Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο

Travel War: Γερμανία vs Ηνωμένο Βασίλειο


  • Total voters
    95

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εννοείται ότι και το Φράιμπουργκ με τη περιοχή του Μέλανα δρυμού (triberg, titisee κλπ) είναι μία καλή επιλογή αλλά θα προτιμούσα να το συνδυάσεις με Γαλλία, την Αλσατία Στρασβούργο, Κόλμαρ και Αλσατικά χωριά επομένως δεν είναι μόνο Γερμανία!!
βασικα κ η Αλσατια πιο πολυ Γερμανια ειναι παρα Γαλλια....το Στρασβουργο οκ, αλλα τα χωρια ειναι ενα θεμα "ειμαι Γαλλια η Γερμανια"

βασικα δεν μπορω να προτεινω κατι παραπανω, γιατι δεν ενδιαφερομαι ΚΑΘΟΛΟΥ για μουσεια κλπ οποτε δεν ξερω αν εχε κατι ωραιο να δεις στην Νυρεμβεργη για παραδειγμα

αν θελετε τιποτα για χιονοδρομικα κ βουνα κ φυση να βοηθησω οσο μπορω
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μια και κάνω ξεκαθάρισμα των παλιών άλμπουμ μου θα βάλω εδώ μερικές από την Σκοτία, παλιές (20ετίας) και νέες τουρλού. Χωρίς σχόλια.

0fe4a529-12c6-483b-b5ab-e4ee97de9298.jpg
983b3128-569f-4480-ac84-67c650b3eb24.jpg
Agglia01.JPG
Agglia10.JPG
Agglia11.JPG
Agglia12.JPG
DSCN5429.JPG
DSCN5448.JPG
DSCN5487.JPG
DSCN5580.JPG
IMG_1719.JPG
IMG_1733.JPG
IMG_1832.JPG
IMG_2836.JPG
IMG_2850.JPG
IMG_3055.JPG
IMG_4623.jpeg
IMG_4630.JPG
IMG_5352.JPG
IMG_5366.JPG

IMG_5422.jpeg
IMG_5387.JPG
IMG_5404.JPG
IMG_5443.JPG
IMG_5445.JPG
IMG_5483.JPG
IMG_5487.JPG
IMG_5510.JPG
IMG_5529.JPG
IMG_5532.JPG
IMG_5574.JPG
Φωτογραφία0156.jpg
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Δύσκολο αυτό. Μικρή θαύμαζα ότι εκλαμβανα ως γερμανική τάξη ενώ και η προφορά κάποιες φορές μου αρέσει. Η Γερμανία υπερέχει σε φαγητό και φύση και η παρακμιακή εικόνα Άγγλων μεθυσμένων δεν βοηθάει το Ηνωμένο Βασίλειο.
Η ιστορία πάντα έχει ένα βάρος ,όμως και οι Άγγλοι δεν κάνανε και λίγα στις αποικίες τους για να μην αναφέρουμε την Κύπρο και τον ρόλο τους στον εμφύλιο.
Επειδή όμως είμαι περισσότερο του δεν επέλεξα να γεννηθω άρα δεν φταίω σε τίποτα και όχι της ατομικής ευθύνης ψήφισα Ηνωμένο Βασίλειο, μου φαίνονται πιο ανθρώπινοι και χαλαροί οι Άγγλοι από τους Γερμανούς που λες και έχουν χόμπι να σε δείχνουν με το δάχτυλο. Άσε μας τώρα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δύσκολο αυτό. Μικρή θαύμαζα ότι εκλαμβανα ως γερμανική τάξη ενώ και η προφορά κάποιες φορές μου αρέσει. Η Γερμανία υπερέχει σε φαγητό και φύση και η παρακμιακή εικόνα Άγγλων μεθυσμένων δεν βοηθάει το Ηνωμένο Βασίλειο.
Η ιστορία πάντα έχει ένα βάρος ,όμως και οι Άγγλοι δεν κάνανε και λίγα στις αποικίες τους για να μην αναφέρουμε την Κύπρο και τον ρόλο τους στον εμφύλιο.
Επειδή όμως είμαι περισσότερο του δεν επέλεξα να γεννηθω άρα δεν φταίω σε τίποτα και όχι της ατομικής ευθύνης ψήφισα Ηνωμένο Βασίλειο, μου φαίνονται πιο ανθρώπινοι και χαλαροί οι Άγγλοι από τους Γερμανούς που λες και έχουν χόμπι να σε δείχνουν με το δάχτυλο. Άσε μας τώρα.
Υπερέχουν οι Γερμανοί σε τάξη, φαγητό και φύση, δεν σου αρέσει η παρακμιακή εικόνα Άγγλων μεθυσμένων καθώς και η συμπεριφορά τους προς αποικίες, Κύπρο κλπ και ψήφισες Ηνωμένο Βασίλειο γιατί οι Άγγλοι είναι πιο χαλαροί!
δικαιολόγησες απόλυτα την ψήφο σου!
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Υπερέχουν οι Γερμανοί σε τάξη, φαγητό και φύση, δεν σου αρέσει η παρακμιακή εικόνα Άγγλων μεθυσμένων καθώς και η συμπεριφορά τους προς αποικίες, Κύπρο κλπ και ψήφισες Ηνωμένο Βασίλειο γιατί οι Άγγλοι είναι πιο χαλαροί!
δικαιολόγησες απόλυτα την ψήφο σου!
Στην ψήφο μου μέτρησε τελικά αυτό που είναι για μένα το πιο σημαντικό. Εξάλλου το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι και του πεταματου. Έχει το πράσινο και τα αρνάκια της Σκωτίας, τις νεράιδες και την ιστορία της Ιρλανδίας και όσο για την τάξη καλή είναι κι αυτή με μέτρο.
 

nancy58

Member
Μηνύματα
5
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ηνωμένες Πολιτείες
Γειά σας νέοι μου φίλοι. Χαίρομαι που μπορώ να συμμετέχω και εγώ στις συζητήσεις, καταθέτοντας την αποψή μου. Λοιπόν, έχω επισκεφτεί πολλάκις την Γερμανία (Μόναχο κυρίως και Βερολίνο), λόγω μετανάστη γιου και έχω ζήσει σχεδόν ένα χρόνο σε προάστιο του Λονδίνου, λόγω μετανάστευσης δικής μου. Ας όψεται η κακούργα κενωνία (βλέπε κρίση). Μου αρέσουν και οι δύο χώρες. Και ως προς τα αξιοθέατα, φύση, οργάνωση, ποιότητα ζωής (πράσινο, πάρκα, συγκοινωνίες κ.α.). Οι Εγγλέζοι μου φάνηκαν πολύ ευγενικοί, χαμογελαστοί, πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Πιο "τσαλακωμένοι". πώς να το πω. Θα μπορούσα αν ήθελα η μουντρόύχα, να λέω καλημέρα σε όποιον συναντουσα το πρωϊ στον δρόμο, πιο σωστά να ανταποδίδω τα "καλημέρα" που οι περισσότεροι μου απηύθυναν χωρίς φυσικά να με γνωρίζουν. Πολλοί μου έχουν πει ότι αυτά είναι υποκριτικά, τυπικά κλ.π.. Το γνωρίζω.Σαφώς το γνωρίζω. Έστω κι έτσι όμως το προτιμώ από το να είμαι αόρατη. Κάτι άλλο που με εντυπωσίασε ειναι, η πλήρης ενσωμάτωση ανθρώπων από όλα τα μέρη του κόσμου, στον κοινωνικό ιστό της πόλης, εξ όσων μπόρεσα τουλάχιστον να αντιληφθώ. Βεβαίως και οι Γερμανοί είναι ευγενικοί, δεν έχω παράπονο, απλώς είναι λίγο πιο απόμακροι, ίσως θέλουν περισσότερο χρόνο για να ανοιχτούν.
Εν κατακλείδι: και οι δύο χώρες είναι ενδιαφέρουσες και όμορφες, με τα συν και τα πλην τους, βεβαίως βεβαίως. Και ο καθένας μας επιλέγει ανάλογα με τα προσωπικά του κριτήρια, π.χ. μουσεία, φύση, νυχτερινή ζωή, φαγητό ενδεχομένως, χίλια δυο. Εμένα το κριτήριο μου εν προκειμένω, είναι: που θα μπορούσα να ζήσω για καποια χρόνια (όχι για πάντα, με την καμία!). Η απάντηση είναι, Αγγλία. Και αυτό ψήφισα. Σας ευχαριστώ θερμά.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
έχω επισκεφθεί και τις 2 χώρες πάμπολλες φορές ως μαθήτρια, φοιτήτρια και αργότερα πάλι ως μεσήλικας.
΄Εχω δει πόλεις, χωριά, τοποθεσίες, μουσεία, εστιατόρια κλπ.κλπ. και στις δύο.
Ψηφίζω Αγγλία!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ψήφισα Γερμανία (Έχω πάει σε Δρέσδη και Βερολίνο) γιατί από Ηνωμένο Βασίλειο έχω πάει μόνο στο Λονδίνο ... Με μάγεψε η πανέμορφη Δρέσδη μια πόλη-στολίδι για τη Γερμανία ολόκληρη , καθώς θυμάμαι πως έτυχε να πάω τη μέρα που είχε εκδηλώσεις για το τέλος του καλοκαιριού . Μετά τη ξενάγηση και χορτασμένοι από το κάλλος της Δρέσδης , κάτσαμε σε υπαίθριους πάγκους , δοκιμάσαμε τοπικά εδέσματα με συνοδεία γερμανικής μπύρας , εννοείται .

Το Βερολίνο μου φάνηκε σύγχρονο , γεμάτο ιστορία (μου έμειναν αξέχαστα τα απομεινάρια του Τείχους , το Μουσείο της Περγάμου και το Εβραϊκό μνημείο) , απέπνεε έναν αέρα ελευθερίας αλλά είχε μια ... αυστηρότητα . Κατά τα άλλα αξέχαστο ταξίδι .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom