Travel War Νεα Υορκη Vs Λονδινο

Νεα Υορκη Vs Λονδινο


  • Total voters
    124

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να επανέλθω ον τόπικ, μάλλον πρέπει να παραδεχθούμε ότι η Νέα Υόρκη ήταν άτυχη στις κινηματογραφικές της εμφανίσεις και στις καθημερινές κοινωνικες ταινίες και στις επικές αλλά (και αυτό περίεργο) και στις ταινίες δράσης σε αντίθεση με το Λονδίνο που έχει πρωταγωνιστήσει σε ταινίες αριστουργήματα.
Η οπτική των ΝοτιοΚαλιφορνέζων του Χόλυγουντ για το πως είναι η Νέα Υόρκη δεν είναι σωστό κριτήριο. Έχεις δει καθόλου Νεουορκέζους σκηνοθέτες, π.χ. Woody Allen, Martin Scorsese?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η οπτική των ΝοτιοΚαλιφορνέζων του Χόλυγουντ για το πως είναι η Νέα Υόρκη δεν είναι σωστό κριτήριο. Έχεις δει καθόλου Νεουορκέζους σκηνοθέτες, π.χ. Woody Allen, Martin Scorsese?
Εσύ τι λες?
Για να σοβαρευτούμε λίγο, η Νέα Υόρκη του Σκορτσέζε άρχίζει και τελειώνει με τον Ταξιτζή. Ποιος μπορεί να θυμηθεί τις ταινίες παρωδίες όπως το 'γκουντ φέλλας' και τις 'συμμορίες' που συγκινούν μόνο 15χρονα (και αυτά ανιστόρητα). Για τον Άλλεν εντάξει, κάθε πόλη έχει και τον ποιητή της (ο οποίος την πατάει μεγαλειωδώς μόλις απομακρύνεται)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ πάντως θέλω ν'αλλάξω τη ψήφο μου. Έχω δει τη ΝΥ στον ύπνο μου πάνω από τέσσερις φορές τους τελευταίους μήνες. Κάτι σημαίνει αυτό...
Αμαν αυτος ο taver και στα ονειρα σας παρεμβαινει προκειμενου να κερδισει νεουορκεζικες ψηφους;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.071
Λονδίνο για πάντα.Ευρωπαϊκο και πολυπολυτισμικό.Και μητρόπολη του κόσμου και με χαρακτήρα αγγλικό....Έτσι να θυμηθούμε και τα παλιά war....
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Αν και ίσως θεωρητικά είναι κάπως ''άνιση '' η σύγκριση των δύο αυτών πόλεων, λόγω μεγέθους και μόνο. Θα συμφωνήσω με την @alma και την ευχαριστούμε που το επανέφερε, ότι το Λονδίνο είναι μοναδικό, υπέροχο, ανεξάντλητο! Λονδίνο για πάντα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.362
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν και ίσως θεωρητικά είναι κάπως ''άνιση '' η σύγκριση των δύο αυτών πόλεων, λόγω μεγέθους και μόνο. !
Σιγα! Παρομοιο πληθυσμο εχουν!εδω η Ρωμη συναγωνιζεται μια πολη 4 φορες κ πλεον μεγαλυτερη. Και νικα κιολας ηθικα..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σήμερα ανακάλυψα το παλιό αυτό θέμα. Έχω επισκεφτεί και τις δύο και τις θεωρώ τους δύο ωραιότερους και πιο πλήρεις προορισμούς στους οποίους έχω βρεθεί (από κοντά και το Παρίσι). Και στις δύο πήγα με χαμηλές προσδοκίες μπορώ να πω. Σου λέει βιομηχανικές, τεράστιες μητροπόλεις καλές θα είναι αλλα σιγά τα αυγά. Έμεινα εντυπωσιασμένος και ερωτευμένος και με τις δύο.

Αν μπορούσα να κάνω έναν παραλληλισμό θα έλεγα ότι η Νέα Υόρκη είναι για το πλανήτη μας ό,τι το Λονδίνο για την Ευρώπη. Αυτό το πολύχρωμο, το μεγάλο, το δυναμικό-εξελικτικό στον υπέρτατο βαθμό θα το βρεις στο Μεγάλο Μήλο. Είναι η μητρόπολη του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού, του σύγχρονου τρόπου ζωής σε όλες τις υπερβολές της. Εμένα αυτό με γοητεύει.

Είναι όμως και σημεία στα οποία υπερέχει το Λονδίνο. Πάρκα σίγουρα. Σε κάθε γειτονιά υπέροχα πάρκα. Όχι φυσικά ότι η Νέα Υόρκη δεν έχει. Στο Λονδίνο θα βρεις πανέμορφα πάρκα πλην του Hyde Park (Regent, St James' κτλ). Η ομορφιά των έταιρων χώρων πρασίνου της Νέας Υόρκης δεν κινείται στα ίδια επίπεδα.

Αμφότερες έχουν μουσεία παγκοσμίου βεληνεκούς. Μητροπολιτικό, MoMA από τη μία, Βρετανικό, Tates από την άλλη. Ωστόσο δίνω πόντο στο Λονδίνο, καθότι μεταξύ άλλων το σύνολο σχεδόν αυτών των μουσείων είναι δωρεάν. Αξίζει να αναφέρω ωστόσο ότι το Metropolitan το θεωρώ το δεύτερο κορυφαίο μουσείο που έχω επισκεφτεί μετά το Λούβρο.

Κλείνοντας αν και πιστεύω ακράδαντα ότι και οι δύο πόλεις είναι από αυτές που στιγμή κάποια της ζωής σου "πρέπει" να επισκεφτείς, αλλά ρε παιδί μου η Νέα Υόρκη είναι ακαταμάχητη, ανίκητη, απροσπέλαστη.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Λονδίνο : Παλιό και Σύγχρονο ταυτόχρονα , με μουσεία , πολιτιστικές εκδηλώσεις για κάθε γούστο , με αέρα ελευθερίας και βρετανικής κομψότητας , επιβλητικό ...

Αν και δεν έχω πάει Νέα Υόρκη , δεν είναι του γούστου μου και του στυλ μου ...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.539
Likes
8.506
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λονδίνο : Παλιό και Σύγχρονο ταυτόχρονα , με μουσεία , πολιτιστικές εκδηλώσεις για κάθε γούστο , με αέρα ελευθερίας και βρετανικής κομψότητας , επιβλητικό ...

Αν και δεν έχω πάει Νέα Υόρκη , δεν είναι του γούστου μου και του στυλ μου ...


Πολύ δυνατή είσοδος στο φόρουμ. Εύγε!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πολύ δυνατή είσοδος στο φόρουμ. Εύγε!
Σε ευχαριστώ αυτό οφείλεται στην αγάπη μου για τα ταξίδια !!!
Αλλά έχω πάθει μεγάλη στέρηση που δεν κατάφερα να πάω εδώ και αρκετά χρόνια ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.117
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom