Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κ 33 να περασουν δεν βαριεμαι. Ειναι οι 2 αγαπημενες μου ατακες που υπερασπιστηκαν με αξιοθαυμαστο παθος..: η διασημη ψαροσουπα της Ρωμης και τα 4 ιονια νησια σε 7 μερες (απο Αλεξανδρουπολη αν θυμαμαι καλα).
Φυσικά ήταν τρία νησιά (αλλά ας μην αφήσουμε ένα καλό παραμύθι να σταματήσει να υπάρχει για ένα επαναλαμβανομενο ψεμματακι) εκ των οποίων το ένα ήταν η τεράστια Ιθάκη να θυμίσουμε πως επόμενες ότι πρέπει ο επίδοξος επισκέπτης να πάει σε όλα τα μοναστήρια των νησιών, καλημέρα σας κυρία Λουκα της Ιταλιας.

Όσο για την ψαροσουπα ήταν η καλύτερη επιλογή μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες εξεύρεσης αξιοπρεπούς φαγητού.

Ενός λεπτού σιγή για το Κουσκο που ειναι πόλη "του Σαββατοκυριακου".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οποτε παω σε μια ξένη χώρα σχεδόν πάντα δοκιμάζω τοπική κουζίνα, καθώς θεωρώ τις γαστρονομικές αναζητήσεις μερος του ταξιδιου. Αλλά δυστυχώς ποτέ δεν εχω ευχαριστηθεί καλό φαγητό στην Ισπανια. Από τα πιο αδιάφορα φαγητά που εχω δοκιμάσει στην Ευρώπη, μετά την Κύπρο που ειναι εκτος συναγωνισμού για μένα. Η γυναίκα μου, από την άλλη, την πρώτη φορά κοντεψε να πεθάνει της πεινας. Καταλαβαινετε πόση γκρίνια τραβηξα που εκτοτε οποτε πηγαινουμε Ισπανία πρωτα παμε σε κάνα fast foodαδικο για να φαει εκεινη και μετά ψάχνουμε τα τοπικά εστιατόρια για να φάω κι εγώ με την ηρεμία μου... 😂
Συγγνώμη αλλά άλλο να μην σου αρέσει ή να βρίσκεις αδιάφορο το φαγητό μιας χώρας κι άλλο να μην μπορείς να φας τίποτα. Το τελευταίο αν είναι επαναλαμβανόμενο πρόκειται για χαρακτηριστικό πολιτισμικού αναλφαβητισμού.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ακριβως. Επαναλαμβανομαι και ξαναλεω πες τα γιατι μιλας σε ασχετους. Που πανε στη Ρωμη και δεν ξερουν καν την τοπικη κουζινα και το ν.1 πιατο της: την πασιγνωστη στον πλανητη ρωμαικη ψαροσουπα. Πες τα πες τα μπας και μαθουν κατι απο σενα.

Καλά και συ το επαναλαμβάνεις, σιγά το ανέκδοτο! Δεν ζήτησε ψαρόσουπα στην κεντρική Ευρώπη ή σε ορεινό χωριό της Γκιώνας. Σε μια μεσογειακή πόλη 3- 4 εκατομμυρίων κατοίκων δίπλα στη θάλασσα ζήτησε να φάει κάτι σε κατσαρόλα που να μην έχει μακαρόνια και συ ως γνώστης της Ρώμης και της Ιταλίας αντί να του προτείνεις κάποιο εστιατόριο που κάνει καλές ψαρόσουπες το βρίσκεις ανέκδοτο. Ανέκδοτο για μένα είναι σε μια τόσο μεγάλη πόλη δίπλα στη θάλασσα να μην μπορείς να φας καλή ψαρόσουπα. Στην κατσαρόλα γίνονται κι άλλα πράγματα εκτός από μακαρόνια, πες το στους Ιταλούς τους φίλους να το ξέρουν!
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Συγγνώμη αλλά άλλο να μην σου αρέσει ή να βρίσκεις αδιάφορο το φαγητό μιας χώρας κι άλλο να μην μπορείς να φας τίποτα. Το τελευταίο αν είναι επαναλαμβανόμενο πρόκειται για χαρακτηριστικό πολιτισμικού αναλφαβητισμού.
Προφανως και θα διαφωνησω. Αν δοκιμασεις και δεν σου αρεσει καθολου, μπορεις να πας παρακατω αντι να κανεις συμβιβασμους με τις γευστικες σου αισθησεις. Για παραδειγμα μια φορα μονο δοκιμασα Ιαπωνικη και αλλη μια Κορεατικη κουζινα και ηταν οι τελευταιες, εννοειται πως την επομενη φορα θα προτιμησω να τη βγαλω με Pizza Hut ή Mac ή ακομα και να μεινω νηστικος απο το να ξαναδοκιμασω. Τωρα αν αυτο με κανει πολιτισμικα αναλφαβητο, χαλαλι! 😂
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο για την ψαροσουπα..
Δικηγορος απληρωτος…καλη ορεξη.
Μην συγχυζεσαι μονο, εχουμε κ μια ηλικια..καιρος να αποδεχθουμε οτι ολοι λεμε μπουρδες ενιοτε. Τι νεο! Και εσυ.
Παρε μαθηματα απο τον παριζιανο να το διασκεδαζεις τουλαχιστον.
πες το στους Ιταλούς τους φίλους να το ξέρουν!
Ε ναι. Περιμεναν οδηγιες απο σενα. Θα τους μεταφερω τις οδηγιες σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δικηγορος απληρωτος…καλη ορεξη.
απλα ανθρωπος που γνωριζει αναγνωση.


Μην συγχυζεσαι μονο, εχουμε κ μια ηλικια
Καμία σύγχυση, πλάκα κάνουμε, κάποιοι το καταλαβαίνουν, άλλοι βλέπουν συγχυσμενους.

.
καιρος να αποδεχθουμε οτι ολοι λεμε μπουρδες ενιοτε. Τι νεο! Και εσυ.

αυτό εννοείται και καλοδεχουμενη η καζούρα. Απλά είναι βαρετό να κάνεις καζούρα σε κάτι που δεν ειπώθηκε. Έχει υλικό σε αυτά που ειπώθηκαν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανως και θα διαφωνησω. Αν δοκιμασεις και δεν σου αρεσει καθολου, μπορεις να πας παρακατω αντι να κανεις συμβιβασμους με τις γευστικες σου αισθησεις. Για παραδειγμα μια φορα μονο δοκιμασα Ιαπωνικη και αλλη μια Κορεατικη κουζινα και ηταν οι τελευταιες, εννοειται πως την επομενη φορα θα προτιμησω να τη βγαλω με Pizza Hut ή Mac ή ακομα και να μεινω νηστικος απο το να ξαναδοκιμασω. Τωρα αν αυτο με κανει πολιτισμικα αναλφαβητο, χαλαλι! 😂
Είναι ολοφάνερο γιατί στα ταξίδια σου επιλέγεις ιταλικό. Δεν είσαι καθόλου ανοιχτός σε νέες γεύσεις και στην αναζήτηση γευστικών προκλήσεων. Για πολλούς ταξιδιώτες αυτές οι νέες διαφορετικές και παράξενες πολλές φορές γεύσεις αποτελούν αναμνηστικό καθώς τις παίρνουν μαζί τους όπως παίρνουμε κάθε μήνυμα που λαμβάνουν τα αισθητήρια όργανα μας. Τα ταξίδια δεν είναι μόνο εικόνες, αλλά και γεύσεις, μυρωδιές, ήχοι, αγγίγματα και φαντασία. Γι' αυτό είναι μαγικά γιατί όπως και τον έρωτα τα απολαμβάνουμε και με όλες μας τις αισθήσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δικηγορος απληρωτος…καλη ορεξη.
Να σου πω την αλήθεια του υποσχέθηκα να τον κεράσω την καλύτερη πάστα της Ιταλίας και δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον πειρασμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι ολοφάνερο γιατί στα ταξίδια σου επιλέγεις ιταλικό. Δεν είσαι καθόλου ανοιχτός σε νέες γεύσεις και στην αναζήτηση γευστικών προκλήσεων. Για πολλούς ταξιδιώτες αυτές οι νέες διαφορετικές και παράξενες πολλές φορές γεύσεις αποτελούν αναμνηστικό καθώς τις παίρνουν μαζί τους όπως παίρνουμε κάθε μήνυμα που λαμβάνουν τα αισθητήρια όργανα μας. Τα ταξίδια δεν είναι μόνο εικόνες, αλλά και γεύσεις, μυρωδιές, ήχοι, αγγίγματα και φαντασία. Γι' αυτό είναι μαγικά γιατί όπως και τον έρωτα τα απολαμβάνουμε και με όλες μας τις αισθήσεις.
Kαλά δεν αρέσουν σε όλους όλα. Εγώ πχ τις γεύσεις τις δοκιμάζω, αλλά στη μουσική δεν έχω πολλή ανεκτικότητα σε όλα τα είδη. Άμα δεν του άρεσε η γιαπωνέζικη τι να κάνει, να κάτσει να βασανιστεί;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Οποτε παω σε μια ξένη χώρα σχεδόν πάντα δοκιμάζω τοπική κουζίνα, καθώς θεωρώ τις γαστρονομικές αναζητήσεις μερος του ταξιδιου. Αλλά δυστυχώς ποτέ δεν εχω ευχαριστηθεί καλό φαγητό στην Ισπανια. Από τα πιο αδιάφορα φαγητά που εχω δοκιμάσει στην Ευρώπη, μετά την Κύπρο που ειναι εκτος συναγωνισμού για μένα. Η γυναίκα μου, από την άλλη, την πρώτη φορά κοντεψε να πεθάνει της πεινας. Καταλαβαινετε πόση γκρίνια τραβηξα που εκτοτε οποτε πηγαινουμε Ισπανία πρωτα παμε σε κάνα fast foodαδικο για να φαει εκεινη και μετά ψάχνουμε τα τοπικά εστιατόρια για να φάω κι εγώ με την ηρεμία μου... 😂
Πάντως αυτό με την Ισπανία μου κάνει τεράστια εντύπωση γιατί θεωρώ ότι οι γεύσεις είναι πολύ κοντινές μας... Δλδ μεσογειακή κουζίνα είναι, τα ίδια υλικά αλλιώς συνδυασμενα, δεν είναι κινέζικο που δεν ξέρεις τι τρως. Να μη σε εντυπωσιάσει θεωρώ ότι παντού μπορεί να συμβεί (αν κι εγώ έχω φάει πάντα εξαιρετικά στην Ισπανία χωρίς κόπο) αλλά το να μη βρεις να φας ως Έλληνας μου φαίνεται αξιοπεριεργο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Kαλά δεν αρέσουν σε όλους όλα. Εγώ πχ τις γεύσεις τις δοκιμάζω, αλλά στη μουσική δεν έχω πολλή ανεκτικότητα σε όλα τα είδη. Άμα δεν του άρεσε η γιαπωνέζικη τι να κάνει, να κάτσει να βασανιστεί;
Με την Ιαπωνία το καταλαβαίνω κάπως που είναι αρκετά διαφορετική από την ελληνική, αλλά να μην μπορείς να φας τίποτα από την Ισπανική, που δεν έχει τρελές διαφορές και να τρέχεις για πίτσα και μακ δείχνει ξεκάθαρη άρνηση. Αδυνατώ να πιστέψω πως δεν μπορεί κάποιος να βρει ένα πιάτο που να του αρέσει από παέγια, καλαμάρια, χαμόν, θέρδο, γκασπάτζο, τάπας, τορτιγια, πατάτες μπράβας, χταπόδι, σαλμορέχο, καλντερέτα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.139
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom