Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αν ακουσετε ηλικιωμενο να μιλαει Schwabisch , δηλαδη νοτια απο Στουτγκάρδη θα νομίσετε οτι ειναι αλλη γλωσσα...τα βαυαρικα μπροστα τους ειναι μελωδια...οταν στην δουλειά χτυπαει το τηλ κ βλεπω νουμερο απο εκει κανω οτι πρεπει ν παω τουαλέτα..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.219
Οι Άγγλοι που έχω γνωρίσει στο Ηνωμένο Βασίλειο ουδεμία σχέση δεν έχουν με τους μεθύστακες που έρχονται σε ελληνικά νησιά. Αντίθετα ανταποκρίνονται στο πρότυπο του gentleman , αυτοσαρκάζονται σχεδόν συνέχεια, σε κάνουν να νιώθεις άνετα(καμία σχέση με Γερμανούς), έχουν τρόπους , δεν είναι κολλημένοι και συζητάνε τα πάντα και κυρίως μπορείς να δεις να συζητάνε άνθρωποι με τελείως διαφορετικές απόψεις και να μην πλακώνονται ούτε να είναι κομπλεξικοί, αλλά να ακούει με προσοχή ο ένας την γνώμη του άλλου και να την επεξεργάζεται(αρκεί να μην βρίσκονται σε γλέντι και έχουν πιει παραπάνω).
Τέλος αν κι έχουν έντονο το πατριωτικό συναίσθημα (μπορεί να βρουν ένα σωρό δικαιολογίες για το ότι είχαν αποικίες και να είναι και υπερήφανοι για αυτό), ακούν με προσοχή όταν τους κάνεις κριτική για τη χώρα τους και δεν έχουν την ξινίλα και το τουπέ πολλών Γερμανών.
Να τονίσω ότι γνωρίζω Άγγλους διαφόρων ηλικιών αλλά όλοι είναι μορφωμένοι, ταξιδεμένοι και συνήθως middle class.
Δυστυχώς στη Δρέσδη θυμάμαι φοβερή ξινίλα όταν ρωτούσαμε πληροφορίες από Γερμανούς, ενώ αντιθέτως όταν μας είδαν με τον χάρτη σταματούσαν από μόνοι τους ένα σωρό κάτοικοι που δεν ήταν Γερμανοί και προσφέρονταν να μας βοηθήσουν(Ασιάτες κλπ). Δεν ξέρω πάντως αν η αγένεια κι η ξινίλα που λένε κάποιοι πιο πάνω είναι περισσότερη στην Ανατολική Γερμανία, γιατί δεν έχω τόση εμπειρία από τη χώρα όση από το Ηνωμένο Βασίλειο...
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.461
Εν τω μεταξύ οι Άγγλοι έχουν και βασιλεία ακόμα .. αυτό που το πάτε.. και δεν μπορούν να την καταργήσουν, πρέπει να αλλάξουν και τον εθνικό ύμνο.. Και εμένα δεν μου πολυαρέσουν οι βασιλιάδες και οι βασίλισσες στην 3η χιλιετία μχ..
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ψηφισα Γερμανια και θα εξηγησω παρακατω τους λογους.
Αν και παιδί μεταναστών, που γεννήθηκα στη Γερμανία, μέχρι τα 27 μου που πρωτοπήγα εκει, την αντιπαθούσα σφόδρα και λόγω παρελθόντος και λόγω ποδοσαφαίρου (φανατικός ιταλόφιλος γαρ) αλλά και δεν μου άρεσε το στυλ παιχνιδιου τους βασισμένο στην ταχύτητα και στη δυναμη. Ο άλλος λόγος ήταν όταν εισαι μικρός και έχεις έρθει απο αλλου πίσω στην Ελλάδα, εδώ σε θεωρούν Γερμανό ή αντίστοιχα κάτι άλλο ...
Τρέλα δηλαδή, δεν ξεφεύγεις απο πουθενά!

Στην Αγγλία έχω παει Λονδίνο, κοβεντρυ και μπιρμπιγχαμ. Τη Γερμανία την έχω γυρίσει περισσότερο και έχω κάνει και ενα καλοκαιρινό road trip γύρω απο τη Νυρεμβέργη, το οποίο ήταν φανταστικό (Μπάμπεργκ, Βυρτσμπεργκ, ροτεντμπουρκ κτλπ)

Πάμε στα βασικά:
Φύση: δεν έχω πάει Σκωτία, αλλά νομίζω τη φύση συνολικά της Γερμανίας δεν την έχει +1.
Μέλανα Δρυμό δεν εχω πάει επίσης
Γραφικότητα σε χωριά: από όσα έχω δει γενικά, νομίζω ότι και εδώ Γερμανία +1
Γλώσσα: εδω τα αγγλικα υπερτερούν, δεν ξερω γρι γερμανικά αλλά και η γλώσσα τους μου ακούγεται τελείως ξένη+1 αγγλία
Αίσθηση οικειότητας-χαλαρότητας: δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλα στη Γερμανία νιώθω λες και είμαι στο σπίτι μου, παρόλο που δεν καταλαβαίνω τι λένε...
παραδόξως δεν νιώθω πχ το ίδιο όταν πάω Αυστρία...
Άνθρωποι: Δεν εχω συναστραφεί πολλούς αλλά οι Γερμανοί μου φαίνονται πιο φιλικοι, να βοηθήσουν αν χρειαστεί κάποιος , και αντίθετα με τα στερεότυπα, άνθρωποι που τους αρέσει το εξω, η καλή ζωή. Δεν λέω ότι ειναι φοβεροι φαν της νυχτερινής διασκέδασης, αν και στο Βερολίνο παίζει πολύ αυτο
Πόλεις: Λονδίνο vs Bερολίνου....σορρυ αλλα το Βερολίνο για μένα ειναι μακράν η πιο ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα της Ευρώπης. Γιατί? λόγω ιστορίας, λόγω τείχους, λόγω των διαφορετικών πραγμάτων που μπορεις να κάνεις, δεν ειναι τουριστοποιημένο το κέντρο του, βρίσκεις και αυθεντικές γειτονιές και ειναι μακραν πιο φτηνό! Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει με τις μικρότερες πόλεις που εχω δει.
Και εδω ψηφιζω Γερμανία. Ο συνδυασμός αστικού στοιχείου με τυ φύση της Γερμανίας υπερτερεί, ειδικά η αρμονικότητα.
Κόστος: Και εδώ μεγάλη διαφορά υπέρ της Γερμανίας. Ακόμα και στο Μόναχο που ειναι απο τις πιο ακριβές πόλεις της γερμανίας, δεν θα βρεις τόσο ακριβές τιμές όσο στο ΗΒ.
Καιρός: και εδω υπερ Γερμανίας, σε γενικές γραμμές
Ιστορία: και οι δυο έχουν τα μελανά τους σημεία αδιαμφισβήτα, οπότε ισοπαλία
Αρχαία: εδώ το ΗΒ έχει μεγαλύτερη ιστορία και κερδίζει αλλα και οι δυο έχουν πολύ ωραία μουσεία (αν και οχι με τοσα δικά τους αντικείμενα, για να το πω κομψά)

Τέλος με έχουν κουράσει οι άγγλοι, που θέλουν να ειναι διαφορετικοί σε όλα, ακόμα και χωρίς λόγο, το κόλλημα με τη βασιλική οικογένειες, το μένω φέυγω απο την ΕΕ, την υποβόσκουσα ή και ανοιχτή αίσθηση ότι ειναι ανώτεροι απο τους άλλους ευρωπαίους επειδή κάποτε ήταν αυτοκρατορία. Και αυτό το είδα και σε επαγγελεματικό επίπεδο. Για να μην αναφέρω για την εθνική τους ομάδα ποδοσαφάιρου που πάντα ξεκινάει, σύμφωνα με τα ΜΜΕ τους, ως φαβορί, σε όλες τις διοργανώσεις αλλα τελικά συνήθως κάνουν μια τρύπα στο νερο.

Το βασικο αρνητικό των Γερμανών, που ειναι φανερό, ότι ειναι πολύ κολλημένοι στους κανόνες, στο όλα να γίνονται στην ώρα τους ακριβώς, αλλά από την άλλη αυτό ειναι και θετικό βλέποντας την καθαρίότητα και την οργάνωση τους...
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.219
Εν τω μεταξύ οι Άγγλοι έχουν και βασιλεία ακόμα .. αυτό που το πάτε.. και δεν μπορούν να την καταργήσουν, πρέπει να αλλάξουν και τον εθνικό ύμνο.. Και εμένα δεν μου πολυαρέσουν οι βασιλιάδες και οι βασίλισσες στην 3η χιλιετία μχ..
Καλά έχουν ξεμείνει πολλοί βασιλιάδες, πρίγκιπες κλπ.στην Ευρώπη. Ισπανία,Ολλανδία, Βέλγιο,Δανία,Σουηδία, Νορβηγία κλπ.Και δεν βάλαμε κάτι δουκάτα βλέπε Λουξεμβούργο, πριγκιπάτα βλέπε Μονακό... Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης του θεσμού αλλά για κάποιο λόγο επιβιώνει σε πολλές χώρες...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν παρακολουθώ στενά το νήμα, αλλά για όσους λένε ότι τα γερμανικά είναι τελείως διαφορετικά από τα αγγλικά, να πω ότι τα αγγλικά είναι δυτική γερμανική γλώσσα, άσχετα που έχει προσμιχθεί με γαλλικά κλπ.

Επίσης την κουζίνα της Γερμανίας τη θεωρώ απαίσια. Της Αγγλίας, εχμ, δε ξέρω καν αν έχει κουζίνα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όταν πρωτοείδα το θέμα τσαντίστηκα και είπα να μην ψηφισω, δε θελω τέτοιο δίλημμα. Έχω ζήσει και στις δύο χώρες, μου αρέσουν και οι δύο πολύ. Η Αγγλία, επειδή ήμουν μικρή κιόλας, διαμόρφωσε τα γούστα μου σε μουσική, λογοτεχνία, θέατρο, σε τεράστιο βαθμό, θεωρώ την όλη κουλτούρα κορυφαία, με ενθουσιάζει να βλέπω την ηθοποιία τους, με αυτή την εκφορά λόγου, την προφορά, το στήσιμο. Επειδή δε ήμουν μικρή, σχολείο τότε, συνέδεσα διάφορα με τις αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας, πάω μια φορά το χρόνο για λίγες μέρες και σε διαδρομές, "μυριζω" τη φύση, μου είναι οικεία.
Τη Γερμανία τη γνώρισα στα 18, ξεκινώντας τη γλώσσα στο Γκαίτε της Βόννης. Μια γλώσσα που, όταν καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί, πώς βγαίνουν αυτές οι μακρόσυρτες λέξεις, δε μπορεί να μην την αγαπήσεις. Καταλαβαινω βέβαια πώς ακούγεται σε αυτούς που δεν την κατανοούν, δεν έχει το ποιητικό των γαλλικών ή το τραγουδιστό των ιταλικών.
Μετά από τέσσερα χρόνια ζωής Γερμανία, θα πω πως η εικόνα των ανθρώπων στη χώρα μας είναι από τις πιο παρεξηγημένες, ειλικρινά δεν περίμενα να ακούσω ερωτήσεις του στυλ αν αγαπάνε τα παιδιά τους όπως οι Έλληνες γονείς!
Είναι ευγενικοί (οι πρώην ανατολοκογερμανοί έχουν ένα μικρό θέμα εκεί, όντως, στη Δρέσδη μου είχε κάνει εντύπωση ), σέβονται τον προσωπικό σου χώρο, αξία για εμένα ανεκτίμητη, και μια χαρά βοηθάνε όπου και όποτε χρειαστεί, όπως επίσης μια χαρά πλάκες κάνουν.
Τα της ιστορίας τους τα ξέρουμε όλοι, αλλά πλέον ειλικρινά δε θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε το παρελθόν ως "εύκολο χτύπημα " στους νεώτερους, που στο κάτω κάτω τα "σκ...ά τους", μετά συγχωρήσεως, τα έχουν παραδεχτεί και αντιμετωπίσει καλύτερα από άλλους.
Με έχουν καλύψει κατά τα άλλα πλήρως οι άλλοι που κλίνουν προς Γερμανία, δεν έχω ψηφίσει και δεν ξέρω αν θα ψηφίσω, αν το κάνω θα είναι Γερμανία γιατί αναγνωρίζω ότι ως ξένη ζω εδώ μια χαρά και πλέον τους βλέπω όπως πραγματικά είναι, χωρίς προκαταλήψεις.
Αυτά τα διλλήματα πάντως δεν τα θέλω, είναι σα να με αναγκάζεις να διαλέξω τον αγαπημένο μου Beatle (αγγλική λατρεία! ), αρνούμαι να διαλέξω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.579
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Άγγλοι που έχω γνωρίσει στο Ηνωμένο Βασίλειο ουδεμία σχέση δεν έχουν με τους μεθύστακες που έρχονται σε ελληνικά νησιά. Αντίθετα ανταποκρίνονται στο πρότυπο του gentleman

Εννοείς ότι αυτό το είδος συναντάται αποκλειστικά σε ελληνικά νησιά (ή σε άλλες ατυχες χώρες) και μόνο τους καλοκαιρινους μήνες; Το φυσικό του περιβάλλον είναι το ΗΒ. 2 φορές έχω πάει Λονδίνο και τις 2 είδα μασκαρεμενους τύπους και παρέες να βγάζουν αναρθρες κραυγές.

Εχω δει συναυλίες σε διάφορες χώρες και δεν έχω δει κανένα ευτραπελο. 2 συναυλίες έχω δει στο Λονδίνο και τις 2 φορές κάτι τύποι λιωμα απ'το ποτό ξεκίνησαν φασαρία με τους διπλανους τους και ήρθαν οι σεκιουριτι και απομακρυναν και αυτούς που δεν έκαναν τίποτα, είχαν απλά την ατυχία να βρίσκονται δίπλα στα ανθρωποειδη. Να έχεις πάει να δεις συναυλία και να περάσεις καλά, ίσως να έχεις πληρώσει κι ακριβό εισιτήριο, και να καταλήξεις στο τμήμα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.049
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Να έχεις πάει να δεις συναυλία και να περάσεις καλά, και να καταλήξεις στο τμήμα!
Διασκεδαση no limit λεγεται αυτο! Ετσι ειμαστε εμεις οι Εγγλεζοι περιπετειωδεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.752
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοείς ότι αυτό το είδος συναντάται αποκλειστικά σε ελληνικά νησιά (ή σε άλλες ατυχες χώρες) και μόνο τους καλοκαιρινους μήνες; Το φυσικό του περιβάλλον είναι το ΗΒ. 2 φορές έχω πάει Λονδίνο και τις 2 είδα μασκαρεμενους τύπους και παρέες να βγάζουν αναρθρες κραυγές.
Κι εγώ νόμιζα πριν πάω στην Αγγλία ότι έρχονται στην Ελλάδα και τα κάνουν επειδή είναι φτηνό το αλκοόλ. Μπα, η αφόν γκατέ είναι αυτή που μας έρχεται.

Ξαναλέω για το πόσο ευγενείς ή άνθρωποι είναι ένα καλό ταξιδιωτικό πείραμα είναι το ωτοστόπ. Στην Αγγλία σε στραβοκοιτάνε, στη Γερμανία δεν υπάρχει περίπτωση να μη σταματήσουν και σε πάνε και μέχρι το σπίτι. Στη Δυτική Γερμανία, έστω, στην Ανατολική ακόμη θα περίμενα...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για το φαγητο ξεχασα να γραψω.Του ΗΒ απλα δεν υπαρχει,στη Γερμανια κατι θα βρεις εστω, ενα σνιτσελ, ενα κοτσι χοιρινο με ωραιο πουρε....και σιγουρα θα πιεις μια ωραια weiss ή ενα κρασι απο τη νοτια γερμανια. Οκ, θα ακουσεις κατα προτιμηση μουσικη απο ΗΒ.Ως εκει ομως!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.549
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom