Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.605
Παντως δεν περιμενα την Γερμανια πιο πανω, τους δυο παγκοσμιους πολεμους και τα μνημονια τα ξεχασαμε ετσι? Ο Σοιμπλε ειναι Γερμανος το ξεχασατε?, Ο Μπεστ η χαρα της ζωης Βορειοιρλανδος ο Μπεκεμπαουερ η αποθεωση του επαγγελματισμου Γερμανος, διαλεξτε με ποιο ταυτιζεστε. Δεν ειναι και δυσκολη αποφαση δα
Η ιστορία δυστυχώς γράφτηκε και δεν αλλάζει.Αυτό όμως που μπορεί να αλλάξει είναι να επιστραφούν τα Μάρμαρα του Παρθενώνα και όχι Ελγίνεια στο φυσικό τους σημείο απ τους άγγλους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σύμφωνα με τα κιτάπια μου, έχω επισκεφθεί τη μεν Γερμανία 35 φορές, το δε Ηνωμένο Βασίλειο 33 φορές. Και σύντομα ταξίδια, του Σαββατοκύριακου, και ταξίδια εβδομάδων. Τη Γερμανία μάλλον την έχω γυρίσει περισσότερο, στο Ηνωμένο Βασίλειο μου λείπουν ολόκληρες constituent countries (π.χ. Βόρεια Ιρλανδία).

Στο Λονδίνο - Βερολίνο δεν είχα ψηφίσει. Το θεωρούσα ισοπαλία, δε μπορούσα να διαλέξω. Τώρα για τις χώρες...

Νομίζω, λόγω Σκωτίας, η φύση στο UK υπερέχει, παρότι και οι δυο χώρες είναι στο μεγαλύτερο μέρος τους επίπεδες. Το φαγητό είναι χάλια και στις δυο χώρες, αλλά και στις δυο χώρες, στις πόλεις, βρίσκεις φαγητό από όλο τον κόσμο, με το Λονδίνο όμως να υπερέχει ξεκάθαρα, αλλά η επαρχία του UK είναι ένα ακόμα χειρότερο μάτσο χάλια - οι Εγγλέζοι έχουν τσακωθεί με το γευστικό γούστο, τρώνε ακόμα και τις αηδίες που πουλάνε τα Tesco με μισή λίρα.
Όμως και στο τελευταίο Αγγλικό κολοχώρι, στις 10 το βράδυ θα βρεις πάντα μια pub ανοικτή, με κόσμο μέσα. Στη Γερμανία - πλην Βερολίνου, Αμβούργου και κάνα δυο πόλεων ακόμα, απλά φρικάρεις. Τι να το κάνεις που έχουν καλύτερες μπύρες;

Ιστορία, και οι δυο είναι κορυφές, στην η τέχνη η Γερμανία καταποντίζεται (ακόμα και οι Ολλανδοί με το 1/4 του πληθυσμού ξεπερνάνε τους Γερμανούς!), ενώ και οι Άγγλοι δεν πάνε πολύ καλύτερα, αλλά υπάρχει η εξαίρεση της Βρετανική μουσική.

Η Αγγλική μπάλα βλέπεται επίσης καλύτερα.

Τα περισσότερα Γερμανικά χωριά είναι τόσο χάλια όσο και τα Εγγλέζικα. Αλλά αυτά που ξεχωρίζουν, στη Γερμανία, είναι πιο όμορφα από εκείνα που ξεχωρίζουν στο UK. Αν συγκρίνεις ξέρω γω κοιλάδα του Moselle με τα χωριά στα Cotswolds, είναι εύκολο 1-0.

Η Γερμανία είναι σαφώς πολύ φτηνότερη από το UK, μιλάμε για χαώδη διαφορά. Τόσο στα ενοίκια/ξενοδοχεία, όσο και στις τιμές των προϊόντων. Μόνο στα τρένα και τα αεροπορικά (ίδιων αποστάσεων) είναι φτηνότερο το UK.

Η Γερμανία, με τη φεουδαρχική παράδοση ήταν ιστορικά μια από τις πιο διαιρεμένες χώρες στην Ευρώπη. Κι όμως, σήμερα, αυτό που αντιλαμβάνεται ο επισκέπτης είναι μια ομοιογένεια απ' άκρη σ' άκρη. Ακόμα και στην αρχιτεκτονική, από το Lubeck ώς το Freiburg λίγες διαφορές θα βρεις (υπάρχουν, σαφώς, αλλά όχι τόσο έντονες όσο ας πούμε από τη Lille ως την Τουλούζη). Στην ποικιλομορφία, το UK κερδίζει.

Κορνουάλη vs. Sylt, μάλλον ισοπαλία.

Αυτό που με χαλάει στη Γερμανία, είναι η "λαϊκή" κουλτούρα. Είναι λαός που λατρεύει τα πανηγύρια, την Volksmusik και την απλή διασκέδαση. Και στους Εγγλέζους υπάρχει αυτό, με τις pub και τη γηπεδική κουλτούρα, αλλά για κάποιο λόγο εκεί το προσπερνάς, δε σε καταπνίγει όπως στη Γερμανία.

Τουλάχιστον η Γερμανία έχει μια Μέρκελ, και δεν έκανε πρωθυπουργό τον alt-right καραγκιόζη BoJo.

Και τώρα τι ψηφίζουμε; Έλα ντε. Μάλλον με βραχεία κεφαλή το UK. Αλλά όχι ακόμα, θα το σκεφτώ λίγο παραπάνω.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σύμφωνα με τα κιτάπια μου, έχω επισκεφθεί τη μεν Γερμανία 35 φορές, το δε Ηνωμένο Βασίλειο 33 φορές. Και σύντομα ταξίδια, του Σαββατοκύριακου, και ταξίδια εβδομάδων. Τη Γερμανία μάλλον την έχω γυρίσει περισσότερο, στο Ηνωμένο Βασίλειο μου λείπουν ολόκληρες constituent countries (π.χ. Βόρεια Ιρλανδία).

Στο Λονδίνο - Βερολίνο δεν είχα ψηφίσει. Το θεωρούσα ισοπαλία, δε μπορούσα να διαλέξω. Τώρα για τις χώρες...

Νομίζω, λόγω Σκωτίας, η φύση στο UK υπερέχει, παρότι και οι δυο χώρες είναι στο μεγαλύτερο μέρος τους επίπεδες. Το φαγητό είναι χάλια και στις δυο χώρες, αλλά και στις δυο χώρες, στις πόλεις, βρίσκεις φαγητό από όλο τον κόσμο, με το Λονδίνο όμως να υπερέχει ξεκάθαρα, αλλά η επαρχία του UK είναι ένα ακόμα χειρότερο μάτσο χάλια - οι Εγγλέζοι έχουν τσακωθεί με το γευστικό γούστο, τρώνε ακόμα και τις αηδίες που πουλάνε τα Tesco με μισή λίρα.
Όμως και στο τελευταίο Αγγλικό κολοχώρι, στις 10 το βράδυ θα βρεις πάντα μια pub ανοικτή, με κόσμο μέσα. Στη Γερμανία - πλην Βερολίνου, Αμβούργου και κάνα δυο πόλεων ακόμα, απλά φρικάρεις. Τι να το κάνεις που έχουν καλύτερες μπύρες;

Ιστορία, και οι δυο είναι κορυφές, στην η τέχνη η Γερμανία καταποντίζεται (ακόμα και οι Ολλανδοί με το 1/4 του πληθυσμού ξεπερνάνε τους Γερμανούς!), ενώ και οι Άγγλοι δεν πάνε πολύ καλύτερα, αλλά υπάρχει η εξαίρεση της Βρετανική μουσική.

Η Αγγλική μπάλα βλέπεται επίσης καλύτερα.

Τα περισσότερα Γερμανικά χωριά είναι τόσο χάλια όσο και τα Εγγλέζικα. Αλλά αυτά που ξεχωρίζουν, στη Γερμανία, είναι πιο όμορφα από εκείνα που ξεχωρίζουν στο UK. Αν συγκρίνεις ξέρω γω κοιλάδα του Moselle με τα χωριά στα Cotswolds, είναι εύκολο 1-0.

Η Γερμανία είναι σαφώς πολύ φτηνότερη από το UK, μιλάμε για χαώδη διαφορά. Τόσο στα ενοίκια/ξενοδοχεία, όσο και στις τιμές των προϊόντων. Μόνο στα τρένα και τα αεροπορικά (ίδιων αποστάσεων) είναι φτηνότερο το UK.

Η Γερμανία, με τη φεουδαρχική παράδοση ήταν ιστορικά μια από τις πιο διαιρεμένες χώρες στην Ευρώπη. Κι όμως, σήμερα, αυτό που αντιλαμβάνεται ο επισκέπτης είναι μια ομοιογένεια απ' άκρη σ' άκρη. Ακόμα και στην αρχιτεκτονική, από το Lubeck ώς το Freiburg λίγες διαφορές θα βρεις (υπάρχουν, σαφώς, αλλά όχι τόσο έντονες όσο ας πούμε από τη Lille ως την Τουλούζη). Στην ποικιλομορφία, το UK κερδίζει.

Κορνουάλη vs. Sylt, μάλλον ισοπαλία.

Αυτό που με χαλάει στη Γερμανία, είναι η "λαϊκή" κουλτούρα. Είναι λαός που λατρεύει τα πανηγύρια, την Volksmusik και την απλή διασκέδαση. Και στους Εγγλέζους υπάρχει αυτό, με τις pub και τη γηπεδική κουλτούρα, αλλά για κάποιο λόγο εκεί το προσπερνάς, δε σε καταπνίγει όπως στη Γερμανία.

Τουλάχιστον η Γερμανία έχει μια Μέρκελ, και δεν έκανε πρωθυπουργό τον alt-right καραγκιόζη BoJo.

Και τώρα τι ψηφίζουμε; Έλα ντε. Μάλλον με βραχεία κεφαλή το UK. Αλλά όχι ακόμα, θα το σκεφτώ λίγο παραπάνω.
:shock: :shock: :shock: 35+33 φορές συνολικά. Και πλήρης ανάλυση, φίλε Τάβερ ό,τι και να ψηφίσεις ας μετρήσει διπλό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Nα πω την αλήθεια αρχικά έλεγα να μην ψηφίσω διότι έχω δει μικρό κομμάτι από κάθε χώρα και περίπου 12-15 πόλεις από την καθεμία, αλλά βλέπω ότι ψηφίζει και κόσμος που ξέρει μόνο την πρωτεύουσα. Ε δε θα βγάλουμε και κυβέρνηση για να νιώσουμε άσχημα, αν μια μέρα αλλάξω άποψη ταξιδεύοντάς της περισσότερο, θα αλλάξω την ψήφο μου, μικρό το κακό.

Φύση: Αν δε συνυπολογίζαμε τη Σκωτία (κυρίως), την Ουαλία (δευτερευόντως) και τη Βόρειο Ιρλανδία (λιγότερο) η Γερμανία θα κέρδιζε με μεγάλη άνεση. Τώρα δεν ξέρω, νομίζω ότι θα το έδινα στο Ηνωμένο Βασίλειο, έστω και οριακά. Είναι κατηγορία που δεν νιώθω και πολύ άνετα να βαθμολογήσω, διότι απαιτεί να έχεις δει πολλά τοπία από κάθε χώρα, πράγμα που δεν έχει γίνει από πλευρά ςμου. Από αυτά που έχω δει και από όσα βλέπω από φωτογραφίες, λόγω Σκωτίας θα πω ότι κερδίζει το Ηνωμένο Βασίλειο με ένα 8-6

Αρχαιολογία: Λίγα πράγματα η Γερμανία, έως ελάχιστα, κάποια από αυτά ανακατασκευασμένα, άλλα σε πολύ κακή κατάσταση (νεολιθικά, Ρωμαϊκά λουτρά, κέλτικα, έχει ποικιλία, αλλά τίποτε που να ενθουσιάζει), αντίθετα το Ηνωμένο Βασίλειο έχει πράγμα. Μπόλικο! Και στη Βόρειο Ιρλανδία αλλά κυρίως στην Αγγλία, με το Stonehedge και το πολύ υποτιμημένο τείχος του Αδριανού να είναι σε πολύ κατάσταση. 5-2 οι Βρετανοί.

Αρχιτεκτονική: Το Εδιμβούργο από μόνο του ανεβάζει τον πήχη, το Londonderry είναι φοβερό, πολλές οι όμορφες κωμοπόλεις που έχω πάει (York, Cambridge, Oxford) κι αρκετές που δεν έχω πάει όπως τις βλέπω, αλλά και η Γερμανία έχει φοβερές πόλεις κι ακόμη πιο φοβερά χωριά. Δε λαμβάνω πολύ υπόψη τις δυο πρωτεύουσες, είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με αυτά που προσφέρουν οι δυο χώρες, αλλά λόγω της μιζέριας πολλών πόλεων του Ηνωμένου Βασιλέιου και της ασχήμιας τους (μη μιλήσουμε για βιοτικό επίπεδο και τι ποσοστό των πολιτών τους ζουν σε άθλιες συνθήκες, τριτοκοσμικές πραγματικα) και τραγικές εμπειρίες από τη ζωή μου εκεί, η ψήφος μου θα πάει στη Γερμανία εδώ, μου αρέσει προσωπικά και πιο πολύ το αρχιτεκτονικό τους στιλ. Ας πούμε 8-7 η Γερμανία γιατί δε βλέπεις τέτοια ασχήμια όσο στην Αγγλία, στα όμορφα (χωριουδάκια, κάστρα, ωραίες πόλεις) έχει περισσότερα.

Άνθρωποι: Σαφές προβάδισμα η Γερμανία, για μένα δεν υπάρχει σύγκριση, το ΗΒ το σώζει και πάλι η Σκωτία και σε μεγάλο βαθμό και η Βόρειος Ιρλανδία (όπου οι κάτοικοι δε θέλουν να πολυβλέπουν τους Άγγλους). Αγενείς, ψεύτικοι (να το βράσω το "thank you" και το "goodmorning"), μεγάλο ποσοστό άξεστων, ειδικά στη νεολαία, ουδεμία σχέση με το επίπεδο των Γερμανών που είναι αξιοπρεπείς, με λιγότερα φαινόμενα κοινωνικής παρεκτροπής και παθογένειας, ειδικά η Αγγλία είναι γεμάτη με σουγιοφόρους, μεθυσμένους, μεσήλικες κάφρους, ανθρώπους με πραγματικά χαμηλό επίπεδο, δεν είναι ούτε το Λονδίνο η χώρα ούτε ο φοιτητόκοσμός της (που κι εκεί χάνει). Ορθολογική σκέψη από τους Γερμανούς, συζητήσεις με επιχειρήματα και "να δούμε αν δουλεύει να τα βάλουμε κάτω από τους μεν", άναρθρες κραυγές από την άλλη, η εικόνες σε μια διαδήλωση, μπυραρία, γήπεδο μιλάνε από μόνες τους. Το ΗΒ είναι το μόνο μέρος που έχω ζήσει και δε θα ξαναζούσα ούτε για όλα τα λεφτά του κόσμου, βαρέθηκα τους πυροβολισμούς, τις ωτοασπίδες, τους μεθύστακες και τις παιδικές συμμορίες. Έχει και η Γερμανία τα προβλήματά της (ειδικά η Ανατολική, όπου συμφωνώ με αυτό που γράφηκε πως είναι πιο αγενείς οι ανατολικογερμανοί) αλλά σε επίπεδο παιδείας και σεβασμού δεν υπάρχει σύγκριση, οι δε Γερμανοί με δέος μιλάνε όχι μόνο για την Αρχαία Ελλάδα αλλά έχουν και μια μετριοπάθεια που τη μαθαίνουν από το σχολείο. 7-5 (αν ψήφιζα μόνο Αγγλία θα ήταν κάτω από τη βάση), άλλη παιδεία, άλλο επίπεδο, άλλη καθαριότητα, άλλη νεολαία, άλλη τρίτη ηλικία, οι gentlemen πέθαναν από την εποχή της Θάτσερ. Δεν κάνουν ιδιαίτερη προσπάθεια να γίνουν συμπαθείς οι Γερμανοί (η αποτελεσματικότητα προκρίνεται της ευγένειας), αλλά είναι πιο εξευγενισμένοι, πιο άνθρωποι, πιο ενδιαφέροντες από τις Αγγλάρες που θα έπαιρναν κάτω από τη βάση αν δεν είχαν... ενισχύσεις. Δε συνηθίζω να βαθμολογώ τις γυναίκες... αλλά τι να συγκρίνουμε τώρα, τις αγύμναστες ξεδοντιάρες μεθυσμένες μις κυταρίτιδα με τα ξερατά στα σκαλιά του πανεπιστημίου με τις θεές που ξυπνάνε στις 6 για να κάνουν αθλητισμό και δε χρειάζονται καν μακιγιάζ;

Κόστος: Εύκολο προβάδισμα της Γερμανίας, 6-3 . Πολύ ακριβό το ΗΒ, από τα μεταφορικά μέχρι τη διαμονή, πολύ αδικαιολόγητα, ακριβές οι είσοδοι (εντάξει έχει και 3 μουσεία δωρεάν, δε συγκρίνεται με τις προσφορές σε Γερμανία, τα πάσα, τα οικογενειακά πακέτα σε τραίνα, εθνικά πάρκα, το πόσα πράγματα είναι δωρεάν για νέους κλπ), στο φαγητό τα ίδια, οι δυο πρωτεύουσες είναι για γέλια η σύγκριση, σε πάνε πολύ πιο μακριά τα λεφτά σου στη Γερμανία.

Ασφάλεια: Στα μέρη τουριστικού ενδιαφέροντος είναι ασφαλείς χώρες και οι δύο, με τη διαφορά ότι σε πολλά αστικά κέντρα το ΗΒ είναι πραγματικό δράμα και μάλιστα με το χειρότερο είδους έγκλημα, δηλαδή το hate crime. Πάντως γενικώς ασφαλείς χώρες, 9-7 υπέρ της Γερμανίας.

Μοναδικότητα: Διαφορετικές χώρες μεταξύ τους, έχουν κάποιες ομοιότητες με γειτονικές, αλλά έχουν τη δική τους κουλτούρα κι ιστορία. Θα βάλω 8 στη Γερμανία και 9 στο ΗΒ.

Αυθεντικότητα: Αρκετό τουρισμό και οι δύο χώρες, αλλά συγκεντρωμένος σε συγκεκριμένα μέρη. Δεν είμαι σε θέση να βαθμολογήσω την επαρχία της Σκωτίας, το κάτα πόσο στα μικρά χωριά είναι καθαρά τουριστική η οικονομία τους. Παραδόσεις κρατάνε και οι δύο χώρες, όχι ότι είναι τίποτε πατροπαράδοτες κοινωνίες, αλλά είναι αρκετά ξεροκέφαλες ώστε να διατηρούν ιδιαιτερότητες. 6-5 υπέρ του ΗΒ

Φαγητό: Δεν τρως τόσο άσχημα όσο λένε στο ΗΒ, η τοπική κουζίνα είναι μεν ένας τραγέλαφος, αλλά με τόση μετανάστευση και μάλιστα από χώρες με γαστρονομική παράδοση υπάρχουν πολλές καλές επιλογές, ενώ στα μεγάλα αστικά κέντρα πέραν της διεθνούς κουζίνας έχεις και gastrobar και γενικά το επίπεδο είναι καλύτερα από παλιά. Το πρόβλημα είναι στην επαρχία όπου δεν υπάρχει ξένη παρουσία και πέφτεις στη βρετανική κουζίνα που θα έπρεπε να ντρέπεται που ονομάζεται κουζίνα. Η Γερμανία και ωραία εθνική κουζίνα έχει και εξαιρετικές πρώτες υλες και υψηλά στάνταρ γενικώς. Δεν είναι η Ιαπωνία, αλλά το παλεύουν. Μπύρες, καφέδες κλπ δε συγκρίνω, διότι δεν πίνω από αυτά. Στα γλυκά και στους φούρνους επίσης ρίχνουν στα αυτιά οι Γερμανοί, θα βάλω ένα 8-6 υπέρ της Γερμανίας.

Ποικιλία: ΘΑ δώσω προβάδισμα στο ΗΒ με 8-6. Έχει περισσότερες κατηγορίες να απολαύσεις, έχει νησάκια, έχει αρχαιολογία, έχει τρεκ, έχει πόλεις και μουσεία, ικανοποιεί περισσότερα γούστα και είναι ωραίο που έχει και διαφορετικές εθνότητες. Η Γερμανία έχει κάποια από αυτά, αλλά σε άλλα καθόλου, εξ ου και το 6ρι.

Σύνολον: 65-64 η Γερμανία, στα σημεία, αλλά και ισοπαλία να ερχόντουσαν θα το έδινα στους Γερμανούς νομίζω, αν με ρωτάς πού θα ήθελα να ταξιδέψω αύριο, θα την επέλεγα πολύ πιο εύκολα. Θεωρώ πως σέβεται και τον πολίτη και τον επισκέπτη περισσότερο, χωρίς να προσφέρει περισσότερα από τη φύση της. Και μόνο που έχω ζήσει στο UK και δε με τραβάει να πάω, λέει πολλά.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Χμ πιθανως αμα συγκρινουμε working class κοσμο στην επαρχια και οχι φοιτητες και το καλο κομματι των μεγαλων πολεων ισως κερδιζει η Γερμανια εκει. Εχω μηδενικη επαφη με αυτα τα τμηματα της κοινωνιας (σε ολες τις χωρες που εχω παει) επομενως δεν κρινω ο,τι δεν ξερω.

Το αν ειναι ψευτικοι στην ευγενεια δεν με απασχολει οταν ειναι να σε εξυπηρετησουν σε ενα μαγαζι ή μια δημοσια υπηρεσια, προτιμω να εξυπηρετουμαι και απο μεσα του να σιχτιριζει ο υπαλληλος παρα να παρω απαντηση "δεν ειναι δικη μου δουλεια".

Στον φοιτητοκοσμο διαφωνω με τον yorgos οτι χανουν οι Αγγλοι απ τους Γερμανους. Μπορει οι Γερμανοι να ειναι πιο σοβαροι (σιγουρα ειναι πιο καθαροι σε βαθμο neat freaks για φοιτητες), αλλα ειναι σαφως πιο βαρετοι, πιο κλειστοι και λιγοτερο ευκολοι στο hanging out. Το μονο παραπονο οσων ξερω που ως φοιτητες ειχαν Αγγλους συγκατοικους ειναι ο,τι τους κυνηγουσανε για να καθαρισουν. Με Γερμανους μπορει να ζεις 1 χρονο στο διπλανο δωματιο και να μη τους ξερεις πρακτικα (εκτος απ το να χτυπανε την πορτα για να κανουν παρατηρησεις για το αν παραβιαζεται καποιος κανονας).

Το ΗΒ εχει τεραστιες διαφορες μεταξυ των classes , σε ολες τις ηλικιες. Αρα παιζει μεγαλο ρολο με ποιους εχει ερθει ο καθενας σε επαφη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χμ πιθανως αμα συγκρινουμε working class κοσμο στην επαρχια και οχι φοιτητες και το καλο κομματι των μεγαλων πολεων ισως κερδιζει η Γερμανια εκει. Εχω μηδενικη επαφη με αυτα τα τμηματα της κοινωνιας (σε ολες τις χωρες που εχω παει) επομενως δεν κρινω ο,τι δεν ξερω.
Θα δεχθώ ότι στην ελίτ ο κοσμογυρισμένος, μορφωμένος κάτοικος του Λονδίνου είναι πιο ευχάριστος από τον αντίστοιχο του Βερολίνου ή του Μονάχου. Σε όλα τα άλλα segments η διαφορά είναι συντριπτική υπέρ των Γερμανών.
Το αν ειναι ψευτικοι στην ευγενεια δεν με απασχολει οταν ειναι να σε εξυπηρετησουν σε ενα μαγαζι ή μια δημοσια υπηρεσια, προτιμω να εξυπηρετουμαι και απο μεσα του να σιχτιριζει ο υπαλληλος παρα να παρω απαντηση "δεν ειναι δικη μου δουλεια".
Εμένα με ενοχλεί. ΜΕ ενοχλεί το κουτσομπολιό ("τι καλή που είναι η κοπέλα σου από μπροστά," θάψιμο από πίσω), με ενοχλεί που δεν έχουν την ανθρωπιά των Γερμανών, που πέφτει άνθρωπος με ποδήλατο και πάνε όλοι να δουν αν χτύπησε, παθαίνεις μια βλάβη και σταματάνε, παίνρουν τους ωτοστόπερ σε βαθμό ευλάβειας σε σχέση με την αναισθησία των Βρετανών. Οι Γερμανοί έχουν μάθει να ζουν σε κοινότητες, έχουν παιδεία από το σπίτι και το σχολείο τους, τα Βρετανικά σπίτια ας μην τα σχολιάσουμε και τα μη ακριβά σχολεία είναι δράμα. Οι Βρετανοί δε μαθαίνουν ούτε να πλένουν τα πιάτα ή να μην κλάνουν στο σαλόνι την ώρα που ο άλλος τρώει, μιλάμε για τα απλά και βασικά
Στον φοιτητοκοσμο διαφωνω με τον yorgos οτι χανουν οι Αγγλοι απ τους Γερμανους. Μπορει οι Γερμανοι να ειναι πιο σοβαροι (σιγουρα ειναι πιο καθαροι σε βαθμο neat freaks για φοιτητες), αλλα ειναι σαφως πιο βαρετοι, πιο κλειστοι και λιγοτερο ευκολοι στο hanging out.
Αν έχει αλκοόλ είναι πιο έυλολοι στην παρέα, κατά τα άλλα το ενδιαφέρον (και οι γνώσεις) του νέου Βρετανού για τη χώρα του άλλου αγγίζει την τελλλλειότητα του 0. Ο Γερμανός έχει ταξιδέψει με τους γονείς του, κάτι του έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον, έχει ερεθίσματα και συνήθως είναι και πολύ πιο αθλητικοί με περισσότερες δραστηριότητες , άρα και πιο εύκολο να τους συναναστραφείς. Ο Βρετανός βγαίνει με σκοπό να μεθύσει (κατά προτίμηση να γίνει λιάρδα από το σπίτι, που είναι φτηνότερο το αλκοόλ) ο Γερμανός για αν συζητήσει, είναι τεράστια η διαφορά. Με το Γερμανό θα πας σε ένα τρεκ, σε μια πισίνα, σε μια έκθεση, σε ένα φεστιβάλ κινηματογράφου. Στην Αγγλία ήρθε να μας μιλήσει ο Τσόμσκι και δεν υπήρχε Βρετανός στην άιθουσα, στις παμπ είχανε πάει.

Το μονο παραπονο οσων ξερω που ως φοιτητες ειχαν Αγγλους συγκατοικους ειναι ο,τι τους κυνηγουσανε για να καθαρισουν. Με Γερμανους μπορει να ζεις 1 χρονο στο διπλανο δωματιο και να μη τους ξερεις πρακτικα (εκτος απ το να χτυπανε την πορτα για να κανουν παρατηρησεις για το αν παραβιαζεται καποιος κανονας).
Στο πρώτο συμφωνώ, στο δεύτερο όχι, ο Γερμανός την προσπάθειά του την κάνει. Κι επειδή κι από μικροί πάνε σε πολιτιστικές ανταλλαγές, τους στέλνουν οι γονείς τους στη Νέα Ζηλανδία ή την Κίνα, έχουν ένα ενδιαφέρον για τον ξένο.

Το ΗΒ εχει τεραστιες διαφορες μεταξυ των classes , σε ολες τις ηλικιες. Αρα παιζει μεγαλο ρολο με ποιους εχει ερθει ο καθενας σε επαφη.
Ισχύει κι επηρεάζει και την άποψη του επισκέπτη σε πολλά, από την τιμολογιακή πολιτική μέχρι το πολύ χαμηλό επίπεδο του μέσου Άγγλου. Ξαναλέω δεν έχω μεγάλη εικόνα από Σκωτσέζους και Βορειοιρλανδούς, τους έχω συναναστραφεί πολύ λιγότερο. Η αδερφή μου που ζει στη Σκωτία πάντως, την ίδια άποψη έχει, όσο μιλάς με τους κοσμογυρισμένους μορφωμένους όλα πάνε καλά, από μέση τάξη και κάτω εντελώς δράμα η κατάσταση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαι κάτι ακόμη που με επηρεάζει πολύ στο να απολαύσω μια χώρα και τη φύση της: ο καιρός που είναι ένα δράμα στη Μ. Βρετανία γενικώς. Πρέπει να πιάσεις το τζόκερ για να μπορέσεις να κάνεις ένα τρεκ να απολαύσεις ένα από τα πολλά τοπία που αξίζουν τον κόπο (και στα οποία οι Άγγλοι πάνε μόνο αν έχει κυνήγι). Στη Γερμανία μπορεί να κάνει περισσότερο κρύο (προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου), αλλά δεν έχει αυτή τη βροχερή βρετανίλα που αγαπάμε να μισούμε.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω ζησει ΗΒ τεσσερα χρονια (δυο ως φοιτητης)
κ απο το 2012 ζω στην μισητη κατα πολλους Γερμανια

βασικα...
δεν εχω παει Λονδινο αλλα μονο Βερολινο...αλλα απο οσα εχω ακουσει δεν ξερω αν θα μου αρεσε το Λοδινο πιο πολυ απο το Βερολινακι..οσον αφορα πρωτευουσες
Αν απο το ΗΒ βγαλουμε τις Σκωτια Ουαλια τοτε Αγγλια ουτε με σφαιρες...δεν μου αρεσε ουτε ο κοσμος ουτε τιποτα
Η επαρχια και στις δυο πολυ ομορφη...πρασινο, μικρα χωρια, αλλα ωραια αλλα ασχημα...ο κοσμος στην Ουαλια Σκωτια πολυ φιλικος...οπως κ το 99% στην Γερμανικη Επαρχια
η φυση μου αρεσε κ στα δυο, τα φαγητα κ στις δυο...το αγγλικο πρωινο στα αγαπημενα, αλλα η μπυρα της Γερμανιας απειρως καλυτερη
για ανθρωπους γνωρισα κ απο τα δυο...κ στις δυο χωρες.
Βεβαια ΗΒ ημουνα σολο, κ ηταν καπως αλλιως...Γερμανια με οικογενεια παλι ειναι αλλιως δεν μπορω να συγκρινω
παντως ρε παιδια εγω απο γυναικες δεν ειχα παραπονο στο ΗΒ. Ειδικα για φοιτητη ειναι μια χαρα....ορεξη να εχεις κ να προσεχεις που ΧΧΧΧΧΧΧ σου....
βεβαια πολυ βρωμα...οντως...ακομα κ ωραιες κοπελες αν εμπαινες στο δωματιο τους ξενερωνες...θυμαμαι οταν εκανα αιτηση στην εστια με ρωτησαν αν προτιμω να ειμαι με μεταπτυχιακους φοιτητες κ απο διαφορες εθνικοτητες η δεν εχω προβλημα να ειμαι με προπτυχιακους κυριως απο ΗΒ....για να ρωτανε κατι σημαινει.
εργασιακα οι Αγγλοι κοιτανε καπως τα πτυχια κ την εμπειρια ασχετα αν ειναι απο αλλη χωρα. Στην γερμανια αν δεν εχεις εμπειρια στην ιδια την Γερμανια, αντε γειαααα..αν ομως κανεις την αρχη...μετα ειναι αλλιως
Για να ειμαι ειλικρινης ομως το μετανιωσα που εφυγα απο εκει κ γυρισα τοτε Ελλαδα....

γενικα δεν θελω να πλατιασω πολυ
ολα οσα λεει ο Γιωργος με βρισκουν συμφωνο....δεν μπορουσε καποιος να τα πει καλυτερα
εχω καποιες μικρες ενστασεις αλλα ολα ειναι υποκειμενικα

το ερωτημα ΗΒ η Γερμανια ηταν το 2012 το μεγαλυτερο ερωτημα της ζωης μου.
Επρεπε να διαλεξω που θα παμε να ζησουμε (ισως για το υπολοιπο της ζωης μας)
ειχα ζησει Ουαλια κ Αγγλια, κ ειχα παει Γερμανια αμετρητες φορες

τελικα , η πλαστιγγα εγειρε προς Γερμανια. Παρολο που θα ξεκινουσα με μεικονεκτηματα (μηδεν γλωσσα κ ελλειψη εργασιακης εμπειριας στην χωρα). Αλλα η μπιλια εκατσε εκει... Για δυο λογους
1. οι εργασιακες συνθηκες στην Αγγλια δεν μου αρεσαν...πολυ αμερικανια....ωρες ατελειωτες, lunch break, kai ενα work life balance για τον βοθρο...
2... κ σημαντικοτερο.....δεν ηταν δυνατον να μεταναστευσω στα 37, κ να παω σε μια χωρα που κ παλι θα θελω αεροπλανο να παω στις Αλπεις.... οποτε....

παντως δεν ψηφισα...κ δεν προκειται...δεν μπορω να κρινω πλεον αντικειμενικα
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Άνθρωποι: Σαφές προβάδισμα η Γερμανία, για μένα δεν υπάρχει σύγκριση, το ΗΒ το σώζει και πάλι η Σκωτία και σε μεγάλο βαθμό και η Βόρειος Ιρλανδία (όπου οι κάτοικοι δε θέλουν να πολυβλέπουν τους Άγγλους). Αγενείς, ψεύτικοι (να το βράσω το "thank you" και το "goodmorning"), μεγάλο ποσοστό άξεστων, ειδικά στη νεολαία, ουδεμία σχέση με το επίπεδο των Γερμανών που είναι αξιοπρεπείς, με λιγότερα φαινόμενα κοινωνικής παρεκτροπής και παθογένειας, ειδικά η Αγγλία είναι γεμάτη με σουγιοφόρους, μεθυσμένους, μεσήλικες κάφρους, ανθρώπους με πραγματικά χαμηλό επίπεδο, δεν είναι ούτε το Λονδίνο η χώρα ούτε ο φοιτητόκοσμός της (που κι εκεί χάνει). Ορθολογική σκέψη από τους Γερμανούς, συζητήσεις με επιχειρήματα και "να δούμε αν δουλεύει να τα βάλουμε κάτω από τους μεν", άναρθρες κραυγές από την άλλη, η εικόνες σε μια διαδήλωση, μπυραρία, γήπεδο μιλάνε από μόνες τους. Το ΗΒ είναι το μόνο μέρος που έχω ζήσει και δε θα ξαναζούσα ούτε για όλα τα λεφτά του κόσμου, βαρέθηκα τους πυροβολισμούς, τις ωτοασπίδες, τους μεθύστακες και τις παιδικές συμμορίες. Έχει και η Γερμανία τα προβλήματά της (ειδικά η Ανατολική, όπου συμφωνώ με αυτό που γράφηκε πως είναι πιο αγενείς οι ανατολικογερμανοί) αλλά σε επίπεδο παιδείας και σεβασμού δεν υπάρχει σύγκριση, οι δε Γερμανοί με δέος μιλάνε όχι μόνο για την Αρχαία Ελλάδα αλλά έχουν και μια μετριοπάθεια που τη μαθαίνουν από το σχολείο. 7-5 (αν ψήφιζα μόνο Αγγλία θα ήταν κάτω από τη βάση), άλλη παιδεία, άλλο επίπεδο, άλλη καθαριότητα, άλλη νεολαία, άλλη τρίτη ηλικία, οι gentlemen πέθαναν από την εποχή της Θάτσερ. Δεν κάνουν ιδιαίτερη προσπάθεια να γίνουν συμπαθείς οι Γερμανοί (η αποτελεσματικότητα προκρίνεται της ευγένειας), αλλά είναι πιο εξευγενισμένοι, πιο άνθρωποι, πιο ενδιαφέροντες από τις Αγγλάρες που θα έπαιρναν κάτω από τη βάση αν δεν είχαν... ενισχύσεις. Δε συνηθίζω να βαθμολογώ τις γυναίκες... αλλά τι να συγκρίνουμε τώρα, τις αγύμναστες ξεδοντιάρες μεθυσμένες μις κυταρίτιδα με τα ξερατά στα σκαλιά του πανεπιστημίου με τις θεές που ξυπνάνε στις 6 για να κάνουν αθλητισμό και δε χρειάζονται καν μακιγιάζ;
Αυτα τα λες επειδη εισαι μπασκετικος και γουσταρεις τον Νοβιτσκι! Συμφωνω στα περισσοτερα που λες οτι ισχυουν, στο αποτελεσμα το χανουμε λιγο. Ναι οντως οι γερμανοι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι σε ολα και πιο εξευγενισμενοι, μην τα ξαναλεμε και ξερουν πως να φερονται σε μια κοινωνια περισοτερο οχι μονο απο τους Εγγλεζους αλλα ισως απ' ολους τους Ευρωπαιους, μονο οι Σκανδιναβοι τους κερδιζουν σε αυτο τον τομεα κατα την γνωμη μου. Δεν εχω γνωρισει ποτε παραβατικο Γερμανο αντιθετως εχω γνωρισει πολλους απ' ολες τις αλλες χωρες. Ή εχουν τοσες τρομερες ανισοτητες που οι λουμπεν στην Γερμανια δεν εχουν καμμια δυνατοτητα να ταξιδεψουν. Πραγματικα απιαστοι αλλα το κανουν πιο πολυ απο εμμονη στους κανονες που λεει κι ο Σεβρο παρα απο ανθρωπινο ενδιαφερον αλλα οπως και να εχει τους το δινω. Θα προτιμουσα συγκατοικο Γερμανο παρα Αγγλο μαλλον. Ειναι ομως και αχωνευτοι, μιζεροι και τσιγκουνηδες, καλυτερα για μπυρα με Αγγλο chav παρα με Γερμανο. Οι Εγγλεζοι πολυ πιο ευγενικοι και χαμογελαστοι εστω και υποκριτικα τους το δινω, και μακραν πιο χουβαρνταδες, οι λιγοτερο γκρινιαρηδες και μιζεροι πελατες που ξερω αλλα και οι πιο διπροσωποι. Δεν τολμουν να σου πουν τιποτα στα ισια, πολυ καταπιεσμενοι τυποι. Ιρλανδους, Σκωτσεζους και Ουαλους ξερω πιο λιγους αλλα εχω καλυτερη αποψη. (ισως επειδη ξερω πιο λιγους). Στο τελος παντως δεν το δινω στους Γερμανους οπως εσυ και μαλιστα με τοση ευκολια. Μαλλον στους Εγγλεζους θα το δωσω, ειναι λιγοτερο ρομποτ, εχουν καλυτερο ποδοσφαιρο, παρα παρα πολυ καλυτερη μουσικη, πιο εντονη νυχτερινη ζωη και καλυτερο κινηματογραφο κατα την γνωμη μου (το τελευταιο τους το εδωσα δυσκολα και αφαιρεσα την κατηγορια πορνο για να τους το δωσω:) ) Αλλα και αυτα να μην ειχαν, εχουν τον Τζωρτζ Μπεστ, μου φτανει!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εμένα με ενοχλεί. ΜΕ ενοχλεί το κουτσομπολιό ("τι καλή που είναι η κοπέλα σου από μπροστά," θάψιμο από πίσω), με ενοχλεί που δεν έχουν την ανθρωπιά των Γερμανών, που πέφτει άνθρωπος με ποδήλατο και πάνε όλοι να δουν αν χτύπησε, παθαίνεις μια βλάβη και σταματάνε, παίνρουν τους ωτοστόπερ σε βαθμό ευλάβειας σε σχέση με την αναισθησία των Βρετανών. Οι Γερμανοί έχουν μάθει να ζουν σε κοινότητες, έχουν παιδεία από το σπίτι και το σχολείο τους, τα Βρετανικά σπίτια ας μην τα σχολιάσουμε και τα μη ακριβά σχολεία είναι δράμα. Οι Βρετανοί δε μαθαίνουν ούτε να πλένουν τα πιάτα ή να μην κλάνουν στο σαλόνι την ώρα που ο άλλος τρώει, μιλάμε για τα απλά και βασικά
Εγω δε τα ειδα αυτα που λες απ τους Αγγλους παντως, εχω ερθει βεβαια κυριως σε επαφη με φοιτητες. Αμα βλεπανε καποιον να πεσει ή να παραπατησει επειδη εχει πιει και να καταρρευσει τρεχανε να βοηθησουνε. Αμα βλεπανε μεθυσμενο 50αρη να σφυριζει σε κοπελα πηγαινανε να του ζητησουνε το λογο. Ισως εχεις αλλες εμπειριες εσυ. Το πλυσιμο και καποιοι αγενεις τροποι ισχυει.

Αν έχει αλκοόλ είναι πιο έυλολοι στην παρέα, κατά τα άλλα το ενδιαφέρον (και οι γνώσεις) του νέου Βρετανού για τη χώρα του άλλου αγγίζει την τελλλλειότητα του 0. Ο Γερμανός έχει ταξιδέψει με τους γονείς του, κάτι του έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον, έχει ερεθίσματα και συνήθως είναι και πολύ πιο αθλητικοί με περισσότερες δραστηριότητες , άρα και πιο εύκολο να τους συναναστραφείς. Ο Βρετανός βγαίνει με σκοπό να μεθύσει (κατά προτίμηση να γίνει λιάρδα από το σπίτι, που είναι φτηνότερο το αλκοόλ) ο Γερμανός για αν συζητήσει, είναι τεράστια η διαφορά. Με το Γερμανό θα πας σε ένα τρεκ, σε μια πισίνα, σε μια έκθεση, σε ένα φεστιβάλ κινηματογράφου. Στην Αγγλία ήρθε να μας μιλήσει ο Τσόμσκι και δεν υπήρχε Βρετανός στην άιθουσα, στις παμπ είχανε πάει.
Οι Αγγλοι δεν ξερουν πολλα για το εξωτερικο γενικα, αλλα ξερω και Αγγλο φοιτητη που εκανε Εrasmus στην Ουρουγουαη και μιλα απταιστα Ισπανικα, Αγγλιδα με Νιγηριανη καταγωγη που μου ανελυε προβληματα των Αφρικανικων χωρων και πως λειτουργουν οι ανθρωπιστικες οργανωσεις σε περιοχες της Αφρικης κλπ. Ναι πιθανως αριθμητικα να ειναι λιγοτεροι απ τους Γερμανους, και τονιζω ξανα οτι οι επαφες μου ειναι σχεδον αποκλειστικα νεαρες ηλικιες. Το αλκοολ εχεις ενα δικιο, απ την αλλγ οι Γερμανοι οκ δε βγαινουν για να γινουν λιωμα αλλα...δε βγαινουν γενικα. Ασε που προγραμματιζουν...βδομαδες πριν το ποτε θα βγουν, δεν υπαρχει καθολου αυθορμητισμος. Επισης με ενοχλει πολυ ο δογματισμος των Γερμανων, που σε καθε θεμα συγκρισης κουλτουρας, πολιτικης, οργανωσης θα στο συγκρινουν με τη Γερμανια και θα θελουν να σε πεισουν οτι εδω το κανουμε καλυτερα. Δε το χω δει πουθενα αλλου αυτο, Ισπανοι, Ιταλοι, Αγγλοι, Γαλλοι, Πολωνοι, Ολλανδοι, Λατινοαμερικανοι, Ελληνες, κανεις δεν ειναι δογματικος οτι "η χωρα μας το κανει καλυτερα" τοσο πολυ. Σε απιστευτη γκαμα θεματων, την οδηγικη κουλτουρα, το πολιτικο συστημα, το γιατι μονο στη Γερμανια κινδυνευεις αν κατεβαζεις πειρατικα, το ησυχια vs φασαρια, τη γραφειοκρατια, απειρα. Αρχιζω να πιστευω οτι μαθαινουν για τις αλλες χωρες απλα για να σου λενε οτι εμεις το κανουμε καλυτερα.

Στο πρώτο συμφωνώ, στο δεύτερο όχι, ο Γερμανός την προσπάθειά του την κάνει. Κι επειδή κι από μικροί πάνε σε πολιτιστικές ανταλλαγές, τους στέλνουν οι γονείς τους στη Νέα Ζηλανδία ή την Κίνα, έχουν ένα ενδιαφέρον για τον ξένο.
Εγω δεν εχω δει καμια προσπαθεια. Βασικα την κανουν οταν τους πετυχεις στο εξωτερικο (πχ erasmus). Στην Γερμανια η προσπαθεια που εχω δει ειναι γκρινια γιατι δεν ακολουθεις καποιο μικροκανονα, κουβεντα για πολυ συγκεκριμενα θεματα (ελεος με το political correctness καπου), εργασιομανια (ποσες φορες εκανα αποπειρες να βγω με συγκατοικους και παντα ειχαν καποια προθεσμια/εργασια/κολοκυθι που απαιτουσε να δουλευουν ολη τη μερα), μεγαλη διστακτικοτητα να ανοιχτουν σε ατομα που δεν ξερουν καλα.

Ισχύει κι επηρεάζει και την άποψη του επισκέπτη σε πολλά, από την τιμολογιακή πολιτική μέχρι το πολύ χαμηλό επίπεδο του μέσου Άγγλου. Ξαναλέω δεν έχω μεγάλη εικόνα από Σκωτσέζους και Βορειοιρλανδούς, τους έχω συναναστραφεί πολύ λιγότερο. Η αδερφή μου που ζει στη Σκωτία πάντως, την ίδια άποψη έχει, όσο μιλάς με τους κοσμογυρισμένους μορφωμένους όλα πάνε καλά, από μέση τάξη και κάτω εντελώς δράμα η κατάσταση.
Απολυτο δικιο, η Αγγλικη working class πρεπει να αποφευγεται με καθε κοστος για καθε επισκεπτη στο Ηνωμενο Βασιλειο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι λίγες οι ψήφοι ακόμη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να είναι μπροστά η Γερμανία. Με δεδομένη τη γλώσσα, το πόσοι Έλληνες σπουδάζουν, τα ψώνια και τα μνημόνια, περίμενα τη Γερμανία να μη βρει την ψήφο της.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.605
Είναι λίγες οι ψήφοι ακόμη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να είναι μπροστά η Γερμανία. Με δεδομένη τη γλώσσα το πόσοι Έλληνες σπουδάζουν τα ψώνια και τα μνημόνια, περίμενα τη Γερμανία να μη βρει την ψήφο της.
η γερμανική γραμματική βασίζεται στα αρχαία ελληνικά,το οποίο ασυναίσθητα βοηθά τον έλληνα στην εκμάθησή της λίιιγο πιο εύκολα απ όσο νομίζουμε


Είναι λίγες οι ψήφοι ακόμη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να είναι μπροστά η Γερμανία. Με δεδομένη τη γλώσσα,το πόσοι Έλληνες σπουδάζουν τα ψώνια και τα μνημόνια, περίμενα τη Γερμανία να μη βρει την ψήφο της.
Όσον αφορά την γλώσσα και μόνο σαφώς τα αγγλικά υπερτερούν,εάν όμως ψάξει κανείς το ελληνικό στοιχείο,ελληνικές κοινότητες,συγγενείς και κόστη διαβίωσης τότε έφυγαν για γερμανία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom