Travel War Νεα Υορκη Vs Λονδινο

Νεα Υορκη Vs Λονδινο


  • Total voters
    124
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φανταστικό το Λονδίνο, αλλά homely feeling σαν τη Νέα Υόρκη δεν έχει. Ίσως φταίει που μας ποτίζουν από μικρούς με ταινίες γυρισμένες στη ΝΥ, ίσως φταίνε τα φώτα, ο ατμός από τους υπονόμους, η περιπαικτική διάθεση της πόλης, and all that jazz..

ΥΓ +1 για τους Ευρωπαίους ότι η ΝΥ είναι μακριά. Άλλη χάρη έχει ένας προορισμός όταν δε μπορείς να πας όσο συχνά θες. Ενώ το Λονδίνο τι είναι; 80 ευρώ θέμα με την easy :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κάποιος, σε ένα άλλο θέμα, εξήγησε ότι μυστικά προτιμά τη Νέα Υόρκη...:
Taver μ' αρεσει πολυ η ΝΥ και πανω κατω τα εχει αυτα που εγραψα για το Λονδινο που σαφως μ' αρεσει περισσοτερο.

+1 και από εμένα η NY άσχετα αν σε λίγες μέρες πάω Λονδίνο
Καλα, ζητα εσυ καμμια πληροφορια για Λονδινο και θα σε φτιαξω...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
θα ηθελα τη γνωμη σας για το μουσειο φυσικης ιστοριας στην Αμερική σε σχέση με αυτό του Λονδίνου;;; Είναι και στο Λονδίνο τοσο καλο όσο και της Αμερικης;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
θα ηθελα τη γνωμη σας για το μουσειο φυσικης ιστοριας στην Αμερική σε σχέση με αυτό του Λονδίνου;;; Είναι και στο Λονδίνο τοσο καλο όσο και της Αμερικης;
Αν και οφ τόπικ το ερώτημα, απαντώ και ας σβηστεί.
Μάλλον του Λονδίνου υπερτερεί τόσο αρχιτεκτονικά (σίγουρα) και στη επιστημονική οργάνωση του υλικού. Το αμερικάνικο εκμεταλεύεται καλύτερα τα μουλτιμέντια αλλά και τον ατέλειωτο θυσαυρό της αμερικής στα παλαιοντολογικά. Τελικό συμπέρασμα: μετά από λίγα χρόνια δεν θα θυμάσαι τι είδες στο ένα και τι στο άλλο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για να επανέλθω ον τόπικ, μάλλον πρέπει να παραδεχθούμε ότι η Νέα Υόρκη ήταν άτυχη στις κινηματογραφικές της εμφανίσεις και στις καθημερινές κοινωνικες ταινίες και στις επικές αλλά (και αυτό περίεργο) και στις ταινίες δράσης σε αντίθεση με το Λονδίνο που έχει πρωταγωνιστήσει σε ταινίες αριστουργήματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν και οφ τόπικ το ερώτημα, απαντώ και ας σβηστεί.
Μάλλον του Λονδίνου υπερτερεί τόσο αρχιτεκτονικά (σίγουρα) και στη επιστημονική οργάνωση του υλικού. Το αμερικάνικο εκμεταλεύεται καλύτερα τα μουλτιμέντια αλλά και τον ατέλειωτο θυσαυρό της αμερικής στα παλαιοντολογικά. Τελικό συμπέρασμα: μετά από λίγα χρόνια δεν θα θυμάσαι τι είδες στο ένα και τι στο άλλο.
Καλα τα λες αλλα γιατι οφ τοπικ;

Ειρηνη ειναι καθαρα θεμα γουστου. Αν σου αρεσε το αμερικανο πιστευω πως δυσκολα δεν θα σου αρεσει και το αγγλικο. Ετσι κι αλλιως στην περιοχη θα πας, εχει κι αλλα μουσεια και σημεια ενδιαφεροντος κοντα. Δωρεαν ειναι... μπαινεις μεσα, αν σου αρεσει καλως, αν δεν σου αρεσει το πολυ πολυ να εχασες λιγο χρονο στην ουρα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για να επανέλθω ον τόπικ, μάλλον πρέπει να παραδεχθούμε ότι η Νέα Υόρκη ήταν άτυχη στις κινηματογραφικές της εμφανίσεις και στις καθημερινές κοινωνικες ταινίες και στις επικές αλλά (και αυτό περίεργο) και στις ταινίες δράσης σε αντίθεση με το Λονδίνο που έχει πρωταγωνιστήσει σε ταινίες αριστουργήματα.
Μα το Λονδινο εχει το ιδανικο background για καθε τυπο ταινιας. Αυτο οφειλεται στο πολυσκηνικο και ασυνηθιστο για το ματι του μεσου δυτικου περιβαλλον του. Δηλαδη στην διαφορετικοτητα των περιοχων του που το καθιστουν ικανο να χρησιμοποιηθει τοσο για ταινιες εποχης, ρομαντικες και κομεντι, οσο και για δρασης, πολεμικες ή και επιστημονικης φαντασιας...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ πάντως θέλω ν'αλλάξω τη ψήφο μου. Έχω δει τη ΝΥ στον ύπνο μου πάνω από τέσσερις φορές τους τελευταίους μήνες. Κάτι σημαίνει αυτό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom