Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έγραψα κάτι πολύ συγκεκριμένο: στο whale watching που πουλάνε βλέπεις δελφίνια κι όχι φάλαινες
Κι εγώ εξήγησα γιατί αυτό που λες είναι ανακριβές. Βλέπεις και φάλαινες (πέραν των φαλαινών που μοιάζουν με δελφινια), παρέθεσα και λίστα με όλα τα είδη κανονικότατων φαλαινών που μπορείς να δεις και όχι δεν είναι μια στα 40 χρόνια, έχω παραθέσει τα στοιχεία οργανισμών πολύ πιο αρμόδιων από εμάς εδώ.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
499
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κινήθηκες στα καλύτερα και το ότι απέφυγες τον νότο ήταν για καλό. Είσαι το καλύτερο παράδειγμα για να μας πεις πόσο εύκολα βρήκες τα μέρη, που έψαξες, με τι κριτήρια αποφάσισες ότι ήταν τα καλύτερα κλπ.
Δεν έψαξα κατι, είχα πάει χωρίς πλάνο , οπότε ρωτούσα κυρίως ντοπιους (δεν είχα και κινητό, κάποια το είχα χάσει ) και στο ξενοδοχείο μου είπαν για το El teide, στο El teide μια παρέα μου είπε να πάω οπωσδήποτε anaga κλπ
Πάντως μου είχε προτείνει μια άλλη παρέα να πάω νότο , στο Los gigantes σίγουρα, μου είχαν πει πως έχει φοβερή φύση και ο νότος και πως έχει ενδιαφέρον. Επίσης μου εξήγησαν πως νότια από El teide έχει καλοκαίρι όλον τον χρόνο ενώ βόρεια από το ηφαίστειο έχει και βροχές (οπότε εν μέρει ίσως είναι λογικό νότια να έχει Ευρωπαίους όλο τον χρόνο να κάνουν μπάνια κλπ )
Να πω επίσης πως υπήρχαν παντού αφίσες στις πόλεις για το loro park με φωτογραφίες οικογενειών με χαμόγελο

Πάντως φεύγοντας από το νησί, είχα σκεφτεί πως θέλω σίγουρα να ξανά πάω και να δω και τον νότο αυτή την φορά
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
ρωτούσα κυρίως ντοπιους
Το περίμενα ότι στα πρότειναν ντόπιοι. Η καλύτερη τακτική για Ισπανία είναι αυτή. Τα καλύτερα μερη/μαγαζια/δρώμενα μου τα χουν προτείνει ντόπιοι. Τις φολαρες τις έχω φάει απ'τα "τοπ μέρη" που μου βγήκαν σε ψαξιματα. Και μιλάμε για απίστευτες φολαρες!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Οι ισπανόφιλοι το έριξαν στη θαλάσσια βιολογία αφού είδαν κι απόειδαν ότι οι φωτό τους είναι μέτριες. Τέτοιο κατενάτσιο και καθυστερήσεις έχω να δω από το Ιωνικός-Προοδευτική με Σούλη Παπαδόπουλο και Αναστό.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
499
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το περίμενα ότι στα πρότειναν ντόπιοι. Η καλύτερη τακτική για Ισπανία είναι αυτή. Τα καλύτερα μερη/μαγαζια/δρώμενα μου τα χουν προτείνει ντόπιοι. Τις φολαρες τις έχω φάει απ'τα "τοπ μέρη" που μου βγήκαν σε ψαξιματα. Και μιλάμε για απίστευτες φολαρες!
Εντάξει να πω πως δεν είχα κινητό στην Τενερίφη οπότε καμία πρόσβαση σε πληροφορίες μέσω ίντερνετ.
Επίσης υποστηρίζω Ισπανία σε αυτό το war οπότε εγώ προσωπικά σε αυτήν την χώρα δεν έχω δει "φολες" πουθενά :)
Εντάξει προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου (αν και λόγω war μάλλον θα έπρεπε :haha:)

Οι ισπανόφιλοι το έριξαν στη θαλάσσια βιολογία αφού είδαν κι απόειδαν ότι οι φωτό τους είναι μέτριες. Τέτοιο κατενάτσιο και καθυστερήσεις έχω να δω από το Ιωνικός-Προοδευτική με Σούλη Παπαδόπουλο και Αναστό.
Ε όχι και μέτριες φωτογραφίες... Δεν το δέχομαι...Με στεναχωρείς :)

received_1640173852684035.jpeg


Castro de Baroña.jpg


received_1640173832684037.jpeg


FIELD TRIP.jpg


geography and history.jpg


received_1640126006022153.jpeg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Υπέροχες! Έχω αδυναμία στο ισπανικό αρχιτεκτονικό στυλ. Γράψε και πού είναι η καθεμιά αν θες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπέροχες! Έχω αδυναμία στο ισπανικό αρχιτεκτονικό στυλ. Γράψε και πού είναι η καθεμιά αν θες.
Όλο Γαλικια, η τρίτη είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου στο Σαντιάγο...
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
499
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Υπέροχες! Έχω αδυναμία στο ισπανικό αρχιτεκτονικό στυλ. Γράψε και πού είναι η καθεμιά αν θες.
Όπως είπε και ο @Yorgos είναι όλες Γαλικια, οι 3 Santiago, η μία Castro de barona, και ο φάρος είναι από ένα field trip που μας πήγαν από το πανεπιστήμιο του Σαντιαγκο, στο cape finisterre. Ακριβές σημείο δεν θυμάμαι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Στη φωτογραφία
Όλο Γαλικια, η τρίτη είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου στο Σαντιάγο...
Με τη κοπέλα γνωρίζεστε;

Στη φωτό, μπορείτε να δείτε γνωστό ιταλόφιλο να θαυμάζει ισπανότροπη θύρα σε πρώην ισπανική αποικία :bleh:
407410_28b069c43198d47171fba95047291473.jpg
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
499
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Συγκλονιστικη φωτο που δειχνει το ισπανικο μεγαλειο..ο πυργος ειναι μεσαιωνικος? 12οςη 13ος αιωνας?
12ος είναι :haha:

Άντε στείλτε καμία φωτό με fontana di trevi
(Αν φυσικά υπάρχει κάποιος που μπορεί να βγάλει φωτογραφία χωρίς κόσμο σε αυτό το σημείο)

Στη φωτογραφία


Με τη κοπέλα γνωρίζεστε;
Όχι , εγώ γενικά γράφτηκα στο φόρουμ λίγες βδομάδες νωρίτερα! Δεν γνωρίζω κανέναν, προσωπικά :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
[/QUOTE]
Συγκλονιστικη φωτο που δειχνει το ισπανικο μεγαλειο..ο πυργος ειναι μεσαιωνικος? 12οςη 13ος αιωνας?
Είναι το τέλος του κόσμου στο fisterra, εκεί που τελειώνει το μονοπάτι του Σαντιάγο για μερικές δεκάδες χιλιάδες κόσμου κάθε χρόνο, όπου οι προσκυνητές έκαιγαν τα ρούχα τους, στο παλαιότερο μονοπάτι προσκυνήματος στην Ευρώπη (παρεμπιπτόντως το μονοπάτι το σφρτεριστηκε η καθολική Εκκλησία πολύ αργά, το προσκύνημα ήταν παγανιστικο και τοποθετείται σε προχριστιανικους χρόνους). Ψιλά γράμματα βέβαια αυτά για τους ιταλοφιλους, αφού δεν έχει εισιτήριο και σουβενιραδικα ή αλουμινένια καρεκλάκι να σερβίρει μακαρόνια με κιμά πού να το καταλάβουν...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom