Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Καλά κι εγώ το είχα κάνει όταν υπήρχε ένα war Βόρεια Κορέα vs Τουρκμενιστάν αν θυμάμαι καλά...Ψήφισα για την πλάκα χωρίς να έχω πάει σε καμία από τις 2. Αλλά νόμιζα ότι σε εύκολους προορισμούς της Ευρώπης ψηφίζεις συνήθως έχοντας πάει και στους 2 για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Τέλοσπαντων παιχνίδι είναι σιγά, για αυτό γράφονται και τόσες υπερβολές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά κι εγώ το είχα κάνει όταν υπήρχε ένα war Βόρεια Κορέα vs Τουρκμενιστάν αν θυμάμαι καλά...Ψήφισα για την πλάκα χωρίς να έχω πάει σε καμία από τις 2. Αλλά νόμιζα ότι σε εύκολους προορισμούς της Ευρώπης ψηφίζεις συνήθως έχοντας πάει και στους 2 για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Τέλοσπαντων παιχνίδι είναι σιγά, για αυτό γράφονται και τόσες υπερβολές.
Υπήρχε τέτοιο war;;;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ηθελα από χθες να γράψω και δεν πρόλαβα επειδή κάποιος 3-4 σελίδες πιο πίσω ανέφερε κάτι ότι αρκετοί ψηφίζουν μη έχοντας σφαιρική άποψη μιας χώρας έχοντας μόνο επισκεφτεί 1-2 πόλεις...
Είναι καταφανές ότι όσοι ζουν στις χώρες αυτές μόνιμα έχουν καλύτερη και βαθύτερη άποψη όλων των θεμάτων. Η άτομα σαν τον @Yorgos που είναι ξέρω γω 40 ετών αλλά ζει την 5η του ζωή γιατί αλλιώς δεν βγαίνουν τα ταξίδια του και όποια χώρα και να αναφερθεί έχει περάσει και από το κάθε κουτσοχώρι της...και από την άλλη όλοι εμείς οι ταξιδευτές του 1-2 ταξιδιών το χρόνο κ αυτά πολλές φορές με το ζόρι σχηματίζουμε μια εικόνα βάσει του προσωπικού γούστου, τις εμπειρίες αλλά και την ενέργεια που μας περνάει ο κάθε τόπος η οποία στερείται αντικειμενικής ανάλυσης ωστόσο σε κερδίζει στο συναίσθημα!!
Ετσι ωραία τα λέμε εδώ και περνάει η ώρα μας αλλά σε περιπτώσεις σαν της Ιταλίας και της Ισπανίας είναι σα να συγκρίνεις 2 θεογκόμενες η μία μελαχροινή μεσογειακός τύπος και η άλλη ξανθιά ψηλή καλιφορνέζα. Και οι δύο είναι ουάου αλλά σε κερδίζει στα σημεία αυτή που σε "πιάνει" περισσότερο στα γούστα σου!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Υπήρχε τέτοιο war;;;
voilà

Και είχες ψηφίσει κιόλας.

https://www.travelstories.gr/community/threads/travelwar-Η-σύγκρουση-των-ηγετών-Κορέα-versus-Τουρκμενιστάν.32934/


Καμία από τις 2 χώρες δεν αποτελούσε ταξιδιωτικό μου στόχο και αν πήγαινα θα πήγαινα μετά από χρόνια και αφού είχα επισκεφτεί πολλούς άλλους προορισμούς της λίστας μου, οπότε ψήφισα για την πλάκα. :haha:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και πως θα εκφέρουμε άποψη;Απ τις επισκέψεις μας ;:bleh:
ψόφιοι είστε βλέπω! λογικά οι απαντήσεις θα περνούσαν και το θέμα με τον κορωνοιό αλλά είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ μη ξεχνιόμαστε :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ψόφιοι είστε βλέπω! λογικά οι απαντήσεις θα περνούσαν και το θέμα με τον κορωνοιό αλλά είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ μη ξεχνιόμαστε :haha:
Κάντε ένα λατινες ευρωπαιες να πέσει γέλιο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Επειδή η φύση δεν είναι μόνο βράχια που τα χτυπάει το κύμα και λιβάδια με προβατάκια ας δούμε λίγες από τις φυσικές ομορφιές της Γερμανίας! Για να δούμε ποιός θα αλλάξει την ψήφο του?

Ένα βίντεο 3,5 λεπτών από ορισμένα Κάστρα της Γερμανίας από ψηλά που σου κόβει πραγματικά την ανάσα. Η φύση που τα περιβάλει απίστευτη τη στιγμή που ορισμένα περιβάλλονται από υγρό στοιχείο!


Στην τρίτη μεγαλύτερη λίμνη της Ευρώπης, αυτή της Κωνσταντίας, στο Γερμανικό κομμάτι της βρίσκεται το νησί Lindau που συνδέεται με γέφυρα με τη ξηρά και έχει πολλά αξιοθέατα, εντυπωσιακό λιμάνι, ρομαντικά σοκάκια με μεσαιωνικά κτίρια, κήπους και πάρκα.


Επίσης στη λίμνη της Κωνσταντίας βρίσκεται και το νησί Mainau, ο παράδεισος των λουλουδιών.


Στο εθνικό πάρκο Berchtesgaden της Βαυαρίας κοντά στα σύνορα με την Αυστρία βρίσκεται η μαγευτική Αλπική λίμνη Königssee με κρυστάλλινα νερά. Κοντά της βρίσκεται η λίμνη obersee με τις αποχρώσεις του μπλε και του πράσινου να ξεχωρίζουν.


Το Ρύγκεν είναι το μεγαλύτερο νησί της Γερμανίας, βρίσκεται κοντά στο Στράλσουντ στη Βαλτική θάλασσα και συνδέεται οδικώς και σιδηροδρομικώς με γέφυρα.


Από το Garmisch - Partenkirchen φτάνεις με το τρένο και τελεφερίκ στην ψηλότερη κορυφή των Γερμανικών Άλπεων Zugspitze ύψους 2962 μέτρων και θαυμάζεις από ψηλά τη λίμνη Eibsee.


Στα ανατολικά της Γερμανίας, νοτιοανατολικά από τη Δρέσδη βρίσκεται το Εθνικό Πάρκο της Σαξονικής Ελβετίας. Θαυμάστε το!


Εντυπωσιακή Λίμνη Titisee στον Μέλανα Δρυμό


Ένα θεαματικό φυσικό φαινόμενο υπάρχει στην κοιλάδα του Ρήνου στο Andernach. Κάθε δύο ώρες, ένα γκέυζερ κρύου νερού εκρήγνυται δημιουργώντας έναν εντυπωσιακό πίδακα που φτάνει τα 60 μέτρα και είναι ο ψηλότερος στον κόσμο.


Στην πλαγιά ενός λόφου στο Κάσσελ βρίσκεται ένα πάρκο τοπίου, το Bergpark Wilhelmshöhe
που από το 2013 βρίσκεται στη λίστα των μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Ουνέσκο. Στην κορυφή του υπάρχει γιγαντιαίο άγαλμα του Ηρακλή.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom