Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άσχετο: Έχω διαβάσει αρκετά wars στο φόρουμ και θεωρώ οτι είναι μια πολύ καλή πηγή πληροφοριών για άτομα που αποφασίζουν να ζήσουν στο εξωτερικό. Ενώ ταξιδιωτικά, μπορείς να βρείς άπειρα tips! Έχουν μαλλιάσει τα δάχτυλα μου να βάζω σελιδοδείκτες...
Αν έλειπαν και οι "διάφορες υπερβολές" θα ήταν όντως ευχάριστη η ανάγνωση τους....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Λίγες που βρήκα από το προσωπικό μου αρχείο Βόρεια Ιρλανδία και μάλιστα τραβηγμένες με πολύ οικονομική φωτογραφική...Από το ίντερνετ δεν βάζω όποιος θέλει γκουγκλάρει μόνος.Μόνο δικές μου που είχα πρόχειρες...Αγαπάμε φύση στο ΗΒ

DSC00236 (2).JPG
DSC00240 (2).JPG
DSC00298 (2).JPG
DSC00299 (2).JPG
DSC00305 (2).JPG


DSC00330 (2).JPG

DSC00347 (2).JPG
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Εν μέρει λάθος...οι πόρτες των ΑΕΙ είναι ανοικτές γι όλους...Υπάρχει όμως μια ιδιομορφία...
Τα ελληνικά λύκεια στην Γερμανία δεν αναγνωρίζονται ως λύκεια. Δηλαδή αν τελειώσεις το ελλ.λυκειο στην Γερμανία μπορείς:
1. Να πας να δώσεις πανελλήνιες στην Ελλάδα
2. Να δώσεις πανελλήνιες στην Ελλάδα κ αν περάσεις στην Χ σχολή μπορείς να γίνεις δεκτός στην Χ αντίστοιχη σχολή της Γερμανίας
Εναλλάκτικα μπορείς να πας στο γερμανικό Λύκειο κ απλά να περάσεις όπου καταφέρεις
Φυσικά όμως το 90% από τους Έλληνες εδώ στέλνουν τα παιδιά τους ελληνικό Λύκειο...αν δεν τα κατάφεραν στις πανελλήνιες τότε άντε γεια...στην Γερμανία θα είσαι το αντίστοιχο σαν να τελείωσες ένα γυμνάσιο...Δηλαδή το καλύτερο που θα κάνεις είναι να πας σε κάνα εργοστάσιο για ψίχουλα. Η να ξαναδώσεις κ να πας τρία χρόνια από την αρχή στο γερμ.λυκειο κλπ...το γιατί το κάνουν αυτό δεν ξέρω κ δεν ξέρω αν είναι σωστο...Κ γιατί οι κολλημένοι Έλληνες θάβουν τα παιδιά τους επίσης δεν μπορώ να το καταλάβω
Αλλά ότι οι πόρτες των ΑΕΙ είναι κλειστές για παιδιά μεταναστών δν ξέρω ποιος το λέει Αλλά είναι ψέμα
Κ σου μιλάει ένας νεομεταναστης που έγινε δεκτός στα 39 στο ΕΑΠ της Γερμανίας κ μετά στα 41 ξαναδοκιμάσει κ έγινα πάλι δεκτός σε άλλη σχολή...άσχετα αν δεν τα κατάφερα λόγω έλλειψης χρόνου κλπ
Ισχυει οτι μπορει να ειναι και κολληματα. Απλα μου κανει εντυπωση πως ειναι τοσο εντονο το ρευμα για πανελλαδικες εδω (ενταξει με προνομιακες εξετασεις) και δεν ειναι τοσο εντονο απο αλλες χωρες. Και το κρατος το χρυσοπληρωνει (εναν μισθο ελληνικο και ενα γερμανικο επιμισθιο για μερικους τυχερους συν γραφεια εκπαιδευσης κλπ.)
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.610
Κάποιες ενδεικτικές,από τέσσερα διαφορετικά κρατίδια.Είναι αρκετά ποικιλόμορφο το έδαφος,της Γερμανίας,από Άλπεις νότια μέχρι Θάλασσα και νησάκια βόρεια.Το οτι συνορεύει με πολλές χώρες κάνει να ποικίλει η αρχιτεκτονική της,Πολωνία και Τσεχία ανατολικά,Αυστρία-Ελβετία νότια,Γαλλία-Ολλανδία δυτικά,Δανία βόρεια την επιρεάζουν ακόμη και γλωσσικά πολλές φορές.Επιδυκνύει πολύ πλούτο και τεχνολογία ιδιαίτερα στην Βαυαρία και υπάρχουν και κάποια κρατίδια αφημένα στο έλεος του χρόνου κυρίως βόρεια.Μέχρι και ηφαίστειο λέγεται ότι έχει,σαφώς ανενεργό μυριάδες χρόνια.

Από ΗΒ έχω άποψη μόνο από Λονδίνο μιας που με όχημα δεν έχω κινηθεί καθόλου γενικά,αν και πολύ θα το θελα,ευελπιστώ μελλοντικά.

DJI_0120.JPG
IMG_20170507_164651_HDR.jpg


DSC_0048.JPG

IMG_20170923_180501_HDR.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Όντως η ποιότητα του κρέατος των βρετανικών προβάτων είναι απαιχτη.
Τα γερμανικά είναι πιο πολύ γαλακτοφορα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Φωτογραφίες δικές μας, από Γερμανία. Για όλα τα γούστα. Να σημειώσω ότι αρκετά από αυτά τα μέρη δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν, γι' αυτό και ξαναλέω ότι ανέβηκε κατακόρυφα η Γερμανία (όπως και οι άνθρωποί της) στα γούστα μας.

Καλή απόλαυση, ξεκινάμε!

Hochburg ruined castle
(με ελεύθερη είσοδο :) )
DSC05887.JPG



Scwerin Castle
DSC05994.JPG



Οδηγώντας προς Freiburg, λίγο μετά τα Γερμανοελβετικά σύνορα
DSC05865.JPG



Οδηγώντας την διαδρομή 500, στο Μέλανα Δρυμό (κυρίως βίντεο τραβήξαμε)
DSC05932.JPG



Η θέα από τους οικοδεσπότες μας, σε χωριό έξω από το Freiburg
IMG_20190526_174009.jpg



All Saints' Abbey, Μέλανας Δρυμός
DSC05924.JPG



Η θέα ενώ πίναμε γάλα αγελάδος, απευθείας από την αγελάδα , το οποίο μετά το φτιάχναμε milkshake με φρέσκες φράουλες από τους οικοδεσπότες, κάπου εκτός πόλεων, στο Μέλανα Δρυμό και πάλι.
IMG_20190529_180436.jpg



Schwerin και πάλι
IMG_20190605_102904.jpg



Lubeck
(από το ίντερνετ, γιατί εμείς περνάγαμε γαμάτα σπίτι με την οικογένεια με τα πιτσιρίκια, και δεν πήγαμε στα "τουριστικά")
gettyimages-904620558-612x612.jpg



Wismar
IMG_20190605_160222.jpg



Konigsee

67272409_356412498610739_5355252227252420608_n.jpg



Obersee
67405983_356412461944076_8051378884588863488_n.jpg



Emmengigen
IMG_20190527_151106.jpg



Forchheim Χριστούγεννα
(με ίσως το μεγαλύτερο advent calendar του κόσμου, σίγουρα ήταν μέχρι το 2010)
DSC04481+.JPG



Franconian Switzerland, Tuchersfeld, Gossweinstein
DSC04566.JPG


DSC04536.JPG



Saxonian Switzerland, γέφυρα Bastei και Pirna
(με το Sonnenstein Center εκεί δίπλα, όπου 15000 ΑΜΕΑ θανατώθηκαν βάσει του σχεδίου Τ4 των Ναζί. Και στο οποίο κάστρο-πρώην νοσοκομείο ψυχικών ασθενειών οι ντόπιοι σε προτρέπουν να πας, θέλουν να δείχνουν το παρελθόν τους για το οποίο ντρέπονται, όπως μας λένε όλοι όσοι γνωρίζουμε)
DSC04330.JPG


IMG_20181213_151131.jpg



Δεν βάζω λοιπές κωμοπόλεις, χωριά, αλπικές λίμνες κτλ δεν βάζω πίστες σκι, Βερολίνο, Konstanz (συν το πανέμορφο νησί - βοτανικό κήπο Mainau), Μπάμπεργκ, Rothenburg ob der Tauber και όλα αυτά που είναι πιο γνωστά, για να έχει ενδιαφέρον το ματς.
Ούτε βάζω όσα μααγείρευε η Rheinhild για όλους μας, από κυνήγι ελάφι μέχρι παραδοσιακά βαυαρικά γλυκίσματα και διάφορα. Αλλά αν προκύψει ανταγωνισμός στο θρεντ, θα τα αντιπαραβάλλω μπρος στα φις εντ τσιπς και στο Snickers που έβλεπα στο (πανέμορφο κατά τα λοιπά Oban) να πετάνε μέσα στο τηγανητό λάδι για να το φάνε...


@Yorgos , δεν το έχω με τα πολιτιστικά, μουσεία κτλ, οπ΄'οτε διαβάζω τις δικές σου απόψεις ;)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
στην Ουαλια εκανα το μεταπτυχιακο μου...φανταστικο μερος...κ πολυ μισος για την Αγγλια
θυμαμαι που ειχανε χασει απο την Αργεντινη οι Αγγλοι κ οι Ουαλοι πανηγυριζανε

ενα που δεν μου αρεσε
οι γυναικες στην γερμανια ως επι το πλειστον πινουν κανα κρασακι, κανα spritz aperrol klp
οταν ημουνα Ουαλια ειδικα, εβλεπα κοπελιτσες καθολα νορμαλ κ ομορφες , στυλατες κλπ αλλα παντα με αυτο το περιφημο pint μπυρα στο χερι, να φωναζουν κ να μιλανε σαν νταλικιεριδες....

χωρια μια συμφοιτητρια απο την Σκωτια που με το ζορι εφτανε το 1,50...μου εκανε προκληση να παμε κοντρα στο ποτο...οι ελληνες λεει ειστε γνωστοι οτι πινετε ουζο κλπ....
καλα....εγω μετα τα 10 σφηνακια κ τις 3/4 μπυρες ημουν εκτος τοπου κ χρονου κ αυτη ηταν ακομα στην προθερμανση.....ποιος ξερει...ισως με κουβαλησε κ στο δωματιο
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ισχυει οτι μπορει να ειναι και κολληματα. Απλα μου κανει εντυπωση πως ειναι τοσο εντονο το ρευμα για πανελλαδικες εδω (ενταξει με προνομιακες εξετασεις) και δεν ειναι τοσο εντονο απο αλλες χωρες. Και το κρατος το χρυσοπληρωνει (εναν μισθο ελληνικο και ενα γερμανικο επιμισθιο για μερικους τυχερους συν γραφεια εκπαιδευσης κλπ.)
δεν ξερω τι να σου πω...
πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει οτι υπαρχουν παρα πολλοι ελληνες, κ γενικα τα λυκεια της γερμανας ειναι μια ευκαιρια για καποιους καθηγητες να παρουν διπλο μισθο, κ τα παιδια τους να περασουν πιο ευκολα στις πανελληνιες....δεν ξερω τι ισχυει τωρα...αλλα παλια να εκανες 3 χρονα εκει αυτοματα μπορουσες να δωσεις με τους ομογενεις

εγω το βρισκω τραγικο που τοσο μεγαλο ποσοστο των ελληνων της γερμανιας φαγωνονται να πανε τα παιδια τους στο ελλ. λυκειο , κατι που στην ουσια θαβει το μελλον τους...
γιατι? για να μην τους κοροιδευουν για τα ελληνικα οταν πανε στο "χωριο" το καλοκαιρι?
ηρθα στα 37 μου εδω, χωρις να ξερω τη γλωσσα σχεδον καθολου κ εφτασα πιο ψηλα απο ελληνες που γεννηθηκαν εδω κ μιλουσανε τα γερμανικα σαν μητρικη γλωσσα....απλα μονο κ μονο επειδη πηγανε ελλ. λυκειο....προφανως επειδη τους στειλανε στο ελλ.λυκειο...θελανε η οχι δεν ξερω

στην γερμανια οι ευκαιριες επαγγ. εξελιξης ειναι τοσο μεγαλες, που ακομα κ αν δεν εισαι πολυ καλος μαθητης μπορεις να κανεις τοσα πολλα...ειναι τοσο κριμα για αυτα τα παιδια...
κατεληξαν να δουλεουν στα εργοστασια μεσω εταιρειων ενοικιασης εργαζομενων, η στα mc donalds.....
τι να πω...ισως απλα ετυχε οσους γνωρισα να ανηκουν σε αυτη την κατηγορια....

χαρακτηριστικα ξερω μια κοπελα που πηγε κ αυτη ελλ.λυκειο....δεν περασε πουθενα ελλαδα, γυρισε πισω, εκανε τρια χρονια το γερμανικο κ εγινε οδοντιατρος.....
στην ουσια 3 χροναι χαμενα....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όντως η ποιότητα του κρέατος των βρετανικών προβάτων είναι απαιχτη.
Τα γερμανικά είναι πιο πολύ γαλακτοφορα.
Καλά εγώ είμαι τελείως άχρηστη στη γευσιγνωσία....απλά τρώω! :innocent:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
@turms σε ολες τις χωρες αυτα τα σχολεια στηνονται για να εξυπηρετησουν τα παιδια διπλωματικων και στρατιωτικων υπαλληλων που θα ειναι εξω για 2-3 χρονια μονο κι οχι μονιμα, αρα τα παιδια τους δεν ξερουν τη γλωσσα εκει και δεν οφειλουν να τη μαθουν, αφου θα γυρισουν Ελλαδα. Δεν στηνεται ενας τοσο μεγαλος και πολυπληθης μηχανισμος για παιδια που γεννηθηκαν μαλιστα εκει.
Στην Αγγλια δεν ξερω κανεναν ελληνα να στελνει παιδι σε ελληνικο σχολειο. Ολα εντασσονται στο αγγλικο συστημα.
Μαλλον ειναι νοοτροπιες της περιοχης η των περιοχων απο τις οποιες προερχονται οι μεταναστες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.952
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom