The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μαλλον δεν ειχες γεννηθει οταν ηρθε κ του το λες τωρα μετα απο 54 χρονια?
να το λες σε ολους τους νεους ιους (4-5 ετησιως) που αφορουν τα χιουμανς για ηθικους κ δημοκρατικους λογους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλώς τον (τον Γκεμπρεγέσους)! Λονγκ τάιμ νόου σι!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Υποχρεωτικο δεν ειναι πουθενα στον κοσμο. Δεν σου πατανε ενεση με το ζορι.
Απαιτητο ειναι για καποιες δραστηριοτητες.

Ε τωρα αν εισαι εγωπαθης χουντογερος, απο αυτους που δεν εχει η υπολοιπη Ευρωπη και δεν ζοριστηκαν να εμβολιαστουν σε ποσοστο ανω του 90%, αλλα θες και να αλωνιζεις απο δω κι απο κει με δαπανες των αλλων, το βλεπεις σαν υποχρεωτικο.
μήπως είναι κάπως ανάποδα??πουθενά σχεδόν στον κόσμο ΔΕΝ υφιστανται οι τόσο σκληροί περιορισμοί που εξαναγκάζουν τον άλλο να βαλει την ένεση με το ζόρι.
Δεν είναι απαραίτητο μόνο για κάποιες δραστηριότητες(ΕΣΥ η ίδια ανεφερες σε προηγούμενο σου μήνυμα ότι σε λίγο καιρο οι ανεμβολίαστοι θα είναι αποκλεισμένοι απο παντου)
Πληροφοριακά διασταύρωσα την πληροφορία απο τον πρόεδρο των συγκεκριμένων ΚΑΠΗ που σας είχα αναφέρει ότι ο αποκλεισμός των ασθενών από τα ιατρεία είναι βάση ΦΕΚ και αφορά ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΠΗ πανελλαδικά,κάθε βδομάδα τους έρχεται υπενθύμιση και με ξεκάθαρη απόφαση που αφορά απαραίτητο εμβολιασμό όχι μόνο των εργαζομένων αλλά και των ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ (μου το διαβασε επι λέξει).Βρείτε μου μιά χώρα όπου να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ η εξέταση ανεμβολίαστου ασθενούς απο δομή υγείας που υποστηρίζει την πρωτοβάθμια δημόσια βαθμίδα υγείας γιατί πιστεύω ότι δεν εφαρμόζεται πουθενά κρατω μιά επιφύλαξη για ιταλία και γαλλία...

Επίσης λίγος σεβασμός στους ηλικιωμένους δεν βλάπτει!
Από τη στιγμή που αποκλείονται απο γιατρούς τον χαρακτηρισμό "χουντό-γερος"με ντροπή και αγανάκτηση τον προσάπτω στην χουντο-κυβέρνηση μας!!
και φυσικά μην τσουβαλιάζεις-ζετε όλους μαζί τους ανεμβολίαστους,
ένα ποσοστό αυτών έχει θέματα υγείας περίπλοκα που ούτε οι ίδιοι οι θεράποντες ΔΕΝ μπορούν να του πουν πάνε κάνε το εμβόλιο
ένα άλλο ποσοστό είναι οι ήδη νοσήσαντες που πέρασε το εξάμηνο και υποχρεούνται να το κάνουν ενώ υπάρχει ιατρική διχογνωμία για το κατά πόσο το χρειάζονται η οχι
και μένει στο τέλος το ποσοστό των κουφιοκέφαλων και στενόμυαλων που και πάλι αν τους είχε κοντα του ο γιατρός ίσως και να τους μετέπειθε,

και αρκετοί εξ αυτών για να μη χάσουν το δικαίωμα δωρεάν ιατρικής περίθαλψης ΝΑΙ με "το ζόρι"με ψυχολογικό εκβιασμό προβαίνουν σε εμβολιασμό!

και ο πιό στενόμυαλος δεν προεκυψε ξαφνικά έτσι,κι απο κει ένα ποσοστό προκύπτει έτσι, ένα ποσοστό όμως προκύπτει από την πολιτεία που με τους πολιτικάντηδες ανεπαρκείς ειδήμονες (πολλοί στόκοι έως επικίνδυνοι )και τα αντιφατικά μηνύματα ,την απόκρυψη κάποιων στοιχείων και μπερδεμένες ταχτικές έχασαν την αξιοπιστία τους και δεν καλλιέργησαν κλίμα εμπιστοσύνης(όχι μόνο στους άνω των 60 αλλά και στα παιδιά τους τον νέο τους δηλ περίγυρο που μετά τους επηρεάζουν)
κάτι που το πέτυχαν μαγκιά τους και μπράβο τους άλλες χώρες όπου ανοίγεις την τηλεόραση και ΔΕΝ υπάρχει αυτή η αηδία που γίνεται στην ελλάδα ΔΕΝ ασχολούνται με το θέμα καν
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Το 1996 στο Λυκειο,ενας καθηγητης,μας εδειξε το αυτοκινητο του αδερφου του που το χε φερει απο Αμερικη,το οποιο γυρνωντας το κλειδι στον διακοπτη της μιζας,σου εφερνε μεσω μιας ραγας που υπηρχε στο εσωτερικο του ουρανου,την ζωνη ασφαλειας στα μουτρα σου και δεν επερνε μπρος αν δεν ασφαλιζε στο κλειστρο...Κατι τετοιο ακομη κ σημερα στην Ευρωπη δεν υφισταται και για την μη χρηση ζωνης υπαρχει "προστιμο".

Δλδ ποσο το οποιο θα καλεστεις να πληρωσεις εαν δεν την φορας.Απαγορευση ομως που γραφεις δεν υφισταται...Ασχετως που το χερι μου παει απ ευθειας στο να "δεσω" την ζωνη μου οταν καθομαι σε οποια θεση μεσα στο αυτοκινητο...

Φιλικα παντα 😊
Ναι, δεν λέει απαγορεύεται στον ΚΟΚ αλλά οτι ειναι υποχρεωτικό δηλαδή οχι Γιάννης αλλά Γιαννάκης.. Πρόστιμο αφαίρεση διπλώματος και αδειας κυκλοφορίας 60 μερες.. Ευτυχώς που δεν απαγορεύεται κατά το "ευτυχώς που δεν πάθαμε τίποτα" που λέει και το ανέκδοτο..

Το θέμα είναι απλό .. μπορεις να κυκλοφορείς ελεύθερα χωρίς ζώνη και να μη σε σταματά κανένα όργανο της τάξης γι αυτό;; οχι.. αρα επι της ουσίας απαγορεύεται..

Τωρα μάλιστα σκέφτονται να βγάλουν (αν δεν έχουν ήδη βγάλει) αυτοκίνητα που δεν θα ξεκινούν αν δεν έχουν βαλει ζωνη και μπρος και πίσω..
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Το 1996 στο Λυκειο,ενας καθηγητης,μας εδειξε το αυτοκινητο του αδερφου του που το χε φερει απο Αμερικη,το οποιο γυρνωντας το κλειδι στον διακοπτη της μιζας,σου εφερνε μεσω μιας ραγας που υπηρχε στο εσωτερικο του ουρανου,την ζωνη ασφαλειας στα μουτρα σου και δεν επερνε μπρος αν δεν ασφαλιζε στο κλειστρο...Κατι τετοιο ακομη κ σημερα στην Ευρωπη δεν υφισταται και για την μη χρηση ζωνης υπαρχει "προστιμο".

Δλδ ποσο το οποιο θα καλεστεις να πληρωσεις εαν δεν την φορας.Απαγορευση ομως που γραφεις δεν υφισταται...Ασχετως που το χερι μου παει απ ευθειας στο να "δεσω" την ζωνη μου οταν καθομαι σε οποια θεση μεσα στο αυτοκινητο...

Φιλικα παντα 😊
Φιλικά πάντα αλλά κάνεις λάθος ;).

Η ζώνη ασφαλείας είναι υποχρεωτική και η οδηγηση χωρις ζώνη επιφέρει εκτος του προστίμου και αφαιρεση διπλώματος και 5 πόντους στο point system. Με πολλούς πόντους στο χάνεις τελείως το δίπλωμα. Άρα όχι απλά απαγορεύεται να οδηγείς, αλλά αν συστηματικά δε φοράς χάνεις και το δικαίωμα να οδηγείς ακόμα και με ζώνη. Το ότι δεν υπάρχει ένας αστυνομικός δίπλα στον καθένα μας την ώρα που βάζουμε μπρος το αυτοκινητο δεν αλλάζει την ουσία. Το ότι τα αυτοκίνητα ξεκινάνε και χωρίς ζώνη είναι επισης άσχετο (φαντάζομαι έχει να κάνει με θέματα ασφάλειας κλπ)

Τι ισχύει με τις παραβάσεις του ΚΟΚ | carandmotor.gr

Επίσης η λογική "ένα πρόστιμο θα φάω δεν είναι ότι απαγορευεται" ειναι θεωρω τελείως αντικοινωνική και, μια που ανέφερες το εξωτερικο, απόλυτα ελληναρίστικη. Στη δυτική Ευρώπη τουλάχιστον ο νόμος είναι νόμος ανεξαρτήτως προστίμου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι σχέση έχει η ζώνη ασφαλείας με το εμβόλιο; Φαντάζομαι πόσο χαμηλής νοημοσύνης άτομα πρέπει να μας θεωρούν οι ειδικοί όταν συνεχίζουν να επαναλαμβάνουν αυτή την αστεία και άτοπη παραβολή ως επιχείρημα για τον εμβολιασμό.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Τι σχέση έχει η ζώνη ασφαλείας με το εμβόλιο;
Καμμία.. Απλά εγω έκανα μια αναφορά σε σχεση με τις πιθανότητες σε προηγούμενο ποστ.. Οτι εχεις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης σε ατύχημα και σε ασθένεια αντίστοιχα απο το να μη βάλεις ζώνη και να μη κάνεις εμβόλιο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άρα πάλι θα βάλουν τους μαγαζάτορες να κάνουν το μπαμπούλα σε ένα μέτρο που ξέρουμε όλοι ότι έτσι κι αλλιώς δε τηρείται, είναι για τα μάτια του κόσμου κατά κύριο λόγο.
Είναι μια σειρά από τραγελαφικές αποφάσεις που δε βοηθάει στο στόχο της ανοσίας.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πληροφοριακά διασταύρωσα την πληροφορία απο τον πρόεδρο των συγκεκριμένων ΚΑΠΗ που σας είχα αναφέρει ότι ο αποκλεισμός των ασθενών από τα ιατρεία είναι βάση ΦΕΚ και αφορά ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΠΗ πανελλαδικά,κάθε βδομάδα τους έρχεται υπενθύμιση και με ξεκάθαρη απόφαση που αφορά απαραίτητο εμβολιασμό όχι μόνο των εργαζομένων αλλά και των ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ (μου το διαβασε επι λέξει).Βρείτε μου μιά χώρα όπου να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ η εξέταση ανεμβολίαστου ασθενούς απο δομή υγείας που υποστηρίζει την πρωτοβάθμια δημόσια βαθμίδα υγείας γιατί πιστεύω ότι δεν εφαρμόζεται πουθενά κρατω μιά επιφύλαξη για ιταλία και γαλλία...
Δεν απαγορευεται η εισοδος ασθενων που δεν εχουν εμβολιαστει.. ο ασθενης ειναι ασθενης και πρεπει να αντιμετοπιζεται σε ολες τις δοες κρατικες η μη.. Στα ιδιωτικα ιατρεια μας οπως σε κλινικες και νοσοκομεια η κεντρα υγειας οι μη εμβολιασμενοι ΣΥΝΟΔΟΙ ασθενων πρεπει να προσκομισουν rapid test.. και προσωπικα στο δικο μου ιατρειο εχω προμηθευτει τεστ για τους μη εμβολιασμενους συνοδους ασθενων.....................
 

Attachments

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Άρα πάλι θα βάλουν τους μαγαζάτορες να κάνουν το μπαμπούλα σε ένα μέτρο που ξέρουμε όλοι ότι έτσι κι αλλιώς δε τηρείται, είναι για τα μάτια του κόσμου κατά κύριο λόγο.
Είναι μια σειρά από τραγελαφικές αποφάσεις που δε βοηθάει στο στόχο της ανοσίας.
Ειναι αστειες και αυτες που έχουν τιμωρητική διάθεση αλλά και με δελεαστική..
Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρεπει να γινει για να πεισθουν όλοι ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειψηφία δηλ πάνω απο 90 %.. ο σκληρός πυρηνας αυτων που δεν επιθυμούν να εμβολιασθούν δεν θα πεισθεί ποτε..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom