The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλα, μην εξαπτεσθε. Ολοι ξερουμε ποιος γιατρος εκ Θεσσαλονικης χαιδευει τα αυτια των χουντογερων. Περιμενουμε με ενδιαφερον την απολογια του.
όχι αγαπητή μου εσύ ξέρεις μόνο έναν εγω τυχαίνει να ξέρω περισσότερους,ο ένας ήδη είχε έχει κληθεί
για τον άλλον έχει δρομολογηθεί και για κεινον ίδια τύχη
δεν χαιδεύουν αυτιά,
έχουν γνώση,άποψη(ό,τι υποτίθεται έχουν οι καπραβελοκλπ)δεν υπολείπονται σε τίποτε τυπικά για να αποπεμθούν
το αντίθετο θα έλεγα
αλλά οκ αν θεωρείς ότι χαιδεύουν τα αυτιά καλώς νομίζεις
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Σπανίως κι εκεί, τα παραδείγματα άπειρα.
2. Δε μπορεί,
3. μη μιλήσω για νησιά...
4. Οχι δεν είμαστε ο υπόλοιπος πλανήτης,
1. θα μιλαμε για αλλη χωρα ισως. εδω 17χρονα κ βαζουν εμενα στο σουπερμαρκετ να παρω καμια μπυρα που δεν τους δινουν.
2. μια χαρα μπορει. app κ id = 3 δευτερολεπτα.
αστεια πραγματα ξαναλεω.
3. για νησια κ μονο μιλησα. ενας εφαγε την καμπανια (φουρνος) κ συμμορφωθηκαν απαντες σε λιγα λεπτα στην παραλια. στις πολεις που ειναι χιλιαδες πιο δυσκολος ελεγχος αλλα ποιος ρισκαρει καμπανιες..
4. για τα μετρα λεω. οτι μετρα βλεπουμε εδω υπαρχουν κ αλλου. με τα ιδια προβληματα κ τους ιδιους επαναστατες.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
H μονη αντέδειξη εως τωρα ειναι: γνωστη αλλεργία σε κάποιο απο τα συστατικά του εμβολίου. Που και πάλι υπάρχει πρόταση για εμβολιασμό λόγω εν εξελίξη πανδημίας, με άλλο εμβόλιο ή σε νοσοκομείο υπο παρακολούθηση.
Επειδη ο αλλος λεει βλακείες, δε σημαίνει οτι και η ΕΦΡΑΙΜΙΔΟΥ δε λεει κοτσάνες. Τη μια λεει πως μιλαει για τη τριτη δόση και αμέσως μετα μιλαει για τους μεταμοσχευμένους για τους οποιους αυτα που λεει ισχυουν για τη πρωτη δόση. Αρλούμπες δλδ.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Μην γενικεύεις και λες ότι η μονη αντένδειξη είναι η αλλεργική αντίδραση,τι άλλο θα ακούσω??
Η μόνη αντένδειξη είναι η αλλεργική αντίδραση για Moderna και Pfizer, και η αλλεργική αντίδραση, το ιστορικό TTS μετά από πρώτη δόση και ενα άλλο σπανιότατο σύνδρομο για το Astra Zeneca. Τελεία.

Τα φυλλάδια οδηγιών που το λένε:

https://www.ema.europa.eu/en/docume...ccine-moderna-epar-product-information_en.pdf

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_en.pdf

https://www.ema.europa.eu/en/docume...e-astrazeneca-epar-product-information_en.pdf

Αναφέρονται και κάποια Precautions, όπως σε όλα τα φάρμακα, που λένε μιλήστε με το γιατρό σας Αυτά δεν είναι αντενδείξεις. Άμα σου φαινοται πολλά και τρομαχτικά άνοιξε το φύλλο οδηγιων ενός οποιδήποτε φαρμάκου που έχεις σπιτι να δεις τη διαφορα.

Τωρα εσύ @romantic woman αναπαράγεις σταθερά εδω μεσα τα επιχειρήματα της βαθιάς αντιεμβολιαστικής κοινότητας (φταίνε οι εντατικές, είναι αντιδημοκρατικό, οι γιατροί διαφωνούν κλπ κλπ).

Δε σε ξέρω, μπορεί να έχεις τις αγνότερες των προθέσεων ή μπορεί να είσαι η γραμματέας του δικηγορου Αντωνιάδη, δε με νοιάζει κιολας. Αλλά αυτα που λες απλά δε στεκουν. Η ιατρική κοινότητα δε μιλάει, και άρα δεν κρινεται, ουτε με βιντεακια στο youtube, ουτε με αντιπαραθέσεις στον Ευαγγελάτο ουτε με συνδικαλιστικές ανακοινώσεις. Και δεν είναι διχασμένη. Η ατεκμηρίωτη γνώμη ποτέ δεν είχε σημασία στην επιστήμη (γιαυτο σε κάποιους φαίνεται ότι φιμώνεται).

Το Σεπτέμβριο πέθαναν 1100 ανθρωποι, οι συντριπτικά περισσότεροι θα ζούσαν τωρα αν δεν ακουγαν αυτές τις ανυπόστατες, δήθεν επιστημονικές θεωρίες και αν δεν επαναστατούσαν απέναντι στη δήθεν υποχρεωτικότητα.
Και αυτοί που βγάζουν αυτές τις θεωρίες και τα μανιφέστα, αλλά και αυτοι που από άγνοια, αφέλεια ή δόλο τις αναπαράγουν, είναι υπόλογοι για αυτούς τους θανάτους.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
αγαπητή μου οσφυαλγία οκ,πίστευε ό,τι νομίζεις και ερμήνευσε αυτα που λέει όπως θέλεις
πλέον (ενώ πριν λίγο είπα ότι δεν θα σταματήσω να μιλάω)
επειδή βλέπω ότι η όοολη συζήτηση αρχίζει και μου κάνει κακό εννοώ οτι μου τρώει χρόνο..ψυχική φόρτιση κλπ

αποχωρώ απο την συζήτηση ΔΕΝ θα ξαναγράψω για παρόμοιο θέμα
ζητώ συγγνώμη από άτομα που ίσως φάνηκα πολύ αιχμηρή στο λόγο μου thessaris,paefstra δεν θυμάμαι σε ποιον άλλο ,ειλικρινά μέσα απο΄την καρδιά μου,
νομίζω ολοκληρωσα τις πληροφορίες που ήθελα να σας δώσω και εύχομαι όλοι μας να είμαστε γεροί και δυνατοί
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Τι συγνώμη, πλάκα κάνεις, να ζητούσαν συγνώμη όσοι είναι φανερό ότι γράφουν μόνο για να ξεσπάνε τα νεύρα τους, εσύ δεν ανήκεις σ' αυτούς.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
δυστυχως δεν μπορεις να αλλαξεις τη γνωμη αυτων που εξηγουν οπως θελουν τα ΦΕΚ..πχ σημερα και εγω που ειμαι εμβολιασμενη για να παω να δω μια ασθενη σε γηροκομειο πρεπει να υποβληθω rapid στη εισοδο... δυστυχως....
Κι εδω ιδιωτικη κλινικη που παω ζηταει τεστ απο εμβολιασμενους.
Κατι εκατονταδες πλαστα πιστοποιητικα εμβολιασμου κυκλοφορουν, και μαλλον χιλιαδες με φωτοσοπ, εκανε ολη η παρεα νεαρων που ξερω μεχρι να νοσησουν στις διακοπες στην Ιο. Γιατι οχι?
Καλός μου φίλος πήγε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε με το σύλλογο της δουλειάς του εκδρομή σε γνωστό 4άστερο ξενοδοχείο της Ελλάδος. Και το ξενοδοχείο ζήτησε από όλους (εμβολιασμένους και μη) να κάνουν ράπιντ (δωρεάν) ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ τους στο ξενοδοχείο επιτόπου. Τους είχαν ενημερώσει από πριν βέβαια αλλά και πάλι...Μου φάνηκε απίστευτο...

Πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο? Είχαν δικαίωμα να το απαιτήσουν? Και εκτός από το θέμα νομιμότητας, απορώ, αν κάποιος βρισκόταν θετικός τι θα γινόταν? Θα τους έβαζαν όλους καραντίνα? Θα γύριζαν όλοι πίσω όπως ήρθαν? Μη χειρότερα, έχουμε λαλήσει.. Τουλάχιστον αν απαιτούσαν ΠΡΙΝ την άφιξη να κάνεις τεστ θα το καταλάβαινα, αλλά όχι επιτόπου :shock: Απ΄ότι μου είπε ο γνωστός μου μάλλον νοσοκόμα ήταν αυτή που τους το έκανε φτάνοντας και το αποτέλεσμα από γιατρό λέει... Τι να πω δε ξέρω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Καλός μου φίλος πήγε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε με το σύλλογο της δουλειάς του εκδρομή σε γνωστό 4άστερο ξενοδοχείο της Ελλάδος. Και το ξενοδοχείο ζήτησε από όλους (εμβολιασμένους και μη) να κάνουν ράπιντ (δωρεάν) ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ τους στο ξενοδοχείο επιτόπου. Τους είχαν ενημερώσει από πριν βέβαια αλλά και πάλι...Μου φάνηκε απίστευτο...

Πόσο νόμιμο είναι κάτι τέτοιο? Είχαν δικαίωμα να το απαιτήσουν? Και εκτός από το θέμα νομιμότητας, απορώ, αν κάποιος βρισκόταν θετικός τι θα γινόταν? Θα τους έβαζαν όλους καραντίνα? Θα γύριζαν όλοι πίσω όπως ήρθαν? Μη χειρότερα, έχουμε λαλήσει.. Τουλάχιστον αν απαιτούσαν ΠΡΙΝ την άφιξη να κάνεις τεστ θα το καταλάβαινα, αλλά όχι επιτόπου :shock: Απ΄ότι μου είπε ο γνωστός μου μάλλον νοσοκόμα ήταν αυτή που τους το έκανε φτάνοντας και το αποτέλεσμα από γιατρό λέει... Τι να πω δε ξέρω
Εχεις διαβασει ποσα πλαστα πιστοποιητικα κυκλοφορουν? Ευγε στον υπευθυνο επιχειρηματια που τους ενημερωσε εγκαιρα και δεν καθεται να περιμενει τις ΕΔΕ.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
1. θα μιλαμε για αλλη χωρα ισως. εδω 17χρονα κ βαζουν εμενα στο σουπερμαρκετ να παρω καμια μπυρα που δεν τους δινουν.
1. 100% μιλάμε για άλλη χώρα, εγώ δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.
2. μια χαρα μπορει. app κ id = 3 δευτερολεπτα.
2. Δε θέλει και δεν είναι λογικό να τσακώνεται με τους ελαφρόμυαλους που δε καταλαβαίνουν. Πρέπει ναι, δε το αναιρώ, εγώ λέω απλά τι γίνεται.
3. για νησια κ μονο μιλησα. ενας εφαγε την καμπανια (φουρνος) κ συμμορφωθηκαν απαντες σε λιγα λεπτα στην παραλια. στις πολεις που ειναι χιλιαδες πιο δυσκολος ελεγχος αλλα ποιος ρισκαρει καμπανιες..
Πέρασα από 14 νησιά φέτος το καλοκαίρι, δε μου ζητήθηκε πουθενά επίδειξη του πιστοποιητικού πέρα από αεροδρόμια & κάποια λιμάνια.
4. για τα μετρα λεω. οτι μετρα βλεπουμε εδω υπαρχουν κ αλλου. με τα ιδια προβληματα κ τους ιδιους επαναστατες.
Δε νομίζω ότι οι υπόλοιποι πολίτες της Ευρώπης είναι τόσο αρνητές και τόσο αγροίκοι σαν εμάς. Για Βαλκάνια το συζητάμε...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για Βαλκάνια το συζητάμε...
Βουλγαρία ποσοστό εμβολιασμένων 19,3%....Γύρισε ο γιός μου από ένα εβέντ που παρακολούθησε εκεί. 5 μέρες μετά την επιστροφή 3 άτομα του γκρουπ (25ρηδες ανεμβολίαστοι) νόσησαν! Ο δικός μου ήταν εμβολιασμένος και παρότι ήρθε σε επαφή τελικά δεν κόλλησε.
Και ακόμα το συζητάμε;;;
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αυτο το αστειο που γινεται ειναι γιατι αυτοι που λαμβανουν τις αποφασεις θελουν και την πιτα ολοκληρη, και το σκυλο χορτατο.

  • Θελουν να δειξουν στους ανεμβολιαστους οτι ενδιαφερονται για το να μην πεθανουνε, ετσι δινουνε καποια "προνομια" στους εμβολιασμενους αλλα δεν ειναι σε φαση "αμα δε θελετε να εμβολιαστειτε κοψτε το λαιμο σας, εμεις δεν εχουμε κατι αλλο να κανουμε" οπως στη Ρουμανια και τη Βουλγαρια.
  • Θελουν ομως να μην τους κακοκαρδισουν και πολυ και πανε και ψηφιζουνε κομματα της αντιπολιτευσης μετα και δινουν οπλα για κραυγες περι φασισμου και αυταρχισμου. Γι αυτο και δεν παιρνουν μετρα που θα καναν ξεκαθαρα κανονικη τη ζωη των εμβολιασμενων και πρακτικα πολιορκημενη των ανεμβολιαστων.
Ευθυνοφοβια και τρομος μην φορτωθουν θανατους ψεκ απ τα ΜΜΕ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom