Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο οτι μαζεύεις tips απο τα war είναι αλήθεια!!!....δεν προλαβαίνω να σημειώνω :innocent:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Βασικά αγαπημένη ομάδα μου είναι η Liverpool, αλλά τότε μου άρεσε πολύ η ανατροπή. ;)
Σοβαρά τώρα, αυτό που έγραψα ότι άλλαξα εντελώς γνώμη για τη Γερμανία και τον κόσμο της, ειδικά με το τελευταίο οδικό μας ταξίδι εκεί, είναι και ο λόγος της ψήφου. Αν με ρωτούσες πέρυσι τέτοιο καιρό, μάλλον προς ΗΒ θα έκλινα.
Μονο Λονδινο και Βερολινο εχω επισκεφτει το Λονδινο συνολο καμμια 30αρια μερες και το Βερολινο καμια 20αρια μερες συνολο. Αααα και Μοναχο για μιαμιση μερα για ματς του Ολυμπιακου και Νυρεμβεργη για λιγες ωρες και τις αποστασεις απο Μοναχο Νυρεμβεργη και απο Ζεεφελντ Μοναχο αν μετριουνται για roadtrip. Οποτε η αποφαση μου εχει να κανει πιο πολυ με το Λονδινο vs Βερολινο. Αλλα και με το Εγγλεζοι vs Γερμανοι. Μιας που τους εχω ζησει στην Ροδο και τους δυο λαους και κουτσοξερω και γερμανικα, οχι οπως αγγλικα αλλα ψιλομιλαω την γλωσσα τους. Στο Λονδινο vs Βερολινο πανηγυρικα κερδιζει το Λονδινο για μενα. Τωρα αν τους συγκρινω σαν λαους οι Γερμανοι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι, ειναι η αληθεια, πιο μορφωμενοι και ενημερωμενοι γυρω απο παγκοσμια θεματα και πιο ευθεις και πιο εμπιστοι , πιο δυσκολα θα μεθυσουν και θα παιξουν ξυλο, θα πεταξουν σκουπιδια κατω ή θα προσπαθησουν να σε κλεψουν, επισης εχουν πιο πολυ ενδιαφερον και σε ρωτανε για την ανακυκλωση και πολυ συχνα σε ρωτανε για το αν ανακυκλωνεται το μπουκαλι που αγορασανε. Απο την αλλη ειναι πιο μιζεροι, πιο τσιγκουνηδες, πιο αγενεις, ο ορισμος του party spoilers. Οι Εγγλεζοι ειναι πολυ πιο ευγενικοι ανοιχτοχερηδες και παρτυ ανιμαλς αλλα και πιο καταπιεσμενοι, δεν τολμουν να σου πουν ευθεως τιποτα. Ειναι σχεδον ακατορθωτο να γινεις φιλος μαζι τους τουλαχιστον για μενα. Οποτε σαν συγκριση ειναι λιγο δυσκολοισως να κερδιζουν λιγο στα ορια οι Γερμανοι. Τωρα αν βαλεις και Ιρλανδους, Ουαλους και Σκωτσεζους στην ζυγαρια εκει πια γερνει η πλαστιγγα προς το Ηνωμενο Βασιλειο που ειναι και η συγκριση. Επισης Δουβλινο, Μπελφαστ, Εδιμβουργο, χαιλαντς δεν εχω παει, αλλα πιστευω οτι θα μου αρεσουν πιο πολυ απ' οτιδηποτε στην Γερμανια. Αααα στις γυναικες κερδιζει η Γερμανια, αλλα στις γυναικες ολοι κερδιζουν το Ηνωμενο Βασιλειο και ειδικα την Αγγλια, δεν παει!

Edit: To Δουβλινο δεν ειναι Ηνωμενο Βασιλειο, σορρυ ξεχαστηκα!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Σε αυτά τα war μάλλον είμαι η μόνη που θεωρώ οτι συγκρίνονται πάντα ανόμοια μέρη, πόλεις, χώρες κτλ.....
Καλά ανόμοια προφανώς, όμοια θα ήταν αν μιλούσαμε για ακριβώς τα ίδιου είδους αξιοθέατα, δεν μπορώ να σκεφτώ δυο χώρες στην Ευρώπη που θα λέγαμε ότι είναι όμοιες για να έχει νόημα να τις συγκρίνουμε. Ακόμη και το Σκωτία vs Ιρλανδία ή το Βαυαρία vs Αυστρία, που είναι πιο παρεμφερή, δεν νομίζω ότι πληρούν το μέτρο ανομοιότητας, άσε που είναι λιγότερο δημοφιλή μέρη κι άρα λίγοι συγκριτικά θα έχουν γνώμη για να ψηφίσουν (σε ένα δίλημμα κάποιου που θέλει να δει κάτι κέλτικο ή αλπικό θα είχε σαφώς μεγαλύτερη χρησιμότητα και μπορεί να μπει ως δίλημμα στο φόρουμ Αναζήτησης Πληροφοριών, υποθέτω).
Βέβαια θα με ενδιέφερε να εξηγήσεις το σκεπτικό σου, γιατί δεν μπορούν να συγκριθούν οι συγκεκριμένες.
Αίσθησή μου είναι ότι το Ηνωμένο Βασίλειο κερδίζει εύκολα, μιας και Λονδίνο δεν υπάρχει στη Γερμανία, και κακά τα ψέματα το city tour είναι πιο εύκολο για πρώτη φορά κάπου.
Βέβαια ούτε και Βερολίνο υπάρχει στο ΗΒ.

Εγώ περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί η μάχη για να αποφασίσω πού θα δώσω την ψήφο μου, αν δεν υπήρχε η Σκωτία στη μέση, η επαρχία της οποίας αποτελεί ένα από τα ονειρεμένα μου roadtrip (που θα αργήσει, όπως το βλέπω), θα ψήφιζα Γερμανία. Επίσης οι Γερμανοί, ιδίως του Βερολίνου, μα και σε άλλες περιοχές, είναι από τους πιο συμπαθείς κατοίκους, παραξενεύομαι με την αγένεια που λέτε. Για να δούμε επιχειρήματα και ντοκουμέντα κι από τις δυο πλευρές...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν έχω πάει Λονδίνο, αίσθησή μου είναι ότι κερδίζει εύκολα σε σύγκριση με το Βερολίνο, όπως είπα. Αλλά, η κυρίως αρνητική εικόνα κι εντύπωση που είχα για τους Γερμανούς μέχρι πέρυσι, αναστράφηκε πλήρως, ειλικρινά. Σε σημείο που αφήνοντας πίσω την Αυστρία, την Ελβετία, την Αλσατία, το Λουξεμβούργο, να νιώθουμε τόσο όμορφα μπαίνοντας ξανά στη Γερμανία.

Τώρα για γυναίκες, άντρες κτλ, γούστα είναι όλα λέμεεεεε :haha:
Ακόμη και να θεωρεί κάποιος τις Αγγλίδες αισθησιακές, τι να κάνεις... :russian_roulette:
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
αν δεν υπήρχε η Σκωτία στη μέση, η επαρχία της οποίας αποτελεί ένα από τα ονειρεμένα μου roadtrip (που θα αργήσει, όπως το βλέπω), θα ψήφιζα Γερμανία. Επίσης οι Γερμανοί, ιδίως του Βερολίνου, μα και σε άλλες περιοχές, είναι από τους πιο συμπαθείς κατοίκους, παραξενεύομαι με την αγένεια που λέτε. Για να δούμε επιχειρήματα και ντοκουμέντα κι από τις δυο πλευρές...
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ευτυχώς άφησαν την Ιρλανδία ήσυχη οι Εγγλέζοι, για να μου κάνουν πιο εύκολη την επιλογή.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ, φωτογραφίες θα βάλω μόνο αν γίνει ντέρμπι :cool:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Επίσης οι Γερμανοί, ιδίως του Βερολίνου, μα και σε άλλες περιοχές, είναι από τους πιο συμπαθείς κατοίκους, παραξενεύομαι με την αγένεια που λέτε. Για να δούμε επιχειρήματα και ντοκουμέντα κι από τις δυο πλευρές...
Δεν μιλησα για τους Βερολινεζους αλλα γενικα για τους Γερμανους. Η αληθεια ειναι οτι οι Ανατολικογερμανοι ειναι πιο αγενεις απο τους Δυτικογερμανους (ασχετο αλλα κουβεντα να γινεται) . Και οταν ειπα αγενεις εννοουσα στην συγκριση με τους Εγγλεζους που ειναι υποδειγμα ευγενειας ισως και υποκριτικης τις περισσοτερες φορες αλλα δεν εχει σημασια ειναι πολυ ευγενικοι. Παντως ουτε τους Γερμανους θα τους κατετασσα στους αγενεις λαους, απλα στην συγκριση με τους Εγγλεζους χανουν!

Παντως δεν περιμενα την Γερμανια πιο πανω, τους δυο παγκοσμιους πολεμους και τα μνημονια τα ξεχασαμε ετσι? Ο Σοιμπλε ειναι Γερμανος το ξεχασατε?, Ο Μπεστ η χαρα της ζωης Βορειοιρλανδος ο Μπεκεμπαουερ η αποθεωση του επαγγελματισμου Γερμανος, διαλεξτε με ποιο ταυτιζεστε. Δεν ειναι και δυσκολη αποφαση δα
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Παντως δεν περιμενα την Γερμανια πιο πανω, τους δυο παγκοσμιους πολεμους και τα μνημονια τα ξεχασαμε ετσι? Ο Σοιμπλε ειναι Γερμανος το ξεχασατε?, Ο Μπεστ η χαρα της ζωης Βορειοιρλανδος ο Μπεκεμπαουερ η αποθεωση του επαγγελματισμου Γερμανος, διαλεξτε με ποιο ταυτιζεστε. Δεν ειναι και δυσκολη αποφαση δα
Και ο Μερκ που μας έσφαξε σε ένα ματς Τσάμπιονς Λιγκ είναι Γερμανός, τι να κάνουμε τώρα. :cool:
Για εμένα δεν είναι κριτήρια αυτά, μιλώντας μάλιστα για μια χώρα που έχει εκμηδενίσει μισή ήπειρο (Β. Αμερική) από ιθαγενείς, και έδιωξε με το έτσι θέλω τους κατοίκους των νησιών Chagos (Diego Garcia island κτλ), για να φτιάξουν οι Αμερικάνοι στρατιωτική βάση.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chagos_Archipelago_sovereignty_dispute
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Υπάρχει πάντως και ανθρωπος που του αρεσει περισσότερο το Βερολίνο απο το Λονδίνο : εγω
Ρίξε ψηφαλάκι τότε ρε Γιώργο, άντε. Δεν έμεινε και τίποτα άλλο, για την επανασταστική Σκωτία θα πάει χαμένη η ψήφος; Δεν έπρεπε καν να έχουν κοινή "στέγη" με τους Άγγλους :twisted:
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom