The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Συγγνώμη να ρωτήσω και εγώ κάτι, η μάνα μου έχει κάνει την δεύτερη δόση τον Φλεβάρη, δλδ υπάρχει πιθανότητα να είναι τώρα χωρίς προστασία? πρέπει να κλείσουμε άμεσα? μπορούμε?
Αν είναι 60+ μπορειτε να κλεισετε ραντεβου για αναμνηστικη δόση. Για τα επίπεδα ανοσίας δεν μπορούμε να απαντήσουμε . Προτείνεται η χορήγηση αναμνηστικής δόσης μετά το πέρας του εξαμήνου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 ολη η συζητηση θυμιζει εντονα την αρχη του καλοκαιριου που οι ιδιοκτητες των μπαρ "δεν μπορουσαν" να δηλωνουν τα τεστ των υπαλληλων τους στην πλατφορμα και ζητησαν να αποσυρθει το μετρο.
Τελικα μπορεσαν μια χαρα γιατι θελει λιγα δευτερολεπτα. Γενικα ομως εχουν μια ταση να "μη μπορουν". Αν ενα σχολειο με 200 παιδια μπορει σε λιγα λεπτα να ελεγχει τα τεστ που καταφθανουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στην εισοδο, τοτε μπορει και το γκαρσον να ελεγχει 2 ατομα που μπαινουν μεσα στο μπαρ.
Εγώ σ' αυτό δεν έχω να πω κάτι, προφανώς και πρέπει να εναρμονιστούν άπαντες με τους νέους κανόνες.
Στέκομαι όμως στο γεγονός ότι αναγκάζονται να κάνουν το τροχονόμο χωρίς ο από πάνω «υπεύθυνος» να έχει κάνει τις απαραίτητες ενέργειες γι αυτό.

Επίσης προσπαθώ να μπω στη θέση τους και να μιλήσω μαζί τους. Δουλεύουν με -45% του αγοραστικού κοινού και δεν έχουν καμία ελάφρυνση στα υπόλοιπα έξοδα τους. Δεν έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη γι αυτό για να μην έχουμε περίεργα φαινόμενα και να μη μπορεί να πει κανείς τίποτα; Δε διαχωρίζω ούτε αρνούμαι το κατεπείγον του υγειονομικού μέτρου, ωστόσο δεν είναι όλα άσπρο/μαυρο.

Αντίστοιχα σε άλλους κλάδους του δημοσίου (Στρατός, Αστυνομία και οι αγαπημένοι πάντα μου Ιερείς) γιατί υπάρχουν χίλιες δύο εξαιρέσεις; Μήπως για ψηφοθηρικούς λόγους;

Δεν είναι στημένο σωστά όλο αυτό, όσο λαμόγια κι αν είναι οι μαγαζάτορες και όσο κι αν υπάρχουν τραμπούκοι αντιεμβολιαστές που πουλάνε τρέλα σε υπαλλήλους που κάνουν τη δουλειά τους...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
@psilos3 εγω που ειμαι εμβολιασμενη καθομαι εξω, οπως και ολοι οι καπνιστες. Και οι μη καπνιστες της παρεας για να μεινουμε παρεα.
Και τοτε με το καπνισμα τα ιδια λεγανε, οτι θα χασουν πελατες.
Πραγματικα, πιο δυστροπο, δυσκινητο και αντιδραστικο κομματι σε επαγγελματικο κλαδο απο την εστιαση δεν εχω ξαναδει.
Ο,τι εγινε με τους καπνιστες, θα γινει και τωρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 εγω που ειμαι εμβολιασμενη καθομαι εξω, οπως και ολοι οι καπνιστες. Και οι μη καπνιστες της παρεας για να μεινουμε παρεα.
Και τοτε με το καπνισμα τα ιδια λεγανε, οτι θα χασουν πελατες.
Πραγματικα, πιο δυστροπο, δυσκινητο και αντιδραστικο κομματι σε επαγγελματικο κλαδο απο την εστιαση δεν εχω ξαναδει.
Ο,τι εγινε με τους καπνιστες, θα γινει και τωρα.
Αλλο το ένα άλλο το άλλο. Ο αντικαπνιστικός εξάλλου ελάχιστα εφαρμόστηκε αλλά δε κάνουμε σύγκριση.
Το πόσο περίεργοι είναι το ξέρω, καμια τριετία είχα να κάνω καθε μέρα μαζί τους, στη πιο αντιδραστική, δύσκολη και δυσκίνητη πόλη της Ελλάδας μάλιστα. Δε μιλάω μόνο για την εστίαση όμως, που και πάλι τους δίνω εν μέρει δίκιο.
Δε γίνεται μόνο υποχρέωση χωρίς καμία ελάφρυνση.
Δε γίνεται να κλείνεις επάγγελμα χωρίς αποζημίωση ετσιθελικά, με τον υπουργό ανάπτυξης ( 🤡 ) να δηλώνει ότι «δε μπορούν να δοθούν αποζημιώσεις, πάτε στα σπίτια τους και αναγκάστε τους να κάνουν το εμβόλιο». Χθες είχε συγκέντρωση το σωματείο των Dj's για το θέμα, όπως και τη περασμένη Παρασκευή έξω από το θέατρο Δασους, την ίδια ώρα που μέσα σ' αυτό 7000 κόσμου χόρευε νησιώτικα και τραγουδουσε με το Πάριο.

Οκ καλές οι υποχρεώσεις, σαφώς και πρέπει να προχωρήσουμε, όχι όμως επιλεκτικά, όχι εκδικητικά, όχι με παρανοϊκές αποφάσεις.
Στο φινάλε δεν είναι μόνο η εστίαση, είναι και άλλοι κλάδοι π.χ. γυμναστήρια, που αναγκάζονται δικαίως να απευθυνθούν σε λιγότερο αγοραστικό κοινό. Δε πρέπει να υπάρξει ελάφρυνση;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Αληθεια, ποια αλλη χωρα που εχει μια Θεσσαλονικη βραδυκαυστη πυρκαγια, τυχαιο παραδειγμα, με μονο 52% εμβολιασμενους θα εδινε αποζημιωση? Για να μεινουν στο 52% και να γεμιζουν τις ΜΕΘ? Αυτο λεγεται επιβραβευση.

Οπως ειπωθηκε πιο πανω, αν τους περιορισουν την προσβαση στις εκκλησιες και τα μπαρ (υποψιν, εξω ΔΕΝ απαγορευεται, εκει που πανε και οι καπνιστες) θα τρεξουν σαν τον ανεμο για εμβολιο.
Και οχι για να μην κλεισουν τα σχολεια και μεινουν 6 μηνες αμορφωτα τα εγγονια τους, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αυτο τους ειναι εντελως αδιαφορο, δεν βρισκουν λογο να ασχοληθουν.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.613
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Και σε λίγο ανακοινώνουν ανατροπή της μπούρδας και θα μας ξαμολύσουν εμάς τους εμβολιασμένους να περιφερόμαστε ανενόχλητοι στα πάντα όλα που δεν θα διατίθενται για τους υπόλοιπους....
Τώρα το τι πλαστό, ή δανεικό χαρτί θα πέσει για να εισέρχονται σε όλα αυτά και όσοι δεν θα έπρεπε ......κανείς δε γνωρίζει!

με μονο 52% εμβολιασμενους
οι ανεμβολίαστοι θεωρούν δικαίωμά τους να μην κάνουν το εμβόλιο! Ρωτάω...το δικαίωμα αυτό δεν το έχουμε και μεις οι υπόλοιποι; Κι αν αποφασίζαμε το ίδιο εγωιστικά με αυτούς που θα είμασταν όλοι τώρα; Σε λοκντάουν; (και αυτοί και εμείς) Σε ΜΕΘ; Αφού πιστεύουν ότι πράτουν το σωστό ας μας απαντήσουν δεν πρέπει να κάνουμε και μεις το ίδιο; Ας μας πουν σε τι ποσοστό βολεύονται να διατηρήσουν τα δικαιώματά τους σε μια χώρα που μετράει κυρίως αντιδράσεις έναντι άλλων που εμβολιάστηκαν μέχρι και το 85-90% ; Αυτοί που ακούν την επιστημονική κοινότητα εκεί υστερούν σε νοημοσύνη έναντι των δικών μας παπαρολόγων;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αληθεια, ποια αλλη χωρα που εχει μια Θεσσαλονικη βραδυκαυστη πυρκαγια, τυχαιο παραδειγμα, με μονο 52% εμβολιασμενους θα εδινε αποζημιωση? Για να μεινουν στο 52% και να γεμιζουν τις ΜΕΘ? Αυτο λεγεται επιβραβευση.
Όχι, μίλησα για αποζημίωση στα επαγγέλματα που πλήττονται και για ελάφρυνση στους επαγγελματίες, νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.
Οπως ειπωθηκε πιο πανω, αν τους περιορισουν την προσβαση στις εκκλησιες και τα μπαρ (υποψιν, εξω ΔΕΝ απαγορευεται, εκει που πανε και οι καπνιστες) θα τρεξουν σαν τον ανεμο για εμβολιο.
Ούτε καν. Θα βρούνε να πάνε σε εκκλησίες με αρνητές παπάδες, δόξα τω θεώ γεμάτοι είμαστε από τέτοιες.
Ο εμβολιασμός έπιασε ταβάνι, όσο πιο γρήγορα το παραδεχτούμε (δυστυχώς και πάλι δυστυχώς) τόσο το καλύτερο. Αυτοί είμαστε, με αυτό το 55% θα πορευτούμε.
Η μόνη ουσιαστική παρέμβαση που θα ανέβαζε λίγο το νούμερο ήταν να βάλουν χέρι στις κατηγορίες που προανέφερα (Στρατό,αστυνομία,Ιερείς), αλλά δε τους παίρνει.
Και οχι για να μην κλεισουν τα σχολεια και μεινουν 6 μηνες αμορφωτα τα εγγονια τους, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αυτο τους ειναι εντελως αδιαφορο, δεν βρισκουν λογο να ασχοληθουν.
Προφανώς και τους είναι αδιάφορο και αφού σ' αρέσουν οι παραλληλισμοί, όσο αδιάφορο είναι στη Σαντορίνη και στη Μύκονο που δεν έχουν δασκάλους γιατί μένουν σε αντίσκηνα τη σεζόν. ;)

Και σε λίγο ανακοινώνουν ανατροπή της μπούρδας και θα μας ξαμολύσουν εμάς τους εμβολιασμένους να περιφερόμαστε ανενόχλητοι στα πάντα όλα που δεν θα διατίθενται για τους υπόλοιπους....
Δικαίως, όμως όλοι ξέρουμε ότι αυτό θα είναι ακόμη μια μπούρδα μιας και δε πρόκειτα να τηρηθεί ούτε στο ελάχιστο, με αποτέλεσμα λίγο μετά να πάμε σε οριζόντια μέτρα (προφήτης Psilos3, 6/10/21 :haha: να κρατηθεί).
Τώρα το τι πλαστό, ή δανεικό χαρτί θα πέσει για να εισέρχονται σε όλα αυτά και όσοι δεν θα έπρεπε κανείς δε γνωρίζει!
Γνωρίζει.
Αυτά που υπάρχουν από τη πρώτη μέρα.
Δανεικά/πλαστά πιστοποιητικά και πλαστά χαρτιά.
Εμείς οι παλιοτελευταίοι τα ξέρουμε, αυτοί δε τα ξέρουν;
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Αν ενα σχολειο με 200 παιδια μπορει σε λιγα λεπτα να ελεγχει τα τεστ που καταφθανουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στην εισοδο, τοτε μπορει και το γκαρσον να ελεγχει 2 ατομα που μπαινουν μεσα στο μπαρ.

Τώρα θέλεις να κλάψουμε μαζί; Ποια self test αν τα κάνουν, να τα κάνουν σωστά, ποιος έλεγχος που ένα 10% δεν φέρνει το χαρτί,παίρνεις τηλέφωνα αβέρτα, άλλοι γονείς τα στέλνουν σε e-mail,viber και ψάχνεις να τα βρεις..
Το κράτος που ενήργησε σωστά (και τυχερά) στο πρώτο lock down μετά τα έκανε ΣΚ@Τ@ σε όλα , ειδικά όταν εμείς τηρούσαμε τα μέτρα κι αυτοί μας τα έτριβαν στη μούρη καθώς ζούσαν μια κανονική ζωή..Μετά επειδή είδαν ότι -δεν υπάρχει κράτος - τα φόρτωσαν όλα στους άλλους βλέπε ΑΤΟΜΙΚΗ ευθύνη..και ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ..Επίσης κάθε φορά ΚΑΠΟΙΟΙ φταίνε..Πρώτα φταίγανε οι πορείες, οι εκκλησίες, ο καημένος που πήγαινε για μπάνιο ή ψάρεμα , τι να πρωτοθυμηθώ..
Φυσικά , αυτοί ποτέ δεν έφταιγαν...
Είμαι εμβολιασμένος...αλλά κάποια πράγματα μου είναι αδιανόητα...Επίσης οι παρενέργειες υπάρχουν είναι στον περίγυρό μας δεν είναι φαντασία...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όση ώρα συζητάμε αυτά ακούω και ραδιόφωνο, ενόψει των επικείμενων ανακοινώσεων του υπουργού υγείας ( 🤡🤡 ) σήμερα το απόγευμα.
Βγαίνουν ακροατές αντιεμβολιαστές και χαίρονται που δε θα υπάρχουν περιορισμοί στα νυχτερινά καταστήματα για εμβολιασμένους λέγοντας «ωραία, δείχνω ένα πιστοποιητικό αλλουνού και μπαίνω κανονικά, τι θα μου ζητήσουν ταυτότητα;» ,γεγονός που όλοι το γνωρίζουμε εκτός από τους ειδικους που θεσπίζουν τα μέτρα μάλλον.
Καλά θα πάει και αυτό...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Όλα καλά λοιπόν. Όσοι θέλαμε εμβολιαστήκαμε και τώρα θα έχουμε τις ελευθερίες που μας υποσχέθηκαν πίσω. Απ' τα συμφραζόμενα όμως κάποιων που εμβολιάστηκαν διαπιστώνω ότι δεν τους φτάνει να έχουν τις ελευθερίες τους πίσω, θέλουν ταυτόχρονα να περιοριστούν οι ελευθερίες των άλλων που δεν εμβολιάστηκαν. Πώς λέγονται αυτοί που ζητάνε τον περιορισμό της ελευθερίας των διπλανών τους;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Τώρα θέλεις να κλάψουμε μαζί; Ποια self test αν τα κάνουν, να τα κάνουν σωστά, ποιος έλεγχος που ένα 10% δεν φέρνει το χαρτί,παίρνεις τηλέφωνα αβέρτα, άλλοι γονείς τα στέλνουν σε e-mail,viber και ψάχνεις να τα βρεις..
Εχεις δωσει viber ΣΕ ΓΟΝΕΙΣ, τους ανθρωπους που δεν πρεπει να εχουν προσωπικο σου τηλ ουτε για αστειο και αναρωτιεσαι γιατι σας κανουν λαστιχο να τρεχετε για τα παλιοχαρτα?
Το πρωτοκολλο λεει αλλα παντως. Μπαινει παιδι και χαρτι ταυτοχρονα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom