Travel War: Η μάχη των Κάτω Χωρών

Travel War: Βέλγιο vs Ολλανδία


  • Total voters
    55

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η βαμμενους μουσειοφιλους :).
Μπορει να εκλεισα δευτερο ταξιδι Μπριζ για να τελειωσω με τις πινακοθηκες (που ειναι μοναδικες, ας κραζω το Βελγιο) αλλα η Ολλανδια ειναι ανεξαντλητη.
Εχω κενα στο Ροτερνταμ και το Χερτονγκενμπος στο θεμα. Ανετα βγαζω ενα 5ημερο ακομη για τα παραπανω συν Ουτρεχτη και Gouda.
Καλά, εξαρτάται και το τι είδους μουσειακιας είναι ο καθένας. Για τους μη φαν των μουτζουρων δεν είναι και καμία Μέκκα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλά, εξαρτάται και το τι είδους μουσειακιας είναι ο καθένας. Για τους μη φαν των μουτζουρων δεν είναι και καμία Μέκκα.
Ναι, ΟΚ. Αν από μουσεία σου αρέσει το Madame Tussaud's, μην πάς. Oh wait. Ακόμα κι απ' αυτό έχει. Μόνο για τους φαν των αρχαιολογικών μουσείων, το 0.1% των φαν μουσείων του κόσμου, δεν έχει :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Καλά, εξαρτάται και το τι είδους μουσειακιας είναι ο καθένας. Για τους μη φαν των μουτζουρων δεν είναι και καμία Μέκκα.
Εδω ειπαν αλλοι πως πανε Βελγιο μονο για να φανε λαγο και μυδια πρωι βραδυ και σου φαινεται λιγο να πας σε 10 πινακοθηκες σε λιγα τ.χμ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ναι, ΟΚ. Αν από μουσεία σου αρέσει το Madame Tussaud's, μην πάς. Oh wait. Ακόμα κι απ' αυτό έχει. Μόνο για τους φαν των αρχαιολογικών μουσείων, το 0.1% των φαν μουσείων του κόσμου, δεν έχει :)
Και οι δύο χώρες έχουν αρκετά Αρχαιολογικά Μουσεία και μερικά κιόλας πολύ καλά. Το 0.1 φαν των αρχαιολογικών Μουσείων? απορώ πως δεν κλείνουν τότε τα μισά ευρωπαϊκά Μουσεία, κάτι ξέρεις και μας το κρύβεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ομοίως μου έκανε μεγάλη εντύπωση που λέτε ότι από τις δυο το Βέλγιο είναι το πιο ακριβό, γιατί είχα την αντίθετη εντύπωση

Είχες τη σωστή εντύπωση. Η Ολλανδία είναι πιο ακριβή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Είχες τη σωστή εντύπωση. Η Ολλανδία είναι πιο ακριβή.
Το Αμστερνταμ ειναι πιο ακριβο απο τις Βρυξελλες. Οχι ολη η Ολλανδια πιο ακριβη απο το Βελγιο
Επειδη τα εχω φρεσκα, οποιαδηποτε αλλη πολη πλην Αμστερνταμ ειναι φθηνοτερη σε διαμονη, διατροφη, καρτες μετακινησεων σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη πολη του Βελγιου.
Ακομη και τα τρενα που θεωρουνται ακριβα στην Ολλανδια, εγω τα βρηκα μαλλον φθηνα για την ποιοτητα τους και επιπλεον παιζει πασο καποιων ημερων σε υποπολλαπλασια τιμη σε σχεση με πασο Βελγιου.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Βέλγιο έχω πάει 2 φορές, έχω ζήσει σαν ντόπια στις Βρυξέλλες για πολλούς μήνες, έχω επισκεφθεί Βατερλό, Μπρυζ, Αμβέρσα, Οστάνδη, παραθαλάσσια θέρετρα και περίχωρα Βρυξελλών όχι σαν τουρίστας. Για να ξεκαθαρίσω έχω πάει σαν επισκέπτης κι όχι για δουλειά. Βέβαια δεν έχω δει τη Γάνδη που η Klair την έχει περιγράψει μαγικά. Απ΄ ό,τι έχω δει, μόνο στην Αμβέρσα θα μπορούσα να ζήσω.
Επισκέφθηκα για μια και μόνη φορά λίγες μέρες το ΄Αμστερνταμ σαν τουρίστρια και το ερωτεύτηκα! Εκτός από την ομορφιά του, η νεολαία, η κίνηση και ο παλμός του ΄Αμστερνταμ δεν έχουν καμιά σχέση με τη "ψαρίσια" ζωή των Βρυξελλών. Αν έφευγα από την Αθήνα, εκεί θα ήθελα να ζήσω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το Αμστερνταμ ειναι πιο ακριβο απο τις Βρυξελλες. Οχι ολη η Ολλανδια πιο ακριβη απο το Βελγιο
Επειδη τα εχω φρεσκα, οποιαδηποτε αλλη πολη πλην Αμστερνταμ ειναι φθηνοτερη σε διαμονη, διατροφη, καρτες μετακινησεων σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη πολη του Βελγιου.
Ακομη και τα τρενα που θεωρουνται ακριβα στην Ολλανδια, εγω τα βρηκα μαλλον φθηνα για την ποιοτητα τους και επιπλεον παιζει πασο καποιων ημερων σε υποπολλαπλασια τιμη σε σχεση με πασο Βελγιου.


Νομίζω ότι συγκρίνεις τις τουριστικότερες πόλεις του Βελγίου με τις μη τουριστικές της Ολλανδίας. Αν συγκρίνεις πόλεις στα ίδια κυβικά θα δεις την διαφορά. Πολύ χλωμό να φας στην Ολλανδία σε εστιατόριο με κάτω από 30ε ακόμα και σε μη τουριστικό μέρος. Οι εξαιρέσεις με ασιατική ή αραβική κουζίνα υπάρχουν και στο Βέλγιο. Σε ποτά η Ολλανδία είναι φαρμακείο. Σε διαμονή επίσης είναι πιο ακριβή η Ολλανδία, αν μιλάμε για ξενοδοχεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Αν εννοεις οτι στο Βελγιο θα πεσεις για υπνο με τις κοτες, αναγκαστικα τα ποτα βγαινουν πιο φθηνα, εκτος κι αν ξεκινησεις απο το μεσημερι :p
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Μιας και εχω μεινει ενα 9μηνο στη μια (Ολλανδια) και 2 μηνες στην αλλη, δεν υπαρχει θεμα συγκρισης για καποιον που μπορει να τα ζησει τοσο πολυ
Ολλανδια με διαφορα, για την κορυφαια Ουτρεχτη... Οτι καλυτερο στις κατω χωρες, Αρχιτεκτονικη, καναλια, διασκεδαση, πολυ διασκεδαση 24 ωρες, λιγοι τουριστες
Αιντχοβεν.... Ντεν Μπος, Αμστερνταμ, Χερενφειν..... ολα πολυ καλα

Βελγιο τωρα.... πιο καμμενη γενια απο τους Φλαμανδιυς δεν εχω γνωρισει... Ζα ντυμενα, φοβερη εντυπωση η διαφορα τους με τους Ολλανδους παροτι μιλανε ιδια γλωσσα...
Μπριζ, Γανδη ομορφες για περασμα... τωρα Βρυξελλες, για μενα ειναι πολυ αναλατη και βαρετη.... Μια μερα και εξω απο εδω.... Βελγικες μπυρες ανετα στην Ολλανδια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδω ειπαν αλλοι πως πανε Βελγιο μονο για να φανε λαγο και μυδια πρωι βραδυ και σου φαινεται λιγο να πας σε 10 πινακοθηκες σε λιγα τ.χμ.
Δε μου φαίνεται λίγο, βαρετό μου φαίνεται, στη δεύτερη ζωγραφιά χασμουριέμαι (εκτός κι αν είναι πίνακες που αναπαριστούν τοπία άλλων εποχών, έχουμε τις αδυναμίες μας). Οπότε ρωτάω αν έχει κι άλλα μουσεία στην Ολλανδία, που να είναι αξιόλογα χωρίς να είναι πινακοθήκες (και όχι απαραίτητα αρχαιολογικά, τόσα θέματα υπάρχουν). Πχ στο Βέλγιο βρήκα φοβερό το μουσείο για τις αποικίες και τις θηριωδίες του Λεοπόλδου, ήταν εξαιρετικό το MAS στην Αντβέρπη από όλες τις απόψεις, κάπου είχα πάει σε ένα πολύ ενδιαφέρον για τον Α' Παγκόσμιο, θυμάμαι ένα περίεργο για τα διαμάντια του Κογκό, στο Μέχελεν είχε ένα για τους τσιγγάνους και το Άουσβιτς κλπ.

Αν από μουσεία σου αρέσει το Madame Tussaud's, μην πάς.
Δεν την ξέρω την κιουρία, φαντάζομαι μουτζούρες θα κάνει κι αυτή.

Oh wait. Ακόμα κι απ' αυτό έχει. Μόνο για τους φαν των αρχαιολογικών μουσείων, το 0.1% των φαν μουσείων του κόσμου, δεν έχει :)
Η Ολλανδία μπορεί και να είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που να είναι όντως μόνο το 0,1% των μουσείων της αρχαιολογικού ενδιαφέροντος. Ελπίζω το υπόλοιπο 99,9% να μην είναι μόνο ζωγραφιές, οπότε ρωτάω ο άνθρωπος τι άλλα μουσεία πλην πινακοθήκων έχει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επίσης με είχαν εντυπωσιάσει σχόλια στο παρελθόν ότι μετά τις 3 μέρες αρχίζεις να βαριέσαι την "ομορφιά" του Άμστερνταμ (αλλά και των άλλων ολλανδικών πόλεων), την ομοιογένεια των "τούβλινων σπιτιών", πράγμα που μου κάνει εντύπωση γιατί για καμιά άλλη πανέμορφη πόλη δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει αυτό (π.χ. για Παρίσι, Ρώμη, Λισαβόνα, Βαρκελώνη ακόμη και για Πράγα που συχνά πυκνά κράζεται εδώ μέσα), ή σε κάθε περίπτωση το διάστημα που αναφέρεται δεν είναι τόσο μικρό.
Ακόμα και στην πρωτεύουσα αυτά τα "τούβλινα σπίτια" δεν είναι εντυπωσιακά ούτε μεγαλοπρεπή όπως σε άλλες πρωτεύουσες και μετά από ένα σημείο εξαιρετικά μονότονα και ομοιόμορφα. Η φιλοσοφία ζωής των Ολλανδών είναι να ζεις απλά, να συμπεριφέρεσαι νορμάλ, να μην ξεχωρίζεις, να κανονίζεις τα ραντεβού σου ένα εξάμηνο πριν και να τα σημειώνεις στο verjaardagskalender δίπλα στην τουαλέτα οπότε και τα σπίτια τους είναι κάπως έτσι. Η δε κατασκευή τους αν τύχει να περιηγηθείς σε ένα τυπικό ολλανδικό σπίτι είναι σε επίπεδο που δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα, γιατί κανείς δε θα έμενε σε τόσο απλό σπίτι με τόσο μέτρια ποιότητα κατασκευής. Δύσκολα ξεσυνηθίζει κάποιος το verzuiling.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom