Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Το δικό μου κριτηριο είναι μόνο η βέσπα.Σε μια διαφημιστική καμπάνια που έκανε κάπου στο 1960 (αν θυμάμαι καλά) η Vespa για την προώθηση της, πολλοί καλλιτέχνες του τότε φωτογραφηθηκαν μ αυτή.

IMG_20191014_223716.jpg


Ύμνος λοιπόν η Marilyn Monroe με την αγαπημένη βέσπα και πόντος στο Παρίσι.

Έχει φωτογραφηθεί πολλάκις και ο αγαπημένος μου Sting με βέσπα, καθώς ακόμη άγνωστος, ήταν τρελός Mod.Οι Mods ήταν ένα κίνημα που μάλωναν συνεχώς με τους Πανκ, είχαν κώδικα ντυσίματος το κουστούμι και οδηγούσαν μόνο βέσπα ή Λαμπρετα με πολλά καθρεφτακια και προβολείς.Ηταν πρωταγωνιστής της αγαπημένης μου ταινίας Quadrophenia.

Ο Sting από την ταινία το 1979:
IMG_20191014_225802.jpg


Όσο και να μ αρέσει ο Sting,η βία και οι καραγκιοζε βεσπες δεν έχουν καμία σχέση με μένα, αντιθέτως με το χειρότερο γούστο που υπάρχει στο αγαπημένο μου σκούτερ κ αυτό το χουν οι Άγγλοι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το δικό μου κριτηριο είναι μόνο η βέσπα.Σε μια διαφημιστική καμπάνια που έκανε κάπου στο 1960 (αν θυμάμαι καλά) η Vespa για την προώθηση της, πολλοί καλλιτέχνες του τότε φωτογραφηθηκαν μ αυτή.

View attachment 283126

Ύμνος λοιπόν η Marilyn Monroe με την αγαπημένη βέσπα και πόντος στο Παρίσι.

Έχει φωτογραφηθεί πολλάκις και ο αγαπημένος μου Sting με βέσπα, καθώς ακόμη άγνωστος, ήταν τρελός Mod.Οι Mods ήταν ένα κίνημα που μάλωναν συνεχώς με τους Πανκ, είχαν κώδικα ντυσίματος το κουστούμι και οδηγούσαν μόνο βέσπα ή Λαμπρετα με πολλά καθρεφτακια και προβολείς.Ηταν πρωταγωνιστής της αγαπημένης μου ταινίας Quadrophenia.

Ο Sting από την ταινία το 1979:
View attachment 283127

Όσο και να μ αρέσει ο Sting,η βία και οι καραγκιοζε βεσπες δεν έχουν καμία σχέση με μένα, αντιθέτως με το χειρότερο γούστο που υπάρχει στο αγαπημένο μου σκούτερ κ αυτό το χουν οι Άγγλοι.
Με μπέρδεψες τώρα εγώ νόμιζα ότι η βέσπα είναι ιταλική, η Μονρόε είναι στο Παρίσι?
100513-01-gregory_peck_and_audrey_hepburn_on_scooter_in_roman_holiday1.jpg
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εγώ θα πω ότι το φαγητό στο Λονδίνο δεν είναι τόσο χάλια, με τις gastropub έχει φτιάξει πολύ, πέραν όλων των εθνικ. Παρίσι δεν είναι βέβαια, αλλά δράμα δεν είναι. Τώρα το τι είναι εθνική κουζίνα και τι δεν είναι, είναι μεγάλο θέμα. Προσωπικά αν μπορώ να φάω σε πολλά μέρη καλά και οι τιμές είναι ανθρώπινες, είμαι ικανοποιημένος. Πάντως στο Παρίσι και σε σπίτια φίλων και συγγενών, τα γεύματα είναι ιεροτελεστία, υπάρχει φοβερή κουλτούρα σε αυτό. Στο Λονδίνο ε ντάξει... φάγαμε, ήπιαμε... αν /@¥0)÷@¥3 κιόλας, καλά θα ήταν...
Θυμάμαι ότι ο Παριζιάνος συγκάτοικος έφερνε τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα τους φίλους και τους μαγείρευε και περνούσαν ώρες με αυτή την δουλειά. Και μετά βγαίναν κιόλας. Και πολύ συχνά πάρτι στο σπίτι. Γενικά πιο κοινωνικοί από τους Βρετανούς σε τέτοια. Και οι Γαλλίδες πιο εύκολες. Αν εξαιρέσεις ότι είχα να διαβάσω εκείνη την περίοδο και ήταν κόλαση! Να μην πιάσουμε πόσο συχνά έχουν απεργίες και αργίες και κάθε λογής τεχνικά προβλήματα. Αναφέραμε την ατμόσφαιρα του Παρισιού; Ο αέρας λίγο γκρι; Περάσατε μερικές φορές δίπλα από τον Πύργο και ήταν εξαφανισμένος;
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Με μπέρδεψες τώρα εγώ νόμιζα ότι η βέσπα είναι ιταλική, η Μονρόε είναι στο Παρίσι?
View attachment 283129
Η βέσπα είναι ιταλική,η Μονρόε ήταν Γαλλίδα και το όλο πρότζεκτ ήταν διάσημοι πάνω στην βέσπα ασχέτως προέλευσης.Η φωτογραφία που έβαλες δεν έχει σχέση με την Μονρόε, ούτε το Παρίσι, είναι απ'την πασίγνωστη ιταλική ταινία εποχής με τον Gregory peck στην Ρώμη
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η βέσπα είναι ιταλική,η Μονρόε ήταν Γαλλίδα και το όλο πρότζεκτ ήταν διάσημοι πάνω στην βέσπα ασχέτως προέλευσης.Η φωτογραφία που έβαλες δεν έχει σχέση με την Μονρόε, ούτε το Παρίσι, είναι απ'την πασίγνωστη ιταλική ταινία εποχής με τον Gregory peck στην Ρώμη
Πάντα μπέρδευα τον Γκρέκορυ Πεκ με την Μέριλιν Μονρόε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μήπως τελικά τρολαρουν οι υποστηρικτές του Λονδίνου;

Διαβάσαμε ότι τα πέντε πρωτογονα πιάτα της Αγγλίας είναι καλύτερα απ'ολη την γαλλική κουζίνα. Ότι ευτυχώς κάθε βδομάδα στο Λονδίνο γίνονται παρόμοια σκηνικά με Μάλια και φαληρακι. Σα να λέμε ευτυχώς που υπάρχουν πλημμύρες. Και τέλος ότι οι γλιτσερες μπάμιες είναι νόστιμο φαγητό. Αυτός ο παραλογισμος πρέπει να σταματήσει. Έχουν καταφέρει με πορδες να βαψουν αβγά! Απίστευτο!


Αχαχαχαχαχαχαχα! Μπυρα, ποδοσφαιρο και μπαροκαβγαδες! Το Λονδινο ειναι για αυτους που βραζει το αιμα τους! Το Παρισι ειναι να πας αν δεν βρισκεις διαμονητηριο στο Αγιον Ορος!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αχαχαχαχαχαχαχα! Μπυρα, ποδοσφαιρο και μπαροκαβγαδες! Το Λονδινο ειναι για αυτους που βραζει το αιμα τους! Το Παρισι ειναι να πας αν δεν βρισκεις διαμονητηριο στο Αγιον Ορος!
Ή αν απλά θέλεις να βλέπεις κόσμο να διασκεδάζει και να πίνει το ποτό του και μετά τις δώδεκα, χωρίς να έχει χάσει επαφή, να έχει σοριαστει στο έδαφος και στους εμετους ήδη από τις 10 όπως συμβαίνει στο Λονδίνο.
Παρίσι κι από μένα. Φαγητό, διασκέδαση, ομορφιά και ατμοσφαιρα που μπροστά τους το Λονδίνο ωχριά.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Παρισι λοιπον γιατι:

Το Λονδίνο είναι η πιο βρώμικη και η πιο ακριβή πόλη της Ευρώπης, ενώ οι Βρυξέλλες είναι η πιο πληκτική και το Παρίσι η καλύτερη για τα ψώνια και για την κουζίνα του, σύμφωνα με μια έρευνα που δημοσιεύτηκε στην ταξιδιωτική ιστοσελίδα TripAdvisor.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom