Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τι να λένε οι άνθρωποι που έχουν δει (μάλλον εκ των υστέρων) εκατοντάδες χιλιάδες μούμιες να χρησιμοποιούνται σαν καύσιμη ύλη στα τρένα των Ευρωπαίων. Η Ελλάδα είναι και αυτή εξίσου θύμα με την Αίγυπτο και μάλλον είναι αστείο να χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα μια συλλογή που δημιουργήθηκε από Έλληνες Αιγυπτιώτες και δωρήθηκε στην χώρα. Μη ξεχνάμε επίσης ότι ένας μεγάλος αριθμός είναι δωρεά του Αιγυπτιακού κράτους για την βοήθεια που έλαβε κατά την κατασκευή του φράγματος.


Θα έρθει όμως ο Γάλλος και θα σου πει "αν δεν έσκαβα στην χώρα σου όταν εσύ ήσουν εξαθλιωμένος δεν θα τα είχαμε βρει όλα αυτα". Σίγουρα οι λεηλασίες και οι καταστροφές των αρχαίων ναών είναι κατάπτυστες (τα μάρμαρα του Παρθενώνα ανήκουν σε αυτή την κατηγορία), αλλά να διαμαρτύρεται κάποιος για όλα τα αρχαία που βλέπει σε ξένα μουσεία, ενώ οι ξένοι έδωσαν τεχνογνωσία και πολλά λεφτά για τις ανασκαφές μου φαίνεται λαϊκισμός. Όπως μου φαίνεται λαϊκιστής και ο Αιγύπτιος που θα πει "ρε τους προδότες του πολιτικούς κάνανε δώρο τα αρχαία μας στην Ελλάδα!".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
7 φορες στο Λονδινο, παρολα αυτα αρνουμαι να ψηφισω αν δεν παω Παρισι πρωτα. Στην 3η φορα θα ψηφιζα Λονδινο δαγκωτο, αλλα καπου το βαρεθηκα.
Το φαι δεν λεει και κατι στην Αγγλια, γιατι εθνικ καλο τρως και σε αλλες χωρες. Για τη ντοπια κουζινα τι να σχολιασω, νομιζω οτι αρεσει σε οσους εχουν συνθισει σε ρουστικ γευσεις τυπου μπριζολα με πατατες. Στο πιο απλο γαλλικο εστιατοριο εχουν φαγητα ονειρο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
7 φορες στο Λονδινο, παρολα αυτα αρνουμαι να ψηφισω αν δεν παω Παρισι πρωτα. Στην 3η φορα θα ψηφιζα Λονδινο δαγκωτο, αλλα καπου το βαρεθηκα.
Το φαι δεν λεει και κατι στην Αγγλια, γιατι εθνικ καλο τρως και σε αλλες χωρες. Για τη ντοπια κουζινα τι να σχολιασω, νομιζω οτι αρεσει σε οσους εχουν συνθισει σε ρουστικ γευσεις τυπου μπριζολα με πατατες.
Εσύ πήγες 7 φορές στο Λονδίνο και δεν έχεις πάει στο Παρίσι; Θα πηδηχτω από το απαράμιλλης αισθητικής eye of London!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για εμάς τους μερακλήδες που τρώμε fried chicken (οκ έχει και στο στο Παρίσι) και μας αρέσουν οι μπαμπάτσικες γυναίκες ένας είναι ο δρόμος, Anarchy in the Uk.
Όταν λες μπαμπατσικες εννοείς να τις ζουλας στην κυτταρίτιδα και να βγαίνει μπυρα από τη μύτη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εσύ πήγες 7 φορές στο Λονδίνο και δεν έχεις πάει στο Παρίσι; Θα πηδηχτω από το απαράμιλλης αισθητικής eye of London!
4 φορες Γαλλια, αλλα οχι Παρισι. Το φαγακι μου το εφαγα και με το παραπανω. Αν και οι πινακοθηκες του Παρισου το ξεπερασουν, μια φορα στο Παρισι θα ειναι αρκετη για να ριξω την ψηφο μου.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το Παρισι εχει Λουβρο,Ορσαι,Ορανζερι,Πικασσο Πομπιντου,Μαρμοτταν και τοσα αλλα..πινακοθηκες να δουν τα ματακια σου..Οσο για τα υπολοιπα,συμφωνα με τα κριτηρια που παιζουνε εδω,ανακυρρησω επισημα την Καλαματαρα ως ναμπερ οουαν το κοσμου τουτου..ουτε φουα γκρα εχει,ουτε μαυρους,καταλαβαινω αρκετα τη γλωσσα,αισθανομαι πολυ οικεια και για φαι δεν το συζητω..Επισης εχει ωραιοτατες τιμες.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απορώ που είναι τόσο μικρή η διαφορά.Για τη Λονδιναρα που είναι η πόλη των πόλεων.Η πολη στην οποια παντα κατι συμβαινει και που δεν βαριεσαι ποτε.Της κουλτούρας και της υποκολτούρας. Η πόλη της πολυτισμικότητας με αμέτρητες επιλογές σε streed food.Food markets υπαίθριες και κλειστές σε όλη την πόλη που μπορείς να δοκιμάσεις φαγητό απ’όλο τον κόσμο(εκτός απ τη Γαλλια που δεν το ζηταει κανεις εδω που τα λέμε) σε κάνουν να μη θες να ασχοληθεις με την αδίαφορη αγγλικη κουζίνα.Η πολη που μπορεις να πιεις στα όρθια μια παγωμενη pint στα καπάκια να δεις ενα θεατρικο στο shakespear’s goobe και μετά να τα πιεις σε μια υπόγα ακουγοντας πανκ ροκ.Η πόλη κέντρο της ροκ,του θεάτρου,του ποδοσφάιρου.Δεν θα αλλαζα ποτε μια βολτα στη Southbank με μια βολτα στο Σικουάνα ή μία βόλτα με ενα απο τα παλιά double deckers για να .... Ούτε το άραγμα στα γρασιδια του Hyde park για μια βόλτα στους κήπους του Λουξεμβουργου. Δε θα εχανα ενα θεατρικο του west end για να δω το moulin rouge ή την φουλαμ στο Κρέιβεν κότατζ για να δω την Παρί. Οταν φευγω απο το Λονδίνο μου λειπει ακόμα και το Πέκαμ.Αρρωστια.God save the queen, τα Primark και τα Ben Cookies.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Οταν φευγω απο το Λονδίνο μου λειπει ακόμα και το Πέκαμ.Αρρωστια.God save the queen, τα Primark και τα Ben Cookies.
Ben Cookies. Ωραίος! Το "στημένο" Παρίσι ας κερδίσει πρώτα την Μασσαλία σε ζωντάνια και ενδιαφέρον, ακόμα και γαστρονομικά, αρχαιότητα και αυθεντικότητα και μετά βλέπουμε εκτός Γαλλίας. ΟΚ, δεν λέμε να μην πας στο Παρίσι δυο φορές, να χορτάσεις τις γκαλερί, γιατί με το φαγητό δεν πρόκειται. Βαρεμάρα. Πολύ καλύτερα English tea με κούκις στον Αγγλικό κήπο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οταν φευγω απο το Λονδίνο μου λειπει ακόμα και το Πέκαμ.Αρρωστια.God save the queen, τα Primark και τα Ben Cookies.
Τι μου θύμησες, 1η φορά που είχα πάει και μου είχαν μείνει κάπου 40 λίρες, πήγα και αγόρασα ben cookies (έτσι κατά τύχη γιατί είχε ουρά το κατάστημα).

Από τότε όποτε πάω στο Λονδίνο είναι το 1ο πράγμα που αγοράζω.



Όταν λες μπαμπατσικες εννοείς να τις ζουλας στην κυτταρίτιδα και να βγαίνει μπυρα από τη μύτη;
Κάτσε ρε μεγάλε , διαβάζουμε travel stories ενώ τρώμε, τι γράφεις!!! Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο.
Νομίζω το challenge όμως δεν είναι Γαλλίδα vs Αγγλίδα, είναι π.χ. Brazilian girl vs Colombian girl.

Υ.Γ. Όπου girl βάλε butt.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom