Transit στη Βηρυτό με χειραποσκευή

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Το Τελ Αβιβ είναι σουπερ ασφαλές, και για να ξεκινήσουν πάει να πει ότι ασφαλιστικά καλύπτονται.
Στη Βηρυτό δεν έγινε ατύχημα πριν μήνες με αεροσκάφος της αιγαίου από σφαίρα και σταμάτησαν τις πτήσεις; Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.240
Από εσένα το ακούω πρώτη φορά…
Προσωπικά θα κλείσω από Αθήνα για Αφρική με μίλια κι ας πληρώσω τα διπλάσια, δε θέλω δράματα στο πήγαινε. Το έλα θα το δω μέσω Βηρυττού, μέχρι του χρόνου ίσως έχουν ηρεμήσει τα πράγματα, αλλιώς Ντουμπάϊ.
Γενικώς δύσκολα τα πράγματα βραχυπρόθεσμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορεί να πέρασε στα ψιλά εδώ αλλά έγινε ένας ντόρος.
Aegean Airlines Mysteriously Suspends Beirut Flights? - Mentour Pilot
Δεν περασε στα ψιλα. Μεταδοθηκε απο ερτ κ τα ελληνικα μμε κανονικα. Απλα ηταν φολς αλαρμ.
Λίβανος: Αντικείμενο προκάλεσε την τρύπα στο αεροπλάνο της Aegean - Airnews
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.240
Στο Τελ Αβιβ περνάς τράνζιτ με διαφορετικά εισιτήρια όπως στη Βηρυττό;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στο Τελ Αβιβ περνάς τράνζιτ με διαφορετικά εισιτήρια όπως στη Βηρυττό;
Λογικά ναι αλλά δες ισχύει το καθεστώς της Βηρυτού και του Αμμάν.
Αλλά μάλλον όχι, δεν εδώ.


So I just finished my Ben Gurion airport experience 5 minutes ago and I can help confirm some things for future travelers dealing with this issue. Everyone MUST pass through passport control and security even if you have a connecting flight. As someone mentioned previously on this thread, arrivals and departures are not on the same floor. You cannot just walk to your gate upon arrival even though you’re in Terminal 3.
We ended up taking the VIP service which I believe truly allowed us to catch our flight within the two hour mark. The person leading us through told us that had we not gotten the VIP service it would’ve taken us 45-1 hour to get through security (there was a looong line with two people working the passport controls). After that it’s probably another 10 minutes to get back in (without checking bags). We got interrogated extra because of their suspicions that my fiancée and I were not truly engaged. In all we arrived to our gate at the 45 minute mark.
My suggestion is if you have a connecting flight in Tel Aviv, make sure you have AT LEAST 3 hours between flights. Probably a hour more if you’re checking in bags because that line looked at least 45 minutes long dropping them off.
I hope this was of great help and I’m glad I bit the bullet to make a VIP reservation.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.240
Άρα πρέπει να έχεις χρόνο να βγεις και να ξαναμπεις. Και να μη μπλέξεις πουθενά με δαύτους.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Άρα πρέπει να έχεις χρόνο να βγεις και να ξαναμπεις. Και να μη μπλέξεις πουθενά με δαύτους.
Δεν είχα ποτέ προβλήματα στην είσοδο, η συνέντευξη κρατούσε ένα με δυο λεπτά. Πιο μεγάλη καθυστέρηση είναι να βγεις από τη χώρα, αλλά όλα αυτά πριν το μεγάλο συμβάν τώρα οι έλεγχοι θα είναι εξονυχιστικοί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.240
Δεν είχα ποτέ προβλήματα στην είσοδο, η συνέντευξη κρατούσε ένα με δυο λεπτά. Πιο μεγάλη καθυστέρηση είναι να βγεις από τη χώρα, αλλά όλα αυτά πριν το μεγάλο συμβάν τώρα οι έλεγχοι θα είναι εξονυχιστικοί.
Ούτε εγώ είχα ποτε πρόβλημα και έχω πάει δυο φορές. Θες όμως ένα καλό περιθώριο ώρας για να είσαι ασφαλής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άρα πρέπει να έχεις χρόνο να βγεις και να ξαναμπεις. Και να μη μπλέξεις πουθενά με δαύτους.
Σωστα, φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις 4-5 ώρες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ούτε εγώ είχα ποτε πρόβλημα και έχω πάει δυο φορές. Θες όμως ένα καλό περιθώριο ώρας για να είσαι ασφαλής.
Βρε σεις μιλατε για κρατος που βρισκεται σε πολεμο, διαβαζω καλα? Αστο. Μαξ κοιτα Αμμαν, αλλιως οπως ορθοτατα ειπες να χαλασεις μιλια. Σε κορνιζα δεν μπαινουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.240
Βρε σεις μιλατε για κρατος που βρισκεται σε πολεμο, διαβαζω καλα? Αστο. Μαξ κοιτα Αμμαν, αλλιως οπως ορθοτατα ειπες να χαλασεις μιλια. Σε κορνιζα δεν μπαινουν.
Να χαμε να λεγαμε είναι το TLV. Όπως είναι η κατάσταση ακόμα και η BEY δεν είναι ακριβώς χαλαρή, εγώ κοιτάω σε ένα χρόνο από τώρα, αλλα πρέπει να κλειστούν σύντομα όποτε μάλλον πάμε από Αθήνα για σίγουρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.667
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom