Travel war: Ισπανία vs Πορτογαλία.

Ισπανία vs Πορτογαλία.


  • Total voters
    31

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Γεια σας παιδιά. Είμαι νέο μέλος, είμαι όμως κι ένα πολεμοχαρές πνεύμα και έφτασε η ώρα ν' αφήσω την αληθινή μου φύση (του πολεμοχαρούς πνεύματος) να εκδηλωθεί. Ακολουθούν οι τομείς στους οποίους η Πορτογαλία είναι καλύτερη από την Ισπανία (δηλαδή όλοι απλώς κάποιους λογικά τους ξεχνάω).

1. Εθνολογικά-κοινωνικά.
Η Πορτογαλία είναι συμπαγής πληθυσμιακά ενώ η Ισπανία θα μπορούσε άνετα να χωριστεί σε 4-5 χώρες. Πολιτισμικός πλούτος θα πουν μερικοί, μπέρδεμα, φασαρίες, διαρκής ένταση θα έλεγα εγώ. Το μοντέλο μία χώρα-ένας λαός είναι πιο ασφαλές, απλό, νοικοκυρεμένο.

2. Σημαία.
Μου αρέσει το κίτρινο και το κόκκινο, δε μου αρέσει το πράσινο αλλά ας δούμε τα πράγματα με την σοβαρότητα που τους αρμόζει.. Η ισπανική σημαία καλή είναι για έμβλημα πανηγυριού ή άλλης χαρούμενης εκδήλωσης πας όμως στον πόλεμο (χτύπα ξύλο) μ' αυτή την κιτς σύνθεση; Και περιμένεις απ' τους αντιπάλους να σε πάρουν στα σοβαρά;

3. Τηλεόραση-σινεμά.
Ποιος βλέπει τηλεόραση στις μέρες μας βέβαια. Ε κάποια στιγμή που θα πάθεις κατάθλιψη, θα πάθεις ένα λαλά θα την ανοίξεις την ριμάδα. Και τι θα δεις στο tve; Σήριαλ για τον εμφύλιο, ταινίες για τον εμφύλιο, σειρές εποχής για τον εμφύλιο, κι άλλοι κάνανε εμφύλιο δεν κάνανε έτσι, ξεκολλάτε σύντροφοι.

4. Λογοτεχνία.
Αντιγράφω από wiki: "Μετά το θάνατο του (από κολικό του νεφρού), τα άπαντα του εκδόθηκαν σε οκτώ τόμους, υπογραμμένα με τα διάφορα ψευδώνυμα που χρησιμοποιούσε κατά καιρούς ο Πεσσόα και που, όπως έλεγε, εξέφραζαν τις διάφορες προσωπικότητες που συνυπήρχαν μέσα του: του "Αλβέρτο Καρέιρο", του "Αλβάρο δε Κάμπος" και του "Ρικάρδο Ρέις"'. Δεν έχω διαβάσει Πεσσόα, δε μ' ενδιαφέρει, ο τύπος ήταν περιπτωσάρα, δεν περιγράφω άλλο.

5. Ιστορίες-θρύλοι.
Βασιλιάς ερωτεύεται μοναχή, ένας άλλος ξεθάβει την αγαπημένη του για να την παντρευτεί. Αν τα ήξερε αυτά ο Μανούσος Μανουσάκης θα έκανε χαρακίρι.

Προς το παρόν αυτά, πάω για ανεφοδιασμό κι αν κάποια από τα ολόσωστα επιχειρήματά μου δεν ήταν τόσο politically correct, στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Καλώς ήρθες :welcome: και καλά ταξίδια :airplane:
Δηλώνεις πολεμοχαρής 🔥 αλλά δεν βλέπω να συμμετέχεις στις υπόλοιπες μάχες!

https://www.travelstories.gr/commun...-vs-Ηνωμένο-Βασίλειο.63566/page-4#post-787680
https://www.travelstories.gr/community/threads/travel-war-Ιταλία-vs-Ισπανία.63501/page-47
Ευχαριστώ :):pirate2: . Ε σιγά σιγά θα γίνουν όλα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η ψήφος μου πάει ξεκάθαρα σε Ισπανία αλλά θα είναι μια ξενερωτη ψήφος αφού δεν υπάρχει περίπτωση να επιτεθω στην Πορτογαλία που αγαπώ ούτε για αστείο.

Στην Πορτογαλία θα ήθελα να ζω μόνιμα. Τα πορτογαλικα είναι η αγαπημένη μου γλώσσα και οι πορτογαλοι ο πιο συμπαθής λαός.

Αλλά τουριστικά η Ισπανία είναι αρκετά πιο πάνω για μένα. Ζω και χωρίς να ξαναπάω Πορτογαλία. Αν μου έλεγες ότι δεν μπορώ να ξαναπάω σε Βαρκελώνη ή Ανδαλουσία θα παθαινα κατάθλιψη.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Η ψήφος μου πάει ξεκάθαρα σε Ισπανία αλλά θα είναι μια ξενερωτη ψήφος αφού δεν υπάρχει περίπτωση να επιτεθω στην Πορτογαλία που αγαπώ ούτε για αστείο.

Στην Πορτογαλία θα ήθελα να ζω μόνιμα. Τα πορτογαλικα είναι η αγαπημένη μου γλώσσα και οι πορτογαλοι ο πιο συμπαθής λαός.

Αλλά τουριστικά η Ισπανία είναι αρκετά πιο πάνω για μένα. Ζω και χωρίς να ξαναπάω Πορτογαλία. Αν μου έλεγες ότι δεν μπορώ να ξαναπάω σε Βαρκελώνη ή Ανδαλουσία θα παθαινα κατάθλιψη.
Αν και εγω ψηφισα πορτογαλια,η βαρκελωνη και η ανδαλουσια (παρολο που προλαβα μονο μια φορα να τις επισκεφτω)ηταν απιστευτες! μακαρι να καταφερω να ξαναπαω μια μερα...η πορτογαλια ομως ηταν τοσο γραφικη,τοσο απιστευτη,ανετα ζω εκει μονιμα,συμφωνω μαζι σου.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Στην Πορτογαλία θα ήθελα να ζω μόνιμα. Τα πορτογαλικα είναι η αγαπημένη μου γλώσσα και οι πορτογαλοι ο πιο συμπαθής λαός.
Εκπλήσσομαι θετικά κάθε φορά που το ακούω αυτό! Για τους περισσότερους Έλληνες τα πορτογαλικά είναι μια μάλλον κακόηχη γλώσσα, εγώ όμως βρίσκω μια γλύκα για παράδειγμα στο πώς το ντ μετατρέπεται σε τζ σε λέξεις όπως μελωδία που προφέρεται μελοτζία.

Αλλά τουριστικά η Ισπανία είναι αρκετά πιο πάνω για μένα. Ζω και χωρίς να ξαναπάω Πορτογαλία. Αν μου έλεγες ότι δεν μπορώ να ξαναπάω σε Βαρκελώνη ή Ανδαλουσία θα παθαινα κατάθλιψη.
Το Ιβηρικό μέρος της χώρας ίσως να μην είναι πιο πάνω τουριστικά απ' την Ισπανία όμως μέρη όπως η Μαδέρα και οι Αζόρες;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Η ψήφος μου πάει ξεκάθαρα σε Ισπανία αλλά θα είναι μια ξενερωτη ψήφος αφού δεν υπάρχει περίπτωση να επιτεθω στην Πορτογαλία που αγαπώ ούτε για αστείο.

Στην Πορτογαλία θα ήθελα να ζω μόνιμα. Τα πορτογαλικα είναι η αγαπημένη μου γλώσσα και οι πορτογαλοι ο πιο συμπαθής λαός.

Αλλά τουριστικά η Ισπανία είναι αρκετά πιο πάνω για μένα. Ζω και χωρίς να ξαναπάω Πορτογαλία. Αν μου έλεγες ότι δεν μπορώ να ξαναπάω σε Βαρκελώνη ή Ανδαλουσία θα παθαινα κατάθλιψη.
Συμφωνω σε ολα αλλα ρε φιλε τα πορτογαλικα δεν παλευονται..... εκεινο το < ου > σε ολα
Ριβαλντου πασα στο Ροναλντινιου και γκουλλλλ
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Συμφωνω σε ολα αλλα ρε φιλε τα πορτογαλικα δεν παλευονται..... εκεινο το < ου > σε ολα
Ριβαλντου πασα στο Ροναλντινιου και γκουλλλλ
Τα λες και Ηπειρωτικα ανετα χαχαχα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Το Ιβηρικό μέρος της χώρας ίσως να μην είναι πιο πάνω τουριστικά απ' την Ισπανία όμως μέρη όπως η Μαδέρα και οι Αζόρες;

Για να είμαι ειλικρινής τα συγκεκριμένα μέρη δεν με ελκυουν να τα επισκεφθώ. Αν τα βάζεις σε σύγκριση, η Ισπανία έχει τα Καναρια. Απ'οσο ψάξιμο έχω κάνει δεν έχω βρει αντίστοιχα τοπία στις αζορες όπως το πάρκο timanfaya ή παραλίες επιπέδου fuerteventura.


Συμφωνω σε ολα αλλα ρε φιλε τα πορτογαλικα δεν παλευονται..... εκεινο το < ου > σε ολα
Ριβαλντου πασα στο Ροναλντινιου και γκουλλλλ

😂 απόλαυση! Το κακό είναι ότι τα μιλάνε μέσα απ'τα δόντια τους και δεν απολαμβάνω τα ου τα ζ και τα λ όπως θα ήθελα. Αν τα μιλαγαν σαν τους βραζιλιανους μπορεί και να τους ψήφιζα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Πορτογαλια ακριβως γιατι εχει μια σχετικη ομοιομορφια και οχι τις εναλλαγες της Ισπανιας απο περιοχη σε περιοχη (υποψιν οτι στο κριτηριο παιζει ρολο οτι κανω μικρα σε διαρκεια ταξιδια)
Πας στοχευμενα και μπορεις να παρεις μια μετρια γευση της χωρας αν πας για 3 μερες μονο Λισαβωνα και μια επαρκεστατη αν πας μια εβδομαδα και γυρισεις 4-5 πολεις. Γενικα σε μια εβδομαδα δε νιωθεις οτι αφησες πολλα απωθημενα. Ευκολα κανεις ολοκληρωμενο ταξιδι.
Στην Ισπανια θες 4-5 ταξιδια της εβδομαδας για να εχεις ολολκληρωμενη αποψη και ενω αυτο για καποιους ειναι στα συν, για εμενα λειτουργει περιεργα: παντα νιωθεις οτι κατι λειπει απο την εμπειρια.
Δευτερο κριτηριο, η μοναδικοτητα της αρχιτεκτονικα, κατηγορια μονη της με συγκεκριμενο υφος σε ολη τη χωρα. Γενικα ενα μικρο πληρες πακετο που λειτουργει πολυ ωραια στους ταξιδιωτες των μικρων ταξιδιων.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Πορτογαλια ακριβως γιατι εχει μια σχετικη ομοιομορφια και οχι τις εναλλαγες της Ισπανιας απο περιοχη σε περιοχη (υποψιν οτι στο κριτηριο παιζει ρολο οτι κανω μικρα σε διαρκεια ταξιδια)
Πας στοχευμενα και μπορεις να παρεις μια μετρια γευση της χωρας αν πας για 3 μερες μονο Λισαβωνα και μια επαρκεστατη αν πας μια εβδομαδα και γυρισεις 4-5 πολεις. Γενικα σε μια εβδομαδα δε νιωθεις οτι αφησες πολλα απωθημενα. Ευκολα κανεις ολοκληρωμενο ταξιδι.
Στην Ισπανια θες 4-5 ταξιδια της εβδομαδας για να εχεις ολολκληρωμενη αποψη και ενω αυτο για καποιους ειναι στα συν, για εμενα λειτουργει περιεργα: παντα νιωθεις οτι κατι λειπει απο την εμπειρια.
Δευτερο κριτηριο, η μοναδικοτητα της αρχιτεκτονικα, κατηγορια μονη της με συγκεκριμενο υφος σε ολη τη χωρα. Γενικα ενα μικρο πληρες πακετο που λειτουργει πολυ ωραια στους ταξιδιωτες των μικρων ταξιδιων.
ποσο δικιο εχεις ομως...οταν η πολη-χωρα που επικεπτεσαι ειναι μικρη,βατη και γυριζεται ανετα,σε 10 μερες την εχεις δει ολη τη χωρα και λες το ευχαριστηθηκα ρε αδελφε δεν σε τρωνε τα ΜΜΜ...και τα πηγαινε ελα...απο Ισπανια μονο Ανδαλουσια αξιζει ξανα και ξανα...ενω την πορτογαλια την λατρευεις αν αγαπας τα μικρα ταξιδια,επισης μ αρεσει που δεν ειναι κοντινο μερος απ την Ελλαδα...αλλος τοπος αλλοι ανθρωποι,2 ωρες διαφορα απο εμας σε αντιθεση με αλλα ευρωπαικα μερη που εχουμε μονο 1 ωρα....οσο για το Πορτο μονο που το θυμαμαι κλαιω....απο συγκινηση που αξιωθηκα να το δω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Πορτογαλία είναι μια συμπαθέστατη χώρα με εξαιρετικούς ανθρώπους, μόνο που υπάρχει ήδη στην Ισ9ανια και μάλιστα στο πιο όμορφο, αντιτουριστικο και μυστηριώδες και λέγεται Γαλικια.

Η Ισπανία υπερέχει σε φαγητό, ποικιλομορφία, βουνά, πόλεις, αρχιτεκτονική, αρχαιολογία, φύση, όλη η Πορτογαλία μαζί δεν κάνει μια Γαλικια. Απ όπου και να το πιάσεις άδικη σύγκριση. Να συγκρίνουμε την Πορτογαλία με μια μικρή επαρχία όπως η Εξτρεμαδουρα, η Κανταμπρια, ή έστω η Αραγονια να πεις ότι εχει καππιες πιθανότητες μη άνισης σύγκρισης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom