ιού έχουν ξεφύγει από τα εμβόλια...θα εμφανισθούν νέα στελέχη που θα επικρατήσουν στο μελλον κλπ
μ αρέσει που λέει οτι στο τέλος του χρονου αναμένόνται μελέτες και για κάτω των 12,
εδώ τρέχουν ακόμα οι μελέτες για όλους τους υπόλοιπους ...

Ε δε μιλάμε δε μιλάμε αλλά βαρέθηκα ν ακούω τα ίδια και τα ίδια...

Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί οι προβαλλόμενοι στα κανάλια που είναι συγκεκριμένοι γύρω στα 10 άτομα ειδικοί. κάνανε άραγε τον κόπο να ψάξουν λίγο βαθύτερα,να μελετήσουν τα των εμβολίων γιατί τότε δεν θα υποστήριζαν μετά μανίας αυτά που λένε
η λοιπόν αγνοούν κάποια δεδομένα ή ακόμα χειρότερα τα ξέρουν αλλά για άγνωστο λόγο μεταφέρουν προς τα έξω αυτά που θέλουν και μόνο.

για το Moderna
Οι μελέτες τρέχουν..και θα ολοκληρωθούν τέλη 22,το φύλλο οδηγιών ανανεώνεται στο χρόνο...
άγνωστο πόσο χρόνο διαρκεί η ανοσία,
άγνωστο ακόμα ο αντίκτυπος στους ανοσοκατασταλμένους(εδω οι δικοί μας και όχι μονο θα ανακοινώσου προσεχώς τρίτη δοση γι αυτούς??τεστ αντισωμάτων γιατί δεν προηγείται ??ε βέβαια κοστίζει ε)
υπό διερεύνηση ακόμα ο αντίκτυπος στις εγκυες και στις θηλάζουσες,
άγνωστη ακόμα επίσης η μεταδοτικότητα ενός εμβολιασμένου στο περιβάλλον
άγνωστη επίσης η συχνότητα παρενεργειών όπως μυοκαρδίτιδες περικαρδίτιδες ,σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις κλπ

Από τη στιγμή που υπάρχει φύλλο οδηγιών αυτό θα έπρεπε να γνωστοποιείται σ αυτόν που πρόκειται να του χορηγηθεί και όχι να γίνεται προφορική πλύση εγκεφάλου ναι οκ είναι ασφαλή τα εμβόλια ,οι παρενέργειες είναι απειροελάχιστες κλπ κλπ
όπως κάθε φαρμακευτικό σκεύασμα συνοδέυεται από φύλλο οδηγιών( έτσι και αυτό ναι μεν δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο αλλά θεωρώ και είναι βέβαιο ότι όταν έρχεται στη χώρα και διανέμεται στις υπηρεσίες συνοδεύεται απ αυτό )και από κει΄και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει

Οι εταρείες λοιπόν είναι εντάξει δεν κρύβουν τίποτε
από κει και πέρα οι "υπεύθυνοι"κάθε χώρας πως?παίρνουν τα δεδομένα και τι τα κάνουν ?...

αυτό που μ έκανε να εξοργισθώ και ναρχίσω να ψάχνω σε βάθος ό,τι σχετίζεται με τα εμβόλια είναι η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ και η τιμωρητική διάθεση-κοινωνικός αποκλεισμός των ανεμβολίαστων ο εμμεσος επομένως εξαναγκασμός για τον εμβολιασμό
δεν φτάνει δηλ που ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρισθεί τόσα θέματα σε υποχρεώνουν και να το κάνεις

πάρτε μιά γεύση λοιπόν από τα του Μoderna spikevax
https://assets.ctfassets.net/n2j6zp...f2b70f51129b37ef7fe9b02a5/package-leaflet.pdf

Spikevax (previously COVID-19 Vaccine Moderna) - European Medicines Agency

και τα λέω αυτά (όπως και σε παλαιότερα μου πόστ είχα διάφορες ενστάσεις)ενώ έχω εμβολιασθεί και μάλιστα από τους πρώτους και ελέγχω και τα αντισώματα κατά καιρούς

τεστ το οποίο τόχουν ξεχάσει θαρρείς και δεν υπάρχει

θα πάρουν τώρα όλους τους ανοσοκατασταλμένους και τους κάποιας ηλικίας να τους κάνουν τρίτη δόση χωρίς τεστ άραγε?? για να δούμε?

αλλά και ασθενείς που έχουν περάσει κορωνοιό και έχουν περάσει γύρω στους 8 μήνες και είχαν αντισώματα καλύτερα και από τα δικά μου ήταν στην απέξω για το πιστοποιητικό !έπρεπε να εμβολιασθούν γιατί το πιστοποιητικό προβλέπει έως 6 μήνες μετά τη νόσο

να πω΄κι άλλα θα λέω και τελειωμό δεν θάχω για τα στραβά του πράγματος
Καλησπερα,πες τα ,εγω και ο συζυγος μου και ο γιος μου 57,59 και 36 περασαμε τον ιο ασυμπτωματικοι.Εγω και ο συζυγος μου λογω οτι ειμαστε εκπαιδευτικοι καναμε το pfizer για να ειμαστε οκ.Εμενα με πεθανε στους πονους το στομαχι μου 24 ωρες μετα την πρωτη δοση και συνεχισε αλλα με λιγοτερη ενταση ,οταν το ειπα στην γιατρο οταν πηγα για την δευτερη δοση ,μου λεει οχι καλε απο τον φοβο σου(δεν φοβομουν ,τι να φοβηθω ,αφου ειπα θα το κανω τελειωσε)ειναι.Λοιπον μετα την 2η δοση 24 ωρες ακριβως παλι πονους ,μεχρι σημερα,μια ποναει μια με ξεχναει.Αρα τι?Τετοια κανουν και ο κοσμος τους γυρναει την πλατη και με το δικιο του.Εγω προσωπικα 3η δοση δεν κανω με τιποτα,rapid και σοποιον αρεσει,εμβολιο ποτε ξανα!
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί οι προβαλλόμενοι στα κανάλια που είναι συγκεκριμένοι γύρω στα 10?άντε 15 άτομα ειδικοί, κάνανε άραγε τον κόπο να ψάξουν λίγο βαθύτερα,να μελετήσουν τα των εμβολίων γιατί τότε δεν θα υποστήριζαν μετά μανίας αυτά που λένε
Ελπίζω η παραινεση να μελετησει τα εμβολια να μην απευθυνεται στον κ. Γιωργο Παυλάκη γιατι ειναι τουλαχιστον αστείο.

Principal Investigators

https://scholar.google.com/citations?user=SDcV-yQAAAAJ&hl=en

Pavlakis G - Search Results - PubMed

Τα επόμενα που γραφεις σορι κιολας αλλα είναι ασυναρτησιες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ελπίζω η παραινεση να μελετησει τα εμβολια να μην απευθυνεται στον κ. Γιωργο Παυλάκη γιατι ειναι τουλαχιστον αστείο.

Principal Investigators

https://scholar.google.com/citations?user=SDcV-yQAAAAJ&hl=en

Pavlakis G - Search Results - PubMed

Τα επόμενα που γραφεις σορι κιολας αλλα είναι ασυναρτησιες.
Μ αρέσει που δηλώνεις( κάνω λάθος?)και γιατρός
το ασυναρτησίες αν έχεις τα κότσια να το απευθύνεις στην εταιρεία την Moderna και στην ΕΜΑ
γιατί αυτά που γράφω -άρθρα παρέθεσα είναι φύλλα οδηγιών και ερωτοαπαντήσεις για το σκεύασμα απ αυτούς τις επίσημες ιστοσελίδες τους ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΓΑΛΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ

επομένως το ασυναρτησίες πάει σ αυτούς και αμφισβητώ και την ιδιότητα σου(η τουλάχιστον δεν έισα κλινικός γιατρό )γιατί ως γιατρός οφείλεις να ξέρεις ότι φαρμακευτικό σκεύασμα χωρίς φύλλο οδηγιών δεν νοείται και εφ οσον αυτό υπάρχει οφείλεις να το γνωρίζεις -αλλωστε πάνω πάνω στο φύλλο αναγραφεται προς τον καθένα υποψήφιο λήπτη (όχι μονο στους γιατρούς)ότι πρέπει να διαβάσουν προσεκτικά πριν το λάβουν

η απάντηση σου δεν είναι καθόλου απάντηση στο περιεχόμενο αυτών που παραθέτω αλλά υποστηρικτικη στον κο Παυλάκη ,ενώ η όολη μου τοποθέτηση(πλην μιας μικρής αρχικής παραγράφου για εκείνον)αφορά εταιρεία και ευρωπαικό οργανισμό φαρμάκου
επομένως τις ενστάσεις σου και τις προσβλητικες εκφράσεις σ αυτούς και όχι σ εμένα

οπότε μην πάς την κουβέντα αλλού,γιατί μου παραθέτεις το βιογραφικό του Παυλάκη?
να σου παραθέσω κι εγώ ?βιογραφικά αξιόλογων επιστημόνων που έχουν την διαφορετική άποψη και φιμώνονται παρ όλα αυτά όμως προκαλούν εκεί που μπορούν και μιλάνε( καιδεν κολώνουν )σε υγιή διάλογο και αντιπαράθεση με οποιονδήποτε από τους συγκεκριμένους 10 άντε 15 επαναλαμβανόμενα προβαλλόμενους....
και ούτε και τα ράσα κάνουν τον παπά
ξέρω αξιολογότατο επιστήμονα εδω στη θεσσαλονίκη που μπορεί μεν να μην έχει ένα κάρο δημοσιεύσεις και πολύ πλούσιο βιογραφικο ωστόσο κατείχε άκρως νευραλγικό-νευραλγικότατο πόστο σε νοσοκομείο,
έχει συναφή ειδικότητα με μέλος της επιτροπής λοιμωξιολόγων(δεν είναι λοιμωξιολόγοι και ούτε κι εκείνος έχει πλούσιο βιογραφικό)αλλά παρ όλα αυτά έχει τελείως διαφορετική τοποθέτηση ....και ναι προκαλεί ευθέως σε αντιπαράθεση συναδέλφους του αλλά φυσικά δεν εισακούγεται
οπότε γιατί ν αρκεσθω και να ακούσω και να δεχθώ κατ ευθείαν ως επιβεβλημένη την άποψη του ενός επειδή και μόνο ανήκει στην επιτροπή?ενώ η ειδικότητα του είναι άσχετη και να μην ακούσω και την άποψη του άλλου που μάλιστα είναι και της ..... ίδιας ειδικότητας μ εκείνον
δεν είναι σωστό να αναφερθώ δημόσια σε ποιούς αναφέρομαι
γιατί θα εγείρω ποικίλες αντιδράσεις
αλλά όποιος θέλει περαιτέρω πληροφόρηση με προσωπικό μηνυμα μπορώ να του πω΄σε ποιούς αναφέρομαι
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
[


Οι μυοκαρδιτιδες και περικαρδιτιδες εχουν δημοσιευθει ξεκαθαρα για πανω απο 18 ετων. Τις εχω δει εδω και εναν μηνα και με βαση αυτο το δεδομενο αποφασισα για εφηβικο εμβολιασμο.

View attachment 367901
αυτές είναι παρατηρήσεις τυχαιοποιημένες,ενδιαφέρουσες αλλά τυχαιοποιημένες
και όχι αποτελέσματα κλινικών μελετών υπό συγκεκρμένα πρωτόκολλα οι οποίες είναι επιβεβλημένο να γίνονται από τις φαρμακευτικές εταιρείες(και η ίδια η Μοderna σου λέει ότι με τις μέχρι στιγμής μελέτες δεν μπορώ να σου προσδιορίσω συχνότητα αυτών των συμβάντων γι αυτό και σου δίνω μέχρι στιγμής άγνωστη συχνότητα και μέχρι να ολοκληρώσω τις μελέτες τέλος 22 θα σου δώσω τα περαιτέρω στοιχεία)
προσωπικά δεν μου λένε τίποτε,όταν η ίδια η εταιρεία δεν μπορεί να μου πεί δεν θα επαναπαυτώ σε μιά τυχαιοποιημένη μελέτη
και ο σωστός κλινικός μάχιμος γιατρός όταν ρωτηθεί από τον "ασθενή"του -τέλος πάντων αυτόν που σκοπεύει να κανει το εμβόλιο δεοντολογικά οφείλει να του απαντήσει με βάση αυτό που ξέρει απο το φύλλο οδηγιών και τις πληροφορίες του σκευάσματος και εξατομικευμενα ανάλογα δηλποιόν έχει απεναντι του..ηλικία ,φύλο,ανοσολογικό προφίλ,υποκείμενα νοσήματα κλπ και σταθμίζοντας φυσικά πάντα οφέλη vs παρενέργειες

Το προφίλ ασφαλείας ενός φαρμακευτικού σκευάσματος ορίζεται και καθορίζεται πρωτίστως από την εταιρεία τις δικες της μελέτες (και τους επίσημους οργανισμούς ) αν και εφ όσον πάρει την επίσημη εγκριση
και εκ των υστέρων μετά την επίσημη κυκλοφορία -άδεια οι παρατηρήσεις(κίτρινες κάρτες κλπ) βοηθούν στο να εμπλουτίζεται το φύλλο οδηγιών σε κάποια σημεία η ακόμα και να αναθεωρείται και ακόμα ακόμα και να αποσύρεται το σκεύασμα ως επικίνδυνο λόγω των μεταγενέστερων παρατηρήσεων (άσχετα αν κάλυπτε αρχικά το προφίλ ασφαλείας )βλεπε θαλιδομίδη...,παρτίδες γνωστότατων αντιβιοτικών που κατά καιρούς είχαν αποσυρθεί κλπ


Υ.Γ
επίσης και κάτι άλλο ,γιατί βλέπώ ότι η μελέτη είναι απο αμερική?
δεν ξέρω τι γίνεται με Αμερική
μίλησα πολύ συγκεκριμένα για μας εδώ
για τους δικούς μας ειδικούς τους επαναλαμβανόμενους που με μεγάλη ευκολία λένε σε όλους γενικά κάντε το εμβόλιο και μάλιστα και υποχρεωτικά,οι περισσοτεροι -αν οχι ολοι-απ αυτούς τάσσοναι υπέρ της υποχρεωτικότητας γενικευμένα
οπότε δεν μ αγγίζει καν το τι γίνεται στην αμερική,τι πληροφόρηση έχουν,τι εφαρμόζουν και τι όχι τι επιβάλλουν και τί όχι ,δεν γνωρίζω καν
αλλά και πάλι και απο μας μια τυχαιοποιημένη μελέτη δεν θα μου έλεγε απολύτως τίποτε ΠΡΙΝ την επίσημη κατάθεση στοιχείων ολοκληρωμένης μελετης απο την εταιρεία ΠΡΙΝ καν την έγκριση ...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κατ αρχάς ο ίδιος αυτοαναιρείται μ αυτά που λέει...


Και λίγο μετα:

αυτό που μ έκανε να εξοργισθώ και ναρχίσω να ψάχνω εκτενέστερα ό,τι σχετίζεται με τα εμβόλια είναι η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ
εμμεσος επομένως εξαναγκασμός
Θα έλεγε κανείς ότι αυτοαναιρείσαι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Με αφορμή τις συζητήσεις για τα εμβόλια κτλ ένα παλιό σχετικό θέμα που ήρθε ξανά στην επικαιρότητα λόγω της δίκης.

Ελίζαμπεθ Χολμς: Αρχίζει η δίκη της γυναίκας που έστησε τη μεγαλύτερη επιχειρηματική απάτη στις ΗΠΑ - newmoney

Είχε έμμεση συμμετοχή και ο γνωστός μας Ιωαννίδης.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
αν αυτό κατάλαβες,δικαίωμα σου

Κατάλαβα ότι σε εξοργιζει η υποχρεωτικοτητα αλλά αμέσως μετά γράφεις για έμμεσο εξαναγκασμο δηλαδή δεν υπάρχει υποχρεωτικοτητα. Εννοουσες κάτι άλλο;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κατάλαβα ότι σε εξοργιζει η υποχρεωτικοτητα αλλά αμέσως μετά γράφεις για έμμεσο εξαναγκασμο δηλαδή δεν υπάρχει υποχρεωτικοτητα. Εννοουσες κάτι άλλο;
ναι ότι θες δε θες υποχρεώνεσαι εκ των πραγμάτων . να το κάνεις αφού είσαι κοινωνικά αποκλεισμένος σου απαγορεύεται να πας εδω να πας εκει,στους εργασιακούς χώρους ήδη άτυπα μεν αλλά ήδη εμμεσως πλην σαφώς καθίσταται υποχρεωτικο΄κοκ

εν πάσει περιπτώσει επειδή βλέπω ότι η μεν ντοροθυ μου αντιπαρατέθηκε αποκλειστικά και μόνο για τον κο Παυλάκη
εσύ δε μου παρέθεσες απάντηση κάνοντας σύγκριση(ότι είμαι κατά καποιον τρόπο ανακόλουθη τη στιγμή που για τον Παυλάκη λεω οτι αυτοαναιρείται ενώ εγω ή ίδια με τα λεγόμενα μου αυτοαναιρούμαι)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΜΟDERATORS(για να μη φανεί ότι το διορθώνω εκ των υστέρων μονη μου για τους χ ψ λόγους να
διαγράψουν την επίμαχη παράγραφο μου για τον κο Παυλάκη και να διαμορφώσουν το κείμενο μου ως εξής

"Ορμώμενη από αυτά που ακούγονται από τους κατ επανάληψη προβαλλόμενους ειδικούς στα ΜΜΕ και επειδή βαρέθηκα ν ακούω τα ίδια και τα ιδια"
κλπ κλπαυτούσιο το υπόλοιπο κείμενο μου

οπότε ΠΑΡΑΚΑΛΩ τότε να διαγραφει όλη η απάντηση της Ντοροθυ ΕΚΤΟΣ της τελευταιας σειράς περί ασυναρτησίας
και παρακαλω να διαμορφωθεί ανάλογα και το μήνυμα της Senior Nada
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν πρόκειται να διαμορφωσω τίποτα. Αν επιθυμείς @romantic woman να σβησω ολόκληρο το ποστ σου καλώς.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
οχι μη σβήσεις τοτε τίποτε
και όποιος κατάλαβε κατάλαβε
ευχαριστώ
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom