Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.419
Δε ψηφιζω, τις ξερω ελάχιστα και τις 2 χωρες. Ιδιως ΗΒ εχω παει μονο Λονδίνο. Πιο πολυ με τραβαει η Γερμανία ομολογω..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλά ανόμοια προφανώς, όμοια θα ήταν αν μιλούσαμε για ακριβώς τα ίδιου είδους αξιοθέατα, δεν μπορώ να σκεφτώ δυο χώρες στην Ευρώπη που θα λέγαμε ότι είναι όμοιες για να έχει νόημα να τις συγκρίνουμε.
Ναι προφανώς....αλλά γιατί υπάρχει τόσος φανατισμός μερικές φορές, δεν μπορώ να καταλάβω. Και φτάνουμε σε σημείο να λέμε οτι είναι για "πέταμα" πχ η Ρώμη.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Παντως δεν περιμενα την Γερμανια πιο πανω, τους δυο παγκοσμιους πολεμους και τα μνημονια τα ξεχασαμε ετσι? Ο Σοιμπλε ειναι Γερμανος το ξεχασατε?, Ο Μπεστ η χαρα της ζωης Βορειοιρλανδος ο Μπεκεμπαουερ η αποθεωση του επαγγελματισμου Γερμανος, διαλεξτε με ποιο ταυτιζεστε. Δεν ειναι και δυσκολη αποφαση δα

Τα μνημόνια αν δεν κάνω λάθος,που δεν κάνω,ο Τζέφρυ μας τα φερε πεσκέσι.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.573
Σε τέτοια ερωτήματα οι άνθρωποι -οι Έλληνες ακόμα περισσότερο- απαντούν περισσότερο "ιδεολογικά" παρά τουριστικά. Προβάλλουν εν γένει την αντίληψη που έχουν για τη χώρα και όχι μόνο τις αρετές της ίδιας της χώρας.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ναι προφανώς....αλλά γιατί υπάρχει τόσος φανατισμός μερικές φορές, δεν μπορώ να καταλάβω. Και φτάνουμε σε σημείο να λέμε οτι είναι για "πέταμα" πχ η Ρώμη.
Μη, μη, μη, σε παρακαλώ! Όχι άλλο Ρώμη, όχι Ιταλία. Φτάνει. Παρακαλώ να βγει αυτό το όνομα από το παρόν τόπικ :russian_roulette: :russian_roulette: :russian_roulette:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Και ο Μερκ που μας έσφαξε σε ένα ματς Τσάμπιονς Λιγκ είναι Γερμανός, τι να κάνουμε τώρα. :cool:
Για εμένα δεν είναι κριτήρια αυτά, μιλώντας μάλιστα για μια χώρα που έχει εκμηδενίσει μισή ήπειρο (Β. Αμερική) από ιθαγενείς, και έδιωξε με το έτσι θέλω τους κατοίκους των νησιών Chagos (Diego Garcia island κτλ), για να φτιάξουν οι Αμερικάνοι στρατιωτική βάση.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chagos_Archipelago_sovereignty_dispute
Οι Εγγλεζοι ειναι ωραιοι το εκαναν με το γαντι και αφησαν και δημοκρατια πισω στις περισσοτερες αποικιες αν οχι σε ολες. Για τους Γερμανους δεν θα ηθελα να ξερω πως θα ηταν σαν αποικιοκρατες. Σε καιρο ειρηνης και στρεψαν ολο τον κοσμο στην Ελλαδα εναντιον τους ατεγκτοι μπουνταλαδες παιδακι μου! :) Ο Τσωρτσιλ σε καιρο πολεμου διχασε μια ολοκληρη χωρα αλλα καταφερε ετσι να εχει στηριξη απο μεγαλη μεριδα του πληθυσμου, ηξερε απο διπλωματια ο τυπος! Ξερουν απο διαιρει και βασιλευε οι Εγγλεζοι, οι Γερμανοι ασχετοι απο διπλωματια. Για τον Μερκ δεν εχω να πω κατι εχεις απολυτο δικιο και μια χαρα επιχειρημα μου φαινεται εμενα. Και ενας Κρουγκ, Κρουκ καπως ετσι τελος παντων Γερμανος στο Ολυμπιακος Ρεαλ παλια δεν μας ειχε σφαξει ή δεν τα θυμαμαι καλα?

Ναι προφανώς....αλλά γιατί υπάρχει τόσος φανατισμός μερικές φορές, δεν μπορώ να καταλάβω. Και φτάνουμε σε σημείο να λέμε οτι είναι για "πέταμα" πχ η Ρώμη.
Για να βλεπουμε τον Σαμιον νευριασμενο!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε τέτοια ερωτήματα οι άνθρωποι -οι Έλληνες ακόμα περισσότερο- απαντούν περισσότερο "ιδεολογικά" παρά τουριστικά. Προβάλλουν εν γένει την αντίληψη που έχουν για τη χώρα και όχι μόνο τις αρετές της ίδιας της χώρας.
Το έχω καταλάβει αυτό....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Δεν έμεινε και τίποτα άλλο, για την επανασταστική Σκωτία ....
Αφού λέει Ηνωμένο Βασίλειο ο τίτλος είναι μέσα και η άγρια φύση της Βόρειας Ιρλανδίας και η Σκωτία και η Ουαλία...Αν κάποιος θαυμάζει την άγρια ομορφιά στο Giant's Causeway στο Ηνωμένο Βασίλειο θα πιστωθεί....Αν έλεγε Αγγλία σκέτο ο τίτλος θα ήταν αλλιώς...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Και ενς Κρουγκ Κρουκ καπως ετσι τελος παντων Γερμανος στο Ολυμπιακος Ρεαλ παλια δεν μας ειχε σφαξει ή δεν τα θυμαμαι καλα?
Ωχ ναι, αυτός ήταν με το χέρι του Ρομπέτρο Κάρλος; Ή όχι;
Τέλος πάντων, δημοκρατία δεν υπήρχε ποτέ, μια ιδέα είναι όλα. Αλλά σοβαρά, αν κάτσεις να διαβάσεις το λινκ που ανέβασα, θα νιώσεις μια αδικία ρε παιδί μου.
Αλλά για εμένα δεν είναι κριτήρια αυτά, αλήθεια. Πιο πολύ κοιτάω το πώς έζησα την κάθε χώρα, εν προκειμένω πιο πολύ τη Γερμανία.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αφού λέει Ηνωμένο Βασίλειο ο τίτλος είναι μέσα και η άγρια φύση της Βόρειας Ιρλανδίας και η Σκωτία και η Ουαλία...Αν κάποιος θαυμάζει την άγρια ομορφιά στο Giant's Causeway στο Ηνωμένο Βασίλειο θα πιστωθεί....Αν έλεγε Αγγλία σκέτο ο τίτλος θα ήταν αλλιώς...
Καλα και Λονδινο vs Γερμανια εγω Λονδινο θα ψηφιζα! Οχι Ηνωμενο Βασιλειο ή Αγγλια που λες εσυ.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αφού λέει Ηνωμένο Βασίλειο ο τίτλος είναι μέσα και η άγρια φύση της Βόρειας Ιρλανδίας και η Σκωτία και η Ουαλία...Αν κάποιος θαυμάζει την άγρια ομορφιά στο Giant's Causeway στο Ηνωμένο Βασίλειο θα πιστωθεί....Αν έλεγε Αγγλία σκέτο ο τίτλος θα ήταν αλλιώς...
Σωστό, αλλά και λίγο unfair, το στέμμα μου μέσα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom