Ουκρανία Tips για Οδησσό

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αυτές οι νέες πτήσεις με τις low cost που έχουν προκύψει τα τελευταία χρόνια με έχουν καταστρέψει!

Έκλεισα λοιπόν μια Μολδαβία για το Μάιο και μέσα στα διάφορα που έβαλα κάτω (Υπερδνειστερία κλπ) αποφάσισα να πάω από εκεί για δυο μέρες στην Οδησσό. Ξέρω δεν είναι πολλές και ίσως για πολλούς να είναι και "ταξιδιωτικό φάουλ" αυτό το ταξίδι-αστραπή, αλλά έχω απωθημένο και με την Ουκρανία και με τη Μαύρη Θάλασσα!

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα πολλές και πρόσφατες πληροφορίες στο forum (μόνο κάτι για νυχτερινή ζωή, γκομενάκια κλπ :p ). Θα χαιρόμουν να διάβαζα χρήσιμες πληροφορίες και tips για το τι να κάνει μια solo traveller δυο μέρες στην πόλη. :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Καλή επιλογή ταξιδιού, το έκανα περυσι. Μολδαβία,Υπερδνειστερία, Οδυσσός, Ουμαν, Κιεβο, Χαρκοβο.
Επιγραμματικά σε Μολδαβία οπωσδήποτε στο παλιό τσίρκο, σε τοπικά οινοποιεία, και στο πολεμικό μουσείο. Μια ματιά στο παζάρι (θυμίζει Κιργιζστάν) είναι επιβεβλημένη και φυσικά μην χάσεις να δεις το καταπληκτικό κτηριο Ρομανίτα. Προσοχή στο ξενοδοχείο που θα κλείσεις. Ειχαμε κλείσει αρχικά σε ένα το οποίο αποδείχτηκε στην πορεία ότι ήταν πορνείο (πολλά ακόμα και 4στερα χρησιμοποιούνται ως ημιδιαμονής). Φυσικά ξεχνάς το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους και πολλές φορές ακόμα και σε εξωτερικούς. Επίσης κάνε και μια επίσκεψη στο εβραικό νεκροταφείο που φήμες θέλουν να είναι στοιχειωμένο. Ετσι όπως το είδα , θα μπορούσε να είναι.
Μαρσουτρκα από το παζάρι και σε 1 ώρα είσαι Υπερδνειστερία. Φοβερό μέρος. Μην παραλείψεις να φωτογραφήσεις τις πρεσβείες της Αμπκχαζίας και της Οσετίας. Εγγραφή στα σύνορα. Ασφαλές μέρος παρά τις φήμες περί του αντιθέτου.
Από τον κεντρικό σταθμό του Τιραπολ, υπάρχει τρένο και ΚΤΕΛ για Οδυσσό. Με τοσες λιγες ημέρες που έχεις περιορίσου στο ιστορικό κέντρο της πόλης και επέλεξε οπωσδήποτε ξενοδοχείο εκεί και όχι στα περίχωρα. Ζωντανή πόλη, με ιστορικές αναφορές , μουσεία και καταπληκτικής αρχιτεκτονικής κτηρια. Απέφυγε να δίνεις στόχο σε ντυμένους με μαύρα, πολιτοφύλακες. Θα τους αναγνωρίσεις εύκολα από την εμφάνιση (τατουάζ με σβάστικες, κοντοκουρεμένοι, γυμνασμένοι, υφάκι κλπ). Καλά εστιατόρια και μπαρ. Αν είσαι μόνη επαναλαμβάνω μείνε στο κέντρο και απέφυγε τα περίχωρα κυρίως την περιοχή στο σταθμό και των 2 ΚΤΕΛ.
Στην θεση σου τις 2 ημέρες αυτές πάντως δεν θα τις αφιέρωνα στην Οδυσσό αλλά ή Μολδαβία ή στο καταπληκτικό Τιρασπόλ, στο οποίο θα φας στην πιτσαρία Μάφια και θα μείνεις στο ξενοδοχείο Ηλεκτρομας.

Μην περιμένεις φιλοξενους κατοίκους στην Οδυσσό: θα απογοητευτείς.

Μολδαβία ακριβά, Υπερδνειστερία πιό φτηνά, Ουκρανία ακόμα φτηνότερα με εξαίρεση το κέντρο.

Μολδαβία και Ουκρανία διαθέτουν μεγάλο ποσοστό μεθυσμένων.

Στο Τιρασπόλ επισκέψου τον κεντρικό δρόμο (εκεί υπάρχουν όλα τα μνημεία άλλωστε) και πιες παγωμένη μπυρίτσα σε ένα μαγαζί δίπλα από τον Δνείστερο. Κουμουνιστική ατμόσφαιρα, φιλικοί κάτοικοι, καθαρή πόλη. Φυσικά θα πας στο στάδιο της Σεριφ, αλλά και στα Σουπερ Μαρκετ που διάθετει ο μουσιέ Ιγκορ για να αγοράσεις βότκα και χαβιάρι. Και φυσικά θα κρατήσεις τα ρέστα που θα δώσουν ως σουβενίρ: τα μοναδικά πλαστικά νομίσματα στον κόσμο.
Τέλος κάτι που θυμήθηκα -σημαντικό- για το πολεμικό μουσείο στο Κισινάου στην Μολδαβία: Ο τελευταιος τομέας αν έχεις παγιωμένες αντιλήψεις περι ναζισμού και κουμουνισμού θα σε εκπλήξει.

Αυτά τα ολίγα και μέχρι τον Μαιο που θα πας ελπίζω να έχω γραψει ιστορία για το ως άνω ταξίδι και θα αντλήσεις περισσότερες πληροφορίες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ βρε @dim kyr θεά! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για όλα! :) :)
Ξέρω, ξέρω, θα ήταν πιο "σωστό" να επικεντρωθώ στη Μολδαβία, αλλά αυτή η Οδησσός νιώθω να με καλεί! Επίσης επειδή σε αυτό το ταξίδι θα είμαι solo θα ήθελα να αλλάζω παραστάσεις κατά τη διάρκειά του, καθώς νομίζω ότι θα περάσω πιο καλά.
Γενικά το ταξίδι θα έχει μιάμιση (σπαστή) μέρα Chisinau, ημερήσια Τιρασπόλ και δύο μέρες Οδησσό. Έλεγα να μην πάω Οδησσό μέσω Τιρασπόλ, αλλά κατευθείαν από Chisinau, επειδή θα πρέπει μετά να ξαναγυρίσω Μολδαβία για την πτήση της επιστροφής και νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα (εκτός κι αν έχω καταλάβει κάτι λάθος).
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Για πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και θα σου βρω λύση λόγω εμπειρίας:
έχουμε φαει τα συνορα με το κουτάλι: είμαστε απο τους λίγους τουρίστες νομίζω παγκοσμίως που λόγω μπερδέματος, κάναμε την νεκρή ζώνη με τα πόδια 2-3 φορές, φορτωμένοι σαν γαιδούρια και ρώταγαμε τους φαντάρους στα φυλακια και απο τις δύο πλευρές..... καλή φάση... στο τέλος βρεθήκαμε εντός της Υπερδνειστερίας και κάναμε οτοστοπ στα φορτηγά προκειμένου να φτάσουμε Τιρασπόλ.... που να τα γράψω.....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Από ο, τι διάβασα αν κάνεις το Τιρασπολ σαν ημερήσια είναι γενικά εύκολη η όλη διαδικασία. Αλλά πηγαινοντας εκεί δεν βγαίνεις τυπικα από τη Μολδαβια. Αν λοιπόν εγώ ξαναγυρίσω Chisinau επιστρεφοντας από Οδησσο θα περάσω συνοριακό έλεγχο, χωρίς όμως να έχει καταγραφεί κάπου ότι έφυγα δύο μέρες πριν από τη χώρα. Αυτό δεν ξέρω αν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα. Έτσι έλεγα απλά εκδρομή Τιρασπολ και λεωφορείο για Ουκρανία από Chisinau περνώντας τα επίσημα σύνορα της χώρας.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μην χρησιμοποιησεις διαβατηριο για εισοδο σε Μολδαβία όταν φτασεις αρχικά αλλά ταυτοτητα. Ετσι θα αποφύγεις στάμπα εισοδου. Παντως συμβουλευτικά σου γράφω ότι πράγματι είναι προτιμοτερο να πας Οδυσσό απο Κισινάου κατευθείν λογω καθυστερησης -συνηθως- στα σύνορα Υπερδνειστερίας/Ουκρανίας. Για κάποιο λόγο αργεί η διαδικασία αρκετά.
Μια άλλη λύση είναι να κάνεις την ημερησια εκδρομη που θέλεις στο Τιρασπολ απο Οδυσσό και όχι από Κισινάου, για να πετυχεις κάποια οικονομία χρόνου. Δηλαδή: Κισινάου, Οδυσσός, Τιρασπόλ Κισινάου. Ειναι κυκλικό, πιο στρωτό και κερδίζεις μια ημέρα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τέλεια, θα το δω!
Δεν μπορώ να μπω Μολδαβια με ταυτότητα επειδή δεν είναι σε καλή κατάσταση και επειδή σκέφτομαι τη μανούρα και είμαι αναβλητικη μέχρι αηδίας δεν πάω να βγάλω καινούρια. Εδώ και Ιταλία ξέρω εγώ με διαβατήριο πάω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν υπάρχει πτήση για Οδησσο;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν υπάρχει πτήση για Οδησσο;
Από ό, τι βλέπω τώρα στο skyscanner όχι. Αλλά και πάλι δεν θα είχε και τόσο νόημα, οι αποστάσεις είναι μικρές και επίσης ξέρεις την αγάπη μου για τις μαρσούτκες! :p
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Άσε την Οδησσό για άλλη φορά. Θα την κάνεις μαζί με Κχέρσον και παράλια.
Τώρα που η UIA βάζει και low cost (απλά πρέπει να κλείσεις 9 μήνες πριν) από Αθήνα θα σου βγει μαξ 50 ευρώ το ATH-KBP-ODS-KBP-ATH ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Άσε την Οδησσό για άλλη φορά. Θα την κάνεις μαζί με Κχέρσον και παράλια.
Τώρα που η UIA βάζει και low cost (απλά πρέπει να κλείσεις 9 μήνες πριν) από Αθήνα θα σου βγει μαξ 50 ευρώ το ATH-KBP-ODS-KBP-ATH ;)
Ρε θέλω! Μου έχει κολλήσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom