Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Υπάρχει κανένας αξιόλογος Γερμανικός οίνος να δοκιμάσουμε, γιατί η καραντίνα μας έχει κάνει αλκοολικούς μου φαίνεται.
Τα Riesling της περιοχής του Ρήνου είναι από τα καλύτερα λευκά.
Ενώ αν δεις Spatburgunder είναι από τα καλύτερα κόκκινα.
Αν και με τα γερμανικά δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα,αυτές είναι κατά την γνώμη μου οι δύο
καλύτερες ποικιλίες.
Κάνει recruiting στο άλλο war!
Είσαι άτακτο εσύ. :haha: :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Υπάρχει κανένας αξιόλογος Γερμανικός οίνος να δοκιμάσουμε, γιατί η καραντίνα μας έχει κάνει αλκοολικούς μου φαίνεται.
κοιτα δεν πινω κρασι (ουτε αλκοολ γενικα)
αλλα ο προισταμενος μου που ειναι φανατικος, (και γερμανος) λεει οτι εχουν σχετικα καλο κρασι αλλα μονο ασπρο....οχι κοκκινο κλπ.
δυστυχως παραπανω δεν μπορω να βοηθησω...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Εντάξει ,τα τελευταία χρόνια η οινοποίηση στην Γερμανία είναι σε καλύτερο δρόμο,
αλλά δεν πολύ βοηθάει και ο καιρός.
ο καιρός σίγουρα είναι μεγάλο πρόβλημα και γι αυτό είναι μόνο σε πλαγιές απότομες και γλυκίζοντα αφου πέφτει ζάχαρη εκ των πραγμάτων για να ανεβάσουν βαθμούς αλλά πρέπει να συνοδεύονται και απο συγκεκριμένα πιάτα..

Εγω γενικά τα αποφεύγω τα γλυκόπιοτα κρασιά..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
αφου πέφτει ζάχαρη εκ των πραγμάτων
Τον τελευταίο καιρό το έχουν περιορίσει σε μεγάλο βαθμό.Σε μερικά οινοποιεία το έχουν
καταργήσει απ ότι λένε.
Εγω γενικά τα αποφεύγω τα γλυκόπιοτα κρασιά..
Κι εγώ.Είναι απαγορευμένο είδος στο σπίτι μου.Όποιος μου το φέρνει δώρο σπίτι μου,του το ανοίγω
να το πιει εκείνος.
Σε γενικές γραμμές δεν τα έχω σε εκτίμηση τα γερμανικά,αλλά υπάρχουν και καλά ποιοτικά με
ωριμασμένα σταφύλια πριν την οινοποίηση,αλλά με τσιμπιμένες τιμές.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Για να μην ξεχνιώμαστε, μερικά από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί να δει κανείς στην Νότια Αγγλία.

1. Κέιμπριτζ. Μπορεί να είχατε την ατυχία να προσγειωθείτε στο Στάντστεντ. Ε, για αντίδοτο περάστε ένα απόγευμα στο πανέμορφο και συμπτυγμένο κέντρο του Κέιμπριτζ με το γνωστό πανεπιστήμιο.

2. Ακτή Νόρφολκ. Μείνετε μακριά από Γκρέιτ Γιάρμουθ, εκτός αν σας αρέσει η ντεκαντάνς των παλιών παραλιακών θερέτρων. Πηγαίνετε για ηλιοθεραπεία και καβουροφαγία σε μία από τις βόρειες παραλίες (πχ. Sheringham) και θαυμάστε την αρχιτεκτονική με πυρόλιθο. Και το Νόριτς δεν είναι άσχημο.

3. Καντέρμπερι. Ο πανάρχαιος καθεδρικός του Καντέρμπερι, σκηνικό της δολοφονίας του Τόμας Μπέκετ τον 12ο αιώνα. Στο χέρι να έχετε τις Ιστορίες του Καντέρμπερι, του Σώσερ για να μάθετε για ιστορίες του μάγειρα και του ηγούμενου, του μυλωνά και του ιππότη.

4. Σαουθάμπτον. Θα προσπεράσουμε τον καθεδρικό του Γουίνστερ για να μην κορεστούμε με εκκλησίες, και θα πάμε μια βόλτα στην παραλία του Σαουθάμπτον δίπλα στα εξαιρετικά διασωσμένα μεσαιωνικά τείχη, τις πύλες και τους πύργους. Και αν γουστάρετε το μουσείο των πολεμικών Σπίτφαϊρ.

5. Σόλσμπουρι. Περπάτημα στο καταπράσινο κέντρο, και επίσκεψη στον πρότυπο Αγγλικό Γοτθικό καθεδρικό που φιλοξενεί αντίγραφο της Μάγκνα Καρτα. Στον δρόμο μπορεί και να δείτε τύπους με καπελαδούρες να βγαίνουν από tea party όπως είθισται σε τέτοια μέρη.

6. Στοουνχέτζ. Εικονικό αξιοθέατο πετριγυρισμένο από όμορφα χωριά και φύση. Για πιο φυσική εμπειρία θα μπορούσατε να πάτε με τα πόδια από το Έιμσμπουρι. Δυστυχώς δεν αφήνουν πλέον να περιπλανηθείς μέσα στα βράχια. Το αντίδοτο βρίσκεται κάποια χιλιόμετρα βόρεια και λέγεται Avebury.

7. Κότσγουαλντς. Πανέμορφα λοφάκια, σπιτάκια με αχυρένιες σκεπές, στάσεις σε γραφικά tea houses για τσάι και σκονς. Τα χωριά είναι για όλα τα γούστα, από αυτά που μαζεύουν ορδές Λονδρέζων και καλό είναι να αποφύγετε, όπως το Broadway (ο πύργος όμως στον λόφο είναι ωραίος) μέχρι το γλυκύτατο και ήρεμο Τσίπινγκ Κάμπντεν με το Dover's hill.

8. Οξφόρδη. Περπατάς ανάμεσα σε κολέγια, νέους άνθρωπους, ποδήλατα, ένα από τα αρχαιότερα πανεπιστήμια του κόσμου, μουσεία, τι να πούμε εδώ. Αν θέλετε κάνετε και punting στο ποταμό.

9. Κοιλάδα Γουάι και Δάσος Ντιν. Στα σύνορα με την Ουαλία, λοφάκια δίπλα στον ποταμό Wye προσφέρεται για φυσιολατρικούς περιπάτους. Και το Forrest of Dean, από τα ομορφότερα σημεία της χώρας.

10. Μπαθ. Ρωμαϊκή πόλη στην Βρετανία. Αρχαία λουτρά. Ίσως η πιο αριστοκρατική και εκλεπτισμένη πόλη της χώρας κι εδώ δεν χρειάζεται να πούμε πολλά.

11. Ντέβον. Ηρεμία και πανέμορφα τοπία δίπλα στην θάλασσα. Το μέρος που έκανε διακοπές η Άγκαθα Κρίστι και πολλοί Βρετανοί με campervans πλέον.

12. Κορνουάλη. Ερείπια κάστρων που ενέπνευσαν τον μύθο του Αρθούρου, κοσμοπολίτικα μέρη όπως το St Ives, μικρά παραλιακά χωριά και άνδρα λαθρεμπόρων. Το Eden project. Τα σχεδόν τροπικά νησάκια Σίλι. Μπορεί και να ακούσεις και μια χαμένη Κέλτικη γλώσσα που έχει πλέον αναβιώσει.

Σημείωση: Κεντ και Νοτιοδυτικά (δηλ. προτάσεις 3, 11 και 12) δεν έχω πάει, οπότε είναι με βάση τι θέλω να δω μέχρι στιγμής.

Και δύο βιντεάκια. Ένα με τα cottages, τα σπιτάκια με τις αχυρένιες σκεπές που βρίσκεις παντού. Και ένα από Κορνουάλη (νησάκια Σιλι).
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Αφού τα είπατε όλα,επιτρέπεται να ψηφίσω με βάση τα οικονομικά μου συμφέροντα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom