The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
1. η παρεα του ανηψιου μου δεν μπορει σε κανενα σουπερμαρκετ. αν ξερεις καποιο πες το μου, μου φευγει ενα (ηθικο) βαρος.
Δεν έχω απάντηση για σούπερ, δε το χω προσέξει, μόνο για μπαρ.
2. ειπες "δεν μπορει" κ σε αυτο απαντησα. αλλο δεν θελει αλλο δεν μπορει.
Μερικές φορές δε μπορεί κιόλας. Ειναι μεγαλη η συζήτηση για τα μαγαζιά της εστίασης, δεν είναι όλα άσπρο/μαύρο.
3. μεσα καθησες απο οταν εφαρμοστηκε το μετρο? γιατι με την 1η καμπανια ξαναλεω ειχαν το app ετοιμο. κ οι αλλοδαποι βεβαια ολοι ειχαν το πας τους. οι ελληναρες αρνητες καθονταν εξω ουτως η αλλως.
Πιο μέσα δε γίνεται, ειδικά στη τελευταία εκδρομή (τέλος Αυγούστου) σε Κάσο και κυρίως σε Κάρπαθο που γινόταν το έλα να δεις χωρίς κανένα έλεγχο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ έχω κάνει άστρα ζενεκα. 3η δόση τι θα κάνουμε; Φαιζερ ή κάτι άλλο; Και αν κάνω φαιζερ, αφού είναι διαφορετικής τεχνολογίας, δεν θα πρέπει κανονικά να κάνουμε 2 δόσεις με φαιζερ;

Κανένας γιατρός του φόρουμ να δώσει τα φωτό του; Ή έστω κάποιος που να έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το θέμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ έχω κάνει άστρα ζενεκα. 3η δόση τι θα κάνουμε; Φαιζερ ή κάτι άλλο; Και αν κάνω φαιζερ, αφού είναι διαφορετικής τεχνολογίας, δεν θα πρέπει κανονικά να κάνουμε 2 δόσεις με φαιζερ;
Κι εγώ το ίδιο και απ' όσο διάβασα στις ειδήσεις θα κάνουμε όλοι φαιζερ μία δόση με το 50% περίπου, γιατί καλύπτει σε μεγαλύτερο ποσοστό τη μετάλλαξη Δ απ' όσο λένε. Δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι διαφορετικός τύπος εμβολίου.
Όλα αυτά αφού παρέλθει διάστημα 6-8 μηνών από την ολοκλήρωση του πρώτου εμβολιασμού και φυσικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα που μπορούν να αλλάξουν.
Δοκτωρ ψηλός :cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Δεν έχω απάντηση για σούπερ, δε το χω προσέξει, μόνο για μπαρ.

Μερικές φορές δε μπορεί κιόλας. Ειναι μεγαλη η συζήτηση για τα μαγαζιά της εστίασης, δεν είναι όλα άσπρο/μαύρο.

Πιο μέσα δε γίνεται, ειδικά στη τελευταία εκδρομή (τέλος Αυγούστου) σε Κάσο και κυρίως σε Κάρπαθο που γινόταν το έλα να δεις χωρίς κανένα έλεγχο.
@psilos3 ολη η συζητηση θυμιζει εντονα την αρχη του καλοκαιριου που οι ιδιοκτητες των μπαρ "δεν μπορουσαν" να δηλωνουν τα τεστ των υπαλληλων τους στην πλατφορμα και ζητησαν να αποσυρθει το μετρο.
Τελικα μπορεσαν μια χαρα γιατι θελει λιγα δευτερολεπτα. Γενικα ομως εχουν μια ταση να "μη μπορουν". Αν ενα σχολειο με 200 παιδια μπορει σε λιγα λεπτα να ελεγχει τα τεστ που καταφθανουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στην εισοδο, τοτε μπορει και το γκαρσον να ελεγχει 2 ατομα που μπαινουν μεσα στο μπαρ.
 
Last edited:

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Κι εγώ το ίδιο και απ' όσο διάβασα στις ειδήσεις θα κάνουμε όλοι φαιζερ μία δόση με το 50% περίπου, γιατί καλύπτει σε μεγαλύτερο ποσοστό τη μετάλλαξη Δ απ' όσο λένε. Δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι διαφορετικός τύπος εμβολίου.
Όλα αυτά αφού παρέλθει διάστημα 6-8 μηνών από την ολοκλήρωση του πρώτου εμβολιασμού και φυσικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα που μπορούν να αλλάξουν.
Δοκτωρ ψηλός :cool:
Σωστά δόκτωρα :)
Προς το παρόν η αναμνηστική δόση γίνεται ( για όσους το δικαιούνται) με εμβόλιο Pfizer.
Έγκριση έχει πάρει για αναμνηστική δόση και της Moderna (στην Ελλάδα δεν πραγματοποιούνται ακόμα αναμνηστικές με Moderna)
H αναμνηστική δόση είναι μια.(προς το παρόν)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ναι ρε, τι πράγμα είναι αυτό; Μην πιείς 5 μπύρες! Αμέσως να σε γράψουν.
Κοίτα άμα σε ρωτήσει ο τροχονόμος "έχετε πιεί;"
του απαντάς " Όχι, σε σας θα παραγγείλω;"



Δοκιμασμένο; ή θα πειραματιστούμε;
Εννοειται.. ξεκινάς με καρότσα αγροτικού στα πρωτα βήματα και καταληγεις σε πορτμπαγκαζ (να εχουν χώρο, μεγάλα hatchback ας πούμε. οχι τιποτα UNO YARIS και POLO)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Σωστά δόκτωρα :)
Προς το παρόν η αναμνηστική δόση γίνεται ( για όσους το δικαιούνται) με εμβόλιο Pfizer.
Έγκριση έχει πάρει για αναμνηστική δόση και της Moderna (στην Ελλάδα δεν πραγματοποιούνται ακόμα αναμνηστικές με Moderna)
H αναμνηστική δόση είναι μια.(προς το παρόν)
Και γιατί αναμνηστική παρακαλώ;; κάτι σαν αναμνηστική φωτο ή νάμαστε καλά να τις θυμόμαστε (τις δόσεις);;
Και θάναι μία;; δεν το νομίζω.. Τώρα που δόθηκε η ευκαιρία στον Μπουρλά να μπει ανάμεσα σε Ελον Μασκ, Γκέιτς και Μπέζος κάθε χρόνο αναμηνστικές θα τρώμε.. ειναι κι αυτός ο γ@@@@ενος ο κορονοϊός που μεταλλάσεται συνεχώς και έχει βαλθεί να μάθει όλη την αλφαβητα..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Να ρωτήσω και εγώ τους γιατρούς του φόρουμ, πότε είναι καλύτερα να κάνω την αναμνηστική δόση του εμβολίου??
έχω κάνει το MODERNA,
πρώτη δόση 12/04/21
δεύτερη δόση 10/05/21
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω και εγώ τους γιατρούς του φόρουμ, πότε είναι καλύτερα να κάνω την αναμνηστική δόση του εμβολίου??
έχω κάνει το MODERNA,
πρώτη δόση 12/04/21
δεύτερη δόση 10/05/21
At this time, the Pfizer-BioNTech booster authorization only applies to people whose primary series was Pfizer-BioNTech vaccine. People in the recommended groups who got the Moderna or J&J/Janssen vaccine will likely need a booster shot. More data on the effectiveness and safety of Moderna and J&J/Janssen booster shots are expected soon.
COVID-19 Vaccination
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Να ρωτήσω και εγώ τους γιατρούς του φόρουμ, πότε είναι καλύτερα να κάνω την αναμνηστική δόση του εμβολίου??
έχω κάνει το MODERNA,
πρώτη δόση 12/04/21
δεύτερη δόση 10/05/21

6 μήνες μετά τη δεύτερη δόση
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Να ρωτήσω και εγώ τους γιατρούς του φόρουμ, πότε είναι καλύτερα να κάνω την αναμνηστική δόση του εμβολίου??
έχω κάνει το MODERNA,
πρώτη δόση 12/04/21
δεύτερη δόση 10/05/21
Νομίζω ότι δεν επιτρέπει να κλείσεις ραντεβού πριν απο τους 6 μήνες απο την δεύτερη δόση.Για +60 μιλάμε πάντα.Και μόνο pfizer κάνουν προς το παρόν τουλάχιστον.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Συγγνώμη να ρωτήσω και εγώ κάτι, η μάνα μου έχει κάνει την δεύτερη δόση τον Φλεβάρη, δλδ υπάρχει πιθανότητα να είναι τώρα χωρίς προστασία? πρέπει να κλείσουμε άμεσα? μπορούμε?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom