Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και οι δύο χώρες έχουν αξιόλογα μέρη να επισκεφθεί κανείς. Παρόλαυτα έχοντας ζήσει στο Βερολίνο κάτι παραπάνω από έναν χρόνο και έχοντας επισκεφτεί διάφορα μέρη στην χώρα πιστεύω πως εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η Γερμανία.
Επειδή λέγονται αρκετά για τους ανθρώπους εμένα μου φάνηκαν φοβερά ενδιαφέροντες οι Γερμανοί. Έχω συναναστραφεί με διάφορες ηλικιακές ομάδες και μάλιστα είχα συγκάτοικο Γερμανό, ο οποίος ήταν τρομερά cool (εμείς είχαμε συγκατοικήσει στην Αγία Πετρούπολη, ο ίδιος πάντως είχε ζήσει σε Βαλκάνια, σοβιετιες κλπ)
Πάντως και εγώ θεωρώ πως είναι αρκετά παρεξηγημένος λαος. Από φαγητό, θεωρώ πως τουλάχιστον έχουν εξαιρετικές πρώτες ύλες.
Για ανθρώπους από ΗΒ δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί δεν έχω γνωρίσει αρκετούς για να κρινω. Το Λονδίνο έχει σίγουρα να προσφέρει πολλά, κυρίως σε αυτά που με αφορούν (σκηνοθεσία/θέατρο) αλλά ίσως επειδή έχω ζήσει Βερολίνο και για πολλούς ακόμα λόγους το προτιμώ...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Mε τις κοιλιες εξω οι νεαρες,κυριως γυναικες.Πεστα βρε Γιωργο,κατεψυγμενες ωοθηκες τις λεγανε...οι ελληνες τις αγγλιδες.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Επειδή λέγονται αρκετά για τους ανθρώπους εμένα μου φάνηκαν φοβερά ενδιαφέροντες οι Γερμανοί. Έχω συναναστραφεί με διάφορες ηλικιακές ομάδες και μάλιστα είχα συγκάτοικο Γερμανό, ο οποίος ήταν τρομερά cool (εμείς είχαμε συγκατοικήσει στην Αγία Πετρούπολη, ο ίδιος πάντως είχε ζήσει σε Βαλκάνια, σοβιετιες κλπ)
Πάντως και εγώ θεωρώ πως είναι αρκετά παρεξηγημένος λαος. Από φαγητό, θεωρώ πως τουλάχιστον έχουν εξαιρετικές πρώτες ύλες.
Mα ενας προς ενας μια χαρα ειναι οι Γερμανοι πολυ συνειδητοποιημενοι, καλλιεργημενοι, με ανησυχιες για το περιβαλλον, ενδιαφερον για τον συμπολιτη τους και με πραγματικη επιγνωση οτι ειναι μελη σε μια κοινωνια και οτι η καθε παρατυπη πραξη τους εχει αντικτυπο σε καποιο αλλο μελος της κοινωνιας. Σαν συνολο εχουν το προβλημα, δεν ξερω πιο συντηρητικο ευρωπαικο λαο που να ενοχλειται τοσο πολυ αμα διαταραχθει το status quo τους, αλλον λαο που εχει ψηφισει πρωθυπουργο/προεδρο/καγκελαριο 4 συνεχομενες φορες καποια που να μυριζει φορμολη. Οχι οτι ο Μπορις ειναι καλυτερος πολιτικα, ισως να ειναι και πιο γελοιος αλλα τουλαχιστον ειναι πιο αιρετικος, πιο ευκολα μιλα στην καρδια ενος εργατη ενος φυλακισμενου ενος τελος παντων αδικημενου ή καποιου που ειναι στην απ' εξω. Ακομα και οι Αμερικανοι ψηφισαν Τραμπ για να μην ψηφισουν Χιλαρυ που εξισου μυριζει φορμολη. Το βλεπεις απο τους πολιτικους τους που εμμενουν σε ξεπερασμενες πολιτικες λιτοτητας απο φοβο για ανοδο του πληθωρισμου λογω του παρελθοντος τους μεχρι στους πολιτες τους. Το γεγονος οτι οι Γερμανοι σπανια παραφερονται, σπανια εως ποτε γινονται politically incorrect ουτε γινονται κοινωνοι θεωριων συνωμοσιας και οτι δεν προκειται μαλλον ποτε να ψηφισουν καποιον σαν τον Μπορις, καποιον σαν τον Τσιπρα ή τελος παντων καποιον πιο αιρετικο δεν ειναι μονο επειδη σιχαινονται τον λαικισμο ή επειδη ειναι ορθολογιστες αλλα και επειδη μπορει να ξεπερασαν τις ναζιστικες τους αποψεις αλλα οχι την ναζιστικη ομοιομορφια τους. Το βλεπεις και στο ποδοσφαιρο και στην μουσικη και στην κουζινα τους αλλα και γενικοτερα σε ολες τις εκφανσεις δημιουργιας τους που ειναι βαρετα, στερουνται φαντασιας και προσπαθουν να υπερκαλυψουν την ελειψη αυτη με τον υψηλου επιπεδου επαγγελματισμο τους. Οι Εγγλεζοι με την κουζινα δεν ασχολουνται αλλα στα αλλα ειναι σε πολυ καλυτερο επιπεδο και στον κινηματογραφο υπερτερουν καπως πιο δυσκολα αλλα υπερτερουν, αν μη τι αλλο εχουν περισσοτερη φαντασια!

EDIT: Το Βερολινο δεν ειναι καθρεπτης της Γερμανικης κουλτουρας! Γι' αυτο ισως εχεις αλλη αποψη!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.796
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω πάει μόνο Λονδίνο στο ΗΒ ενώ Γερμανία 2 φορές Αμβουργο, 2 Βερολίνο και Ντυσελντορφ κ ολίγον από επαρχία στα βόρεια έχω κ καλούς φίλους Γερμανούς εκεί...ωστόσο το ρίχνω στο Ηνωμένο Βασίλειο...γιατί; Επειδή το Λονδίνο έχει μια all time classic αίγλη κ είναι ασύγκριτη μητρόπολη του κόσμου...Επειδή έχει τη Λίβερπουλ κ τη Σκωτία που θα θελα να δω....επειδή τα Αγγλακια είναι παλαβά κ βλαμμένα κ δίχως να γνωρίζω κανέναν Άγγλο προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ κανένα που να ξεπερνάει τη μονοχνωτιαση των Γερμανών. Τις εμμονές τους την αδυναμία τους να ξεκολλήσει το μυαλό τους να δείξουν κάποια μορφή φαντασίας!
Έχω πολλά παραδείγματα στο μου αλλά θα πω ένα πρόσφατο όταν το καλοκαίρι ήμουν διακοπές στην Κέρκυρα κ με φιλοξενούσε καλός μου φίλος ο οποίος νοίκιαζε το μισό σπίτι μέσω airbnb κ κάποια στιγμή αφίχθησαν 2 Γερμανίδες μάνα κ κόρη ηλικίας 58 κ 22 αντιστοίχως. Τις παραλάβαμε από το αεροδρόμιο και πήγαμε όλοι μαζι παρέα στο κανόνι όπου είχε πανηγύρι με ψησταριές ,μπύρες κ χορούς ελληνικό νταβαντουρι. Την επόμενη το πρωί πήρα την μάνα με το αυτοκίνητο να πάμε στην πόλη να βγάλουμε κάτι εισητηρια κ ρωτώντας την πώς της φάνηκε η προηγούμενη βραδιά μου είπε από χθες είμαι σοκαρισμένη κ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ καλά....στην απορία μου για το λόγο (και σκεφτομενη ότι μάλλον της ήρθε απότομη η πολυκοσμία κ ο θόρυβος) μου απάντησε ότι είμαστε απαράδεκτοι που χρησιμοποιούμε τόσο πολύ αλουμίνιο κ πλαστικό ποτήρι ενώ αυτοί στο οκτομπερφεστ έχουν γυάλινα ποτήρια κ ανακυκλώνουν τα υπόλοιπα!
Βεβαίως είχε δίκιο....αλλά ρε φίλε πρώτο βράδυ Ελλάδα κ δεν κοιμήθηκε για αυτό; :bash:
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
@tripakias Ελα να ψηφισεις UK. Αντε τελειωνε!
Ο @tripakias εχει πάει στην ενορία του στον Άγιο Δημήτριο στην Άφυτο και κρούει τας θύρας και φωνασκεί "άρατε πύλας" (ως Μ. Παρασκευή για τους επαΐοντες) για να εκκλησιαστεί για τον Νυμφίο που έρχεται.. αλλά εις μάτην..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
θεωρώ τα γερμανικά από τις πιο εύηχες γλώσσες
Επίσης ακούω γαλλικά και ανακατεύομαι.
:shock: :shock: :shock:
:harakiri:

πιο ευκολα μαθαινω πολωνικα τωρα απ οταν δοκιμασα γερμανικα.
Εχω έρθει σε επαφή με αρκετές γλώσσες, είτε λόγω εκμάθησής τους είτε λόγω ταξιδιών. Οι μόνες που θεωρώ μέχρι τώρα κακόηχες είναι τα γερμανικά και τα ολλανδικά. Μέχρι και τα ρωσικά/ουκρανικά/πολωνικά μου ακούγονται ως μια ευχάριστη μελωδία μπροστά τους. @Sevro αν θεωρείς τα πολωνικά πιο εύκολα, πολλά συγχαρητήρια:bleh: Εχω λίγη γνώση, αντικειμενικά (κ υποκειμενικά) πρόκειται για μια αρκετά δύσκολη γλώσσα.

Για να είμαι-πιο- εντός θέματος: άνετα προτιμώ Βερολίνο από Λονδίνο. Δεν έχω γυρίσει πολύ το Ηνωμένο Βασίλειο (μόνο Λονδίνο, Cardiff, Bath, Bristol) ενώ στη Γερμανία έχω πάει σε πιο πολλές πόλεις. Από φύση δεν έχω δει δυστυχώς τίποτα σε καμία για να έχω άποψη. Προς Γερμανία κλίνω αλλά θα το σκεφτώ κι εγώ λίγο, πριν ρίξω ψήφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom