Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα συνεχίσω να κρατώ τη ψήφο μου, γιατί μπορεί να έχω δει κάποια μέρη και απο τις δύο χώρες, αλλά συνεχίζω να έχω σημαντικές εκκρεμότητες και στις δύο!
Και τώρα που το σκέφτομαι έχω αφήσει "παραπονεμένη" την Ισπανία το τελευταίο καιρό, έχω να πάω απο το 2018....ντροπήηηηη
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
bilbao-san sebastian δαγκωτό. Ήμουν εκεί την περασμένη βδομάδα. Καταπληκτικό φαγητό και ένα Σαν Σεμπαστιάν που τέλη νοέμβρη ήταν ηλιόλουστο και στημένο σαν ένα ιδανικό σκηνικί για τους αστούς της μπελ επόκ. Αποπνέει μια καλοζωία το μέρος
Αν ήταν για το φαγητό μόνο, δεν θα πατούσα ποτέ το πόδι μου ξανά στην Ισπανία.
Προσιτό ναι καλούτσικο ναι, καταπληκτικό όμως δεν το λες ειδικά σε σύγκριση με το τι προσφέρει η Ιταλία. Ακόμα και σε πόλεμο με χαμον και προσούτο κρούντο, κερδίζει το δεύτερο.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Συμφωνώ για φαγητό. Δε με συγκίνησε το φαγητο στην Ισπανία. Προτιμώ Ιταλία. Τα μέρη όμως και των δύο είναι φανταστικά.
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
62
Περι ορέξεως γενικά με το φαγητό. Σίγουρα πάντως δε μπορείς να πεις έτσι γενικά ότι το προσούτο είναι καλύτερο από το χαμόν -υπάρχουν άπειρες ποικιλίες και για τ δυο.

Και ξαναλέω, η χώρα των βάσκων έχει τεράστια γαστρονομική παράδοση και ποικιλία: από τη υπέροχη κουλτούρα των pinxtos bar που είναι όμορφη όχι μόνο γευστικά, αλλά και ως τρόπος διασκέδασης, στα ψάρια και τα όστρακα, σαλιγκάρι, πολύ μαγείρεμα με εντόσθια. Και διαπρέπουν όχι μόνο στα pinxtos αλλά και στα γκουρμέ (που με εμένα προσωπικά δε με αφορούν). Οι Ιταλοί συμπαθέστατοι, αλλά η κουζίνα τους είναι υπερτιμήμηνη κατ'εμέ. Ποτέ δε θα πω όχι σε μια ωραία πίτσα ή μακαρανονάδα, αλλά δεν έχει και πολλά να σου προσφέρει πέρα από αυτά, άντε και καμιά μπιστέκα. Οι Βάσκοι όμως.. Δεκάδες συνδυασμοί εντελώς αναπάντεχοι και ωστόσο λειτουργικοί
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν ήταν για το φαγητό μόνο, δεν θα πατούσα ποτέ το πόδι μου ξανά στην Ισπανία.
Προσιτό ναι καλούτσικο ναι, καταπληκτικό όμως δεν το λες ειδικά σε σύγκριση με το τι προσφέρει η Ιταλία. Ακόμα και σε πόλεμο με χαμον και προσούτο κρούντο, κερδίζει το δεύτερο.
Περί ορέξεως… κολοκυθόπιτα.
Να σου στείλω όλο το προσούτο που μου αναλογεί, να μου στείλεις το χαμόν σου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Ιταλική κουζίνα καλύτερη από τη Βασκική λέει...το διαβάσαμε κι αυτό εδώ μέσα.
Πες τα. Μιλαμε για ασχετους. Εδω ολος ο πλανητης ξερει τη βασκικη κουζινα. Κι εγω θυμηθηκα το υπεροχο βασκικο εστιατοριο που πηγαμε στο Μπιλμπαο. Υπεροχη κουζινα. Τη συστηνω.
IMG_8813.jpeg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πες τα. Μιλαμε για ασχετους. Εδω ολος ο πλανητης ξερει τη βασκικη κουζινα. Κι εγω θυμηθηκα το υπεροχο βασκικο εστιατοριο που πηγαμε στο Μπιλμπαο. Υπεροχη κουζινα. Τη συστηνω.
View attachment 448286
Πολύ καλό! Είχα περάσει το ‘17 και όντως φάγαμε εξαιρετικά εκεί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.026
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πες τα. Μιλαμε για ασχετους. Εδω ολος ο πλανητης ξερει τη βασκικη κουζινα. Κι εγω θυμηθηκα το υπεροχο βασκικο εστιατοριο που πηγαμε στο Μπιλμπαο. Υπεροχη κουζινα. Τη συστηνω.
View attachment 448286
Ιταλικά μαγαζιά υπάρχουν σε όλο τον κόσμο γιατί είναι εύκολη και φθηνή κουζίνα και επειδή είναι πλούσια σε δημητριακά και λιπαρά που την κάνει να αρέσει σχεδόν σε όλους και κυρίως στα παιδιά. Ποιοτικώς όμως είναι για τα πανηγύρια και προσωπικά θεωρώ αποτυχία να πάω σε ένα μέρος ταξίδι και να μην δοκιμάσω την τοπική κουζίνα ή κάποια άλλη που έχει δεσμούς με την περιοχή και δεν τη βρίσκεις εύκολα αλλού. Πίτσα και μακαρόνια τρώω πολύ νόστιμα και στο σπίτι. Όσοι βέβαια δεν ξέρουν να μαγειρεύουν καλά κάνουν και πηγαίνουν που και που και σε κανένα ιταλικό στη γειτονιά τους. Αλλά όχι να είμαι στη χώρα των Βάσκων και να πάω σε ιταλικό. Έλεος λυπηθείτε μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom