Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

nick07

Member
Μηνύματα
308
Likes
576
Είναι ολοφάνερο γιατί στα ταξίδια σου επιλέγεις ιταλικό. Δεν είσαι καθόλου ανοιχτός σε νέες γεύσεις και στην αναζήτηση γευστικών προκλήσεων. Για πολλούς ταξιδιώτες αυτές οι νέες διαφορετικές και παράξενες πολλές φορές γεύσεις αποτελούν αναμνηστικό καθώς τις παίρνουν μαζί τους όπως παίρνουμε κάθε μήνυμα που λαμβάνουν τα αισθητήρια όργανα μας. Τα ταξίδια δεν είναι μόνο εικόνες, αλλά και γεύσεις, μυρωδιές, ήχοι, αγγίγματα και φαντασία. Γι' αυτό είναι μαγικά γιατί όπως και τον έρωτα τα απολαμβάνουμε και με όλες μας τις αισθήσεις.
Δεν εγραψα καπου οτι επιλεγω στα ταξιδια μου ντε και καλα Ιταλικο, καθε αλλο. Έγραψα οτι μου αρεσει να δοκιμαζω τοπικες κουζινες αλλα οταν δεν μου αρεσει, δεν υπαρχει καμια απολαυση και επομενως η σχεση μου με την τοπικη κουζινα τελειωνει εκει. Δεν εχω δηλαδη το βιτσιο να τρωω φαγητα που δεν μου αρεσουν! 😂 Εγραψα επισης πως εχω δοκιμασει αρκετες φορες και Ισπανικη κ Ιταλικη κουζινα και βρισκω τη δευτερη μακραν καλυτερη. Εν παση περιπτωσει ο καθενας τη βρισκει διαφορετικα με το στομαχι του και τα ταξιδια του! Περι ορεξεως.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.197
Likes
20.596
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και εξαιρετικά δύσκολο. Το απαύγασμα της γαστρονομίας!
Έχω προσπαθήσει να το κάνω στο σπίτι και δεν το έχω πετύχει τόσο!.... Μα πόσο άσχετη πχια!!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.571
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πάντως αυτό με την Ισπανία μου κάνει τεράστια εντύπωση γιατί θεωρώ ότι οι γεύσεις είναι πολύ κοντινές μας... Δλδ μεσογειακή κουζίνα είναι, τα ίδια υλικά αλλιώς συνδυασμενα, δεν είναι κινέζικο που δεν ξέρεις τι τρως. Να μη σε εντυπωσιάσει θεωρώ ότι παντού μπορεί να συμβεί (αν κι εγώ έχω φάει πάντα εξαιρετικά στην Ισπανία χωρίς κόπο) αλλά το να μη βρεις να φας ως Έλληνας μου φαίνεται αξιοπεριεργο.
Μεγάλη αλήθεια αυτό και το χω ακούσει κι από άλλους Έλληνες και πάντα μένω με την απορία. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την Ιταλία. Για παράδειγμα όλα τα πιάτα, ένα προς ένα, που έγραψε ο @tripakias τα έχει και η Ιταλία.

Ειδικά στο Μιλάνο που έχει που έχει τόσα τοπικά πιάτα, δεν βλέπω τον λόγο να την βγάζει κανείς με πίτσες και μακαρονάδες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.197
Likes
20.596
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.197
Likes
20.596
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.482
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom