Ουκρανία Tips για Οδησσό

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Το καλοκαιρι του 16 εμεινα 4 μερες Οδησσο.Ομορφη πολη,εκπληκτικη αρχιτεκτονικη και παντου ελληνικες αναφορες.Επισκεψη στο σπιτι της Φιλικης εταιρειας-τοτε ηταν υπο ανακαινιση,αλλα επικοινωνησα στο τηλεφωνο μαζι τους και με βαλανε μεσα-,στην περιφημη Οπερα,στα διασημα σκαλια και στο παρκο περιξ,στην περιοχη της αποβαθρας,στο Αρχαιολογικο μουσειο,στην ορθοδοξη εκκλησια της Αγιας Τριαδας,στην υπεροχη οδο Deribasovskaya...Mε το τραμ μπορεις να επισκεφτεις το θερετρο της Arkadia στη Μαυρη θαλασσα,μονο που δεν ξερω πώς θα ειναι το Μαιο!Οσο για φαγητο βολευτηκαμε απολυτα με την αλυσιδα Puzata hata,νοστιμοτατο φαγητο[πρωινο-μεσημεριανο-βραδυνο] σε εξευτελιστικες τιμες και με ωραια θεα στην Deribasovskaya.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αμαρτία όμως να την ξεπετάξεις ;Ρ
Γκουχ γκουχ! :p

Το καλοκαιρι του 16 εμεινα 4 μερες Οδησσο.Ομορφη πολη,εκπληκτικη αρχιτεκτονικη και παντου ελληνικες αναφορες.Επισκεψη στο σπιτι της Φιλικης εταιρειας-τοτε ηταν υπο ανακαινιση,αλλα επικοινωνησα στο τηλεφωνο μαζι τους και με βαλανε μεσα-,στην περιφημη Οπερα,στα διασημα σκαλια και στο παρκο περιξ,στην περιοχη της αποβαθρας,στο Αρχαιολογικο μουσειο,στην ορθοδοξη εκκλησια της Αγιας Τριαδας,στην υπεροχη οδο Deribasovskaya...Mε το τραμ μπορεις να επισκεφτεις το θερετρο της Arkadia στη Μαυρη θαλασσα,μονο που δεν ξερω πώς θα ειναι το Μαιο!Οσο για φαγητο βολευτηκαμε απολυτα με την αλυσιδα Puzata hata,νοστιμοτατο φαγητο[πρωινο-μεσημεριανο-βραδυνο] σε εξευτελιστικες τιμες και με ωραια θεα στην Deribasovskaya.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Σίγουρα να τα δω όλα δεν παίζει, αλλά αποτελούν καλή αφετηρία για ψάξιμο. :) :)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
. Προσοχή στο ξενοδοχείο που θα κλείσεις. Ειχαμε κλείσει αρχικά σε ένα το οποίο αποδείχτηκε στην πορεία ότι ήταν πορνείο (πολλά ακόμα και 4στερα χρησιμοποιούνται ως ημιδιαμονής).
πως το ξεχωριζεις; δηλαδη ακομα και μεσω μεγαλης πλατφορμας (βοοκινγ π.χ.) μπορει να την πατησεις;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Γκουχ γκουχ! :p


Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Σίγουρα να τα δω όλα δεν παίζει, αλλά αποτελούν καλή αφετηρία για ψάξιμο. :) :)
Μια χαρα θα τα δεις σε 2 ημερες,οι αποστασεις ειναι μικρες.
 

diadiaf

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μοσχα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Αυτές οι νέες πτήσεις με τις low cost που έχουν προκύψει τα τελευταία χρόνια με έχουν καταστρέψει!

Έκλεισα λοιπόν μια Μολδαβία για το Μάιο και μέσα στα διάφορα που έβαλα κάτω (Υπερδνειστερία κλπ) αποφάσισα να πάω από εκεί για δυο μέρες στην Οδησσό. Ξέρω δεν είναι πολλές και ίσως για πολλούς να είναι και "ταξιδιωτικό φάουλ" αυτό το ταξίδι-αστραπή, αλλά έχω απωθημένο και με την Ουκρανία και με τη Μαύρη Θάλασσα!

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα πολλές και πρόσφατες πληροφορίες στο forum (μόνο κάτι για νυχτερινή ζωή, γκομενάκια κλπ :p ). Θα χαιρόμουν να διάβαζα χρήσιμες πληροφορίες και tips για το τι να κάνει μια solo traveller δυο μέρες στην πόλη. :)
Καλησπέρα,

Πρόκειται κι εγώ να ταξιδέψω μόνη στη Μολδαβία, μόνο στην πρωτεύουσα, στο τέλος Απριλίου. Έχουν καταστρέψει κι εμένα οι low cost!!!

Παρακολουθώ τις απαντήσεις στην ερώτησή σου για να αντλήσω πληροφορίες....κυρίως τι να προσέξω να ΜΗΝ κάνω..
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα,

Πρόκειται κι εγώ να ταξιδέψω μόνη στη Μολδαβία, μόνο στην πρωτεύουσα, στο τέλος Απριλίου. Έχουν καταστρέψει κι εμένα οι low cost!!!

Παρακολουθώ τις απαντήσεις στην ερώτησή σου για να αντλήσω πληροφορίες....κυρίως τι να προσέξω να ΜΗΝ κάνω..
Τέλεια! Ελπίζω να προκύψει και άλλο υλικό τώρα που το επανέφερες!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Η Οδησσός είναι κεφάλαιο από μόνη της. Εχει ξαναγραφεί κατά καιρούς. Αφού επιμένεις όμως, στις δυό μέρες μπορείς να παρακολουθήσεις μια παράσταση στην Οπερα, από τις καλύτερες του κόσμου σύμφωνα με τον ένα εκ των δύο αυστριακών αρχιτεκτόνων που τη σχεδίασαν, αφού σχεδίασαν πρώτα την όπερα της Βιέννης.
Θα εκπλαγείς από τις αναπαραστάσεις του Ορφέα, της Τερψιχόρης που διδάσκει χορό στην κορασίδα, παραστάσεις από Αριστοφάνη και Ευριππίδη αλλά και Πούσκιν κλπ. Αρκετή ώρα για φωτογραφίες του facade αλλά και μέσα. Πολυέλαιος 2,5 τόννων, κλιμακοστάσια, φουαγιέ. Να έχει zoom η μηχανή σου.
Θέση κλείσε σε θεωρείο, όχι πλατεία, με τα προφυρά χρώματα, βασίλισσα σε τιμή αστεία. Ορχήστρα πολυμελής συνήθως.
Μπροστά στην Οπερα βρίσκονται τραινάκια σαν αυτά που έχουμε στην Ερμού που σε ξεναγούν σε μιά όμορφη διαδρομή στα βασικά αξιοθέατα, happy bus λέγονται. Πολύ φτηνό το εισιτήριο και αφού πάρεις την εικόνα της πόλης με κάποια από τα αρχιτεκτονικά παράδοξα της, που δεν σου λέω, μπορείς να εστιάσεις πιο άνετα τη σύντομη επίσκεψη.
Συννενοήσου με την ξεναγό πριν την επιβίβαση για τα αγγλικά, συνήθως είναι κάποια πτυχιούχος με παθος για τη δουλειά της που δίνει επαρκείς πληροφορίες.
Σκάλες, λιμάνι,ξενοδοχείο Odessa, πλατείες, οδός ντιριμπάσκαγια με τους χάρε κρίσνα θα σου θυμίσουν το '70 (που μάλλον δεν υπήρχες ούτε σαν ιδέα).
Πολύ όμορφα διακοσμημένα καφέ και υπέροχες στοές που έχουν εξαιρετικό φωτογραφικό τουλάχιστον ενδιαφέρον. Από πολυτελείς αρχιτεκτονικές προσόψεις μπαροκ μέχρι στενές σύγχρονες πνιγμένες σε παμπάλαιους υδραυλικούς σωλήνες και καλώδια.
Εάν τύχεις υπαίθρια συναυλία φιλαρμονικής θα θυμηθείς την Κέρκυρα.
Κατά καιρούς παιζουν εξαιρετικοί street artists παραδοσιακής μουσικής. Εβραικά και άλλα ακούσματα.
Οπωσδήποτε στο Αρχαιολογικό Μουσείο για αρκετή ώρα. Πανέμορφο μουσείο, από παλαιολιθικά ευρήματα και δώθε. Αρκετά για τον εποικισμό της βόρειας ακτής της μαύρης θάλασσας από τους αρχαίους Έλληνες, ευρήματα από 7 αιώνα πχ.
Ο,τι πληροφορίες βλέπεις σε διαγράμματα, χάρτες ή πίνακες φωτογράφισε τα, δεν τα βρίσκεις. Πρώτα το αρχαιολογικό και μετά της Φιλικής.
Στα ταχυφαγεία τύπου πουσάτα χάτα με έχουν κλέψει δύο φορές. Γενικά στη χώρα αυτή επιλέγω ευρύχωρα αξιοπρεπή εστιατόρια. Ίσως σε παίρνει για σαλιγκάρια και βότκα συνοδευόμενη από τοματοχυμό σε ένα από τα εξωτερικά κιόσκια με κουρτίνες στο Jardin. Γλυκά θά προτεινα όχι, εκτός από κάτι φτηνά παραδοσιακά σε μπουκαλάκια, για τη δοκιμή και μόνο. Στο boulevard καλκάνι ψητό. Αρκετά βαρέα μέταλα βέβαια καθώς είναι μαύρης θάλασσας αλλά στο Αιγαίο έχει εξαφανιστεί.
Αρκάδια κλπ παραλίες όπου κατεβαίνεις με γραφικά παμπάλαια μηχανικά τελεφερικ σοβιετικού τύπου άστα για το καλοκαίρι.
Διαμονή ευχάριστη στο Lodonskaya, με μπαλκόνι, τύφλα νάχει το Μεγάλη Βρετάνια, αν πετύχεις προσφορά στα 50 € ας πούμε.
Μην περιμένεις άνθρωποι των οποίων η καθημερινότητα και το μέλλον έχει πληγεί ανεπανόρθωτα να μην έχουν γκρι διάθεση, βασικές προφυλάξεις.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@Vasileti ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! Πολλά τα ενδιαφέροντα και δελεαστικά από αυτά που μου γράφεις! :) :) Θα πρέπει να κάνω μια επιλογή, αλλά σίγουρα οι ιδέες που μου έβαλες είναι άφθονες!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τώρα είδα ότι άνοιξες θέμα για την αγαπημένη μου, όπως ξέρεις, Οδησσό!Είχα μείνει στο ξενοδοχείο Vintage,πάρα πολύ οικονομικό και πολύ όμορφο, με πρωινό που σερβίρεται στον κήπο δίπλα στο ξενοδοχείο κατόπιν παραγγελίας, https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...views-Vintage_Hotel-Odessa_Odessa_Oblast.html .Μία καμαριέρα έτυχε να μας ακούσει να μιλάμε στις σκάλες κι έτρεξε να μας αγκαλιάσει.Είχε ζήσει 30 χρόνια στην Ελλάδα!
Για φαγητό μου είχε προτείνει μία Ουκρανή φίλη μου το Kompot https://www.tripadvisor.com/Restaur...nWidth=50&cnt=30&offset=-1&filter=7&autoplay=
για καφέ,γλυκό και παραδοσιακά ουκρανικά πιάτα σε χαμηλές τιμές.Δεν είναι κανένα fancy εστιατόριο αλλά είναι συνεχώς γεμάτο με κόσμο.Όταν πήγαμε δεν είχε τραπέζι και ρώτησα την κοπέλα στην είσοδο αν μπορούσε να μου κρατήσει τραπέζι για μία ώρα μετά.Εντωμεταξύ πήγαμε στο μουσείο της φιλικής εταιρίας κι αντί για μία πέρασαν 2 ώρες, παρ΄όλα αυτά μας είχε κρατήσει το τραπέζι και μας υποδέχτηκε με χαμόγελο! Δεν είχα καμία αρνητική εμπειρία από τους ανθρώπους,απλοί ,πονεμένοι, φτωχοί άνθρωποι . Δεν αισθάνθηκα κανένα κίνδυνο απολύτως.
Επειδή είχαμε πάει με δικό μας όχημα είχαμε τηλεφωνήσει στα σύνορα αν μπορούμε να μπούμε από Τιρασπόλ στην Ουκρανία και να επιστρέψουμε Μολδαβία αλλά η απάντηση ήταν αρνητική.Θα ήταν σα να μην είχαμε βγει ποτέ από τη χώρα και θα είχαμε πρόβλημα.Δεν το ρισκάραμε εννοείται κι o δρόμος από Μολδαβία προς Ουκρανία είναι ότι χειρότερο έχω ζήσει ποτέ!!!Ευτυχώς μας αποζημείωσε η πανέμορφη Οδησσός!Θα έχει ολοκληρωθεί και το πάρκο ελληνοουκρανικής φιλίας που ήταν υπο κατασκευή δίπλα στις σκάλες Ποτέμκιν και είμαι σίγουρη ότι θα είναι ακόμη πιο όμορφη!Ζηλέυω!!!
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@villi μου περίμενα την απάντησή σου! :) :)
Ευχαριστώ πολύ για τα tips! Κι επιβεβαιώνεται και πάλι η σκέψη μου να κάνω μονοήμερη Τιρασπόλ και να μην το συνδυάσω με την Οδησσό κλπ για αυτούς τους λόγους.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Να κάνω κι εγώ μια πρακτική ερώτησα σχετικά με τα σύνορα: αν κάποιος μεταβεί στην Οδυσσό από την Τιρασπόλ και μετά αναχωρήσει από την Οδυσσό χωρίς να ξαναπεράσει από Μολδαβία, μπορεί να αντιμετωπίσει κάπου πρόβλημα;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Να κάνω κι εγώ μια πρακτική ερώτησα σχετικά με τα σύνορα: αν κάποιος μεταβεί στην Οδυσσό από την Τιρασπόλ και μετά αναχωρήσει από την Οδυσσό χωρίς να ξαναπεράσει από Μολδαβία, μπορεί να αντιμετωπίσει κάπου πρόβλημα;
Φυσικά και όχι, το έκανα τον Αυγουστο και δεν υπάρχει κανενα θέμα. Προχώρα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom