Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95
Μηνύματα
239
Likes
2.651
@interted μιας κι έχεις πάει και στις δύο, Οξφόρδη ή Κέιμπριτζ σού άρεσε περισσότερο; Αν π.χ. κάποιος είχε χρόνο για μια μονοήμερη από Λονδίνο, πού θα του πρότεινες να πάει;

Παραμένω διχασμένος, περισσότερο απ' ό,τι τις προάλλες. Είδα ότι ορισμένοι πληρώνουν για ψήφους, αλλά εγώ δεν θα γίνω άπληστος.
Αν κάποιος σας ρωτούσε τα 3 τοπ ταξίδια (πλην πρωτευουσών) που θα του προτείνατε να επισκεφτεί από τη χώρα της προτίμησής σας, ποια θα ήταν αυτά; Μην πείτε ένα Σκωτία, ένα Αγγλία κι ένα Ουαλία με Βόρεια Ιρλανδία, ή τον γύρο της Γερμανίας, ταξίδι μέχρι μια βδομάδα, μια περιοχή, να δει πράγματα αλλά να μην είναι και στο τρέξιμο.
Πού θα στέλνατε κάποιον για να ερωτευτεί την εκάστοτε χώρα.

Μέχρι την Κυριακή θα την ρίξω στον καλύτερο πλειοδότη, αν υπάρξει κανείς.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
@interted μιας κι έχεις πάει και στις δύο, Οξφόρδη ή Κέιμπριτζ σού άρεσε περισσότερο; Αν π.χ. κάποιος είχε χρόνο για μια μονοήμερη από Λονδίνο, πού θα του πρότεινες να πάει;

Παραμένω διχασμένος, περισσότερο απ' ό,τι τις προάλλες. Είδα ότι ορισμένοι πληρώνουν για ψήφους, αλλά εγώ δεν θα γίνω άπληστος.
Αν κάποιος σας ρωτούσε τα 3 τοπ ταξίδια (πλην πρωτευουσών) που θα του προτείνατε να επισκεφτεί από τη χώρα της προτίμησής σας, ποια θα ήταν αυτά; Μην πείτε ένα Σκωτία, ένα Αγγλία κι ένα Ουαλία με Βόρεια Ιρλανδία, ή τον γύρο της Γερμανίας, ταξίδι μέχρι μια βδομάδα, μια περιοχή, να δει πράγματα αλλά να μην είναι και στο τρέξιμο.
Πού θα στέλνατε κάποιον για να ερωτευτεί την εκάστοτε χώρα.

Μέχρι την Κυριακή θα την ρίξω στον καλύτερο πλειοδότη, αν υπάρξει κανείς.
Η περιοχή του μελανα δρυμού είναι πανέμορφη.Έχοντας αφετηρία το Φράιμπουργκ μπορείς να δεις πολλά πράγματα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η περιοχή του μελανα δρυμού είναι πανέμορφη.Έχοντας αφετηρία το Φράιμπουργκ μπορείς να δεις πολλά πράγματα.
και εγω αυτο θα ελεγα....εχει πολυ ψωμι εκει, πολυ φυση, πολλες επιλογες διαμονης, πολλα να κανεις...και σαν περιοχη εχουν κ πολλες ιδιαιτεροτητες ...φαγητο, κρασι, ενδυμασια
σε καποια μερη (πχ Titisee) πολλα καταλυμματα σου δινουν κ την hochschwarzwaldkarte
και εχεις αρκετα πραγματα δωρεαν..απο σκι τον χειμωνα, ως εισοδο στα λουτρα κλπ κλπ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν κάποιος σας ρωτούσε τα 3 τοπ ταξίδια (πλην πρωτευουσών) που θα του προτείνατε να επισκεφτεί από τη χώρα της προτίμησής σας, ποια θα ήταν αυτά;
Όχι στη χώρα προτίμησής μου, αλλά πανεύκολα θα διάλεγα τη Βόρειο Ιρλανδία. Πολύ compact μέρος, δε χρειάζεται να τρέχεις δηλαδή, ωραία τοπία, αρχαία, κάστρα, όμορφες πόλεις, συγκλονιστική πολιτική ιστορία. Ε και ναι, πετάγεσαι και στην Ιρλανδία, ένα τσιγάρο δρόμος είναι.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
@interted μιας κι έχεις πάει και στις δύο, Οξφόρδη ή Κέιμπριτζ σού άρεσε περισσότερο; Αν π.χ. κάποιος είχε χρόνο για μια μονοήμερη από Λονδίνο, πού θα του πρότεινες να πάει;

Παραμένω διχασμένος, περισσότερο απ' ό,τι τις προάλλες. Είδα ότι ορισμένοι πληρώνουν για ψήφους, αλλά εγώ δεν θα γίνω άπληστος.
Αν κάποιος σας ρωτούσε τα 3 τοπ ταξίδια (πλην πρωτευουσών) που θα του προτείνατε να επισκεφτεί από τη χώρα της προτίμησής σας, ποια θα ήταν αυτά; Μην πείτε ένα Σκωτία, ένα Αγγλία κι ένα Ουαλία με Βόρεια Ιρλανδία, ή τον γύρο της Γερμανίας, ταξίδι μέχρι μια βδομάδα, μια περιοχή, να δει πράγματα αλλά να μην είναι και στο τρέξιμο.
Πού θα στέλνατε κάποιον για να ερωτευτεί την εκάστοτε χώρα.

Μέχρι την Κυριακή θα την ρίξω στον καλύτερο πλειοδότη, αν υπάρξει κανείς.
Παρίσακτε η ερώτησή σου είναι πάρα πολύ δύσκολη και η απάντηση εξαρτάται από πολλά στοιχεία που πρέπει να λάβουμε υπόψη για να σου απαντήσουμε. Αναλόγως τα ενδιαφέροντά σου, την εποχή που θα πας, αν θα νοικιάσεις αυτοκίνητο, από ποια πόλη πετάς κλπ. Υποθέτω ότι πας για πρώτη φορά. Θα σου προτείνω μία διαδρομή για να πάρεις μία γεύση αρκετών και όμορφων πόλεων χωρίς πρωτεύουσα, λίμνες, θάλασσες, νησιά, ποταμό μοζέλα, χιονοδρομικά.

Χωρίς να ξέρω τα γούστα σου η διαδρομή που θα σου πρότεινα είναι η εξής: Από Νυρεμβέργη - Μπάμπεργκ - Βύρτσμπουργκ - Ρότενμπουργκ - Χαϊδελβέργη και επιστροφή από Φρανκφούρτη ή το αντίστροφο.

1.png


Εναλλακτικά αφήνουμε έξω τη Χαιδελβέργη και τη Φρανκφούρτη και προσθέτουμε το Μόναχο και το κάστρο Νοϊσβανστάιν. (Μπάμπεργκ, Βύρτσμπουργκ και Ρότεμπουργκ γίνονται και αυθημερόν από τη Νυρεμβέργη- όπως και το κάστρο Νοισβανσταιν από το Μόναχο).

2.png

Γενικά υπάρχουν πολλές παραλλαγές και ευελιξία στην περιοχή για να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάποια πόλη.

Υ.Γ Δεν κατάλαβα τι εννοείς 3 τοπ ταξίδια. Εγώ σου πρότεινα 1 περίπου 1 εβδομάδας
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
και εγω αυτο θα ελεγα....εχει πολυ ψωμι εκει, πολυ φυση, πολλες επιλογες διαμονης, πολλα να κανεις...και σαν περιοχη εχουν κ πολλες ιδιαιτεροτητες ...φαγητο, κρασι, ενδυμασια
σε καποια μερη (πχ Titisee) πολλα καταλυμματα σου δινουν κ την hochschwarzwaldkarte
και εχεις αρκετα πραγματα δωρεαν..απο σκι τον χειμωνα, ως εισοδο στα λουτρα κλπ κλπ
Εννοείται ότι και το Φράιμπουργκ με τη περιοχή του Μέλανα δρυμού (triberg, titisee κλπ) είναι μία καλή επιλογή αλλά θα προτιμούσα να το συνδυάσεις με Γαλλία, την Αλσατία Στρασβούργο, Κόλμαρ και Αλσατικά χωριά επομένως δεν είναι μόνο Γερμανία!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@interted μιας κι έχεις πάει και στις δύο, Οξφόρδη ή Κέιμπριτζ σού άρεσε περισσότερο; Αν π.χ. κάποιος είχε χρόνο για μια μονοήμερη από Λονδίνο, πού θα του πρότεινες να πάει;
Θα σου πω εγω που εχω παει μονο Cambridge, αλλα εχω περασει αρκετες μερες εκει που εχω επιχειρηματα :p
Εκτος απο το Cambridge που ειναι πανεμορφο, ειναι το θεμα με τι το συνδεεις:
1) Θα δεις ο,τι εχει κληροδοτησει ο Νευτωνας στο αντιστοιχο μουσειο του κολλεγιου του
2) Θα δεις το σπιτι του Δαρβινου
3) Θα φας στην παμπ που μπηκαν παλαβωμενοι ο Crick και Watson και κερασαν αν και απενταροι ολους τους θαμωνες γιατι ανακαλυψαν το DNA (The Eagle)
4) Θα δεις απ΄εξω το γραφειο του Αλαν Τουρινγκ
5) Θα πας στο μουσειο επιστημης των εργαστηριων που εβγαλαν καμια 30ρια νομπελ Φυσικης και Χημειας (Cavendish Laboratories).

Λιγο πιο εξω:
1) Θα πας στο χωριο Grantchester, που ειναι το παραδοσιακο χωριο με τους περισσοτερoυς νομπελιστες στον κοσμο (βασικα εκει πανε ολοι οι Νομπελιστες και αγοραζουν σπιτια). Μπορεις να πας και με βαρκα μονος μεσω του ποταμου Cam.
2) Θα πας για τσαι κατω απο τις πορτοκαλιες στο Orchard tea garden, εναν κηπο λογοτεχνικο "καφενειο" που συναντιοντουσαν οι λογοτεχνες και φιλοσοφοι της περιοχης, μεταξυ τους Βιρτζινια Γουλφ, Bertrand Russell, Ludwig Wittgenstein με πολυ αρχειακο υλικο απο τις δραστηριοτητες τους στον κηπο.
Δεν ειναι για ημερησια μονο κατα τη γνωμη μου.
Οξφορδη δεν εχω παει, ακουω που παει ο κοσμος για το Χαρι Ποτερ τουρ και ξενερωνω, Αλλα θα παω καποια στιγμη.
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
@interted μιας κι έχεις πάει και στις δύο, Οξφόρδη ή Κέιμπριτζ σού άρεσε περισσότερο; Αν π.χ. κάποιος είχε χρόνο για μια μονοήμερη από Λονδίνο, πού θα του πρότεινες να πάει;
Το Κέιμπριτζ μου φάνηκε πιο ποιοτικό σε αναλογία ευχαρίστηση/χρόνου παραμονής. Αλλά η Οξφόρδη έχει τα φοβερά μουσεία+πάρα πολύ συχνή και οικονομική σύνδεση από το Λονδίνο. Δύσκολο δίλημμα. Ενστικτωδώς θα έλεγα Κέιμπιτζ αλλά αν το σκεφτώ λίγο παραπάνω Οξφόρδη. Δεν ξέρω...

Αν κάποιος σας ρωτούσε τα 3 τοπ ταξίδια (πλην πρωτευουσών) που θα του προτείνατε να επισκεφτεί από τη χώρα της προτίμησής σας, ποια θα ήταν αυτά; Μην πείτε ένα Σκωτία, ένα Αγγλία κι ένα Ουαλία με Βόρεια Ιρλανδία
Για μια εβδομάδα στο κάθε ένα, χμμμ...

Ένα είναι το Εδιμβούργο. Μόνο του ή με μια ξεπέτα των χάιλαντς με 3 μέρες οδήγηση μέχρι το Άιλ οφ Σκάι και πίσω. Και από μόνο του το Εδιμβούργο σε κάνει να ερωτευείς της Σκοτία πάντως.

Ένα θα πρέπει να συνδυάσει Σόλσμπουρι, Στονχέντζ, Μπαθ, Κότσγουάλντς, Οξφόρδη και ίσως λίγο από Μίντλαντς (πχ. Στράτφορντ) για να είναι αντιπροσωπευτικό της Αγγλίας και να περιπλανηθείς αρκετά ανάμεσα σε quaint χωριά για να ξεμυαλιστείς.

Τώρα για το τρίτο υπάρχουν επιλογές. Καλό θα ήταν να είναι σε μέρος με κέλτικο στοιχείο για να δεις και αυτή την πλευρά. Ένα είναι αυτό που αναφέρει ο @Yorgos . Ένα άλλο θα ήταν αποκλειστικά στην Ουαλία ή την Κορνουάλη. Για πιο Βίκινγκ καταστάσεις τα μέρη στα Βόρεια και στα σύνορα Αγγλίας-Σκοτίας, δηλ. Γιόρκ, Ντάραμ, Λέικ Ντίστρικτ ή ακτή Νορθάμπερλαντ (ανάλογα αν σου αρέσει πιο πολύ λίμνη ή θάλασσα).
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θα σου πω εγω που εχω παει μονο Cambridge, αλλα εχω περασει αρκετες μερες εκει που εχω επιχειρηματα :p
Εκτος απο το Cambridge που ειναι πανεμορφο, ειναι το θεμα με τι το συνδεεις:
1) Θα δεις ο,τι εχει κληροδοτησει ο Νευτωνας στο αντιστοιχο μουσειο του κολλεγιου του
2) Θα δεις το σπιτι του Δαρβινου
3) Θα φας στην παμπ που μπηκαν παλαβωμενοι ο Crick και Watson και κερασαν αν και απενταροι ολους τους θαμωνες γιατι ανακαλυψαν το DNA
4) Θα δεις απ΄εξω το γραφειο του Αλαν Τουρινγκ
5) Θα πας στο μουσειο επιστημης των εργαστηριων που εβγαλαν καμια 30ρια νομπελ Φυσικης και Χημειας (αναριθμητα)

Λιγο πιο εξω:
1) Θα πας στο χωριο Grantchester, που ειναι το παραδοσιακο χωριο με τους περισσοτερoυς νομπελιστες στον κοσμο (βασικα εκει πανε ολοι οι Νομπελιστες και αγοραζουν σπιτια). Μπορεις να πας και με βαρκα μονος μεσω του ποταμου Cam.
2) Θα πας για τσαι κατω απο τις πορτοκαλιες στο Orchard tea garden, εναν κηπο λογοτεχνικο "καφενειο" που συναντιοντουσαν οι λογοτεχνες και φιλοσοφοι της περιοχης, μεταξυ τους Βιρτζινια Γουλφ, Bertrand Russell, Ludwig Wittgenstein με πολυ αρχειακο υλικο απο τις δραστηριοτητες τους στον κηπο.
Δεν ειναι για ημερησια μονο κατα τη γνωμη μου.
Οξφορδη δεν εχω παει, ακουω που παει ο κοσμος για το Χαρι Ποτερ τουρ και ξενερωνω, Αλλα θα παω καποια στιγμη.
Έγινε σελιδοδείκτης το μήνυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom