Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ψήφισα μπορείς να το δεις, κατά βάθος είμαι πάντα με τους αδύναμους...
Δεν πειραζει, ψηφισαν οι αλλοι οπαδοι της κακογουστιας την Ιταλια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν και δεν έχω πάει σε αρκετά μέρη των χωρών, βαθμολόγησα και εγώ, γιατί αν βαθμολογούσαν μόνο οι πολυταξιδεμένοι θα μένατε εσείς και εσείς (εκτός και αν είστε πιο πολλοί οπότε θα ήμασταν εμείς και εμείς. Μπερδεύτηκα.)!

Ρώμη. Δεν θα πω πολλά. Τα ξέρουμε όλοι. Αφαιρώντας βέβαια το Βατικανό (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω) χάνει αρκετά, αλλά και πάλι είναι στις πολύ τοπ χωρίς μα μου.
Μιλάνο. Τίποτα ιδιαίτερο, όπως το περίμενα. Σαφώς δυνατό σημείο η Ντουόμο, αλλά και το μουσείο Νταβίντσι για μένα, οκ συμπαθητική η Μπρέρα αλλά αυτάααα. Στα συν ότι έφαγα καλά, αλλά ακολούθησα προτάσεις του φόρουμ που δεν νομίζω να τις πετύχαινα μόνος.
Βερόνα. Εδώ μάλιστα. Πανέμορφη, μαζεμένη, σούπερ. Θα ήθελα να έμενα και άλλο, δυστυχώς πέρασα μια μέρα μόνο εκεί.
Βενετία. Ρε παιδιά εγώ δεν σοκαρίστηκα κιόλας από την ομορφιά. Σαφώς όμορφο μέρος, οκ αλλά και εγώ και η σύζυγος (άμα ταιριάζαμε δε θα συμπεθεριάζαμε βέβαια) δεν συμμεριζόμαστε το χαμό που γίνεται για αυτήν. Θα την προτείνω βέβαια ειδικά για την μοναδικότητά της, αλλά όχι με το συνοδευτικό "ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ". Μάλιστα σε κάποιο σοκάκι δίπλα σε έναν κανάλι είπαμε ταυτόχρονα "ε πιο ωραία η Μπριζ". Ε είπαμε, ταιριάζουμε. (αυτή την αληθινή ιστορία τη βάζω γιατί μέχρι τώρα το πάω light, ε να το χοντρύνω λίγο).


Βαρκελώνη. Μέτρια, μέτρια. Είχα υψηλές προσδοκίες (δεν ξέρω ακριβώς γιατί, μπορεί να έφταιγε ο Ερίκ Καστέλ (για τους πολύ γνώστες αυτό)) και δεν. Σοκαριστικά εντυπωσιακή η Σαγκράδα, ωραία η νυχτερινή ζωή, συμπαθητική η βόλτα στο Τιμπιντάμπο αλλά εμένα δεν με κέρδισε. Ίσως την επόμενη φορά. Υποπτεύομαι όμως ότι για μόνιμα θα είναι σούπερ.
Μαδρίτη. Σε αντίθεση με την πλειοψηφία εμένα μου άρεσε. Τακτοποιημένη, όμορφη, με φοβερά μουσεία, έχει και το Ρετίρο, χαμός τα βράδια, φτηνές (πολύ) μου φάνηκα οι έξοδοί μας για μπύρες, μια χαρά. Δεν την προτείνω κιόλας, αλλά μια χαρά.
Βαλένθια. Πολύ όμορφη, με αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα, ειδικά στην περιοχή του oceanografic, μου άρεσε πολύ. Ξαναπάω άνετα και φυσικά προτείνεται.
Σεγκόβια. Αρχίσαμε τα σούπερ. Σούπερ ουάου από εμένα, μου άρεσε πολύ. Ατελείωτες βόλτες να μην χορταίνεις, και όχι τόσο τουριστική.
Τολέδο. Νταξ. Από τα πιο ωραία μέρη που έχω δει. Δεν χρειάζεται πολύ διαφήμιση, όσοι έχουν πάει ξέρουν. Από τις σοκαριστικά όμορφες.

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η ψήφος μου πάει στην Ισπανία, όχι όμως περίπατο. Αλλά πάει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν και δεν έχω πάει σε αρκετά μέρη των χωρών, βαθμολόγησα και εγώ, γιατί αν βαθμολογούσαν μόνο οι πολυταξιδεμένοι θα μένατε εσείς και εσείς (εκτός και αν είστε πιο πολλοί οπότε θα ήμασταν εμείς και εμείς. Μπερδεύτηκα.)!

Ρώμη. Δεν θα πω πολλά. Τα ξέρουμε όλοι. Αφαιρώντας βέβαια το Βατικανό (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω) χάνει αρκετά, αλλά και πάλι είναι στις πολύ τοπ χωρίς μα μου.
Μιλάνο. Τίποτα ιδιαίτερο, όπως το περίμενα. Σαφώς δυνατό σημείο η Ντουόμο, αλλά και το μουσείο Νταβίντσι για μένα, οκ συμπαθητική η Μπρέρα αλλά αυτάααα. Στα συν ότι έφαγα καλά, αλλά ακολούθησα προτάσεις του φόρουμ που δεν νομίζω να τις πετύχαινα μόνος.
Βερόνα. Εδώ μάλιστα. Πανέμορφη, μαζεμένη, σούπερ. Θα ήθελα να έμενα και άλλο, δυστυχώς πέρασα μια μέρα μόνο εκεί.
Βενετία. Ρε παιδιά εγώ δεν σοκαρίστηκα κιόλας από την ομορφιά. Σαφώς όμορφο μέρος, οκ αλλά και εγώ και η σύζυγος (άμα ταιριάζαμε δε θα συμπεθεριάζαμε βέβαια) δεν συμμεριζόμαστε το χαμό που γίνεται για αυτήν. Θα την προτείνω βέβαια ειδικά για την μοναδικότητά της, αλλά όχι με το συνοδευτικό "ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ". Μάλιστα σε κάποιο σοκάκι δίπλα σε έναν κανάλι είπαμε ταυτόχρονα "ε πιο ωραία η Μπριζ". Ε είπαμε, ταιριάζουμε. (αυτή την αληθινή ιστορία τη βάζω γιατί μέχρι τώρα το πάω light, ε να το χοντρύνω λίγο).


Βαρκελώνη. Μέτρια, μέτρια. Είχα υψηλές προσδοκίες (δεν ξέρω ακριβώς γιατί, μπορεί να έφταιγε ο Ερίκ Καστέλ (για τους πολύ γνώστες αυτό)) και δεν. Σοκαριστικά εντυπωσιακή η Σαγκράδα, ωραία η νυχτερινή ζωή, συμπαθητική η βόλτα στο Τιμπιντάμπο αλλά εμένα δεν με κέρδισε. Ίσως την επόμενη φορά. Υποπτεύομαι όμως ότι για μόνιμα θα είναι σούπερ.
Μαδρίτη. Σε αντίθεση με την πλειοψηφία εμένα μου άρεσε. Τακτοποιημένη, όμορφη, με φοβερά μουσεία, έχει και το Ρετίρο, χαμός τα βράδια, φτηνές (πολύ) μου φάνηκα οι έξοδοί μας για μπύρες, μια χαρά. Δεν την προτείνω κιόλας, αλλά μια χαρά.
Βαλένθια. Πολύ όμορφη, με αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα, ειδικά στην περιοχή του oceanografic, μου άρεσε πολύ. Ξαναπάω άνετα και φυσικά προτείνεται.
Σεγκόβια. Αρχίσαμε τα σούπερ. Σούπερ ουάου από εμένα, μου άρεσε πολύ. Ατελείωτες βόλτες να μην χορταίνεις, και όχι τόσο τουριστική.
Τολέδο. Νταξ. Από τα πιο ωραία μέρη που έχω δει. Δεν χρειάζεται πολύ διαφήμιση, όσοι έχουν πάει ξέρουν. Από τις σοκαριστικά όμορφες.

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η ψήφος μου πάει στην Ισπανία, όχι όμως περίπατο. Αλλά πάει.
Με αφορμή αυτά που είπες: νομίζω ότι ψηφίζοντας συνολικά, το πλεονέκτημα της Ισπανίας είναι ότι έχει άπειρες "Σεγκόβιες" και "Τολέδα". Άπειρες, μπορώ να σκεφτώ 30-40 πόλεις και κωμοπόλεις και -αφού είναι τόσες και συνήθως μακριά από παραλίες- δεν έχουν τον υπερβολικό τουρισμό που σου βγάζει την εμπειρία από τη μύτη. Δεν έχει "Ρώμες", ούτε μία (δυστυχώς) και το πιο κοντινό σε Ρώμη που έχει απέχει παρασάγγας από μια πανέμορφη γεμάτη ιστορία μεγαλούπολη. Δεν έχει βαρύ πυροβολικό (σε πόλεις εννοώ, γιατί σε φαγητό, ζωή, ανθρώπους δεν παίζεται), αλλά έχει ένα τεράστιο στόλο από μικρά πλοία που τρώει οποιονδήποτε στόλο έχει 4-5 ναυαρχίδες. Μου φαίνεται απολύτως λογικό κάποιος που έχει αφιερώσει λίγο καιρό στις δυο χώρες να προτιμάει την Ιταλία, ειδικά αν καλοσκεφτεί κανείς ποιοι είναι οι πρώτοι προορισμοί που θα πάει συνήθως ένας επισκέπτης στην Ισπανία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Δεν ξέρω πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτό "πουλάει" η Τενερίφη. Κάθε άλλο, όλη η καμπάνια της στηρίζεται στην αρχιτεκτονική της τα ηφαίσετια, τα τρεκ, τις καταδύσεις, το γκολφ, τη γαστρονομία, το mountain biking και τη μοναδική επαφή που έχει κανείς με τη φύση. Δεν πουλάει πουθενά all inclusive, άλλοι το αγοράζουν. Είναι σα να λέμε ότι η Βενετία πουλάει 6ωρες επισκέψεις από κρουαζιεράδες και το Cinque Terre αποζητά ορδές λεωφορειάδων. Ιδού η καμπάνια της Τενερίφης:

Κι ιδού αυτή που έβγαλε για τον κορονοϊό, δε λέει ελάτε να καθίστε σε κανένα all inclusive ή ελάτε να μεθύσετε:
https://www.ttgmedia.com/news/news/tenerife-tourism-launches-wellbeback-campaign-22200
πλακα κανεις? φανταστικο μερος
ακομα κ χιονοδρομικο εχει
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Δεν το έχω πολύ με τα βίντεο, αλλά αυτό μου άρεξε:
αχ..δεν προλαβα να το τελειωσω δυστυχως...αλλα ετοιμαζομαι σιγα σιγα...υπολογιζω σε 3/4 χρονια να συνεχισω απο εκει που σταματησα...με τα παιδια αυτη την φορα

παντως το camino εκτος απο την εμπειρια σαν εμπειρια...δηλαδη την ατμοσφαιρα, τις παρεες που κανεις, την συναδελφικοτητα, την αλληλο/βοηθεια ειναι ενας μοναδικος τροπος να δεις καποιες πολεις διαμαντακια της Ισπανιας που αλλιως δεν θα πηγαινες ισως ποτε...

τωρα που ειδα το βιντεο κ θυμηθηκα καποια μερη το συνειδητοποιησα...
εχω βαλει σαν στοχο, καποια στιγμη, καλα να ειμαστε να ξεκινησω παλι να το κανω απο την αρχη, αλλα να εχω ΠΟΛΥ χρονο στην διαθεση μου...να μπορω οπου μου αρεσει να καθομαι πανω απο 1/2 βραδια....

γεμισε παλι το μυαλο μου εικονες απο τις πολες / χωρια που συναντησαμε στον δρομο μας...δεν θυμαμαι ουτε μια να μου φανηκε "ασχημη"
οκ, καποια ηταν μικρα χωρια....αλλα ολες οι μικρες πολεις ηταν πανεμορφες....

τελος παντων....

ΥΓ ειδα το Bellorado και θυμηθηκα που περνωντας απο την εκλησια μπηκαμε να δουμε κ ειχε λειτουργεια...κ ο παπας μας ειπε να κατσουμε...κ οταν τελειωσε η λειτουργεια εκανε ξεχωριστη μια φορα ακομα μονο για εμας....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μπες στο κανάλι visit tenerife στο youtube. Όλα τα έχει, τη δρ Μάσκα την έχει στο δεύτερο λινκ που παρέθεσα. Δε γίνεται να τη βάζουν σε όλα τα βίντεο ολους τους μήνες, όπως δε γίνεται σε όλα τα βίντεο της Ελλάδας να εμφανίζεται μόνο η Σαντορίνη, θα νομίζουν ότι έχει μόνο αυτό. Έχει προώθηση για συνεδριακό αθλητισμό, πολιτιστικό , θαλάσσιων σπορ, για ισιτιοπλοια, για τρεκ, γεωλογία, γαστρονομία. Ελάτε να μείνετε στα μπαρ της Πούντα Μπραβα δε λέει πουθενά.


Κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ για Τενερίφη και γκραν Καναρια, διάβασε σχόλια και θα καταλάβεις το εννοώ. Φαντάζομαι όλοι αυτοί το έψαξαν πριν πάνε. Μετά διάβασε αντίστοιχα σχόλια για αζορες και δες την διαφορά.

Πόσοι από εδώ έχουν πάει ή έχουν ψαχτει για γαλικια και δεν είχαν ιδέα για τις islas cies;

Αν ψάχνεις για Βαρκελώνη και το πρώτο πράγμα που σου βγάζει είναι η λας ραμπλας ε θα πας. Αν σου έβγαζε την gracia όλοι εκεί θα πήγαιναν. Η Ισπανία στοχεύει τους βορειοευρωπαιους αυτό βλέπω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Ρώμη. Αφαιρώντας βέβαια το Βατικανό (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω)
2. Μάλιστα σε κάποιο σοκάκι δίπλα σε έναν κανάλι είπαμε ταυτόχρονα "ε πιο ωραία η Μπριζ".
1. Αλλο κ τουτο. Δουλευεις στον ΟΗΕ μηπως κ μετρανε οι χωρες? Η οταν γυρισες ειπες στους φιλους σου: πηγα Ρωμη κ Βατικανο? Το Βατικανο ειναι Ρωμη, δεν ειμαστε υπηρεσια του ΟΗΕ εδω, ειμαστε η κοινη λογικη.
2. Αχ μου θυμισες τα παιδικα μου χρονια. Οταν γυρισα απο τη Ρωμη ειπα πιο ωραια η Αθηνα σαφεστατα. Μου ελειπε το κοριτσι, το σουβλακι κ η ανεμελια. Ημουν 13. Ενηλικιωθηκα απο τοτε. Εγω τουλαχιστον.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Κουιζ! Θα βάλω κάποιες φωτογραφίες από Ισπανία για να δείτε αν μπορείτε να βρείτε από που είναι ή αν έχετε ακούσει ή διαβάσει για αυτά τα μέρη. Οι απαντήσεις στο τέλος του ποστ.

1586162483447.png


1586162508284.png


1586162522719.png


1586162538120.png


Plot twist δεν είναι στην Ισπανία αλλά στα Gran Canaria :D Με σειρά εμφάνισης Teror, barranco las vacas, Tejeda και Agüimes.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom