Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Η περιοχή του μελανα δρυμού,είναι μια κατηγορία μονη της.Απίστευτο δάσος,με χιλιόμετρα μονοπάτια για περπάτημα ή ποδηλατο,με φαγητό που ξεπερνάει τα πιο δύσκολα γούστα.Από αγριογούρουνα μέχρι ελάφια και ζαρκάδια.Από αγριοπαπιες,έως πιάτα για βηγκαν.Λογικές τιμές ,αλλά και εστιατόρια με μισελεν. Είχα την τύχη να κάτσω στην περιοχή πάνω από μήνα και θα το θυμάμαι ακόμα κι αν πάθω Αλτσχάιμερ.Τι να πρωτοαναφερω.Τα μανιτάρια η τα φρούτα του δάσους.Τον Ρήνο με το ψάρεμα Το Φράιμπουργκ με τον ναό της Παναγίας.Ευχαρίστως θα πήγαινα για ένα μήνα ακόμα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν έχω πάει ποτέ ΗΒ, έχω πάει μόνο 3 φορές Γερμανία, θεωρώ τα γερμανικά από τις πιο εύηχες γλώσσες, συμπαθώ πολύ τους γερμανούς, έχω μια κάψα να επισκεφτώ Ουαλία και Σκωτία, δε θα ψηφίσω προφανώς, αλλά αν ψήφιζα, θα ψήφιζα ΗΒ. Ο λόγος; UK punk
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
θεωρώ τα γερμανικά από τις πιο εύηχες γλώσσες,
Ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού έχει εμπειρία από την προφορά του Μονάχου και δικαιολογημένα γιατί εκεί πήγαιναν οι πρώτοι μετανάστες η οποία είναι πολύ βαριά και δύσκολα γίνεται κατανοητή από τους υπόλοιπους γερμανούς.Όσο ανεβαίνεις προς τα πάνω που μιλάνε τα πιο καθαρά γερμανικά προς περιοχή του ανοβερου,ειναι ευηχη,αλλά και εύκολη στην εκμάθηση.
Στην άλλη πλευρά.Καταφερνατε να συνεννοηθειτε εύκολα στην Σκωτία;Γιατί μου έβγαινε ο τακος να καταλάβω τι έλεγαν.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού έχει εμπειρία από την προφορά του Μονάχου και δικαιολογημένα γιατί εκεί πήγαιναν οι πρώτοι μετανάστες η οποία είναι πολύ βαριά και δύσκολα γίνεται κατανοητή από τους υπόλοιπους γερμανούς.Όσο ανεβαίνεις προς τα πάνω που μιλάνε τα πιο καθαρά γερμανικά προς περιοχή του ανοβερου,ειναι ευηχη,αλλά και εύκολη στην εκμάθηση.
Στην άλλη πλευρά.Καταφερνατε να συνεννοηθειτε εύκολα στην Σκωτία;Γιατί μου έβγαινε ο τακος να καταλάβω τι έλεγαν.
Είχα πάει 15 χρονών μια βδομάδα στη Βαυαρία, ήταν καλοκαίρι, τον επόμενο χειμώνα πήρα το Mittelstufe. Θέλω να πω ότι τα γερμανικά μου ήταν σε πολύ καλό επίπεδο τότε και γενικά είμαι άτομο με ευκολία στις ξένες γλώσσες. Δυσκολευόμουν τόσο πολύ να καταλάβω τι λένε, όχι μόνο από τη βαριά προφορά αλλά και επειδή πολύ συχνά μιλούσαν βαυαρικά. Στην αρχή το είχα πάρει κατάκαρδα, μέχρι που μου είπε ο Μίκαελ που με φιλοξενούσε ότι κι αυτός πολλές φορές δυσκολεύεται να καταλάβει τους γονείς του. :haha:
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Τι ευκολα τα γερμανικα ρε σεις, πιο ευκολα μαθαινω πολωνικα τωρα απ οταν δοκιμασα γερμανικα.

Καμια σχεση σε ποσο ευηχα ακουγονται επισης σε σχεση με τις λατινικες γλωσσες (γαλλικα, ιταλικα, ισπανικα).
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Η περιοχή του μελανα δρυμού,είναι μια κατηγορία μονη της.Απίστευτο δάσος,με χιλιόμετρα μονοπάτια για περπάτημα ή ποδηλατο,με φαγητό που ξεπερνάει τα πιο δύσκολα γούστα.Από αγριογούρουνα μέχρι ελάφια και ζαρκάδια.Από αγριοπαπιες,έως πιάτα για βηγκαν.Λογικές τιμές ,αλλά και εστιατόρια με μισελεν. Είχα την τύχη να κάτσω στην περιοχή πάνω από μήνα και θα το θυμάμαι ακόμα κι αν πάθω Αλτσχάιμερ.Τι να πρωτοαναφερω.Τα μανιτάρια η τα φρούτα του δάσους.Τον Ρήνο με το ψάρεμα Το Φράιμπουργκ με τον ναό της Παναγίας.Ευχαρίστως θα πήγαινα για ένα μήνα ακόμα.
προσυπογράφω....ο Μέλανας Δρυμός καταπληκτικό μέρος με πολύ ωραία χωριά και όλα αυτά σε πολύ νορμάλ τιμές...σε συνδυασμό με Αλσατία απο τις πιο ωραίες περιοχές για ταξίδι στην Ευρώπη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλά ανόμοια προφανώς, όμοια θα ήταν αν μιλούσαμε για ακριβώς τα ίδιου είδους αξιοθέατα, δεν μπορώ να σκεφτώ δυο χώρες στην Ευρώπη που θα λέγαμε ότι είναι όμοιες για να έχει νόημα να τις συγκρίνουμε. Ακόμη και το Σκωτία vs Ιρλανδία ή το Βαυαρία vs Αυστρία, που είναι πιο παρεμφερή, δεν νομίζω ότι πληρούν το μέτρο ανομοιότητας, άσε που είναι λιγότερο δημοφιλή μέρη κι άρα λίγοι συγκριτικά θα έχουν γνώμη για να ψηφίσουν (σε ένα δίλημμα κάποιου που θέλει να δει κάτι κέλτικο ή αλπικό θα είχε σαφώς μεγαλύτερη χρησιμότητα και μπορεί να μπει ως δίλημμα στο φόρουμ Αναζήτησης Πληροφοριών, υποθέτω).
Βέβαια θα με ενδιέφερε να εξηγήσεις το σκεπτικό σου, γιατί δεν μπορούν να συγκριθούν οι συγκεκριμένες.
Με συγχωρείς για τη καθυστέρηση της απάντησης, αλλά έπαιζα.... :icon_redface:

Καταρχήν δεν ξέρω πως ακριβώς πιάνεται "σωστή" μία ψήφο σε αυτά τα war. Πρέπει να εχω επισκεφτεί την χώρα μία, δύο, δέκα φορές; Να έχω ζήσει εκεί; Η πλειοψηφία των ατόμων εδώ μέσα είναι σαν εμένα, δλδ ταξιδεύουν απο 5-30 μέρες το χρόνο εκτός Ελλάδας. Μπορείς να βάλεις όποια ταμπέλα θέλεις σε αυτό (τουρίστας, ταξιδιώτης κτλ), δεν με χαλάει. Επίσης μια σύγκριση είναι πιο "σωστή" όταν γίνεται ανάμεσα σε παρόμοια (αν όχι όμοια) πράγματα. Πχ να συγκρίνεις όπως είπες παραπάνω, Σκωτία με Ιρλανδία λόγω της φύσης τους. Τώρα, αν κάποιος ζεί ή έστω έχει ζήσει ένα εύλογο διάστημα σε μία χώρα, σαφώς δεν μπορεί να συγκριθεί ή γνώμη του πχ με την δική μου...

Επειδή λοιπόν τα αξιοθέατα των δύο παραπάνω χωρών είναι ανόμοια, όπως ανόμοια είναι και η γλώσσα τους, όπως ανόμοια είναι και η φύση τους κτλ κτλ θεωρώ οτι η σύγκριση είναι άτοπη, γιατί στη κάθε μία χώρα θα πάω για διαφορετικούς λόγους. Για άλλα τοπία θα πάω στη μία και για άλλα στην άλλη. Τι να συγκρίνω; Τις Άλπεις με το Μπέν Νίβις; Θετικά και αρνητικά υπάρχουν παντού, αλλα αν αυτά συγκλίνουν στα δύο "αντικείμενα", τότε το αποτέλεσμα της σύγκρισης για μένα είναι πιο ενδιαφέρον ώστε να το λάβω υπ' όψιν. Θα είχε ενδιαφέρον να συγκρίνουμε τη Βολιβία με το Περού πχ....Θα με βοηθούσε να διαλέξω σε ποια απο τις δύο να πάω, αν είχα μόνο δύο βδομάδες περιθώριο να ταξιδέψω. Αν η διαφορά στα θετικά και αρνητικά είναι χαώδης, τότε θέλω να ταξιδέψω και στα δύο οπωσδήποτε γιατί, ακριβώς, είναι τελείως διαφορετικά και θέλω να τα δώ και τα δύο!
Όλα τα παραπάνω που λέω είναι καθαρά προσωπική και φυσικά υποκειμενική άποψη, στο πως αντιλαμβάνομαι εγώ τα ταξίδια. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή. Αλλά και να μην γίνομαι λίγη σημασία έχει :lol:

Υ.Γ. Το Κέλτικο στοιχείο το βρίσκεις και στις δύο παραπάνω χώρες. Απλά στη Γερμανία πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα, ενώ στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι πιο "καθαρόαιμο" και άφθονο...

Αυτά τα λίγα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Μόνο Λονδίνο και σύγχρονη Βρετανική μουσική θα ψήφιζα υπερ Αγγλίας (α και τα αγγλικά) ..Στο θέμα της εξοχής δεν νομίζω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές ..είναι πανέμορφες και οι δύο ..Στη Φύση γενικά θα έδινα ένα προβάδισμα σε Γερμανία λόγω των Βουνών και κάποιων χιονοδρομικών (Υπέροχο Zugspitze) της κοιλάδας του Μοζέλα (υπέροχο απο Τριέρ προς Κόμπλεντζ), του Μέλανα Δρυμού σε αντιπαράθεση με τις Λιμνες στο Ντίστρικτ, τα Χάιλαντς .. Στις πόλεις δίνω προβάδισμα επίσης στη Γερμανία ..Οι άνθρωποι ;; οι λίγες εντυπώσεις μου γέρνουν υπερ των Γερμανων.. Για φαγητό και παραδοσιακή κουζίνα;; άστα βράστα προτιμώ μια απλή χωριάτικη.. Θα φας εννοείται καλά μαγειρεύοντας ελληνικά.. Λουκάνικο ξυνολάχανο και παν(τηγάνι χοιρινά κρεατα) vs φισ εν τσιπς εν φισ εν τσιπς εν φισ εν τσιπς....
Τελικά κλίνω ελαφρώς όμως προς Γερμανία...

ΥΓ .. Είδατε τι κάνει η γλώσσα .. και γω δεν περίμενα να ακούσω ότι τα Γερμανικά ηχούν καλά στα αυτιά κάποιου ξένου.. Αντίθετα εγώ θεωρώ ότι τα Γαλλικά ηχούν πιο ωραία, έχουν και ένα λιεζόν ρε παιδάκι μου.. Έχει ακουστεί ότι κάποιους τους βοηθά και στο σεξ ενω δεν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο ποτέ για τα γερμανικά αλλά μόνο για καμιά στρατιωτική εντολή..
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η αλήθεια είναι ότι και οι 2 χώρες είναι χαμηλά στις ταξιδιωτικές μου προτεραιότητες. Έχω δει μερικές πόλεις και απ΄τις 2, αλλά και καμία να μην είχα δει πάλι Γερμανία θα ψήφιζα. Γιατί:

1) Υποτίθεται έχω δει κάποια απ'τα δυνατά χαρτιά του ΗΒ και δεν με άγγιξαν. Το Λονδίνο δεν με συγκινεί και το Μπαθ μου φάνηκε απλά συμπαθητικό. Τα υπόλοιπα μέρη που έχω δει στην περιοχή Κεντ μου φάνηκαν αδιάφορα τουριστικά. Θα ήθελα κάποια στιγμή να πάω στο Εδιμβούργο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Όποτε κοιτάω φωτογραφίες όμως και βλέπω γκρίζα κτίρια τελικά επιλέγω άλλη πόλη. Στην Γερμανία έχω δει την πιο παράξενη πόλη που έχω επισκεφθεί την Φρανκφούρτη. Ένα όμορφο γραφικό κέντρο και ακριβώς διπλα απαίσιοι ουροανοξύστες. Έχουν καταφέρει να κάνουν το κέντρο να μοιάζει με ξένο σώμα στην πόλη. Κολωνία και Μόναχο τα βρήκα απλά ΟΚ και Μάιντζ και Καρλσρούη αδιάφορα. Παρόλα αυτά η Γερμανία έχει αρκετές πόλεις που με ενεδιαφέρουν τουριστικά σε αντίθεση με το ΗΒ. Η φύση δεν είναι λόγος για εμένα για να κάνω κάποιο ταξίδι. Είναι περισσότερο σαν μπόνους αν είναι κοντά σε πόλη/χωριό που θέλω να επισκεφθώ.

2) Φαγητό. Όσες μέρες πηγαίνω κάπου μου αρέσει να τρώω αποκλειστικά τοπική κουζίνα. Στην Αγγλία είναι αδύνατον. Στην Γερμανία δεν τα βρίσκω τόσο τραγικά τα πράγματα. Υπάρχουν επιλογές. Θα μπορούσα να ζήσω μόνο με πρέτζελ!

3) Μου αρέσει πολύ η νοοτροπία των Γερμανών στον αθλητισμό. Χάνουν και δίνουν το χέρι στο νικητή χωρίς μυξοκλάμματα και λοιπά γραφικά. Η Ντορτμουντ είναι η αγαπημένη μου Ευρωπαϊκή ομάδα.

4) Για τους ανθρώπους έχω παρόμοια άποψη, αλλά τυχαίνει να γνωρίζω περισσότερους Γερμανούς. Τους θεωρώ παρεξηγημένο λαό. Κάνουν πάντα προσπάθεια να είναι φιλικοί. Δεν έχω παρατηρήσει σνομπ συμπεριφορές. Τις Γερμανίδες τις βρίσκω πιο ευχάριστες από τις Αγγλίδες και πιο ευγενικές. Εμφανισιακά είναι στο ίδιο επίπεδο για μένα, ίσως προτιμώ τις Αγγλίδες λόγω προφοράς. Η Γερμανική προφορά με ξενερώνει. Όμως στην κατηγορία άνθρωποι μπαίνει κι ένα κομμάτι του ΗΒ που είναι ο τελευταίος και πιο σημαντικός λόγος που ψηφίζω Γερμανία.

5) Οι νεάντερταλ πάρτι άνιμαλ του ΗΒ. Ναι έχει ένα ενδιαφέρον να βλέπεις νεάντερταλ το 2020, αλλά προτιμώ να τους βλέπω από ντοκιμαντέρ και όχι από κοντά και σίγουρα όχι όταν βγαίνω και θέλω να περάσω καλά. Μου είναι αδιάφορο αν έχει καλή νυχτερινή ζωή το ΗΒ (που αμφιβάλλω στο Κεντ όταν έπεσε ο ήλιος δεν υπήρχε τίποτα ανοιχτό) όταν ξέρω ότι κάπου εκεί εξω κυκλοφορούν οι νεάντερταλ. Χίλιες φορές χαλαρή βόλτα σε κάποια Γερμανική πόλη το βράδυ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η ιστορία δυστυχώς γράφτηκε και δεν αλλάζει.Αυτό όμως που μπορεί να αλλάξει είναι να επιστραφούν τα Μάρμαρα του Παρθενώνα και όχι Ελγίνεια στο φυσικό τους σημείο απ τους άγγλους.
Και οι γερμανοί έχουν κάποια πραγματάκια που χρωστάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom