Transit στη Βηρυτό με χειραποσκευή

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.231
Εάν έχω στάση στη Βηρυτό, με διαφορετικά εισιτήρια και χειραποσκευή μόνο, μπορώ να πάω αεπευθείας στη πύλη αναχώρησης της 2ης πτήσης ή αναγκαστικά θα βγω εξώ περνώντας immigration?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Εάν έχω στάση στη Βηρυτό, με διαφορετικά εισιτήρια και χειραποσκευή μόνο, μπορώ να πάω αεπευθείας στη πύλη αναχώρησης της 2ης πτήσης ή αναγκαστικά θα βγω εξώ περνώντας immigration?
Είχα την ίδια απορία κι εγώ (με αποσκευές) και το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα σωστή απάντηση. Αποτέλεσμα, έβγαλα εισιτήρια για την επόμενη πτήση μια μερά μετά με αναχώρηση από Βηρυτό (αν πετάξουμε τελικά).
Το τράνζιτ επίσης ήταν μονό δυο ώρες άρα ρίσκο δεν μπορώ να πάρω με το βγες και ξαναμπές.
Λογικά θα πρέπει να υπάρχει εσωτερικό τράνζιτ, μένει να έχεις ηλεκτρονικές κάρτες επιβίβασης αν το αεροδρόμιο τις υποστηρίζει. Eναλλακτικά πάρε τηλέφωνο τη ΜΕΑ, Ίσως μπορέσουν να σου δώσουν μια απάντηση.

https://el.aegeanair.com/travel-info/travelling-with-aegean/check-in/xronikoi-periorismoi-check-in/
Στο σαιτ της αιγαίου λέει ότι δεν προβλέπετε, ίσως όμως να ισχύει μονό για την αιγαίου.
Θα εκτιμούσα κι εγώ σωστές πληροφορίες επί του θέματος και αν φτάνουν 2 ώρες για μια τέτοια διαδικασία ώστε να αλλάξω τα εισιτήρια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.231
Αν έχεις αποσκευές, βγαίνεις σίγουρα έξω, άρα περνάς για σφραγίδα στο γκισέ και είσοδο στη χώρα, μετά για παράδοση βαλίτσας κ ξανά γκισέ για έξοδο. Με χειραποσκευές δε ξέρω, αν θα σε αφήσουν να προχωρήσεις σε άλλη πύλη ή πουν βγες έξω κι ας έχω κάρτα επιβίβασης (ον-λάιν).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν έχεις αποσκευές, βγαίνεις σίγουρα έξω, άρα περνάς για σφραγίδα στο γκισέ και είσοδο στη χώρα, μετά για παράδοση βαλίτσας κ ξανά γκισέ για έξοδο. Με χειραποσκευές δε ξέρω, αν θα σε αφήσουν να προχωρήσεις σε άλλη πύλη ή πουν βγες έξω κι ας έχω κάρτα επιβίβασης (ον-λάιν).
Οχι. Το εχω κανει πολλακις και με αποσκευες (Α3+αιθιοπες). Ειναι εξυπηρετικοι, δεν χρειαζοταν (ελπιζω να μην εχει αλλαξει τελευταια) ποτε να βγεις εξω. Περιμενεις στο τρανζιτ χωρο κ σου φερνουν καρτα επιβιβασης (ον λαιν δεν γινεται δεκτη) κ αποδειξη για την αποσκευη.
Θυμιζω εναλλακτικο hub λογω τελευταιων γεγονοτων ειναι το Αμμαν με μονο λιγα μιλια παραπανω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είχα την ίδια απορία κι εγώ (με αποσκευές) και το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα σωστή απάντηση. Αποτέλεσμα, έβγαλα εισιτήρια για την επόμενη πτήση μια μερά μετά με αναχώρηση από Βηρυτό (αν πετάξουμε τελικά).
Το τράνζιτ επίσης ήταν μονό δυο ώρες άρα ρίσκο δεν μπορώ να πάρω με το βγες και ξαναμπές.
Λογικά θα πρέπει να υπάρχει εσωτερικό τράνζιτ, μένει να έχεις ηλεκτρονικές κάρτες επιβίβασης αν το αεροδρόμιο τις υποστηρίζει. Eναλλακτικά πάρε τηλέφωνο τη ΜΕΑ, Ίσως μπορέσουν να σου δώσουν μια απάντηση.

https://el.aegeanair.com/travel-info/travelling-with-aegean/check-in/xronikoi-periorismoi-check-in/
Στο σαιτ της αιγαίου λέει ότι δεν προβλέπετε, ίσως όμως να ισχύει μονό για την αιγαίου.
Θα εκτιμούσα κι εγώ σωστές πληροφορίες επί του θέματος και αν φτάνουν 2 ώρες για μια τέτοια διαδικασία ώστε να αλλάξω τα εισιτήρια.
Δεν δεχονται ον λαιν. Περιμενεις κ στις φερνουν. Οι 2 ωρες φτανουν ανετα, αρκει να ειναι καθαρες. Το εχω κανει κ στις 2 κατευθυνσεις απο/προς Αφρικα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.231
Οχι. Το εχω κανει πολλακις και με αποσκευες (Α3+αιθιοπες). Ειναι εξυπηρετικοι, δεν χρειαζοταν (ελπιζω να μην εχει αλλαξει τελευταια) ποτε να βγεις εξω. Περιμενεις στο τρανζιτ χωρο κ σου φερνουν καρτα επιβιβασης (ον λαιν δεν γινεται δεκτη) κ αποδειξη για την αποσκευη.
Θυμιζω εναλλακτικο hub λογω τελευταιων γεγονοτων ειναι το Αμμαν με μονο λιγα μιλια παραπανω.
Είσαι πρώτος! Από ποιον ζητάς τη κάρτα επιβίβασης;
Στο Αμμαν κανένα πρόβλημα υποθέτω έτσι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είσαι πρώτος! Από ποιον ζητάς τη κάρτα επιβίβασης;
Στο Αμμαν κανένα πρόβλημα υποθέτω έτσι;
Στο τρανζιτ ντεσκ. Ειναι συνηθισμενοι. Δεν θα εισαι μονος. Δεκαδες κανουν την ιδια διαδικασια. Αναλογα την ωρα κ τις πτησεις εχει κινηση το ντεσκ, δινουν βεβαια παντα προτεραιοτητα σε οποιον φευγει νωριτερα. Στο Αμμαν τα ιδια, απλη διαδικασια. Εκει κανουν δεκτη ον λαιν καρτα. Στα υποψη οτι οι αιθιοπες μου εχουν στειλει την αποσκευη Αθηνα απο του διαολου τη μανα που λεμε κι ας ηταν διαφορετικα εισητηρια.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.231
Το κακό με το αμμαν είναι ότι η Α3 φτάνει 2πμ κ οι Αιθίοπες φεύγουν 3πμ για JRO. Όποτε μονόδρομος η BEY που έχει δυο ώρες στάση. Μιλάμε για ένα χρόνο από τώρα που μάλλον θα έχει ηρεμήσει η κατάσταση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Οχι. Το εχω κανει πολλακις και με αποσκευες (Α3+αιθιοπες). Ειναι εξυπηρετικοι, δεν χρειαζοταν (ελπιζω να μην εχει αλλαξει τελευταια) ποτε να βγεις εξω. Περιμενεις στο τρανζιτ χωρο κ σου φερνουν καρτα επιβιβασης (ον λαιν δεν γινεται δεκτη) κ αποδειξη για την αποσκευη.
Θυμιζω εναλλακτικο hub λογω τελευταιων γεγονοτων ειναι το Αμμαν με μονο λιγα μιλια παραπανω.
Πες λίγο τη διαδικασία. Τους δείχνεις την επόμενη πτήση και ποιος αναλαμβάνει τις αποσκευές και τις κάρτες; Οι Αιθίοπες η προσωπικό του αεροδρομίου;
Μεταξύ αιγαίου και Αιθιόπων υπάρχει και συμφωνία ιντερλαϊν που οι αποσκευές φεύγουν από Αθηνά μέσω Βηρυτού για τον τελικό προορισμό. Έχεις κάνει κάτι τέτοιο;
Αν δεν υπάρξει καθυστέρηση της αιγαίου δυο ώρες είναι αρκετές άλλα και πάλι ψιλοφοβάσαι γιατί αν χάσεις την πτήση γεια σας.
Εχουν κανάλι στο τράνζιτ ντεσκ για εξυπηρέτηση στους επιβάτες μπίζνες;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τους δείχνεις την επόμενη πτήση και ποιος αναλαμβάνει τις αποσκευές και τις κάρτες; Οι Αιθίοπες
1. η προσωπικό του αεροδρομίου;
2. Μεταξύ αιγαίου και Αιθιόπων υπάρχει και συμφωνία ιντερλαϊν που οι αποσκευές φεύγουν από Αθηνά μέσω Βηρυτού για τον τελικό προορισμό. Έχεις κάνει κάτι τέτοιο;
3. Αν δεν υπάρξει καθυστέρηση της αιγαίου δυο ώρες είναι αρκετές άλλα και πάλι ψιλοφοβάσαι γιατί αν χάσεις την πτήση γεια σας.
4. Εχουν κανάλι στο τράνζιτ ντεσκ για εξυπηρέτηση στους επιβάτες μπίζνες;
1. Ναι. Τους δειχνεις το επομενο εισητηριο (προτιμουν τα εκτυπωμενα) κ σου φερνουν pass κ τσεκαρουν αποσκευη αν υπαρχει.
2. απο Αθηνα οχι, μπορεις να ρωτησεις την Aegean αν το κανουν. Το εχω κανει αντιστροφα προς Αθηνα με διαφορετικα εισητηρια.
3. 2 ωρες ειναι υπεραρκετες. Καθυστερηση δεν εχω τυχει ποτε αλλα ποτε δεν ξερεις. Δεν κραταω κ λογαριασμο αλλα πρεπει να το χω κανει 7-8 φορες. Μια με αποσκευη που τσεκαραν εκει κ μια με αποσκευη προς αθηνα. Flexible κ πλαν Β πρεπει να υπαρχει παντα. Εισητηρια με μιλια ειναι δεν τρεχει κ τπτ στην τελικη.
4. Πως το πες αυτο? Μην υπερβαλλουμε κιολας..ουτε καν κοκκινο χαλι, τοσο απαραδεκτοι. Και η σαμπανια ζεστη..
 
  • Like
Reactions: GTS

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
4. Πως το πες αυτο? Μην υπερβαλλουμε κιολας..ουτε καν κοκκινο χαλι, τοσο απαραδεκτοι. Και η σαμπανια ζεστη..
4) Ντροπή τους. Στην αντίς έχουν αν και γίνετε ένας πανικός.

Άρα μένουμε ως έχει, άφιξη Σάββατο αναχώρηση κυριακή ξημερώματα. Πλαν Β και Γ υπάρχει άλλα όχι από Βηρυτό. Αν πετάξουμε από εκεί τελικά μια μέρα στην πόλη και άλλη μια στην Αντίς δεν είναι άσχημα.

Αν σε περίπτωση (αυτό δεν το κατάλαβα) έχεις αποσκευή (όχι χειραποσκευή) από Αθηνά, αυτοί στην μαζεύουν από τις αφίξεις της αιγαίου και στην ξανά τσεκάρουν: Γιατί οι αποσκευές πάνε μετά τον έλεγχο διαβατηρίων να υποθέσω.
Η αιγαίου μπορεί να στείλει αποσκευή με ιντρερλαιν στους Αιθίοπες το έκανα από Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνάς. Από Βηρυτό να υποθέσω πως μπορεί. θέλει λίγη πίεση ο/η υπάλληλος.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
4) Ντροπή τους. Στην αντίς έχουν αν και γίνετε ένας πανικός.

Άρα μένουμε ως έχει, άφιξη Σάββατο αναχώρηση κυριακή ξημερώματα. Πλαν Β και Γ υπάρχει άλλα όχι από Βηρυτό. Αν πετάξουμε από εκεί τελικά μια μέρα στην πόλη και άλλη μια στην Αντίς δεν είναι άσχημα.

Αν σε περίπτωση (αυτό δεν το κατάλαβα) έχεις αποσκευή (όχι χειραποσκευή) από Αθηνά, αυτοί στην μαζεύουν από τις αφίξεις της αιγαίου και στην ξανά τσεκάρουν: Γιατί οι αποσκευές πάνε μετά τον έλεγχο διαβατηρίων να υποθέσω.
Η αιγαίου μπορεί να στείλει αποσκευή με ιντρερλαιν στους Αιθίοπες το έκανα από Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνάς. Από Βηρυτό να υποθέσω πως μπορεί. θέλει λίγη πίεση ο/η υπάλληλος.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ναι την αποσκευη στη μαζευουν κ την τσεκαρουν αυτοι. Δεν μετακινεισαι απο το τρανζιτ ντεσκ κατα τη διαρκεια αυτης της αναμονης εννοειται. Που μπορει να ειναι μεγαλη οπως ειναι ευνοητο.
η διαμονη στη Βυρηττο δεν ειναι ασχημη, παντα εχεις κατι να κανεις για μια μερα. Πλακα πλακα καπως ετσι ειδα τη χωρα. Η σταση στην Αντις δεν καταλαβα γιατι χρειαζεται. Αν ειναι λογω ανταποκρισεων,υποψη δινουν χοτελ κλπ. Ιντερλαιν απο Βυρηττο δεν ξερω, υποθετω ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.622
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom