Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ πάντως θα χαιρόμουν από τις δύο χώρες που δεν τις ξέρω τόσο καλά όσο θα ήθελα, να δω φωτογραφίες πόλεων, τοπίων που εντυπωσίασαν όσους πήγαν ή που θέλουν να επισκεφθούν. Είναι σίγουρα πιο χρήσιμη συζήτηση από τον Τζορτζ Μπεστ και το πόσα δόντια έχουν στο Hull (όχι πολλά πάντως).
Ε ναι σαφώς. ή από το πέδιλο με κάλτσα ή για το αν έχουν καλές κωμωδίες. Εκεί ήταν και η μεγάλη διαφορά στο άλλο war με την Ισπανία και την Ιταλία που έβαλες φωτό από περιοχές της Ισπανίας που είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι δεν γνώριζαν. Το ίδιο λοιπόν θα ήθελα και εδώ.

Πάντως με καλύπτουν απόλυτα αυτά που έγραψε ο @escursione πιο πάνω. Και εξαιρετικά τα βίντεο που επέλεξε .
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Ναι, αλλά έχουν πτώσεις που την κάνουν αυτομάτως πιο δύσκολη από τις λατινογενείς ή τα Αγγλικά (που είναι Germanic αν δεν απατώμαι). Άντε να διδάξεις σε ένα Πορτογάλο τι είναι η αιτιατική, η δοτική κλπ. Επίσης για λαούς που έχουν συνηθίσει γλώσσεις με τη μορφή:
φωνήεν + σύμφωνο + φωνήεν
είναι αντικειμενικά δύσκολη η προφορά της.

Προσωπικά τη βρίσκω πολύ δύσκολη. Αλλά και πάρα πολύ πλούσια (όχι ότι η Αγγλική πάει πίσω) και θαυματουργά δομημένα, διαστροφικά έξυπνη θα έλεγα. Ευκολη όμως όχι.
Επέτρεψε μου, ως Deutschlehrer: Και η Γερμανική έχει τη μορφή Φ+Σ+Φ. Απλά υπάρχουν σύμφωνα που στην οπτική τους εικόνα είναι σύνθετα π.χ. sch, chs, ck, ενώ δε λείπουν και τα διπλά σύμφωνα. Η προφορά τους όμως είναι απλή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεν ηταν το Λονδινο μαλλον θα ψηφιζα Γερμανια. Καμια χωρα δεν με συγκινει ιδιαιτερα περα απο καποια αστικα κεντρα. Οι λαοι μου ειναι και οι δυο πολυ συμπαθεις. Εχω φιλους, γνωστους, συνεργατες και πελατες και απο τις δυο χωρες, απο διαφορες περιοχες και ολων των κοινωνικων στρωματων. Οι Βρετανοι κερδιζουν στα σημεια. Τα αλλα που λετε για τεχνη, κινηματογραφο, γλωσσα, επιστημες κλπ. δεν με ενδιαφερουν καθως δεν ταξιδευω γι αυτα.
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Ε ναι σαφώς. ή από το πέδιλο με κάλτσα ή για το αν έχουν καλές κωμωδίες. Εκεί ήταν και η μεγάλη διαφορά στο άλλο war με την Ισπανία και την Ιταλία που έβαλες φωτό από περιοχές της Ισπανίας που είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι δεν γνώριζαν. Το ίδιο λοιπόν θα ήθελα και εδώ.

Πάντως με καλύπτουν απόλυτα αυτά που έγραψε ο @escursione πιο πάνω. Και εξαιρετικά τα βίντεο που επέλεξε .
Η ίδια η Birckenstock συνιστά καλτσάκι στο σαντάλι που φοριέται για περίπατο στο βουνό. Μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους αλλά η άνεση και η αποφυγή φουσκάλας στο ποδάρι είναι πιο σημαντική από τη φιγούρα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επειδή η ψήφος μου πήγε στο ΗΒ λόγω Σκωτίας. Φώτο από Highlands (oι φώτο δικές μου). Αν μου πείτε που μπορώ να δω τα ίδια τοπία στη Γερμανία πίνοντας Lagavulin 16 ή Dalmore 15 ευχαρίστως να αλλάξω τη ψήφο μου.
DSC_0333.jpg
DSC_0401.jpg
DSC_0469.jpg
DSC_0571.jpg
DSC_0611.jpg
DSC_0631.jpg
DSC_0672.jpg
DSC_0679.jpg
DSC_0688.jpg
DSC_0754.jpg
DSC_0786.jpg
DSC_0295.jpg
DSC_0774.jpg
DSC_0810.jpg
DSC_0827.jpg
DSC_0907.jpg
DSC_0986.jpg
DSC_0993.jpg
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.609
Στο μακρινό 1999 έμαθα για πρώτη φορά ότι την πανευρωπαϊκή συνάντηση βέσπα για το 2000 την είχε αναλάβει το βέσπα κλαμπ Αμβουργου.Οι συμμετοχές από Ελλάδα 0 . Κανεις δεν ήθελε να ξοδέψει τα χρήματα των διακοπών του για να πάει τόσο βόρεια και με την βέσπα.Εγω που ενοιωθα «καραντινιασμενος» ως τότε,άρχισα ένα χρόνο πριν να ετοιμάζω το πρώτο μου οδικό ταξίδι,ολομόναχος!

Η βέσπα μου είχε διαφορά προβλήματα στη διαδρομή παρότι ολοκαίνουρια, (ένας λόγος που στο war πήγε η ψήφος μου υπέρ Ισπανών)μη ικανά όμως να με ακινητοποιήσουν στη διαδρομή.Το πρώτο μ σοκ με τους Γερμανούς ήταν όταν,μη υπάρχοντας κινητά,gps,booking,internet γενικότερα αναζήτησα μια πληροφορία για οποιοδήποτε κατάλυμα από Polizisten ! Η Polizei μ είπε να τους ακολουθήσω σ ένα κοντινό κατάλυμα.Αφου έφτασα,τους ευχαρίστησα π με συνόδεψαν κ εκεί μ συνέβη το εξής κουλό,μ είπαν θα σε περιμένουμε μέχρι να ρωτήσεις κ αν σ φανεί ακριβό θα σε πάμε σε άλλο.20 χρόνων εγω,με μια καινούργια βέσπα προβληματική,να ακουω τέτοιο πράγμα από αστυνομικούς.Ηταν όντως ακριβό το κατάλυμα κ με γύρισαν σε αλλα δυο όπου στο τελευταίο έμεινα κ ολας.

Φτάνοντας μετά από προβλήματα στο Αμβουργο,στην είσοδο την διοργάνωσης ρώτησα π μπορώ να φτιάξω το μηχανάκι λόγω βλάβης.Το 2000 ήταν η πρώτη συνάντηση όπου υπήρχε συνεργείο για να επισκευάζει τα μηχανάκια των συμμετεχόντων ! Μ φτιάξαν κ την βέσπα δλδ κ τσάμπα!

Η διοργάνωση έλαβε χώρα μέσα σ ένα ιπποδρόμιο όπου κλασσικά οι Γερμανοί ,αυθεντίες ως τότε,σ στήναν τέντα όπου τους έλεγες κ για άτομα που ήθελες.Ηταν μια τέντα διαστάσεων τσίρκου μιας που ήμασταν κοντά στα δυο χιλιάδες άτομα.

Επιστρέφοντας στην Ελλάδα είχα τον καημό να φύγω για να ζήσω στην Γερμανία.Μην έχοντας όμως συγγενής κ φίλους εκεί,χωρίς να γνωρίζω την γλώσσα,χωρίς να χω καν ανάγκη για μετανάστευση ,το ανέβαλα μέχρι το 2015 που ήρθα να ζήσω.

Εχω την εντύπωση ότι ταυτίζομαι μ έναν Γερμανό.Νοιωθω ότι τους πιάνω κ αυτοί εμένα απ την πρώτη στιγμή.Εχω βοηθήσει κάμποσες φορές ορισμένους Ελληνες σε θέματα που είχαν,κυρίως υπηρεσίες και αυτό γιατί αμέσως επικοινωνούσαμε με οπτική επαφή.Οταν χρειάζεσαι το χαρτί 1 ας πούμε,αλλά εσυ έχεις πάρει το 2 γιατί έτσι σ φάνηκε λογικό,δεν μπορείς να πεις του Γερμανού έπρεπε να μ το χεις πει,εγω τώρα το 2 τι να το κάνω και αλλά τέτοια!Δεν σε βλέπει καν.Ε μ εμένα δεν έχει τύχει ποτε.

Γερμανούς παρέες δεν έχω εδώ,είναι πολύ δύσκολοι στο να ανοιχτούν κάτι το οποίο γνώριζα κ δεν αναζητώ η αναζήτησα !Ομως στα ταξίδια μου,σχεδόν τις καλύτερες γνωριμίες τυχαίνει να ναι με Γερμανούς!Απιστευτη χημεία.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.609
Επειδή η ψήφος μου πήγε στο ΗΒ λόγω Σκωτίας. Φώτο από Highlands (oι φώτο δικές μου). Αν μου πείτε που μπορώ να δω τα ίδια τοπία στη Γερμανία πίνοντας Lagavulin 16 ή Dalmore 15 ευχαρίστως να αλλάξω τη ψήφο μου.
Εξαιρετικές εικονες που και γώ θα θελα να δω κάποια στιγμή.Αλλα τι νομίζεις δεν έχει η Γερμανία;Τι ακριβώς θέλεις από φωτογραφίες,κάστρα,γέφυρες,λίμνες;Μέχρι κ βουνά έχω που μπορείς να πας για σκι,φτηνότερα απ το περτουλι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η συζητηση εχει ανοιξει μεχρι και στα συστηματα υγειας απο αλλους.
Πχ αποφευγω να αναφερω το εκπαιδευτικο τους συστημα που στην ηλικια 10 ετων κατατασσει τα παιδια μετα απο εξετασεις σε 2 κατηγοριες μια κι εξω: αυτους που θα ασχοληθουν με τα τεχνικα επαγγελματα και ΠΟΤΕ δεν θα εχουν προσβαση στην ανωτατη εκπσιδευση και τους υποψηφιους για ανωτατες σπουδες. Και αυτο ειναι μη αναστρεψιμο. Τοσο γερμανικο ομως ε?
Κανείς λάθος....Όλοι μπορούν να έχουν πλέον προσβάσεις σε ΑΕΙ...Όλοι πάνε κάτι σαν λύκειο κ εκεί αν είσαι καλός προχωράς...αν όχι πας για Ευκλείδη...
Κ παλιά μπορούσες από τεχνικό λύκειο να πας με ένα χρόνο επιπλέον για το Abitur κ μετά πανεπισ. Κλπ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω επισκεφτεί μέρος των δύο παραπάνω χωρών (και γι αυτό άλλωστε δεν πρόκειται να ψηφίσω)...
Διαλέξτε, τι θα σας άρεσε; Εγώ πάντως βλέπω δύο διαφορετικά ήδη φύσης και θεωρώ οτι και τα δύο είναι πανέμορφα!!! Βέβαια αυτό είναι θέμα γούστου και η γνώμη μου είναι τελείως "ανορθόδοξη" γιατί εμένα μου αρέσουν ακόμα και οι πέτρες σε ερήμους, αρκεί να είμαι στη φύση...

Ηνωμένο Βασίλειο - Σκωτία - Χάιλαντς

DSC_0214.JPG

DSC_0615.JPG

DSC_1160.JPG


Γερμανία - Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία

DSC05141.JPG

DSC05215.JPG

DSC05605.JPG


Έχω και καλύτερες απο αυτές που ανέβασα, αλλά λέω να τις κρατήσω για το παιχνίδι :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δεν εχω σαφη αποψη για το τι γινεται με τα παιδια των μεταναστων. Αλλα το γεγονος οτι χρυσοπληρωνονται απο το ελληνικο κρατος εκπαιδευτικοι απο Ελλαδα σε καθε μεγαλη γερμανικη πολη ωστε τα παιδια των μεταναστων να ετοιμαζονται για τις ελληνικες πανελλαδικες και δεν πηγαινουν σε γερμανικα σχολεια με προσβαση στα γερμανικα πανεπιστημια, με προβληματιζει για το ποσο ανοικτες ειναι οι πορτες στα παιδια των μεταναστων και το ποσο ενσωματωνονται
Εν μέρει λάθος...οι πόρτες των ΑΕΙ είναι ανοικτές γι όλους...Υπάρχει όμως μια ιδιομορφία...
Τα ελληνικά λύκεια στην Γερμανία δεν αναγνωρίζονται ως λύκεια. Δηλαδή αν τελειώσεις το ελλ.λυκειο στην Γερμανία μπορείς:
1. Να πας να δώσεις πανελλήνιες στην Ελλάδα
2. Να δώσεις πανελλήνιες στην Ελλάδα κ αν περάσεις στην Χ σχολή μπορείς να γίνεις δεκτός στην Χ αντίστοιχη σχολή της Γερμανίας
Εναλλάκτικα μπορείς να πας στο γερμανικό Λύκειο κ απλά να περάσεις όπου καταφέρεις
Φυσικά όμως το 90% από τους Έλληνες εδώ στέλνουν τα παιδιά τους ελληνικό Λύκειο...αν δεν τα κατάφεραν στις πανελλήνιες τότε άντε γεια...στην Γερμανία θα είσαι το αντίστοιχο σαν να τελείωσες ένα γυμνάσιο...Δηλαδή το καλύτερο που θα κάνεις είναι να πας σε κάνα εργοστάσιο για ψίχουλα. Η να ξαναδώσεις κ να πας τρία χρόνια από την αρχή στο γερμ.λυκειο κλπ...το γιατί το κάνουν αυτό δεν ξέρω κ δεν ξέρω αν είναι σωστο...Κ γιατί οι κολλημένοι Έλληνες θάβουν τα παιδιά τους επίσης δεν μπορώ να το καταλάβω
Αλλά ότι οι πόρτες των ΑΕΙ είναι κλειστές για παιδιά μεταναστών δν ξέρω ποιος το λέει Αλλά είναι ψέμα
Κ σου μιλάει ένας νεομεταναστης που έγινε δεκτός στα 39 στο ΕΑΠ της Γερμανίας κ μετά στα 41 ξαναδοκιμάσει κ έγινα πάλι δεκτός σε άλλη σχολή...άσχετα αν δεν τα κατάφερα λόγω έλλειψης χρόνου κλπ
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μικρό προβάδισμα στη Γερμανία, αλλά θα το σκεφτώ λίγο ακόμα. Περιμένω τοπ μέρη, σε φύση και οικισμούς, προτάσεις για roadtrip, καλύτερα τοπικά πιάτα, τι είναι αυτό που ανεβάζει την εμπειρία σε κάθε χώρα σε κάτι πραγματικά ανεπανάληπτο, λίγη διαφήμιση τέλος πάντων…
Μια που οι συμφορουμίτες ανεβάσαν φύση από τη μαγική Σκωτία, να πάρουμε και μια δόση από τα Αγγλικά Μίντλαντς. Όλες προσωπικά τραβηγμένες σε πολύ μικρή ακτίνα γύρω από το Γουόρικ.

image11.jpeg
image10.jpeg
image9.jpeg
image6.jpeg
image5.jpeg
image4.jpeg
image3.jpeg
image2.jpeg
image0 (2).jpeg
IMG_1387.jpg

image7.jpeg

image1.jpeg


Και στο αμάξι ακούμε βέβαια Classic FM και συμφωνίες του Βον Γουίλιαμς:
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.609
Μιας που ζω εδώ (Γερμανία) θεωρώ ευκαιρεία να γνωρίσω τις ομορφιές της χώρας,έτσι προσπαθώ να το κάνω όσο περισσότερο μπορώ.Είχα ξεκινήσει να γράφω και ιστορία μιας που κινούμε συνήθως εκτός της μονότονης Αούτομπαν και έχω εντυπωσιαστεί απ την φύση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.929
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom