Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αιτιολογηση έχεις να μας πεις; Ή απλά το είχες παίξει Χ; Αλλιώς πες μας την άποψή σου για τα φιλοδωρήματα, ως άνθρωπος της δουλειάς!
Παιδιά εγώ την έκανα τη δουλειά μου, το έφερα στο 33-33. Μπορείτε να συνεχίσετε!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αιτιολογηση έχεις να μας πεις; Ή απλά το είχες παίξει Χ; Αλλιώς πες μας την άποψή σου για τα φιλοδωρήματα, ως άνθρωπος της δουλειάς!
Όχι δεν το είχα παίξει! (Ίσως κακώς χοχο). Ψήφισα χωρίς να τσεκάρω σκορ.
Έχω πάει μόνο Παρίσι το οποίο και μου άρεσε πάρα πολύ. Όμορφο γενικά, σε τραβάει να περπατήσεις, πολλά αξιοθέατα τα οποία τα βλέπεις παντού από μικρός και περιμένεις πώς και πώς να φωτογραφηθείς δίπλα τους και και και....
Βέβαια από τότε επισκέφθηκα Βερολίνο, Κων/πολη, Τολέδο, Πόρτο, Αβάνα και πολλές άλλες οπότε αλλάξανε κάπως τα κριτήριά μου. Όχι ότι...ασχήμυνε το Παρίσι αλλά όσο ταξιδεύεις αναθεωρείς λίγο. Έχει λοιπόν προσγειωθεί κάπως το Παρίσι αλλά παραμένει πολύ ψηλά για μένα. Το Λονδίνο θα το επισκεφθώ, πού θα πάει??

Τώρα για τα τιπς. Νομίζω ότι ο @Yorgos κρίνει από τις συνήθειες των Ελλήνων εκτός χώρας. Για εντός χώρας που έχω μια 11ετία εμπειρίας στην πλάτη, μπορώ να πω ότι ακόμα και σε καιρό κρίσης δίνουν. Φοιτητές όχι τόσο (λογικό), αλλά οι πιο μεγάλης ηλικίας, από 30-32 και πάνω, δεν τα λυπούνται.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μεγάλο ντέρμπι, αυτό δείχνει πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι μας.
Μεταξύ μας πάντως πέρυσι που είχα πάει Λονδίνο (με τις διαδηλώσεις για το Brexit και καπάκι Παρίσι (εκεί αρχές Δεκέμβρη με τα κίτρινα γιλέκα) οι Λονδρέζοι πολύ πιο πολιτισμένος λαός. Πάντως ρε παιδιά μεταξύ μας οι Γάλλοι δείχνουν με τον τρόπο που συμπεριφέρονται είναι πολύ πιο σνομπ (τουλάχιστον όσους έχω πετύχει στο Παρίσι).

Ακόμη και οι Γάλλοι συνάδελφοι με τον τρόπο που γράφουν στα e-mails δείχνουν μεγάλα ψώνια.
Ένας δεν βρέθηκε να τους πει ότι τα σίδερα δεν είναι σοβαρό αξιοθέατο?
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όχι δεν το είχα παίξει! (Ίσως κακώς χοχο). Ψήφισα χωρίς να τσεκάρω σκορ.
Έχω πάει μόνο Παρίσι το οποίο και μου άρεσε πάρα πολύ. Όμορφο γενικά, σε τραβάει να περπατήσεις, πολλά αξιοθέατα τα οποία τα βλέπεις παντού από μικρός και περιμένεις πώς και πώς να φωτογραφηθείς δίπλα τους και και και....
Βέβαια από τότε επισκέφθηκα Βερολίνο, Κων/πολη, Τολέδο, Πόρτο, Αβάνα και πολλές άλλες οπότε αλλάξανε κάπως τα κριτήριά μου. Όχι ότι...ασχήμυνε το Παρίσι αλλά όσο ταξιδεύεις αναθεωρείς λίγο. Έχει λοιπόν προσγειωθεί κάπως το Παρίσι αλλά παραμένει πολύ ψηλά για μένα. Το Λονδίνο θα το επισκεφθώ, πού θα πάει??

Τώρα για τα τιπς. Νομίζω ότι ο @Yorgos κρίνει από τις συνήθειες των Ελλήνων εκτός χώρας. Για εντός χώρας που έχω μια 11ετία εμπειρίας στην πλάτη, μπορώ να πω ότι ακόμα και σε καιρό κρίσης δίνουν. Φοιτητές όχι τόσο (λογικό), αλλά οι πιο μεγάλης ηλικίας, από 30-32 και πάνω, δεν τα λυπούνται.
Μια και ψάχνεις το επόμενο ταξίδι, ευκαιρία για Λονδίνο! Να κάνεις τις βόλτες σου στην Fleet street, στο Μπιγκ Μπεν και τα γοτθικά κοινοβούλια, να ξαπλώσεις στο Χάιντ πάρκ και να χαζέυεις την πόλη από μακριά, να δεις την φάλαινα στο Μουσείο φυσικής ιστορίας, αν γουστάρεις και Αιγυπτιακό πας Petrie, αλλιώς ντουγρού Βρετανικό, όλα δωρεάν. Μετά να περπατήσεις τον Τάμεση από το Southbank από British Film Institute Southbank (αν σου κάτσει κανένα φεστιβάλ βλέπεις και μια ταινία), περνώντας το ανακατασκευσμένο θέατρο του Σέξπιρ, το ενδιαφέρον αρχιτεκτονικά Tate. Να μην σταματήσεις αλλά να φτάσεις μέχρι τις τελευταίες ξύλινες προβλήτες που ξεφορτώνανε κάποτε τα μοσχοκάρυδα και τα τσάγια. Να ροματζάρεις στο σούρουπο με θέα την Tower Bridge. Και ουρανοξύστες έχει, και τις αγοράρες του έχει που είπε η @alma. Τι άλλο θες; Carnaby Street, εστιατόρια από όλο τον κόσμο, αλήτικη πάμπ στο Σόχο για πάιντς και ποδόσφαιρο και υποκουλτούρα και πανκ. Θέατρα... Να ανακαλύψεις και κανένα καλό άφτερ πάρτι αν τα παλεύεις αυτά. Και είμαστε ακόμα στο πολύ κέντρο...
Μετά ξαναψηφίζεις εδώ αν θες κιολας.
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Μια και ψάχνεις το επόμενο ταξίδι, ευκαιρία για Λονδίνο! Να κάνεις τις βόλτες σου στην Fleet street, στο Μπιγκ Μπεν και τα γοτθικά κοινοβούλια, να ξαπλώσεις στο Χάιντ πάρκ και να χαζέυεις την πόλη από μακριά, να δεις την φάλαινα στο Μουσείο φυσικής ιστορίας, αν γουστάρεις και Αιγυπτιακό πας Petrie, αλλιώς ντουγρού Βρετανικό, όλα δωρεάν. Μετά να περπατήσεις τον Τάμεση από το Southbank από British Film Institute Southbank (αν σου κάτσει κανένα φεστιβάλ βλέπεις και μια ταινία), περνώντας το ανακατασκευσμένο θέατρο του Σέξπιρ, το ενδιαφέρον αρχιτεκτονικά Tate. Να μην σταματήσεις αλλά να φτάσεις μέχρι τις τελευταίες ξύλινες προβλήτες που ξεφορτώνανε κάποτε τα μοσχοκάρυδα και τα τσάγια. Να ροματζάρεις στο σούρουπο με θέα την Tower Bridge. Και ουρανοξύστες έχει, και τις αγοράρες του έχει που είπε η @alma. Τι άλλο θες; Carnaby Street, εστιατόρια από όλο τον κόσμο, αλήτικη πάμπ στο Σόχο για πάιντς και ποδόσφαιρο και υποκουλτούρα και πανκ. Θέατρα... Να ανακαλύψεις και κανένα καλό άφτερ πάρτι αν τα παλεύεις αυτά. Και είμαστε ακόμα στο πολύ κέντρο...
Μετά ξαναψηφίζεις εδώ αν θες κιολας.
Συμφωνώ. Πολύ πιο ωραίο το Λονδίνο από τη Σόφια! :D:D:D
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μια και ψάχνεις το επόμενο ταξίδι, ευκαιρία για Λονδίνο! Να κάνεις τις βόλτες σου στην Fleet street, στο Μπιγκ Μπεν και τα γοτθικά κοινοβούλια, να ξαπλώσεις στο Χάιντ πάρκ και να χαζέυεις την πόλη από μακριά, να δεις την φάλαινα στο Μουσείο φυσικής ιστορίας, αν γουστάρεις και Αιγυπτιακό πας Petrie, αλλιώς ντουγρού Βρετανικό, όλα δωρεάν. Μετά να περπατήσεις τον Τάμεση από το Southbank από British Film Institute Southbank (αν σου κάτσει κανένα φεστιβάλ βλέπεις και μια ταινία), περνώντας το ανακατασκευσμένο θέατρο του Σέξπιρ, το ενδιαφέρον αρχιτεκτονικά Tate. Να μην σταματήσεις αλλά να φτάσεις μέχρι τις τελευταίες ξύλινες προβλήτες που ξεφορτώνανε κάποτε τα μοσχοκάρυδα και τα τσάγια. Να ροματζάρεις στο σούρουπο με θέα την Tower Bridge. Και ουρανοξύστες έχει, και τις αγοράρες του έχει που είπε η @alma. Τι άλλο θες; Carnaby Street, εστιατόρια από όλο τον κόσμο, αλήτικη πάμπ στο Σόχο για πάιντς και ποδόσφαιρο και υποκουλτούρα και πανκ. Θέατρα... Να ανακαλύψεις και κανένα καλό άφτερ πάρτι αν τα παλεύεις αυτά. Και είμαστε ακόμα στο πολύ κέντρο...
Μετά ξαναψηφίζεις εδώ αν θες κιολας.
Κάθε φορά πριν ταξιδέψω, φτιάχνω στο μυαλό μου ένα τύπου νοκ - άουτ μεταξύ πόλεων. Σε κάθε γύρο αποκλείεται και κάποια ε και στον...τελικό όποιος κερδίσει. (βίτσια που έχει ο κόσμος). Πάντα μα πάντα κάπου σκοντάφτει το Λονδίνο εκεί που φαντάζει για φαβορί έτοιμο να...σηκώσει την κούπα. Πώς είναι η εθνική Ολλανδίας ένα πράμα? Έτσι.
Θα έρθει και η ώρα του/της.

Όσο για το σχόλιο σου, αποθηκεύεται για να το εκτελέσω, ακόμα και αυτούσιο.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Αν και έχω άριστη γνώμη για τις Παριζιάνες;), ψήφισα Λονδίνο.
Είμαι λάτρης του αγγλικού ποδοσφαίρου, του Willian Hill και των Rolling Stones!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μήπως τελικά τρολαρουν οι υποστηρικτές του Λονδίνου;

Διαβάσαμε ότι τα πέντε πρωτογονα πιάτα της Αγγλίας είναι καλύτερα απ'ολη την γαλλική κουζίνα. Ότι ευτυχώς κάθε βδομάδα στο Λονδίνο γίνονται παρόμοια σκηνικά με Μάλια και φαληρακι. Σα να λέμε ευτυχώς που υπάρχουν πλημμύρες. Και τέλος ότι οι γλιτσερες μπάμιες είναι νόστιμο φαγητό. Αυτός ο παραλογισμος πρέπει να σταματήσει. Έχουν καταφέρει με πορδες να βαψουν αβγά! Απίστευτο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.471
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα πω ότι το φαγητό στο Λονδίνο δεν είναι τόσο χάλια, με τις gastropub έχει φτιάξει πολύ, πέραν όλων των εθνικ. Παρίσι δεν είναι βέβαια, αλλά δράμα δεν είναι. Τώρα το τι είναι εθνική κουζίνα και τι δεν είναι, είναι μεγάλο θέμα. Προσωπικά αν μπορώ να φάω σε πολλά μέρη καλά και οι τιμές είναι ανθρώπινες, είμαι ικανοποιημένος. Πάντως στο Παρίσι και σε σπίτια φίλων και συγγενών, τα γεύματα είναι ιεροτελεστία, υπάρχει φοβερή κουλτούρα σε αυτό. Στο Λονδίνο ε ντάξει... φάγαμε, ήπιαμε... αν /@¥0)÷@¥3 κιόλας, καλά θα ήταν...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.673
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom